Setari Cookie-uri

AM FOST IN CUBA

De la: CALATORPRINLUME28, la data 2012-01-27 01:40:34
Am plecat din Romania in toamna anului 2008 ma gandeam ce sa aleg Europa sau America si ca orice ROMAN AM ZIS GATA TREBUIE SA VAD AMERICA .Zis si facut ….!
Am traversat oceanele in lung si in lat …. Din Bucuresti la Miami , New York ,Chicago ,Los Angeles ,am ajuns in Alaska iar din Alaska am traversat Ecuadorul in Hawai am fost fascinata de cultura ,oameni in final m-am stabilit in CANADA, dar am continuat calatoriile .
M-am indragostit de Caraibe am vazut aproape toate insulitele si am trait clipe pe care nu credeam ca le traiesc ,fiecare loc era Unic si avea povestea lui am inteles ca tot ce e in jur, natural sau creat de om - munti, cascade, oceane, flori, catedrale, palate, opere de arta - este deja frumos si prezent mai mult decat pot percepe multi oameni. M-am intors in Romania in perioada asta cam odata pe an tot timpul hotarata sa raman.De fiecare data eram dezamagita de servicii, de atitudine poate chiar si de oameni …mergeam pe strada si vedeam lumea trista rezistam o luna dupa imi pregateam bagajul si fugeam catre o alta destinatie .
In septembrie 2011 am ajuns acasa exact cu o zi inainte de ziua mea,eram in Toronto nu am vrut sa ma intorc doream sa-mi petrec sarbatorile in Cuba era singura tara in care nu am ajuns ,am renuntat si m-am intors sa le fac o surpriza parintilor si am zis GATA CU PLECARILE cu toate ca imi doream sa vad ASIA SI AUSTRALIA la fel de mult si renuntam la setea de Aventura pe care o puteam savura doar in Cuba.
INTR-O ZI CRED CA PE LA INCEPUTUL LUI DECEMBRIE VORBEAM CU MINE …Cine ar fi zis… chiar asa… cred ca am devenit cuminte, sau poate numai plictisita… inca nu stiu. Realizez ca fie m-am maturizat, fie am imbatranit, insa ,oricum ar fi- trebuie sa fac ceva ,nu cred ca asta e ceea ce vreau si sincer imi lipseste Aventura .M-am hotarat PLEC IN CUBA, explorasem colierul Antilelor dar nu vazusem Perla , Perla Caraibelor.
Intru pe internet dau google search si verific avioane ,cazare ,preturi .Trimit mailuri cer oferte nu sunt adepta telefonului si astept cateva zile Cred ca am scris la cel putin 15 agentii ….mi-au raspuns cateva insa am primit un email de la o agentie cu o oferta de cazare atragatoare am inceput sa studiez oferta ,iar la cateva minute primesc telefon de la acestia pentru a fi siguri ca am receptionat e-mailul . Surprinsa placut de telefon si de modul de abordare al agentiei verific oferta si ma hotarasc sa plec cu ei Aveau pe cazare cele mai bune preturi ,au fost cei mai interesati ca lucrurile sa decurca extraordinar, detalii de calatorie ,ambasada ,asigurare medicala ba chiar au si telefonat la 2 zile dupa intoarcerea mea in Romania sa se asigure ca sejurul a fost conform asteptarilor mele.
SI UITE ASA PLICTISEALA ,NEBUNIA ,VISUL s-a transformat in VACANTA in CUBA……….tara lui Fidel, patria salsei, un taram incercat de timp ce nu si-a pierdut savoarea.
Imaginea pe care Cuba o are în lume este întotdeauna ºi deopotrivã la cei doi poli.
Comunismul pe care unii dintre noi l-am trait ne provoaca sentimente contradictorii vis a vis de Cuba iar daca ajungeti acolo veti regasi asemanari dar nu aceleasi chipuri si imagini gri. In cuba comunista totul are culoare veþi descoperi niºte oameni primitori, calzi ºi mereu pregãtiþi de petrecere.
Nu aveþi de ce sã vã temeþi odatã ajunºi în Cuba, întrucât infracþionalitatea e foarte redusã, iar ceea ce se zvoneste este exagerare … Am plecat singura si mi-am facut “ o mie de prieteni”.
CUBA NU inseamna doar rom, trabucuri, Che Guevara si lozinci impotriva imperialismului american. CUBA este un paradis in care pana si timpul, in loc sa se scurga, leneveste la soare -bea un rom cu cola , trage dintr-un trabuc havanez original si asculta o melodie a lui DAVE GRUSIN traind povestea de dragoste din filmul HAVANA.
Va las pe voi sa va doriti sa ajungeti acolo si sunt sigura ca sentimentul va fi unic – ca o sa va intoarceti in Romania altfel - plini de dorinte,cunoastere si evolutie !Poate este exact sentimentul de care am avea nevoie sa invingem POVARA pe care o ducem pe umeri de ceva vreme ca popor.
EU SUNT AICI ACUM SI STAU DE 3 ZILE IN CASA ( A NINS )…. DAR O SA VA ANUNT CURAND …DACA PLEC CATRE O ALTA DESTINATIE !!! SI PROMIT CA O SA MA INTORC INAPOI INTOTDEAUNA …
IN CAZUL IN CARE VISATI SA AJUNGETI IN ACEST PARADIS – CUBA VA SFATUIESC SA APELATI LA SERVICIILE AGENTIEI ro.cubafiesta.net – eu am fost impresionata este o agentie mica, atipica acestor timpuri. oameni corecti,simpli, diferiti de profilul agentului de vanzari de la celelalte agentii de turism ce nu planuiesc sa-ti vanda ce au mai scump .
.......ESTI, SIGUR...RADU MAZARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
fatavesela
Postat pe 5 Februarie 2012 12:10
De la: GHEISA_, la data 2012-02-04 15:24:50
De la: dancombi, la data 2012-02-04 15:14:52
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 21:43:14
De la: dancombi, la data 2012-02-03 21:40:00
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 16:38:42
De la: dancombi, la data 2012-02-03 15:48:54Auzi, mama-draga...da' ce muncesti tu ? Ca de atatea calatorii ma'ndoiesc ca mai ai timp sa tragi la saiba... Si ma gandesc ca drumetiile astea, de'a lungu' si de'a latu' platei costa ceva...Sau ne aburesti, oi fi tu nepoata lu' Che ?


