Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat sau o parere

Buna.Sunt in clasa a 12-a si sunt la un liceu cu profilul servicii.Oarecum m-a atras contabilitate si as dori sa merg mai departe la facltate la ASE.Insa interesandu-ma putin am inteles ca la specializarea informatica si contabilitate de gestinune (unde doream initial) este mai dificil,ca ar fi o contabilitate mai dificila.Astfel m=am gandit pentru specializarea de Finante si Banci.Parerea voastra care ar fi mai potrivita?Mentionez ca in lineu 2 ani de zile am participat la olimpiade cu profilul liceului,si de asemenea descurcandu-ma f bine la materiile de profil.Eu locuiesc in Craiova si am inteles de la profesoarele de specialitate ca universitatea noastra nu ar fi foarte buna...ele mi-au recomandat sa urmez facultatea in Bucuresti.Ce facultati ar exista in Bucuresti cu specializarea Finante si Banci?Pe ce baza s-ar face admiterea la buget?pentru ca am observat sa parerile sunt inpartite (unii spun ca pe baza de exament,alti ca pe rezultatele de la bac sau 50%rez. bac si 50%mediile IX-XII).Va rog frumos as avea nevoie de cat mai multe informati...pentru k ma gandesc serios sa urmez o astfel de facultate.Multumesc!
Astept orice sfat sau parere...si chiar daca e posibil parerea sincera a unor pers care urmeaza sau au urmat o facultate asemanatoare.
In principiu ma intereseaza sa fac ceva sa-mi placa insa sa am si sanse de angajare,nu sa raman cu diploma in mana.
Multumesc!Astept parerile voastre!
Adella92
Postat pe 13 Ianuarie 2012 05:18
Ia te uita dom'ne ! Prima persoana interesata de o facultate. Mai rar in zilele astea. Bafta, da' sa stii ca n-ai prea nimerit forumu' cu pricina...
alegro6543
Postat pe 13 Ianuarie 2012 09:09
De la: Adella92, la data 2012-01-13 05:18:26Buna.Sunt in clasa a 12-a si sunt la un liceu cu profilul servicii.Oarecum m-a atras contabilitate si as dori sa merg mai departe la facltate la ASE.Insa interesandu-ma putin am inteles ca la specializarea informatica si contabilitate de gestinune (unde doream initial) este mai dificil,ca ar fi o contabilitate mai dificila.Astfel m=am gandit pentru specializarea de Finante si Banci.Parerea voastra care ar fi mai potrivita?Mentionez ca in lineu 2 ani de zile am participat la olimpiade cu profilul liceului,si de asemenea descurcandu-ma f bine la materiile de profil.Eu locuiesc in Craiova si am inteles de la profesoarele de specialitate ca universitatea noastra nu ar fi foarte buna...ele mi-au recomandat sa urmez facultatea in Bucuresti.Ce facultati ar exista in Bucuresti cu specializarea Finante si Banci?Pe ce baza s-ar face admiterea la buget?pentru ca am observat sa parerile sunt inpartite (unii spun ca pe baza de exament,alti ca pe rezultatele de la bac sau 50%rez. bac si 50%mediile IX-XII).Va rog frumos as avea nevoie de cat mai multe informati...pentru k ma gandesc serios sa urmez o astfel de facultate.Multumesc!
Astept orice sfat sau parere...si chiar daca e posibil parerea sincera a unor pers care urmeaza sau au urmat o facultate asemanatoare.
In principiu ma intereseaza sa fac ceva sa-mi placa insa sa am si sanse de angajare,nu sa raman cu diploma in mana.
Multumesc!Astept parerile voastre!



