Setari Cookie-uri

Raceala

hei, ma fugareste o raceala si am acasa, de la doctora, apa de mare cu propolis .a folosit una dintre voi pana acum?

Sunt foarte ingrijorata pentru ca am un bebel mic de 8 luni si nu vreau sa pateasca ceva :(. Propolisul ii irita nasul?
georgeta_paula
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:09
eu cand era piticul meu bebelus si raceam nu luam decat redoxon (vitamina C),imi puneam mascuta la gura cand il luam in brate.Si da apa de mare este foarte folositoare.
Sa te faci bine
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:14
opaaaaaaa io nu am inteles tu esti racita sau cel micut?
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:15
apa de mare se numeste cumva bebicina?daca da atunci o poti folosi cu incredere...ajuta la eliminarea secretiilor fara sa -i usuce mucoasa nazala
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:18
De la: georgeta_paula, la data 2011-12-06 15:09:26hei, ma fugareste o raceala


dar tu nu te dai batuta si nici prinsa! sa te ascunzi in bucatarie
guru_ion
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:22
De la: georgeta_paula, la data 2011-12-06 15:09:26hei, ma fugareste o raceala si am acasa, de la doctora, apa de mare cu propolis .a folosit una dintre voi pana acum?

Sunt foarte ingrijorata pentru ca am un bebel mic de 8 luni si nu vreau sa pateasca ceva :(. Propolisul ii irita nasul?



Dupa cum te-ai exprimat,tu esti racita,nu?Pentru ce anume ti-a recomandat medicul apa de propolis,aceasta este uzitata in probleme ale cavitatii bucale si in unele afectiuni genitale?Ce legatura are aceasta apa cu bebelusul tau?In cazul in care tu esti racita,trebuie sa eviti contactul direct cu copilul tau(pentru aceasta poti purta masca protectoare),la care se adauga o medicatie usoara,in cazul in care alaptezi si un regim alimentar bogat in vitamine si minerale!
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:25
De la: guru_ion, la data 2011-12-06 15:22:21
De la: georgeta_paula, la data 2011-12-06 15:09:26hei, ma fugareste o raceala


dar tu nu te dai batuta si nici prinsa! sa te ascunzi in bucatarie

rautacios mic ce esti fata-i necajita si tu mistocar
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:25
339 apa de mare cu propolis se foloseste si la bebelusi ..se mai gaseste sub denumirea de bebicina ...se foloseste pentru a nu se usca mucoasa nazala a bebelusului dupa ce utilizezi acele mici aspiratoare nazale
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:29
Sfatul meu este sa bei mult ceai si intre timp s-i dai si copilului ceai care sa contina vitamina c. E tare bun ceaiul de maciese sau de papucul cucului. De asemenea eu stiu de propolis ca e tare bun nu doar pt raceala ci si pt stomac si alte boli- doar sa ai grija sa nu iei in cantitati mari. Daca doctorul ti la recomandat poti sa-l iei dar urmeaza indicatile doctorului. In orice caz ceaiul si lamaia face bine raceli...e mai bine de multe ori sa previ o raceala decat sa o tratezi de aceea am zis sa-i dai micutului ceai astfel va fi mai rezistent virusului. Daca raceala ppersista mergi la medic sa-ti prescrie antibiotic ....
kudika_nikole
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:33
De la: piscolino, la data 2011-12-06 15:29:20339 apa de mare cu propolis se foloseste si la bebelusi ..se mai gaseste sub denumirea de bebicina ...se foloseste pentru a nu se usca mucoasa nazala a bebelusului dupa ce utilizezi acele mici aspiratoare nazale


Pai sa spuna clar despre ce este vorba!De la faptul ca o "fugareste" o raceala,pana la a spune ca si bebelusul are probleme,este cale lunga,a uitat tocmai detaliile cele mai importante!Daca este prescrisa de catre pediatru,da ,poate sa o foloseasca!Eu,atunci cand era cazul, imi tratam copiii, punandu-le ser fiziologic in nasucuri!Acum,se foloseste "Bebicina",dar efectul este acelasi,descongestionarea nasului!
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:36
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-06 15:33:20Sfatul meu este sa bei mult ceai si intre timp s-i dai si copilului ceai care sa contina vitamina c. E tare bun ceaiul de maciese sau de papucul cucului. De asemenea eu stiu de propolis ca e tare bun nu doar pt raceala ci si pt stomac si alte boli- doar sa ai grija sa nu iei in cantitati mari. Daca doctorul ti la recomandat poti sa-l iei dar urmeaza indicatile doctorului. In orice caz ceaiul si lamaia face bine raceli...e mai bine de multe ori sa previ o raceala decat sa o tratezi de aceea am zis sa-i dai micutului ceai astfel va fi mai rezistent virusului. Daca raceala ppersista mergi la medic sa-ti prescrie antibiotic ....

antibiotic nicole mai io am ceva impotriva antibioticelor alea numaa de-i musai si nu ai incotro...dar o raceala se poate tine sub control...copilasul meu are 3 ani si inca nu a luat antibiotice niciodata....deci crede-ma se poate ....si cand am considerat ca e destul de rau am preferat sa-i administrez argint coloidal ..e mai ok decat antibioticul
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:37
De la: kudika421339, la data 2011-12-06 15:36:23
Pai sa spuna clar despre ce este vorba!De la faptul ca o "fugareste" o raceala,pana la a spune ca si bebelusul are probleme,este cale lunga,a uitat tocmai detaliile cele mai importante!Daca este prescrisa de catre pediatru,da ,poate sa o foloseasca!Eu,atunci cand era cazul, imi tratam copiii, punandu-le ser fiziologic in nasucuri!Acum,se foloseste "Bebicina",dar efectul este acelasi,descongestionarea nasului!