ea nu munceste,presteaza reclame,tu nu vezi

my dear.. eu vaz vazand ca-i reclama la firmulitza, da de ce sa nu intreb ? C-o fi nepoata lu' Che s'as vrea si io d'un tricou cu bunelu...


lasa astea,ai curatat azi zapada?..."my dear "

Da, firejde ga da ! Am iesit cu arungatorele de voc si am dopid doada zabada! Am avut si vigdime goladerale mah, dar agum jozeaua z-a guratat gu totul...


Hac !!A fost fierbinte vinul ??

...ce-ai zice tu de un sepuku? Sabia ti-o dau eu... :)))
dancombi
Postat pe 5 Februarie 2012 13:03
De la: dancombi, la data 2012-02-05 13:03:48
De la: GHEISA_, la data 2012-02-04 15:24:50
De la: dancombi, la data 2012-02-04 15:14:52
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 21:43:14
De la: dancombi, la data 2012-02-03 21:40:00
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 16:38:42
De la: dancombi, la data 2012-02-03 15:48:54Auzi, mama-draga...da' ce muncesti tu ? Ca de atatea calatorii ma'ndoiesc ca mai ai timp sa tragi la saiba... Si ma gandesc ca drumetiile astea, de'a lungu' si de'a latu' platei costa ceva...Sau ne aburesti, oi fi tu nepoata lu' Che ?


ea nu munceste,presteaza reclame,tu nu vezi

my dear.. eu vaz vazand ca-i reclama la firmulitza, da de ce sa nu intreb ? C-o fi nepoata lu' Che s'as vrea si io d'un tricou cu bunelu...


lasa astea,ai curatat azi zapada?..."my dear "

Da, firejde ga da ! Am iesit cu arungatorele de voc si am dopid doada zabada! Am avut si vigdime goladerale mah, dar agum jozeaua z-a guratat gu totul...


Hac !!A fost fierbinte vinul ??

...ce-ai zice tu de un sepuku? Sabia ti-o dau eu... :)))


Multumesc . Un adevarat cavaler. Toata stima.....
GHEISA_
Postat pe 5 Februarie 2012 13:13
Si euuu ammm fosttt in Cubaaaa .........cu degetu pe harta!!
Marryzza
Postat pe 5 Februarie 2012 18:52
De la: GHEISA_, la data 2012-02-05 13:13:17
De la: dancombi, la data 2012-02-05 13:03:48
De la: GHEISA_, la data 2012-02-04 15:24:50
De la: dancombi, la data 2012-02-04 15:14:52
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 21:43:14
De la: dancombi, la data 2012-02-03 21:40:00
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 16:38:42
De la: dancombi, la data 2012-02-03 15:48:54Auzi, mama-draga...da' ce muncesti tu ? Ca de atatea calatorii ma'ndoiesc ca mai ai timp sa tragi la saiba... Si ma gandesc ca drumetiile astea, de'a lungu' si de'a latu' platei costa ceva...Sau ne aburesti, oi fi tu nepoata lu' Che ?


