Setari Cookie-uri

Retete dietetice de post!

Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!
ellabella
Postat pe 30 Noiembrie 2011 10:43
De la: ellabella, la data 2011-11-30 10:43:54Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!
Ce'ntelegi tu,prin regim echilibrat de ...hrana ?!!!
cristinxxx
Postat pe 30 Noiembrie 2011 10:46
Peste la cuptor in sos de smantana ca crusta de cascaval.......asta pentru catolici ....ortodoxii nu au voie lactate din pacate .
Se curata pestele(eu folosesc pastrav) in interior se pun mirodenii (piper,usturoi,rosmarin,enibahar,etc),se piseaza 2 catei de usturoi se amesteca cu un galbenus de ou si 300 ml de smantana si se toarna peste pestele asezat intr-o tava de iena sau daca nu ai tava unsa in prealabil cu unt.
Deasupra se razaleste cascaval si se coace la 180grade .La garnitura se poate folosi carofi natur sau orez.
piscolino
Postat pe 30 Noiembrie 2011 10:53
inca cateva idei din ce gatesc eu pe timpul postului ,daca vrei reteta ..ti-o scriu

Paste cu sote de ciupercute
sarmalute cu ciuperci
chiftelute din legume
pilaf de orez cu legume garnitura si peste in crusta de malai
ciorba taraneasca de legume
taietei cu mac (asta e mancarica mea preferata)
carofi umpluti cu sote de ciuperci

piscolino
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:06
De la: piscolino, la data 2011-11-30 11:06:38inca cateva idei din ce gatesc eu pe timpul postului ,daca vrei reteta ..ti-o scriu

Paste cu sote de ciupercute
sarmalute cu ciuperci
chiftelute din legume
pilaf de orez cu legume garnitura si peste in crusta de malai
ciorba taraneasca de legume
taietei cu mac (asta e mancarica mea preferata)
carofi umpluti cu sote de ciuperci

Da-i plin internetu de retete,tu stai jos asa ,mai blanda ......sau te crezi gospodina p--li ,number one ?!!!!
cristinxxx
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:14
Din nou te bagi in seama ca musca in lapte.Bai frate da destept te mai crezi ma ,zici ca esti zoro.Ia fa tu tot posibilul si nu ma mai cita ..ok? ..ce zici ...e posibil?sau esti atat de tolomac incat nu ai posibilitate de asimilare a informatiilor.
piscolino
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:42
De la: piscolino, la data 2011-11-30 11:42:17Din nou te bagi in seama ca musca in lapte.Bai frate da destept te mai crezi ma ,zici ca esti zoro.Ia fa tu tot posibilul si nu ma mai cita ..ok? ..ce zici ...e posibil?sau esti atat de tolomac incat nu ai posibilitate de asimilare a informatiilor.
Imi cer scuze ,nu-i nimic personal ,nici nu ma uit la ID de multe ori ,doar ca nu suport ....trancalaii si-ale lor postari !!!!!
cristinxxx
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:53
De la: piscolino, la data 2011-11-30 10:53:49Peste la cuptor in sos de smantana ca crusta de cascaval.......asta pentru catolici ....ortodoxii nu au voie lactate din pacate .
Se curata pestele(eu folosesc pastrav) in interior se pun mirodenii (piper,usturoi,rosmarin,enibahar,etc),se piseaza 2 catei de usturoi se amesteca cu un galbenus de ou si 300 ml de smantana si se toarna peste pestele asezat intr-o tava de iena sau daca nu ai tava unsa in prealabil cu unt.
Deasupra se razaleste cascaval si se coace la 180grade .La garnitura se poate folosi carofi natur sau orez.



Am facut si eu acest preparat,este gustos si are si "prezant",ca sa ma exprim intr-un mod aparte!La noi,la catolici,pestele este un aliment folosit ,chiar si in Advent!De ce?Pentru ca pestele are sange rece si se consuma si de catre ortodocsi, in zilele in care au dezlegare la consum de peste!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Noiembrie 2011 12:54
De la: ellabella, la data 2011-11-30 10:43:54Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!


Chipsuri dietetice la cuptor... sunt bune eu le mai spun si nacajele :)) se necajesc rau cartofii pane se prajesc

Ingrediente:
- 4 cartofi medii
- amestec de condimente pentru cartofi

Tapetam o tava cu hartie de copt si incingem cuptorul la 200 de grade. Curatam cartofii de coaja si ii taiem in feliute subtiri, rotunde, la fel ca si chipsurile. Prin "subtire" ma refer la 2-3 mm. Pulverizam cooking spray sau ulei pe hartia de copt si asezam rondelele de cartofi. Le condimentam bine pe ambele parti, dupa gust. Dam tava la cuptor si le coacem 10-15 minute, pana cand sunt aurii.

Bine de stiut: La 10 minute chipsurile sunt facute insa sunt inca moi, iar la 15 minute chipsurile sunt crocante, pentru cei doresc o textura cat mai apropiata de cea a chipsurilor din comert.