nici io nu prea am inteles dar a zis ceva de iritarea nasucului la bebe de aici mi-am dat seama ca vrea sa-i puna in nas bebicina.Serul fiziologic are aceleasi proprietati intradevar de decongestionare dar nu contine si propolisul care sti foarte fine si tu ce beneficii aduce intregului organism.
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:40
De la: piscolino, la data 2011-12-06 15:37:48[

antibiotic nicole mai io am ceva impotriva antibioticelor alea numaa de-i musai si nu ai incotro...dar o raceala se poate tine sub control...copilasul meu are 3 ani si inca nu a luat antibiotice niciodata....deci crede-ma se poate ....si cand am considerat ca e destul de rau am preferat sa-i administrez argint coloidal ..e mai ok decat antibioticul



Pisco,spune-mi,te rog,ce este argintul coloidal si in ce afectiuni se utilizeaza?
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:41
De la: kudika421339, la data 2011-12-06 15:41:20
Pisco,spune-mi,te rog,ce este argintul coloidal si in ce afectiuni se utilizeaza?

339 argintul coloidal are niste proprietati practic miraculoase.Practic e un antibiotic natural ,gasesti tot ce te intereseaza pe net,eu il folosesc deja de 15 ani...si sunt adepta tratamentelor naturiste
piscolino
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:47
ea e racita si probabil il alapteaza pe bebe...nu stie ce medicamente sa ia pt raceala sa nu`l afecteze pe copil
Alvin
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:50
De la: piscolino, la data 2011-12-06 15:37:48
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-06 15:33:20Sfatul meu este sa bei mult ceai si intre timp s-i dai si copilului ceai care sa contina vitamina c. E tare bun ceaiul de maciese sau de papucul cucului. De asemenea eu stiu de propolis ca e tare bun nu doar pt raceala ci si pt stomac si alte boli- doar sa ai grija sa nu iei in cantitati mari. Daca doctorul ti la recomandat poti sa-l iei dar urmeaza indicatile doctorului. In orice caz ceaiul si lamaia face bine raceli...e mai bine de multe ori sa previ o raceala decat sa o tratezi de aceea am zis sa-i dai micutului ceai astfel va fi mai rezistent virusului. Daca raceala ppersista mergi la medic sa-ti prescrie antibiotic ....

antibiotic nicole mai io am ceva impotriva antibioticelor alea numaa de-i musai si nu ai incotro...dar o raceala se poate tine sub control...copilasul meu are 3 ani si inca nu a luat antibiotice niciodata....deci crede-ma se poate ....si cand am considerat ca e destul de rau am preferat sa-i administrez argint coloidal ..e mai ok decat antibioticul


Antibiotic ziceam sa ia doar in cazul in care raceala persista si se inrautateste situatia....dupa cum ai observat si eu ziceam de ceaiuri....
kudika_nikole
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:58
[quote name='piscolino' date='2011-12-06 15:40:45'

nici io nu prea am inteles dar a zis ceva de iritarea nasucului la bebe de aici mi-am dat seama ca vrea sa-i puna in nas bebicina.Serul fiziologic are aceleasi proprietati intradevar de decongestionare dar nu contine si propolisul care sti foarte fine si tu ce beneficii aduce intregului organism. [/quote]

Da,am inteles,Pisco,vorbim in privat sau la telefon,multumesc! Adevarul este ca ma intereseaza acest produs!
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:58
eu sunt racita si nu eram sigura daca folosind apa de mare cu propolis nu o sa il afecteze pe cel mic. si da, e de la bebicina, cum a zis piscolino :) nu va imaginati ca stau pe langa bebe in perioada asta dar ma gandeam ca poate propolisul o sa ii faca rau lui daca il folosesc eu. insa e antimicrobian si am observat ca e totul ok. as putea sa folosesc si ser fiziologic?
georgeta_paula
Postat pe 6 Decembrie 2011 16:43
De la: georgeta_paula, la data 2011-12-06 16:43:19eu sunt racita si nu eram sigura daca folosind apa de mare cu propolis nu o sa il afecteze pe cel mic. si da, e de la bebicina, cum a zis piscolino :) nu va imaginati ca stau pe langa bebe in perioada asta dar ma gandeam ca poate propolisul o sa ii faca rau lui daca il folosesc eu. insa e antimicrobian si am observat ca e totul ok. as putea sa folosesc si ser fiziologic?


vrei sa faci gargara cu el?
guru_ion
Postat pe 6 Decembrie 2011 17:40
De la: piscolino, la data 2011-12-06 15:25:48
De la: guru_ion, la data 2011-12-06 15:22:21
De la: georgeta_paula, la data 2011-12-06 15:09:26hei, ma fugareste o raceala


dar tu nu te dai batuta si nici prinsa! sa te ascunzi in bucatarie

rautacios mic ce esti fata-i necajita si tu mistocar


chiar crezi ca fac misto?
guru_ion
Postat pe 6 Decembrie 2011 17:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: Diavolyta_ 28 Mai 2009 18:23
... 56 De la: marco918 30 Septembrie 2011 18:52
hernia de disc 1 De la: kudika003972 24 Martie 2009 11:50
care stie mai multe despre artrita ( forma poliarticulara) ??? 35 De la: kudika_933562 25 Septembrie 2013 17:29
Câteva consideraþii despre gripa porcinã 2 De la: greierash_is_back 18 Noiembrie 2009 15:35