Setari Cookie-uri

Cum rezolvam problema singuratatii?


Publicul larg este inca confuz si dezinformat si are prejudecati despre ceea ce se petrece cu adevarat la intalnirile " speed dating". Unele persoane manifesta un sentiment de denigrare la adresa acestor intalniri considerand ca sunt , dubioase, periculoase, nesigure. Altora li se pare ca daca s-ar inscrie si ar participa la aceste intalniri... "speed dating" ar fi un gest rusinos, chiar disperat. ...
Traditionalisti din fire, ei nu vor sa inteleaga ca societatea in care traim este intr-o continua schimbare. Unor persoane le este greu sa se obijnuiasca repede cu noi mijloace tehnice de a intalni pe cineva. Astfel nici agentiile matrimoniale, care au aparut prin anii 1960 nu au fost acceptate de majoritatea populatiei. cei care faceau apel la agentiile matrimoniale erau considerati ca fiind persoane nedorite, cu defecte, incapabile sa intalneasca jumatatea in cercul lor de prieteni sau la locul de munca.
Orice lucru nou socheaza si atunci este ridiculizat. Sa ne amintim care au fost primele reactii publice cand femeile au inceput sa poarte pantaloni pentru prima oara in istorie sau cand li s-a dat dreptul la vot. Astazi aceste lucruri ni se par normale , ceea ce nu era cazul in trecut.
Mobilitatea persoanelor a crescut fata de trecut. Ne rupem de cercul de prieteni si simtim nevoia sa ne facem altii noi in alte orase in care ne mutam cu scoala sau cu serviciul. In trecut, parintii nostri se casatoreau si locuiau in acelasi oras toata viata. Nu este simplu sa cunosti noi prieteni care sa vrea sa te prezinte prietenilor lor si astfel sa speri ca intalnesti perechea potrivita.
Astazi suntem mai izolati si mai singuri decat in trecut. Stam la serviciu toata ziua iar seara cand ajungem acasa nu este tocmai momentul potrivit sa iesim in oras pentru intalniri.
Speranta de viata a crescut considerabil. Deasemeni numarul de divorturi a luat amploare considerabila.
Acesti factori sociologici (durata de viata si divortul) presupun mai multe persoane singure, care nu doresc nicidecum sa isi petreaca ultimii 30-40 de ani SINGURE

kudika097251
Postat pe 7 Februarie 2012 20:21
Parerea mea - cu totii suntem oameni. Este adevarat ca suntem responsabili sa ne ingrijim propria piele...dar si cu o persoana ajungi sa vezi daca te intelegi sau nu doar intrand in contact cu ea ...si incepi so cunoasti deabia in timp. Nu vad nimik rau in a intalni o persoana indiferent de mijlocul in care se realizeaza acest lucru...important ramane totusi mediul in care se realizeaza intalnirea si cateva mici detali legate de intalniri la care trebuie sa fim foarte atenti - parerea mea...
kudika_nikole
Postat pe 7 Februarie 2012 20:51
De la: kudika097251, la data 2012-02-07 20:21:36
Publicul larg este inca confuz si dezinformat si are prejudecati despre ceea ce se petrece cu adevarat la intalnirile " speed dating". Unele persoane manifesta un sentiment de denigrare la adresa acestor intalniri considerand ca sunt , dubioase, periculoase, nesigure. Altora li se pare ca daca s-ar inscrie si ar participa la aceste intalniri... "speed dating" ar fi un gest rusinos, chiar disperat. ...
Traditionalisti din fire, ei nu vor sa inteleaga ca societatea in care traim este intr-o continua schimbare. Unor persoane le este greu sa se obijnuiasca repede cu noi mijloace tehnice de a intalni pe cineva. Astfel nici agentiile matrimoniale, care au aparut prin anii 1960 nu au fost acceptate de majoritatea populatiei. cei care faceau apel la agentiile matrimoniale erau considerati ca fiind persoane nedorite, cu defecte, incapabile sa intalneasca jumatatea in cercul lor de prieteni sau la locul de munca.
Orice lucru nou socheaza si atunci este ridiculizat. Sa ne amintim care au fost primele reactii publice cand femeile au inceput sa poarte pantaloni pentru prima oara in istorie sau cand li s-a dat dreptul la vot. Astazi aceste lucruri ni se par normale , ceea ce nu era cazul in trecut.
Mobilitatea persoanelor a crescut fata de trecut. Ne rupem de cercul de prieteni si simtim nevoia sa ne facem altii noi in alte orase in care ne mutam cu scoala sau cu serviciul. In trecut, parintii nostri se casatoreau si locuiau in acelasi oras toata viata. Nu este simplu sa cunosti noi prieteni care sa vrea sa te prezinte prietenilor lor si astfel sa speri ca intalnesti perechea potrivita.
Astazi suntem mai izolati si mai singuri decat in trecut. Stam la serviciu toata ziua iar seara cand ajungem acasa nu este tocmai momentul potrivit sa iesim in oras pentru intalniri.
Speranta de viata a crescut considerabil. Deasemeni numarul de divorturi a luat amploare considerabila.
Acesti factori sociologici (durata de viata si divortul) presupun mai multe persoane singure, care nu doresc nicidecum sa isi petreaca ultimii 30-40 de ani SINGURE