ea nu munceste,presteaza reclame,tu nu vezi

my dear.. eu vaz vazand ca-i reclama la firmulitza, da de ce sa nu intreb ? C-o fi nepoata lu' Che s'as vrea si io d'un tricou cu bunelu...


lasa astea,ai curatat azi zapada?..."my dear "

Da, firejde ga da ! Am iesit cu arungatorele de voc si am dopid doada zabada! Am avut si vigdime goladerale mah, dar agum jozeaua z-a guratat gu totul...


...si eu care credeam ca o punem de-un concurs de haiku... dar iti mai dau o sansa... :))
Hac !!A fost fierbinte vinul ??

...ce-ai zice tu de un sepuku? Sabia ti-o dau eu... :)))


Multumesc . Un adevarat cavaler. Toata stima.....
dancombi
Postat pe 7 Februarie 2012 10:29
De la: GHEISA_, la data 2012-02-05 13:13:17
De la: dancombi, la data 2012-02-05 13:03:48
De la: GHEISA_, la data 2012-02-04 15:24:50
De la: dancombi, la data 2012-02-04 15:14:52
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 21:43:14
De la: dancombi, la data 2012-02-03 21:40:00
De la: Ame_li, la data 2012-02-03 16:38:42
De la: dancombi, la data 2012-02-03 15:48:54Auzi, mama-draga...da' ce muncesti tu ? Ca de atatea calatorii ma'ndoiesc ca mai ai timp sa tragi la saiba... Si ma gandesc ca drumetiile astea, de'a lungu' si de'a latu' platei costa ceva...Sau ne aburesti, oi fi tu nepoata lu' Che ?


ea nu munceste,presteaza reclame,tu nu vezi

my dear.. eu vaz vazand ca-i reclama la firmulitza, da de ce sa nu intreb ? C-o fi nepoata lu' Che s'as vrea si io d'un tricou cu bunelu...


lasa astea,ai curatat azi zapada?..."my dear "

Da, firejde ga da ! Am iesit cu arungatorele de voc si am dopid doada zabada! Am avut si vigdime goladerale mah, dar agum jozeaua z-a guratat gu totul...


...si eu care credeam ca o punem de un concurs de haiku...dar iti mai dau o sansa... :))
Hac !!A fost fierbinte vinul ??

...ce-ai zice tu de un sepuku? Sabia ti-o dau eu... :)))


Multumesc . Un adevarat cavaler. Toata stima.....
dancombi
Postat pe 7 Februarie 2012 10:30
Pentru GHEISA...Nu pot posta in continuarea mesajului tau, nu stiu de ce...Eu zic sa ne-ncercam fortele la haiku...ce zici, ta bagi ? :))
dancombi
Postat pe 7 Februarie 2012 10:32
De la: dancombi, la data 2012-02-07 10:32:36Pentru GHEISA...Nu pot posta in continuarea mesajului tau, nu stiu de ce...Eu zic sa ne-ncercam fortele la haiku...ce zici, ta bagi ? :))



Gerul nãpraznic
Usucã ºi stelele
Cer încremenit.
GHEISA_
Postat pe 7 Februarie 2012 19:48
De la: GHEISA_, la data 2012-02-07 19:48:28
De la: dancombi, la data 2012-02-07 10:32:36Pentru GHEISA...Nu pot posta in continuarea mesajului tau, nu stiu de ce...Eu zic sa ne-ncercam fortele la haiku...ce zici, ta bagi ? :))



Gerul nãpraznic
Usucã ºi stelele
Cer încremenit.

