Setari Cookie-uri

tus umeda

Buna tuturor...
Am si eu o problema la care sper sa-mi dati un sfat pana reusesc sa ajung la medic...
Ma lupt cu o tuse umeda de aproximativ o saptamana, timp in care am incercat vreo 2 tipuri de medicamente (pe rand, bineinteles) fara nicio urma de vindecare. Nu am febra...cred ca mi-a trecut si raceala...dar de tusea asta nu pot sa scap de niciun fel. Am incercat si cu sirop...nicio imbunatatire :(
Aveti idee ce-as putea sa iau ca sa-mi treaca?
paun_anamaria
Postat pe 16 Decembrie 2011 13:40
De la: paun_anamaria, la data 2011-12-16 13:40:07Buna tuturor...
Am si eu o problema la care sper sa-mi dati un sfat pana reusesc sa ajung la medic...
Ma lupt cu o tuse umeda de aproximativ o saptamana, timp in care am incercat vreo 2 tipuri de medicamente (pe rand, bineinteles) fara nicio urma de vindecare. Nu am febra...cred ca mi-a trecut si raceala...dar de tusea asta nu pot sa scap de niciun fel. Am incercat si cu sirop...nicio imbunatatire :(
Aveti idee ce-as putea sa iau ca sa-mi treaca?


Sirop de patlagina...dar te sfatuiesc sa mergi urgent la medic...ar putea fi o viroza.
faith742011
Postat pe 16 Decembrie 2011 13:43
Este prima oara cand esti racita?
Mie mi se intampla mereu sa mai am o astfel de tuse inca o saptamana.
La farmacie n-ai fost? Ideea e sa expectorezi cat mai mult (oricat de dezgustator suna asta).
kudika_pudika
Postat pe 16 Decembrie 2011 13:44
Ceai de coji de ceapa...Si mananca cepa cruda in salate...
MAMAITA
Postat pe 16 Decembrie 2011 13:52
Eurespal. App..stiam ca simptomele racelii se intind pe o perioada de 7 zile iar tusea pe o perioada de 3 saptamani. Asa ca ia Eurespalul, expectoreaza cum a zis Pudica si ai rabdare sa treaca.
ilumax_76
Postat pe 16 Decembrie 2011 14:02
De la: paun_anamaria, la data 2011-12-16 13:40:07Buna tuturor...
Am si eu o problema la care sper sa-mi dati un sfat pana reusesc sa ajung la medic...
Ma lupt cu o tuse umeda de aproximativ o saptamana, timp in care am incercat vreo 2 tipuri de medicamente (pe rand, bineinteles) fara nicio urma de vindecare. Nu am febra...cred ca mi-a trecut si raceala...dar de tusea asta nu pot sa scap de niciun fel. Am incercat si cu sirop...nicio imbunatatire :(
Aveti idee ce-as putea sa iau ca sa-mi treaca?



Simptomatologia de organ a virozelor prezinta si forme de tuse,uscata sau productiva!Nu stiu ,daca la aparitia primelor simptome,tu te-ai grabit sa te prezinti la medic sau nu,dar ce pot sa-ti spun este faptul ca atata timp cat nu apare starea febrila,tu poti recurge la tratament naturist,asta pana la efectuarea controlului medical de specialitate!Centrele "Plafar" sunt bogate in produse cu specific,incepand de la ceaiuri,siropuri,pana la tablete eficiente in tratarea formelor de tuse!Ceaiurile de tei,musetel,indulcite cu miere ,la care se adauga lamaie atat cat suporti,intrucat faringele si laringele sunt iritate in cazurile insotite de tuse expectoranta,au rol atenuator sau,chiar de vindecare,a starii de rau!Poti incerca oricare dintre produsele amintite,pana la proximul consult medical!Si evita ,cat poti de mult,contactul cu aerul rece si ceata,atunci cand aceasta isi face prezenta!
RAINBOWLADY
Postat pe 16 Decembrie 2011 14:02
Ceai fierbinte daca ai de maciese cu multa lamaie...
kudika_nikole
Postat pe 16 Decembrie 2011 18:58
Multumesc mult pentru sfaturi.
Am ajuns in cele din urma la doctor si mi-a recomandat niste ceaiuri, lapte cu miere si Fluimucil 600 – o pastila efervescenta pe zi. Sunt pe undeva pe la jumatatea tratamentului, dar ma simt mult mai bine. Mai tusesc putin...dar macar acum pot sa dorm noaptea.
Sarbatori Fericite tuturor si...mai ales...sanatate multa!
paun_anamaria
Postat pe 20 Decembrie 2011 14:46
Buna ziua!
V-ati gandit sa incercati Aparatele Salin?!
Sunt UNICE IN TRATAREA SI PREVENIREA AFECTIUNILOR RESPIRATORII.

Sarea este un material esential al vietii care poate fi utilizat acum ca si remediu pentru tratarea diferitelor afectiuni. Produsele Salin sunt bazate pe ideea tratamentelor in minele de sare cunoscute si folosite la noi in tara de foarte multa vreme. Ele utilizeaza un procedeu de noutate absoluta in tratarea complexa a aerului si anume trecerea fortata a aerului printr-un bloc filtrant cu granule de saruri, in principal clorura de sodiu.

Aparatele purificatoare de aer Salin prezinta urmatoarele caracteristici importante:
- marirea rezistentei generale a organismului la raceli;
- actiune generala desensibilizanta in probleme alergice;
- de mare ajutor in rinite, sinuzite, laringite;
- rezultate favorabile in astm bronsic, bronsite astmatiforme, bronsite, bronsectazii, silicoze, recuperari in TBC, mucoviscidoza;
- somn linistit, odihnitor, stare de confort psihic;
- scaderea problematicii sforaitului;
- reducerea problemelor respiratorii ale fumatorilor;
- ajutor natural in renuntarea mai usoara la fumat;
- calitate deosebita a aerului care devine proaspat si placut respiratiei, cu asigurarea unui ambient interior placut.

Purificatorul de aer SALIN actioneaza prin trecerea permanenta a aerului prin blocul filtrant realizand un continut discret, dar permanent de aerosoli de clorura de sodiu in spatiul ambiental, modificand ionizarea aerului.

In utilizare, veti observa ca aparatul Salin este comod prin aceea ca asigura o purificare generala a aerului in spatiul unde este utilizat: locuinte, birouri, chiar si in masina.

Nu uitati sa utilizati purificatorul Salin si pe timpul noptii pentru a asigura o durata minima zilnica de 8 ore de expunere in mediul creat de aparat. In masura posibilului, durata de expunere se poate mari pana la intreaga zi.
Sunt disponibile variantele constructive, Salin S2, Salin Plus si InSalin.

Aparatele nu au contraindicaþii si nu produc fenomene de coroziune in spatiul de utilizare.

Pentru detalii, nu ezitati sa ne contactati!

Cu stima, Salin.ro
Tel. 0212232425; 0212221960
PentruSanatateaTa
Postat pe 4 Februarie 2015 10:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urologie 8 De la: alalu79 30 Noiembrie 2009 03:24
Memorialul durerii - vizionare integrala pe net 2 De la: kudika226898 22 Ianuarie 2011 16:30
Londra. 36 De la: enemgabriel 19 Iulie 2009 16:58
crema "miraculoasa" antirid? 8 De la: kudika50ani 26 Octombrie 2018 10:47
Sunt disperata! 70 De la: healthy009442 18 August 2014 22:17