Setari Cookie-uri

Asta-i pohta ce-am pohtit:-)



Am gasit zilele astea o reteta care nu imi da pace. Trebuie neaparat sa imi gasesc timp sa o prepar. Mi se pare dementiala. Ati patit si voi astfel, nu? Indiferent ca suntem sau nu pasionate de gatit, cu toatele gasim uneori cate o reteta care nu ne da pace, pe care trebuie sa o incercam. Care ne starneste o placere deosebita numai cand o citim sau cand privim produseul finit in cateva fotografii.

Si atunci, m-am gandit sa facem un topic unde fiecare sa posteze cele mai ispititoare retete...cele care au fost TENTATIA unui anumit moment.
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 18:41



Reteta pe care abia astept sa o incerc este ''Prajitura cu menta si ciocolata'' .

Ingrediente tava dreptunghiulara de cca 30X22 cm:

300 gr faina
3 oua
180 gr iaurt natural / vanilie
280 gr zahar
130 ml sirop de menta
60 gr fulgi cocos
80 gr ulei floarea soarelui
1 plic zahar vanilat
1 plic praf de copt
250 gr ciocolata amara
Intr-un vas, amestecam faina cu ouale, zaharul, iaurtul, fulgii de nuca de cocos, siropul de menta, uleiul de floarea soarelui, zaharul vanilat si praful de copt ( e bine sa dam praful de copt prin sita ca sa se distribuie bine in aluat).
Amestecam bine pana obtinem un aluat cu o consistenta fluida si uniforma.

Taiem ciocolata, cu un cutit, in bucati maricele.

Tapetam fundul tavii cu hartie de copt pe care o udam inainte si o stoarcem bine.

Daca nu folositi o forma teflonata, tapetati peretii cu unt si faina iar fundul numai cu hartie de copt uda si stoarsa bine.

Asezam bucatile de ciocolata in tava si turnam aluatul peste ea. Coacem prajitura in cuptorul preincalzit la 180°C pentru 25-30 minute.

Lasam prajitura sa se raceasca in tava, dupa care o rasturnam pe un platou dreptunghiular si indepartam cu grija hartia de copt.

O pudram cu zahar vanilat, o taiem in patratele sau romburi si o servim.

Pofta mare si spor la treaba!
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 18:51
De la: Armain, la data 2012-01-30 19:01:06
De la: larisika, la data 2012-01-30 18:51:59
Pofta mare si spor la treaba!

Spor la treaba tu, eu ma ofer doar sa o mananc, in cel mai bun caz.
nicio nãdejde fiecare pt el
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 19:07
ie-mi place sa fac rafaelo - sunt foarte bune.

Ingrediente: un unt - zahar pudra -lapte praf - nuca de cocos si stafide.

Se topeste untul bine si se elimina apa pe care o lasa pe urma se freaca cu zahar si se adauga lapte praf ...toate aceste ingrediente se adauga dupa gust - trebuie doar putina atentie sa nu se adauge prea mult lapte praf. In final se pune o dtafida la mijloc si se rotunjesc frumos dupa care le dam prin nuca de cocos ( a nu se adauga nuca de cocos si in compozitia cu unt !!!)

Pofta buna !!!
kudika_nikole
Postat pe 30 Ianuarie 2012 19:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-30 19:54:37ie-mi place sa fac rafaelo - sunt foarte bune.

Ingrediente: un unt - zahar pudra -lapte praf - nuca de cocos si stafide.

Se topeste untul bine si se elimina apa pe care o lasa pe urma se freaca cu zahar si se adauga lapte praf ...toate aceste ingrediente se adauga dupa gust - trebuie doar putina atentie sa nu se adauge prea mult lapte praf. In final se pune o dtafida la mijloc si se rotunjesc frumos dupa care le dam prin nuca de cocos ( a nu se adauga nuca de cocos si in compozitia cu unt !!!)

Pofta buna !!!
multumesc pt reteta maine o sa incerc si eu sa o prepar,dar cu alune:)
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 20:02
De la: larisika, la data 2012-01-30 20:02:14
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-30 19:54:37ie-mi place sa fac rafaelo - sunt foarte bune.

Ingrediente: un unt - zahar pudra -lapte praf - nuca de cocos si stafide.

Se topeste untul bine si se elimina apa pe care o lasa pe urma se freaca cu zahar si se adauga lapte praf ...toate aceste ingrediente se adauga dupa gust - trebuie doar putina atentie sa nu se adauge prea mult lapte praf. In final se pune o dtafida la mijloc si se rotunjesc frumos dupa care le dam prin nuca de cocos ( a nu se adauga nuca de cocos si in compozitia cu unt !!!)