Bine de stiut dac asunt moi pot fi servite cu pateu de post sau cu ciuperci....in cazul in care nu sunt gatite de post au un gust foarte bun cu lapte si unt...
kudika_nikole
Postat pe 1 Decembrie 2011 13:43
De la: ellabella, la data 2011-11-30 10:43:54Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!


O alta reteta de asemenea foarte gustoase sunt ciupercile la cuptor...

Se curata ciupercile si in mijlocul lor se pune un sos facut din ceapa, morcov si gogosar. Se aseaza rondele intr-o tava si se dau la cuptor timp de o ora la o temperatura de 18 grade. Se pot servi cu piure .... de asemenea in alte cazuri sunt bune daca sunt umplute si cu cascaval asta in caz ca nu se tine post. Pofta Buna ....
kudika_nikole
Postat pe 1 Decembrie 2011 13:47
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 13:47:38
De la: ellabella, la data 2011-11-30 10:43:54Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!


O alta reteta de asemenea foarte gustoase sunt ciupercile la cuptor...

Se curata ciupercile si in mijlocul lor se pune un sos facut din ceapa, morcov si gogosar. Se aseaza rondele intr-o tava si se dau la cuptor timp de o ora la o temperatura de 18 grade. Se pot servi cu piure .... de asemenea in alte cazuri sunt bune daca sunt umplute si cu cascaval asta in caz ca nu se tine post. Pofta Buna ....
auuu,,nu vrei sa fi consoarta mea
thadoogback
Postat pe 1 Decembrie 2011 14:01
De la: thadoogback, la data 2011-12-01 14:01:17
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 13:47:38
De la: ellabella, la data 2011-11-30 10:43:54Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!


O alta reteta de asemenea foarte gustoase sunt ciupercile la cuptor...

Se curata ciupercile si in mijlocul lor se pune un sos facut din ceapa, morcov si gogosar. Se aseaza rondele intr-o tava si se dau la cuptor timp de o ora la o temperatura de 18 grade. Se pot servi cu piure .... de asemenea in alte cazuri sunt bune daca sunt umplute si cu cascaval asta in caz ca nu se tine post. Pofta Buna ....
auuu,,nu vrei sa fi consoarta mea


Hmmm....si asta nu e tot ce stiu sa fac : e buna si pizza de post

Ingrediente:

- coca de paine
-5 cepe rosii
-ciuperci
- un ardel rosu
- o cutie de mazare
- o cutie de porumb fiert
- o rosie
- un castravete
- bulion sau sos de rosii
- cascaval daca este cazul ...

Se face plamadeala la fel cum se facea cea pentru paine ...se intinde intr-o tava si se da la cuptor timp de 10-15 minute. Intre timp se curata ceapa si se caleste in ulei. Restul legumelor se marunteaza si se pun in boluri separate. Dupa 15 minute se scoate coca de la cuptor si se unge putin cu bulion sau sos de rosii insa foarte putin...pe urma se adauga deasupra ceapa calita si se intinde astfel incat sa fie pe toate suprafata pe urma se adauga ciupercile , ardelul, castravetele sii rosia si se da la cuptor pentru inca 20 de minute la o temperatura intre 180 - 200 grade ...Se scoate si se adaga de preferinta cascavalul sau poate fi de asemenea servita si cu pasta de rosi pe de-asupra. Eu va sfatuiesc sa incercati reteta e foarte buna si merita ...mereu primesc aprecieri din partea celorlalti pentru mancarea care o gatesc.

Cat despre tine thadoogback' - cu siguranta cel care-mi v-a fi alaturi v-a trebui sa-mi aprecieze ceea ce gatesc sunt mai mult ca sigura ca asa v-a face . Ma mai gandesc la oferta numa vezi ca trebe sa platesti bine

kudika_nikole
Postat pe 1 Decembrie 2011 14:15
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 14:15:50
De la: thadoogback, la data 2011-12-01 14:01:17
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 13:47:38
De la: ellabella, la data 2011-11-30 10:43:54Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!


O alta reteta de asemenea foarte gustoase sunt ciupercile la cuptor...

Se curata ciupercile si in mijlocul lor se pune un sos facut din ceapa, morcov si gogosar. Se aseaza rondele intr-o tava si se dau la cuptor timp de o ora la o temperatura de 18 grade. Se pot servi cu piure .... de asemenea in alte cazuri sunt bune daca sunt umplute si cu cascaval asta in caz ca nu se tine post. Pofta Buna ....
auuu,,nu vrei sa fi consoarta mea


Hmmm....si asta nu e tot ce stiu sa fac : e buna si pizza de post

Ingrediente:

- coca de paine
-5 cepe rosii
-ciuperci
- un ardel rosu
- o cutie de mazare
- o cutie de porumb fiert
- o rosie
- un castravete
- bulion sau sos de rosii
- cascaval daca este cazul ...