Gerul naprasnic
A poleit cu gheata
Natura de argint :


As zice ca ai castigat...continuam?
dancombi
Postat pe 8 Februarie 2012 15:40
Decizii, iarna –
decât capriciul de-afarã
prefer Vivaldi

GHEISA_
Postat pe 8 Februarie 2012 20:53
Fluviul de vant
Curge printre copaci
Pasari
Intruchipand pestii
dancombi
Postat pe 9 Februarie 2012 08:56
AM FOST IN CUBA


Sa fii sanatoasa!
Vant in pupa sa ajungi si Marte!
Thais13
Postat pe 9 Februarie 2012 08:58
De la: dancombi, la data 2012-02-09 08:56:27Fluviul de vant
Curge printre copaci
Pasari
Intruchipand pestii


Superb ! Ma inclin , Maestre!
GHEISA_
Postat pe 10 Februarie 2012 07:49
Buna dimineata...nu sunt nici un Maestru si intr-un fel trebuia sa-mi cer scuze pentru nepolitetea de care am dat dovada...asa ca daca-ti place haiku-ul meu, ti-l dedic cu drag, mi-a facut placere micul nostru duel. Asta nu inseamna ca nu te consider pe tine castigatoare, din mai multe motive, inclusiv cel mai sus mentionat...
Sincer, mi-ar face placere sa mai dialogam, in general sunt putini oamenii cu care poti vorbi civilizat (uneori fac si eu parte din aceasta categorie ) despre tot felul de subiecte, chiar si cele delicate sau tabu!

Decizii-acum citesc
Clipe de timp
In zbateri de aripi...
dancombi
Postat pe 10 Februarie 2012 08:25
crivǎþ în noapte -
mǎ întorc la cǎldura
paginii albe

Multumesc mult, Dan. Nu trebuie sa iti ceri scuze, eu trebuia sa o fac. Atunci, la comentariul tau, am citit doar in fuga ce ai scris, am crezut ca imiti un om beat (de aceea am facut comentariul cu vinul cald ) Abia apoi am vazut numele topicului si am realizat ca vorbeai pe limba unui arab, de fapt. Scuze.....si ramanem prieteni, nu ?!!
GHEISA_
Postat pe 11 Februarie 2012 07:36
ai fost in Cuba...si cand te-ai trezit erai in Romania...a sunat ceasul si trebuia sa pleci la serviciu...
_GRIGORESCU_
Postat pe 11 Februarie 2012 08:15
De la: GHEISA_, la data 2012-02-11 07:36:42crivǎþ în noapte -
mǎ întorc la cǎldura
paginii albe

Multumesc mult, Dan. Nu trebuie sa iti ceri scuze, eu trebuia sa o fac. Atunci, la comentariul tau, am citit doar in fuga ce ai scris, am crezut ca imiti un om beat (de aceea am facut comentariul cu vinul cald ) Abia apoi am vazut numele topicului si am realizat ca vorbeai pe limba unui arab, de fapt. Scuze.....si ramanem prieteni, nu ?!!


Gheisa-san...abia asteptam replica ta, credeam ca m-ai abandonat...Fireste ca ramanem prieteni, imi place la nebunie mica noastra intrecere. De data asa tu ai fost mai buna, e randul mau sa ma inclinin fata ta! Chiar mi-a placut mult de tot!
Mi-ar place sa contiunuam, e un exercitiu placut... ce zici ? Iar cand te plictisesti sau vrei sa vorbim despre altceva, trimite-mi un porumbel calator...
Ce e intunericul noptilor
Decat vremelnice sageti
Aruncate in lumina...
dancombi
Postat pe 11 Februarie 2012 10:00
dar de ce sunteti asa rautaciosi doamna a vrut poate sa ne impartaseasca din experienta ei si e un lucru minunat sa-ti omori timpul print-o excursie de vis
marioct
Postat pe 12 Februarie 2012 10:25
Realitate sau inventii? Prea te-ai plimbat, exact cum visam fiecare, dar nu prea pot sa te cred. De ce n-ai postat niste poze ? Sau n-ai facut? Oricum, mi-ai deschis dorinta de a vizita Cuba. Doar atat, pentru ca destinatia este inaccesibila pentru oamenii care muncesc. Si tu pe unde n-ai fost..!
rodel_lazy
Postat pe 17 Februarie 2012 15:06
Realitate sau inventii? Prea te-ai plimbat, exact cum visam fiecare, dar nu prea pot sa te cred. De ce n-ai postat niste poze ? Sau n-ai facut? Oricum, mi-ai deschis dorinta de a vizita Cuba. Doar atat, pentru ca destinatia este inaccesibila pentru oamenii care muncesc. Si tu pe unde n-ai fost..!
rodel_lazy
Postat pe 17 Februarie 2012 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Minunata vacanta in Tenerife... 20 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:49
"faraonii negri" 8 De la: kudika413102 25 Iulie 2011 17:05
Ce faceti de Revelion? 36 De la: kudika413102 25 Iulie 2011 17:21
Luna de miere in Maldive 1 De la: CalatorIstet 2 Iulie 2014 00:24
BODRUM hotel ART Bodrum 9 De la: valentina_v 18 August 2010 12:48