Pofta buna !!!
multumesc pt reteta maine o sa incerc si eu sa o prepar,dar cu alune:)


Da dar sa ai grija sa nu ti se faca crema prea vartoasa - ca sa le poti modela bine - in caul in care din greseala iti iese groasa o poti imuia cu foarte putin lapte cald. Mai am o reteta de o prajitura foarte buna puffy dar ca este mai complicata de facut insa foarte gustoasa - intro i caut reteta si ti-o dau daca vrei...eu o am de la soramea adusa din Austria...
kudika_nikole
Postat pe 30 Ianuarie 2012 20:06
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-30 20:06:19
De la: larisika, la data 2012-01-30 20:02:14
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-30 19:54:37ie-mi place sa fac rafaelo - sunt foarte bune.

Ingrediente: un unt - zahar pudra -lapte praf - nuca de cocos si stafide.

Se topeste untul bine si se elimina apa pe care o lasa pe urma se freaca cu zahar si se adauga lapte praf ...toate aceste ingrediente se adauga dupa gust - trebuie doar putina atentie sa nu se adauge prea mult lapte praf. In final se pune o dtafida la mijloc si se rotunjesc frumos dupa care le dam prin nuca de cocos ( a nu se adauga nuca de cocos si in compozitia cu unt !!!)

Pofta buna !!!
multumesc pt reteta maine o sa incerc si eu sa o prepar,dar cu alune:)


Da dar sa ai grija sa nu ti se faca crema prea vartoasa - ca sa le poti modela bine - in caul in care din greseala iti iese groasa o poti imuia cu foarte putin lapte cald. Mai am o reteta de o prajitura foarte buna puffy dar ca este mai complicata de facut insa foarte gustoasa - intro i caut reteta si ti-o dau daca vrei...eu o am de la soramea adusa din Austria...
Sigur ca DA chiar te rog si multumesc.
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 20:35
De la: zmeu, la data 2012-01-30 20:04:15
De la: larisika, la data 2012-01-30 20:02:14
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-30 19:54:37ie-mi place sa fac rafaelo - sunt foarte bune.

Ingrediente: un unt - zahar pudra -lapte praf - nuca de cocos si stafide.

Se topeste untul bine si se elimina apa pe care o lasa pe urma se freaca cu zahar si se adauga lapte praf ...toate aceste ingrediente se adauga dupa gust - trebuie doar putina atentie sa nu se adauge prea mult lapte praf. In final se pune o dtafida la mijloc si se rotunjesc frumos dupa care le dam prin nuca de cocos ( a nu se adauga nuca de cocos si in compozitia cu unt !!!)

Pofta buna !!!
multumesc pt reteta maine o sa incerc si eu sa o prepar,dar cu alune:)
lauriko,,pai ce facem nu ne mai iubim si noi
:)))))
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 20:37
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-30 19:54:37ie-mi place sa fac rafaelo - sunt foarte bune.

Ingrediente: un unt - zahar pudra -lapte praf - nuca de cocos si stafide.

Se topeste untul bine si se elimina apa pe care o lasa pe urma se freaca cu zahar si se adauga lapte praf ...toate aceste ingrediente se adauga dupa gust - trebuie doar putina atentie sa nu se adauge prea mult lapte praf. In final se pune o dtafida la mijloc si se rotunjesc frumos dupa care le dam prin nuca de cocos ( a nu se adauga nuca de cocos si in compozitia cu unt !!!)

Pofta buna !!!
NIKOOOOOOOOOOOLEEEEEE...te rog eu mult sa-mi dai gramajul la aceasta reteta...stii l-am rugat pe al meu consort sa imi cumpere ingredientele si cand colo soc pai cat de ala,cat de ala si cat???????????pai..io no lo so:)))))))))))))))))dar,poate stii tu
criszoe
Postat pe 3 Februarie 2012 19:42
ngrediente:
400 g margarina
400 g zahar (preferabil pudra)
400 g nuca de cocos
400 g lapte praf
200 g alune


Mod de preparare:
Se amesteca margarina, zaharul, laptele praf si 300 g din nuca de cocos pana devine o paste groasa, omogena. Se modeleaza bile din aceasta compozitie punand in centrul fiecarei bile cate o aluna, apoi se rostogolesc prin restul de nuca de cocos si se aseaza pe platou. In loc de alune se mai pot folosi si migdale, arahide in ciocolata, alune de padure, etc.

kudika172000
Postat pe 3 Februarie 2012 19:46
De la: kudika172000, la data 2012-02-03 19:46:10ngrediente:
400 g margarina
400 g zahar (preferabil pudra)
400 g nuca de cocos
400 g lapte praf
200 g alune


Mod de preparare:
Se amesteca margarina, zaharul, laptele praf si 300 g din nuca de cocos pana devine o paste groasa, omogena. Se modeleaza bile din aceasta compozitie punand in centrul fiecarei bile cate o aluna, apoi se rostogolesc prin restul de nuca de cocos si se aseaza pe platou. In loc de alune se mai pot folosi si migdale, arahide in ciocolata, alune de padure, etc.