Draga mea,laudabila intentia ta de a te perfectiona din punct de vedere profesional!!!Pentru ca apartin generatiei din vremurile in care invatamantul prezenta incredere si asigura suportul educational la maxima exigenta,iti recomand ca pentru aprofundarea studiilor,sa urmezi cursurile Academiei de Studii Economice din Bucuresti!!!Este singura universitate care mai prezinta potential in domeniul dorit de tine!Parerea mea!!Personal,nu am incredere in universitatile particulare!!Pentru a fi acceptata la clasele ce tin de buget,trebuie sa dai examen de admitere,intrucat numarul de locuri este limitat!!Sunt facultati unde se fac admiteri prin depuneri de dosare,media obtinuta la examenul de bacalaureat fiind definitorie!!Poti intra pe site-ul "ASE-ului" si ai sa afli toate informatiile necesare!!Inainte de a face acest lucru,trebuie sa te pregatesti serios in vederea acumularii de informatii complete, in domeniul care prezinta interes pentru tine!!Domeniul economic este complex si nu este deloc usor!!Matematica este una dintre disciplinele obligatorii la examenul de admitere si aici trebuie sa fii foarte bine pregatita!!
RAINBOWLADY
Postat pe 13 Ianuarie 2012 09:55
ce sa zic multumesc frumos pt pareri.
Alegro poate nu am nimerit forumul bn dar chiar am nevoie de pareri si sfaturi pt k in general parerile sunt inpartite,si da sunt interesata de o facultate pt k o fac pt mine nu pt altcineva...si mie imi fac bine sau rau in functie de ce decizie iau.
Pai sincer RAINBOWLADY pe mine m-ar interesa sa intru la buget si stiu ca matematica este esentiala,chiar dau la mate la bac...
Si eu doresc sa ma dezvolt profesional,dar sunt constienta ca a locui in Bucuresti implica costuri de aceea si as dori la buget si dc nu chiar sa ma angajez.Adik eu sunt genul care imi place sa lupt nu sa astept sa cada de sus (cum se zice).
Idee e ca parerile sunt inpartite unii zic ca e bine si la Finante si Banci,alti ca e mai buna specializarea de Management pt k ai o linie mai larga in care poti opta si oscila intre posturi pt a te angaja.Insa inca ma interesez pt k vreau sa fiu sigura...
Astept in continuare pareri si multumnesc tuturor!
Adella92
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:06
De la: Adella92, la data 2012-01-13 21:06:53ce sa zic multumesc frumos pt pareri.
Alegro poate nu am nimerit forumul bn dar chiar am nevoie de pareri si sfaturi pt k in general parerile sunt inpartite,si da sunt interesata de o facultate pt k o fac pt mine nu pt altcineva...si mie imi fac bine sau rau in functie de ce decizie iau.
Pai sincer RAINBOWLADY pe mine m-ar interesa sa intru la buget si stiu ca matematica este esentiala,chiar dau la mate la bac...
Si eu doresc sa ma dezvolt profesional,dar sunt constienta ca a locui in Bucuresti implica costuri de aceea si as dori la buget si dc nu chiar sa ma angajez.Adik eu sunt genul care imi place sa lupt nu sa astept sa cada de sus (cum se zice).
Idee e ca parerile sunt inpartite unii zic ca e bine si la Finante si Banci,alti ca e mai buna specializarea de Management pt k ai o linie mai larga in care poti opta si oscila intre posturi pt a te angaja.Insa inca ma interesez pt k vreau sa fiu sigura...
Astept in continuare pareri si multumnesc tuturor!


Draga mea,am inteles punctul tau de vedere,dar vin si te intreb;ce anume iti place mai exact,nu poti merge pe mana hazardului,ce specialitate te atrage,admiterea este asemanatoare ,indiferent la ce facultate te-ai inscrie???Daca doresti o parere personala,as opta pentru Facultatea "Finante-Banci",este de viitor,banci vor exista tot timpul de acum incolo!!Si Management-ul prezinta sanse de evolutie pe ani intregi,un bun Manager va fi cautat de orice companie care se respecta!!!!!Oricum,sunt doua facultati grele,multa materie de specialitate,dar admiterea este aceeasi daca nu ma insel!!Ai timp suficient pentru a te interesa in amanuntime!!!Intre timp,fata draga,studiaza,pregateste-te serios,s-ar putea ca media obtinuta in urma examenului de bacalaureat sa aiba un rol decisiv la admitere!!Bafta!
RAINBOWLADY
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:52
curcubeule, te-as intreba cati absolventi de "management", cunosti ca ar fi si devenit niste buni manageri?...in general, uitam ca traim in Romania unde un proaspat absolvent, daca nu are pile si cunostinte, risca sa vanda cu succes pachete asiguratorii in cel mai bun caz
buna seara doamna draga
MissDarine
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:57
De la: MissDarine, la data 2012-01-13 21:57:47 curcubeule, te-as intreba cati absolventi de "management", cunosti ca ar fi si devenit niste buni manageri?...in general, uitam ca traim in Romania unde un proaspat absolvent, daca nu are pile si cunostinte, risca sa vanda cu succes pachete asiguratorii in cel mai bun caz
buna seara doamna draga