Se face plamadeala la fel cum se facea cea pentru paine ...se intinde intr-o tava si se da la cuptor timp de 10-15 minute. Intre timp se curata ceapa si se caleste in ulei. Restul legumelor se marunteaza si se pun in boluri separate. Dupa 15 minute se scoate coca de la cuptor si se unge putin cu bulion sau sos de rosii insa foarte putin...pe urma se adauga deasupra ceapa calita si se intinde astfel incat sa fie pe toate suprafata pe urma se adauga ciupercile , ardelul, castravetele sii rosia si se da la cuptor pentru inca 20 de minute la o temperatura intre 180 - 200 grade ...Se scoate si se adaga de preferinta cascavalul sau poate fi de asemenea servita si cu pasta de rosi pe de-asupra. Eu va sfatuiesc sa incercati reteta e foarte buna si merita ...mereu primesc aprecieri din partea celorlalti pentru mancarea care o gatesc.

Cat despre tine thadoogback' - cu siguranta cel care-mi v-a fi alaturi v-a trebui sa-mi aprecieze ceea ce gatesc sunt mai mult ca sigura ca asa v-a face . Ma mai gandesc la oferta numa vezi ca trebe sa platesti bine

adica cum,,ne luam din interes
thadoogback
Postat pe 1 Decembrie 2011 14:17
De la: thadoogback, la data 2011-12-01 14:17:46
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 14:15:50
De la: thadoogback, la data 2011-12-01 14:01:17
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 13:47:38
De la: ellabella, la data 2011-11-30 10:43:54Buna fetelor, va invit sa discutam in acest topic despre rete de post delicioase si totodata numai bune pentru dieta sau un regim echilibrat de hrana! Astept cu nerabdare sugestiile voastre!


O alta reteta de asemenea foarte gustoase sunt ciupercile la cuptor...

Se curata ciupercile si in mijlocul lor se pune un sos facut din ceapa, morcov si gogosar. Se aseaza rondele intr-o tava si se dau la cuptor timp de o ora la o temperatura de 18 grade. Se pot servi cu piure .... de asemenea in alte cazuri sunt bune daca sunt umplute si cu cascaval asta in caz ca nu se tine post. Pofta Buna ....
auuu,,nu vrei sa fi consoarta mea


Hmmm....si asta nu e tot ce stiu sa fac : e buna si pizza de post

Ingrediente:

- coca de paine
-5 cepe rosii
-ciuperci
- un ardel rosu
- o cutie de mazare
- o cutie de porumb fiert
- o rosie
- un castravete
- bulion sau sos de rosii
- cascaval daca este cazul ...

Se face plamadeala la fel cum se facea cea pentru paine ...se intinde intr-o tava si se da la cuptor timp de 10-15 minute. Intre timp se curata ceapa si se caleste in ulei. Restul legumelor se marunteaza si se pun in boluri separate. Dupa 15 minute se scoate coca de la cuptor si se unge putin cu bulion sau sos de rosii insa foarte putin...pe urma se adauga deasupra ceapa calita si se intinde astfel incat sa fie pe toate suprafata pe urma se adauga ciupercile , ardelul, castravetele sii rosia si se da la cuptor pentru inca 20 de minute la o temperatura intre 180 - 200 grade ...Se scoate si se adaga de preferinta cascavalul sau poate fi de asemenea servita si cu pasta de rosi pe de-asupra. Eu va sfatuiesc sa incercati reteta e foarte buna si merita ...mereu primesc aprecieri din partea celorlalti pentru mancarea care o gatesc.

Cat despre tine thadoogback' - cu siguranta cel care-mi v-a fi alaturi v-a trebui sa-mi aprecieze ceea ce gatesc sunt mai mult ca sigura ca asa v-a face . Ma mai gandesc la oferta numa vezi ca trebe sa platesti bine

adica cum,,ne luam din interes


Nu din interes - prin a plati bine se poate intelege si altceva ....mi-ar fi de ajutor sa ma ajuti si la gatit nu doar la mancat . Nu iau pe nimeni din interes dar cu siguranta viitorul x v-a trebui sa inteleaga ca impreuna trebuie sa ajungem la un acord - sa stabilim cateva reguli pe care sa le urmam. Mie mi se pare - si asta in general -ca daca intr-o familie nu se respecta anumite reguli totul e vraiste.... Cat despre tine sti si tu nimik nu e pe gratis iar asteptarile mele nu sunt cu privire la bani ,.... un ajutor un gest chiar si un zambet daca suntdin inima sunt o rasplata .... Te astept la o pizza...
kudika_nikole
Postat pe 1 Decembrie 2011 14:35
Eu iau de 25 de zile fytformsyrup,cu care a slabit Roxana Ionescu si ma simt excelent,am slabit 5kg si nu am tinut dieta.O sa continui sa iau pana ajung la greutatea dorita.
Mirelapufulete
Postat pe 24 Ianuarie 2012 18:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ati auzit de bruno vassari?Tratamente anticelulitice? 77 De la: simply_me_bia 28 Mai 2010 10:11
Cancerul la san... 7 De la: dr_tudose 22 Noiembrie 2009 02:45
tratare si vindecare psoriazis 1 De la: migona56 3 Mai 2010 20:09
buna 11 De la: ciufixx 19 Iunie 2013 22:45
Menage a trois 46 De la: brasoveank 17 Martie 2010 10:54