wow...multumesc mult.
criszoe
Postat pe 3 Februarie 2012 19:53
Si daca tot am trecut pe aici sa va las si o reteta de dulce :)

Terrina crocanta cu bezele si fructe de padure

Ingrediente:
- 1 punga fructe de padure, decongelate (450 g)
- 4-5 linguri zahar, in functie de cat de acre sunt fructele
- 600 ml frisca lichida
- 3 linguri zahar pudra
- 12 bezele sfaramate
Mod de preparare:
Intr-o cratita se incalzesc pentru 5 minute fructele de padure impreuna cu zaharul. Se lasa sa se raceasca. Frisca lichida se bate, impreuna cu zaharul pudra, pana se intareste. Se incorporeaza fructele de padure, apoi bezelele sfaramate. Se amesteca usor. Compozitia se pune intr-o forma de chec captusita cu folie alimentara si se da la congelator pentru minim 4 ore. Inainte de servire, se scoate tava, se rastoarna terina pe un platou, se indeparteaza folia, se lasa 5 minute, apoi se taie in felii.

Nota: Terrina crocanta cu bezele si fructe de padure cu cat va sta mai mult in congelator, cu atat va fi mai tare; in consecinta, se va lasa putin mai mult la temperatura camerei inainte de a o servi.

Spor la treaba !


criszoe
Postat pe 3 Februarie 2012 19:56
De la: larisika, la data 2012-02-03 19:56:57Si daca tot am trecut pe aici sa va las si o reteta de dulce :)

Terrina crocanta cu bezele si fructe de padure

Ingrediente:
- 1 punga fructe de padure, decongelate (450 g)
- 4-5 linguri zahar, in functie de cat de acre sunt fructele
- 600 ml frisca lichida
- 3 linguri zahar pudra
- 12 bezele sfaramate
Mod de preparare:
Intr-o cratita se incalzesc pentru 5 minute fructele de padure impreuna cu zaharul. Se lasa sa se raceasca. Frisca lichida se bate, impreuna cu zaharul pudra, pana se intareste. Se incorporeaza fructele de padure, apoi bezelele sfaramate. Se amesteca usor. Compozitia se pune intr-o forma de chec captusita cu folie alimentara si se da la congelator pentru minim 4 ore. Inainte de servire, se scoate tava, se rastoarna terina pe un platou, se indeparteaza folia, se lasa 5 minute, apoi se taie in felii.

Nota: Terrina crocanta cu bezele si fructe de padure cu cat va sta mai mult in congelator, cu atat va fi mai tare; in consecinta, se va lasa putin mai mult la temperatura camerei inainte de a o servi.

Spor la treaba !


cu placere.deja salivez...
kudika172000
Postat pe 3 Februarie 2012 19:59
Azi am pofta de o prajitura cu morcov , eu am facut de cateva ori si a iesit delicioasa!!

Va trebuie:
-2 oua
-100gr zahar
-5 linguri ulei vegetal
-150gr morcovi dati pe razatoare
-100gr faina(eu folosesc din aceea care contine praf de copt),daca folositi simpla atunci trebuie sa adaugati praf de copt
-100gr fructe uscate-stafide,caise..
-scortisoara
Mixeaza ouale,zaharul si uleiul.Adauga restul ingredientelor
si mesteca bine,pune intr-o tava unsa sau in hartie de copt si pune la cuptor pt 20 min la 190 grade.
In loc de faina alba se poate folosi cea integrala.

Pofta buna !
criszoe
Postat pe 2 Martie 2012 16:21
[/quote] [img]http://i1246.photobucket.com/albums/gg613/talpa_iute/1202591pu55lez1va-1-1.gif[/img][/quote][/quote] [img]http://i1246.photobucket.com/albums/gg613/talpa_iute/1202591pu55lez1va-1-1.gif[/img][/quote][/quote] [img]http://i1246.photobucket.com/albums/gg613/talpa_iute/1202591pu55lez1va-1-1.gif[/img][/quote][/quote] [/quote][/quote][/quote]
[/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote]
paullo
Postat pe 31 Martie 2012 13:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47
Oameni buni ,nu va lasati inselati de aceasta criszoe, esti demna de mila! criszoe este o "evlavioaso"o mincinoasa.
kudika517468
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Clinica sau medic neurolog pediatru in Austria 1 De la: Asasina007 21 Martie 2011 11:58
AJUTOR! 5 De la: kudika_24392 30 Decembrie 2012 17:10
Mi-am pierdut prietena cea mai buna. 5 De la: kudika382747 27 Mai 2012 10:59
bloguri 3 De la: kudika_7376 21 Mai 2012 23:54
ce sa alegi intre o fata berbec si una scorpion? 7 De la: kudika_932448 16 Septembrie 2013 15:21