Setari Cookie-uri

ne-am despartit, acum vrea sa fim prieteni ...se poate???

De cateva zile ne-am despartit ...zice ca nu mai merge,s-a consumat tot ce era frumos...i-am spus ca poate trecem printr-o criza de monotonie,sa n se grabeasca, putem sa ne salvam relatia,dar nu vrea.I-am respectat decizia, nu l-am mai cautat,am vrut sa ii arat indiferenta Aseara m-a sunat sa ma intrebe de ce nu l-am mai cautat, se gandea la mine ,nu vrea sa fiu suparata pe el.Mi-a cerut sa ramanem prieteni. Nu ii pot intelege decizia lui, am avut moemente tensionate, familia lui nu ma accepta,am discutata,a spus ca asta nu afecteaza relatia noastra,sa stau linistita ..si iata ,dupa 2 saptamani imi cere sa ne despatim..il iubesc enorm de mult, nu il urasc dar ma doare ca vrea sa ramanem doar amici..nu stiu ce sa fac? Oare asa e mai bine pentru moment? sa il stiu cat de cat alaturi de mine? sa stiu ca e bine?
Dellyce13
Postat pe 15 Septembrie 2008 12:49
Sunt convins ca te doare. Cred ca este doar o perioada de incertitudine a respectivului, o perioada in care se simte impartit intre parintii lui si eventual viitoarea lui familie.
Se stie ca baietii evolueaza mai greu, sunt mult mai atasati emotional de parinti, in special de mame si este foarte important pentru ei sa le intruneasca asteptarile.
Faptul ca nu a fost categoric, ca inca te-a mai cautat, denota ca exista sentimente puternice care nu au fost suprimate.
O discutie sincera la un litru de cafea si trei pachete de tigari, te va lamuri daca te iubeste sau daca puterea obisnuitei este cea care il domina.
Este posibil sa te mai sune pentru ca inca nu are altceva mai bun.
Trebuie evitata aceasta capcana. De aceea cafea si nu alcool este cea recomandata pentru discutie.
Sa auzim de bine.
jenesaispas
Postat pe 18 Septembrie 2008 11:58
NU!

Postat pe 18 Septembrie 2008 13:06
De la: jenesaispas, la data 2008-09-18 11:58:57
Este posibil sa te mai sune pentru ca inca nu are altceva mai bun. .
Sa auzim de bine.


tind sa cred acest lucru.. mai mult ca orice.. oricum, bafta!

Postat pe 18 Septembrie 2008 14:54
Eu nu cred in relatii de prietenie cu fostii! Ce poti sa-i spui ? Ii povestesti de actualul? Il intrebi ce parere are el de modul in care s-a comportat actualul? Sau invers?
Am fost pusa si eu in situatia aceasta. Cand ne-am despartit a spus ca doreste sa ramanem prieteni . Eu i-am spus categoric : NU. Dupa un an am inceput sa vb la telefon si pe net. Am pastrat o relatie de prietenie. Dar nu ne intalnim decat intamplator.
Tu ce vrei sa faci ? Mai vrei sa te impaci cu el? Depinde si de tine...
dafffne
Postat pe 18 Septembrie 2008 23:26
E vorba de simtul proprietatii, nu vrea sa mai continue relatia, dar nici n-ar vrea sa nu mai faci parte din patrimoniul personal.
Daca te iubeste, vine sa-ti spuna asta, daca nu stie ce vrea, mai bine incuie-ti inima o vreme. Se vindeca, iti garantez.
googoodoll
Postat pe 18 Septembrie 2008 23:36
Buna!Asa mi s-a intamplat si mie q prietenul meu. Ii e greu sa stea departe de tine si de aceea vrea sa fiti amici,e posibil sa va impakti.Noi ne-am despartit si la fel a vrut dupa un timp sa ramanem amici,mie imi era greu pt k il iubeam f mult,dar asta a dus la impacare,aqm stam impreuna. Nu vreau sa-ti fac sperante dar asa a fost la mine. Sper sa-si dea seama ce vrea si sa nu te mai tina asa.
alecsy_s
Postat pe 21 Septembrie 2008 21:22
hai sa traiasaca toate doamnele si domnisoarele din acest topic parerea mea e ca se poate daca cu adevarat ai iubit nu o poti uita asa pur si simplu.si deci poti ramane prieteni. nu e rau ca fiecare sa mearga pe drumu sau, dar atunci cand va intalniti sau daca are nevoi de ceva si te suna sa o respingi...DECI DACA LAI IUBIT RAMAI PRIETENA LUI DE SUFLET dar doar atat .AMICA SI NIK MAI MULT.
mickyyo_parintele
Postat pe 21 Septembrie 2008 22:31
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-09-21 22:31:30 hai sa traiasaca toate doamnele si domnisoarele din acest topic parerea mea e ca se poate daca cu adevarat ai iubit nu o poti uita asa pur si simplu.si deci poti ramane prieteni. nu e rau ca fiecare sa mearga pe drumu sau, dar atunci cand va intalniti sau daca are nevoi de ceva si te suna sa o respingi...DECI DACA LAI IUBIT RAMAI PRIETENA LUI DE SUFLET dar doar atat .AMICA SI NIK MAI MULT.



