Setari Cookie-uri

Beneficiile pentru sanatate ale alimentelor

Va invit sa discutam despre beneficiile sanatoase ale alimentelor, in special ale legumelor, fructelor si poate ale pestelui si fructelor de mare. Va invit astfel ca in acest topic sa vorbim de alimente care previn boli sau chiar ne ajuta sa le tratam.

Am sa incep eu - am probleme cu imunitatea respiratorie, racesc frecvent, aceasta pentru ca in copilarie am avut pneumonie si am ramas cu o sensibilitate vizibila, mai exact racesc cam de trei ori mai frecvent decat colegii mei sau mebrii familiei. Ca atare caut tot felul de solutii sa imi mentin imunitatea: vaccin homeopat anual pentru imunitatea bacteriana (polidine nu pot sa fac, ma dor insuportabil de rau), ma vaccinez antigripal, dar a aflat si ca usturoiul ar creste imunitatea la nivel respirator.

Asadar: despre beneficiile sanatoase ale usutoiului:
- creste imunitatea generala a organismului, inclusiv pe cea respiratorie;
- imbunatateste digestia;
- previne constipatia;
- previne si tratea za boli cardiovasculare precum hipertenziunea, placa de aterom, ischemia cardiaca, boli coronariene, previne infacrtul si accidentele cerebrale;
- are efecte antibacteriene, analgetice (reduce durerea deci), antiinflamatorii;
- ajuta in sanatatea dentara;
- previne parazitozele intestinale etc.

va invita sa cititi si articulul: Antica - licoarea miraculoasa a egiptenilor cu usturoi ( http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~medicina-alternativa/17004/antica-miraculoasa-licoare-a-egiptenilor.html ) si acesta: Dieta de slabire cu usturoi ( http://www.kudika.ro/articol/frumusete~dieta/6285/dieta-cu-usturoi-si-ceapa.html )
ellabella
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:55
Invitatia ta e de bun augur dar...cate dintre legumele si fructele pe care le consumam mai sunt cu adevarat naturale, nemodificate genetic si care aduc un plus de energie corpului si mintii noastre stresate? Imi amintesc de rosiile si ardeii din gradina bunicilor mei. Erau asa de gustoase, colorate si aromate incat le consumam cu placere in fiecare zi. Astazi nu mai gasesti nici macar in zonele rurale ceva natural, se merge mult pe pesticide deoarece productia este mai buna, legumele se coc rapid dar...nu ne mai ofera nimic benefic. Tin minte ca, copil dracos fiind, am dat peste o tigaie cu ulei incins care s-a revarsat pe abdomenul meu si m-am umplut instantaneu de vezicule oribile, pline cu lichid, care ma dureau de crapam. Mamaie a dat fuga in gradina, a luat cateva frunze de varza, le-a zdrobit cu o sticla si mi le-a aplicat pe abdomen. Intr-o saptamana nu mai erau nici semnele arsurii. Incercati sa luati o varza din supermarket si sa o zdrobiti. E seaca precum o piatra, n-are zeama deloc.
Daunazi, am luat niste clementine. Nu le-am consumat pe toate si nici dupa o luna nu erau stricate. S-au stafidit ca smochinele dar nici urma de vreo bacterie care sa vrea sa le guste. Cand eram mica, portocalele tinute la caldura se umpleau de mucegaiuri albastre. Astea din ziua de azi sunt vaccinate bine de tot. )))
Ionyssa
Postat pe 1 Decembrie 2011 19:07
beneficiile alimentatiei sanatoase sunt enorme ,dar oare de unde le procuram,mai exista alimente sanatoase?? spuneti ce v-ar interesa si ve-ti afla ce mancati!!
naturistul1
Postat pe 17 Decembrie 2011 12:27
Inainte sa plec din Romania, traiam la tara. Cresteam in gradina toate legumele de care aveam nevoie si erau foarte bune. Dar atunci, fiind mai tanara si prostuta, nu apreciam gustul si valoarea lor. Acum, ma gandesc cateodata ce as mai manca cate o rosie sau un ardel din gradina mea. Acum aud si citesc peste tot diferite diete, produse organice si sanatoase cica. Or fi ele organice dar tot nu au gustul de acasa. A innebunit lumea. S-au schimbat total produsele pe care le consumam. Si, desi multi dintre noi stim ca nu ne fac bine tot le consumam. Prostie si ignoranta peste tot.
Crinutu
Postat pe 18 Decembrie 2011 19:16
Ideea de naturism este foarte buna! Ideea e sa renuntam la ideea de mancare tip fast-food , la prajeli, la prea multa carne, alcool si tutun. Si la stress esi e mai greu dar macar s aincercam. Si maia les sa avem inima buna si sa ne iubim aproapele!!
punctul_pe_J
Postat pe 25 Decembrie 2011 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apel umanitar 2 De la: irina4life 15 Martie 2009 20:09
HOROSCOP 2010 0 De la: 18 Ianuarie 2010 00:57
Nutritie si sanatate 2 De la: kudika517663 5 Aprilie 2012 18:42
va multumesc!!! 13 De la: office_salinasusesi_ro 21 Iunie 2010 13:22
Ajutati-ma cu dieta pentru ulcer duodenal pls. 41 De la: DUMI3TZA 25 Octombrie 2014 17:33