Setari Cookie-uri

Helicobacter Pylori

Buna ziua!
In urma unor analize medicale sotul meu a fost depistat avand virusul Helicobacter Pylori, am facut si eu analizele si am si eu acest virus, cu toate ca parerile sunt impartite ca se ia sau nu. Daca cunoasteti pe cineva care a avut si puteti sa ma ajutati cu un sfat sau ceva va multumesc mult.
Eu am tot citit pe net despre el si e destul de periculos daca nu se trateaza la timp.
Multumesc mult de tot!

Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:33
De la: cretzulina, la data 2009-01-23 14:33:13Buna ziua!
In urma unor analize medicale sotul meu a fost depistat avand virusul Helicobacter Pylori, am facut si eu analizele si am si eu acest virus, cu toate ca parerile sunt impartite ca se ia sau nu. Daca cunoasteti pe cineva care a avut si puteti sa ma ajutati cu un sfat sau ceva va multumesc mult.
Eu am tot citit pe net despre el si e destul de periculos daca nu se trateaza la timp.
Multumesc mult de tot!


cred ca tre sa mergi la doctor de interne sau medic de familie sa iti dea o reteta
eu am avut acum 4 ani..am facut tratament si anul trecut a reaparut...si am luat 2 anitibiotice : amoxicilina si fromilid uno , motilium si omez sau lanzul...acum nu cred ca este indicat sa iei tu de capul tau ca nu este bine
mergi la un doctor sa ti faca o schema si regim fara prajeli,sucuri acidulate...bafta
coffeeta
Postat pe 24 Ianuarie 2009 10:07
Buna!
Mersi mult de raspuns. Spune-mi te rog dupa cat timp ai scapat de el, si daca familia ta a luat. Eu o sa merg saptamana asta sa vad ce-mi recomanda medicul dar as vrea sa stiu daca e posibil sa ia si sotul meu.
Mersi mult de tot!

Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:01
buna!
tocmai am luat rezultatul la analiza si este negativ ...si am scapat chiar repede de el doar 10 zile de tratament cu medicamentele mai sus mentionate..
sincer familia mea nu a luat...dar sotul este bine sa faca si el analiza sa nu fie el purtator si tu sa o fi luat de la el...pt ca poti si purtator de bacterie si sa nu ai aceleasi simptome sau sa iti fie rau...succes la tratament...
coffeeta
Postat pe 28 Ianuarie 2009 14:10
daca e chestia aia la stomac(nu stiu cum se numeste)am si eu si nu am luat tratamentul la timp,si acum vomit tot ce mananc,tusesc f mult...
SweetHappyButterfly
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:43
Vad ca sunteti din BUC si va plangeti ca n-aveti unde sa va tratati de HELICOBACTER. Ar fi bine sa va trateze oricine dar ii aveti pe prof. OLTEANU la SUUB, prof. BRUCKNER la COLTEA si multi altii. Se gaseste.
ema_rice
Postat pe 7 Martie 2009 22:57
Se spune ca HP este responsabila de producerea ulcerului.
Tratamentul dureaza 1-2 saptamani si are o rata mare de succes. daca nu are succes se repta sau se schimba ceva. Trebuie vorbit cu doctorul priceput in gastro.
De mentionat ca diagnoticul se face de obicei cu un tub (+optic) bagat direct in stomac.
Rezultatele sunt insa foarte bune: scapi de durerile specifice ulcerului sau gastritelor aspre.

Postat pe 8 Martie 2009 11:47
diagnosticul se stabileste in urma analizelor, de sange sau materii fecale, care sa confirme prezenta anticorpilor respectiv antigenului HP.
tratamentul e foarte simplu, antibiotice.
se presupune ca e implicat in producerea ulcerului, datorita prezentei virusului in majoritatea cazurilor.
googoodoll
Postat pe 8 Martie 2009 12:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sindromul migrenos 33 De la: 9 Iunie 2013 15:15
Punctie ovariana.Ajutooor! 2 De la: reseda 13 August 2009 19:01
medici idioti!!!!!!!!! X( :((( 9 De la: Diavolyta_ 20 Mai 2009 14:02
ajutooooor!!! 1 De la: anitra 27 Martie 2010 17:55
Si-a taiat degetul de la mana 2 De la: Messi_Junior_1 4 Iunie 2014 11:20