Nu crezi ca asa vei avea de suferit vazindu-l?
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 22:17
De la: dafffne, la data 2008-09-18 23:26:07 Eu nu cred in relatii de prietenie cu fostii! Ce poti sa-i spui ? Ii povestesti de actualul? Il intrebi ce parere are el de modul in care s-a comportat actualul? Sau invers?..


poate fi si mai rau. pervers chiar. depinde din ce parte privesti.
eu cu fost sotie am devenit amanti. si este de o mie de ori mai bine decat atunci cand am fost casatoriti.
sorin65
Postat pe 27 Septembrie 2008 14:53
aveti dreptate....ar fii dureros sa il vad fericit alaturi de alta...as suferii sa il vad asa..si sa ma gandesc ca eu nu l-am putut face fericit. Nu a mai dat niciun semn de aproape 3 saptamani.Diminetile sunt atat de rele cand ma trezesc si nu il mai vad langa mine.Imi e foarte dor de el,totul imi aminteste de el, si ma doare ca nu mai il vad lamga mine.dar las lucruile asa, trebuie sa rezist sa uit, trebuie sa ma gandesc numai la mine.
Dellyce13
Postat pe 27 Septembrie 2008 16:29
Poti sa ramai in relatii bune, asa cum spunea cineva mai sus. Sa nu va intoarceti spatele atunci cand va intalniti pe strada...
Lucia1971
Postat pe 27 Septembrie 2008 18:54
sa fiti prieteni inseamna din punctul lui de vedere tu sa fii la dispozitia lui ... si tot singura ... ca sa poata apela la tine DOAR atunci cand el are nevoie, ca nu poti sa il refuzi pt ca tie ti-a parut rau ca v-ati despartit!!! sa nu poti avea pretentii de la el ( sa iti spuna unde se duce, cu cine, ce face de fapt) ... ca voi nu mai sunteti impreuna si nu mai trebuie el sa iti dea tie raportul ...
sfatul meu e sa "racesti" putin si aceasta "prietenie" ... macar o perioada! apoi in functie de atitudinea lui ... sa te schimbi si tu ... dar incearca sa il privesti doar ca pe un amic NU CA PE "FOSTUL MEU PRIETEN" ....
cineoare
Postat pe 28 Septembrie 2008 16:54
De la: Denisse13, la data 2008-09-15 12:49:27De cateva zile ne-am despartit ...zice ca nu mai merge,s-a consumat tot ce era frumos...i-am spus ca poate trecem printr-o criza de monotonie,sa n se grabeasca, putem sa ne salvam relatia,dar nu vrea.I-am respectat decizia, nu l-am mai cautat,am vrut sa ii arat indiferenta Aseara m-a sunat sa ma intrebe de ce nu l-am mai cautat, se gandea la mine ,nu vrea sa fiu suparata pe el.Mi-a cerut sa ramanem prieteni. Nu ii pot intelege decizia lui, am avut moemente tensionate, familia lui nu ma accepta,am discutata,a spus ca asta nu afecteaza relatia noastra,sa stau linistita ..si iata ,dupa 2 saptamani imi cere sa ne despatim..il iubesc enorm de mult, nu il urasc dar ma doare ca vrea sa ramanem doar amici..nu stiu ce sa fac? Oare asa e mai bine pentru moment? sa il stiu cat de cat alaturi de mine? sa stiu ca e bine?