incerci sa-ti faci reclama?????
zinaceabunasinebuna
Postat pe 8 Februarie 2012 13:08
Mda, reclama mascata. Speed datingul (dupa umila mea parere) e un mod de socializare cautat mai mult de adolescenti sau tineri care au sub 25 de ani (aceiasi care umbla si prin discoteci). Oamenii maturi prefera sa se intalneasca cu persoane despre care stiu cate ceva... Nu prea-i vad umbland aiurea si intalnindu-se cu 50 de persoane, ca sa constate ca nimeni nu li se potriveste.
Micaell
Postat pe 8 Februarie 2012 13:16
Da, este reclama mascata.
Nu-i nimic rau in a schimba cateva vorbe cu mai multe persoane rapid...poate cine stie cum coincid lucrurile, dar parca prea se face profit din asta.
Si cel putin la noi nu-i ca in alte tari...sa existe si un pic de interes catre participanti din partea organizatorilor. Pe ei ii intereseaza doar cati bani le ies si atat.
Max2
Postat pe 7 Mai 2012 13:30
De la: Max2, la data 2012-05-07 13:30:37Da, este reclama mascata.
Nu-i nimic rau in a schimba cateva vorbe cu mai multe persoane rapid...poate cine stie cum coincid lucrurile, dar parca prea se face profit din asta.
Si cel putin la noi nu-i ca in alte tari...sa existe si un pic de interes catre participanti din partea organizatorilor. Pe ei ii intereseaza doar cati bani le ies si atat.



Nu este o reclama mascata,este pur si simplu!!!Din pacate,la noi,in societatea noastra,un astfel de sistem ,este doar o sursa de profit si nimic mai mult!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Mai 2012 13:42
Eu raman de moda veche....cu toate ca intrand aici pe acest forum am cunoscut multi prieteni pe care parca-i stiu dintotdeauna fara sa-i vad si culmea am iceput sa-i indragesc!
Dar ca sa-mi caut jumatatea prin internet n-as faceo nicioda!Asa sant eu mai sceptica!
Unde-i reclama multa e marfa proasta,asa consider eu!
Titanika
Postat pe 7 Mai 2012 13:57
Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!
rondina
Postat pe 7 Mai 2012 15:21
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:21:30Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!



Eu cand sant singura ma intretin cu voi
Titanika
Postat pe 7 Mai 2012 15:41
De la: Titanika, la data 2012-05-07 15:41:34
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:21:30Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!



Eu cand sant singura ma intretin cu voi




Bravos!!! Si raspunde la telefon atunci cand te sun,,,pe fix!!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Mai 2012 15:43
De la: Titanika, la data 2012-05-07 15:41:34
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:21:30Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!



Eu cand sant singura ma intretin cu voi

Dap...adevar ai grait, subscriu !!!
rondina
Postat pe 7 Mai 2012 15:44
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:44:50
De la: Titanika, la data 2012-05-07 15:41:34
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:21:30Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!



Eu cand sant singura ma intretin cu voi

Dap...adevar ai grait, subscriu !!!


m-as intretine si eu cu tine rondina!
jean_luc_picard
Postat pe 7 Mai 2012 15:58
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-07 15:58:33
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:44:50
De la: Titanika, la data 2012-05-07 15:41:34
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:21:30Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!



Eu cand sant singura ma intretin cu voi

Dap...adevar ai grait, subscriu !!!


m-as intretine si eu cu tine rondina!

Pastrez distanta mai Picule...ca esti "periculos"...
rondina
Postat pe 7 Mai 2012 16:01
De la: rondina, la data 2012-05-07 16:01:58
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-07 15:58:33
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:44:50
De la: Titanika, la data 2012-05-07 15:41:34
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:21:30Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!



Eu cand sant singura ma intretin cu voi

Dap...adevar ai grait, subscriu !!!


m-as intretine si eu cu tine rondina!

Pastrez distanta mai Picule...ca esti "periculos"...


ti-e frica de lupul cel rau?!
jean_luc_picard
Postat pe 7 Mai 2012 16:03
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-07 16:03:22
De la: rondina, la data 2012-05-07 16:01:58
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-07 15:58:33
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:44:50
De la: Titanika, la data 2012-05-07 15:41:34
De la: rondina, la data 2012-05-07 15:21:30Singuratatea este trista si sperie deseori, insa singuratatea in doi este si mai trista, sunt momente cand partenerul de viata devine pur si simplu un strain. E trist, e adevarat, si putini sunt cei care reusesc sa se redescopere !! Cu putina incredere in voi insiva si ceva curaj... se poate alunga singuratatea, alaturi de o noua persoana! Totul este sa-ti doresti suficient de mult asta...si ti se va indeplini!



Eu cand sant singura ma intretin cu voi

Dap...adevar ai grait, subscriu !!!


m-as intretine si eu cu tine rondina!

Pastrez distanta mai Picule...ca esti "periculos"...


ti-e frica de lupul cel rau?!

Dap...lupul del rau! Mai ales acum, cand stiu ca-ti place cum arata blugii mei.."din spate"...
rondina
Postat pe 7 Mai 2012 16:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai inteleg nimic ... help pls am nevoie de voi 56 De la: scorpyoW 15 Ianuarie 2011 17:15
poate veniti cu un sfat! 22 De la: _oktober_ 30 Decembrie 2009 21:52
eu femeie....el barbat.... 34 De la: jenesaispas 28 Aprilie 2009 23:35
Cum trec peste greutati?... 18 De la: roz5blue6lila7 24 Iunie 2010 19:26
Prietenia dintre un barbat si o femeie 57 De la: BEL_AMY1 8 Februarie 2011 09:46