Cunosc cateva persoane,dar ceea ce este drept este faptul ca s-au dezvoltat dincolo de granitele tarii!Buna seara,draga mea,un weekend fericit! Birocratia,snobismul nepotismul si toate celelalte tare ale societatii de consum,sunt inaltate la grad de mare virtute din pacate!!Oricum,domnisoara in cauza,poate opta pentru facultatea care ii trezeste cel mai mare interes!!
RAINBOWLADY
Postat pe 13 Ianuarie 2012 22:12
pai pe mn in general k materii m-a atras contabilitatea si marketingul foarte mult.Insa vazand ca nu e de gluma cu contabilitatea....am zis ca totusi sa o las mai usor..insa mu;tumesc de sfat.Am inteles ca e mai frumos sa zic asa la Management insa asa cum ziceam vreau sa inbin utilul cu placutul.Sa imi placa sa iinvat dar sa ma pot si angaja.Cat despre materii de specialitate am facut destule in acesti ani si sincer va zic chiar mi-au placut.Pentru ca am optat la acest liceu tocmai pt profil cu speranta ca urmand o facultate asemanatoare pot avea un viitor mai bun.

Multumesc tuturor!
Adella92
Postat pe 13 Ianuarie 2012 22:34
buna,eu am terminat cibernetica la ase si ti pot spune cateva chestii utile:
-cand am dat eu -adica in 2006, admiterea conta 50%, 25% bacul si 25% mediile. dadeai un examen de mate si economie/geografie-la alegere, si apoi facultatile erau cumva grupate si iti alegeai in ordinea preferintelor. cibernetica mea era cu finante banci sigur,poate si cu conta dar nu as fi f sigura. finante banci cer cea mai mare medie de admitere, apoi ciber,apoi conta.
- ai grija la un aspect: inainte de examenul de admitere, apar culegere de matematica si de economie-probabil si de geogra dar nu m am interesat, subiectele pica fix de aici. Ideea e sa lucrezi aceste culegeri din timp de 2-3 ori si sa mai si memorezi.la mate subiectele daca kle ai mai vazut le faci.altfel te uiti prostit ca e mai pe ghicite...respectivele au editura ASE,se gasesc doar aici la facultate,apar inainte de examen cu putin.dar de la an la an subiecte nu se schimba f mult,deci fa acum rost de un rand si mai spre primavara de restul
-cu finante,conta ,cib, se gaseste de munca fara probleme.
-marketing,management,comunicari cu nush ce sunt facultati mai frumoase si mai putin chinuitoare in sesiuni,mai intuitive. problemele insa vin la angajare...daca nu esti f lamurita,baga un cv fictiv pe best jobs si in cateva sapt vei avea o imagine f clara...ca ideea e sa fii tu lamurita care e partea cea mai ok pt tine
- e de munca,dar merita :) mie mi a placut ce am facut.
-bucurestiul e o alegere buna si din alt punct de vedere: traieste pe picioarele tale,te maturiezi,iti incepi viata si le arati si alor tai ce poti...cazare...locurile in camin se si cumpara. adica dai 1 data niste bani-asta daca nu prinzi - si aia e pe tot anul.
Pt oricare intrebari sunt aici. Been there, done that. sper sa ti fie de folos. nu uita de culegeri! ca in functie de alea se decide tot.oricat de inteligenta ai fi,surprizele unui astfel de examen sunt mari,si te vei trezi ca restul concurentilor au stiut si tu nu.
Bafta multa si tupeu :P
Ah,si mai e o varianta: poti sa faci si 2 facultati in felul urmator: termini una, si apoi mai urmeaza nu stiu ce ecvhivalari de 1 an,si hopa diploma la a 2 a sau ceva d genul asta-ideea e ca nu le tii fix in paralel. deci daca asa tare te va pasiona marketingul, bagi un an de diferente dupa conta-oricum la ei e mai usor- si ai 2 diplome,si faci si ceva sa ti placa :)
Diana_2187
Postat pe 15 Ianuarie 2012 22:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt studenta la master.. si cu toate aste.. foarte greu imi gasesc un loc de munca adecvat 25 De la: cristinxxx 6 Februarie 2010 13:36
ww.jobsinlaw.ro 1 De la: jobsinlaw 27 Noiembrie 2008 11:32
Atestat informatica, recunoastere sa 1 De la: pinkoana 25 Octombrie 2011 14:06
Iubirea ..doare ?? sau nici nu se poate numi iubire ?? :( 2 De la: kudika418656 14 August 2011 00:23
Ajuta-ti coilul sa treaca de BAC 2 De la: kudika_22312 29 Noiembrie 2012 11:44