Draga mea prietenii ti-i faci in scoala,in gara,la rand la paine nu dupa partide de amor.Probabil vrea sa para domn,dar nu e corect. Trebuie sa te lkase-n pace sa te linistesti. Suferi acum dar avandu-l ca prieten tot timpul vei spera la mai mult. Multa bafta. Iti va trece sigur.
ana_lili36
Postat pe 3 Octombrie 2008 21:33
Chiar daca nu te cunosc pot sa spun numai ca imi pare rau de ce ai ai trecut dar sa sti ca si eu am avut parte de asa ceva,cand familia nu accepta....la mine nu era ,,familia,, era doar mama lui cea care facea ce facea numai sa bage cearta intre mine si baiatul ei,am avut o relatie de 3 ani cu baiatul asta si ne mergea bine impreuna dar vreau sa zic ca niciodata cand cineva din familie nu accepta relatia,nu v-a merge bine,pt simplul fapt ca sunt prea gelosi de ceea ce au si nu cred ca cineva dinafara poate sa aduca fericire in viata copilului ei/lui....este total gresita mentalitatea asta dar nu putem schimba nimic...daca el nu era in stare sa isi puna familia la punct,sa exista o bariera intre viata de familie si cea privata tu nu poti face altceva decat sa mergi mai departe si sunt convinsa ca meriti si o sa ai ceva mai mult de atat de la viata asta care nu mereu e roz si chiar daca acum vezi totul negru sa fii sigura ca intr-o zi vei fi iar fericita si vei spune ca e mai bine ca s-a intamplat asa....eu traiesc intre straini de 3 ani si am numai 21,am invatat sa fiu tare si puternica pt ca daca eu nu gandesc pt mine nu o face nimeni....un pupic dulcic si capul sus....o sa fie bine
mariaandreea1987
Postat pe 22 Noiembrie 2008 17:02
nu se poate, reorienteaza-te

Postat pe 22 Noiembrie 2008 17:09
De la: Denisse13, la data 2008-09-27 16:29:37aveti dreptate....ar fii dureros sa il vad fericit alaturi de alta...as suferii sa il vad asa..si sa ma gandesc ca eu nu l-am putut face fericit. Nu a mai dat niciun semn de aproape 3 saptamani.
Ce-i asta "si sa ma gandesc ca eu nu l-am putut face fericit."? Tu nu l-ai facut fericit?Cum adica? Tot tu? Crezi ca n-a mai dat nici un semn de viata din cauza asta? Wake-up! A ales familia: foarte bine - sa-i fie de bine! Tu fii mai desteapta: alege viata! Traieste in prezent, lasa trecutul in trecut. O sa treaca. Intotdeauna trece. Deschide-ti mintea si inima! Capul sus!
gina37
Postat pe 22 Noiembrie 2008 17:13
A, si inca ceva; poti ramane prieten(a) cu fostul sot, dar niciodata cu un fost iubit. Te poti saluta cu el pe strada si sa-l intrebi la modul general ce mai face, dar doar atat, fara detalii.
gina37
Postat pe 22 Noiembrie 2008 17:16
De la: gina37, la data 2008-11-22 17:16:12A, si inca ceva; poti ramane prieten(a) cu fostul sot, dar niciodata cu un fost iubit. Te poti saluta cu el pe strada si sa-l intrebi la modul general ce mai face, dar doar atat, fara detalii.


Asta e cea mai corecta atitudine! De te apropii prea mult pot fi doua solutii : deveniti amanti sau va impacati!
dafffne
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:41
Nu draga mea.........nu prieteni,nu amici .nimic,ori sunteti impreuna ori nu.Si eu am trecut prin ceva asemanator,cand mi-a spus iubitul meu.,stii m-am indragostit de cineva ,etc etc etc....am crezut ca se prabuseste cerul pe mine,incerca sa vorbim sa =mi fie mai usor sa trec peste asta ,dar totul sa agravat.inima mi-a facut figuri am ajuns in spital...totul sa naruit.Nu are rost sa-l tii langa tine doar de dragul sa-l stii aproape ,nici vb draga mea vrei sa-l vezi fericit cu alta femeie,sa-ti povesteasca ce si cum se simte cu ea?pt ca la asta se ajunge,reflexul de ati povestii multe se ajunge si la subiectul...ea...si nu cred ca are rost sa te chinui.FIECARE ESTE IUBIREA VIETII CUIVA.de ce trebuie sa suferi?daca e sa fiti impreuna veti fii crede-ma noi am fost despartiti 5 luni,dar cand ne-am impacat sa zic asa auuuuu ce dulce-i dragostea cum se spune in banat CU PACIMA SI DOR Nu-l tine in preajma ta ,imi pare rau ca treci prin asa ceva,sau ai trecut sper..........sper ca esti bine.

Postat pe 15 Decembrie 2008 12:42
niciodata sa nu ramai prieten cu cel de care te`ai despartit,doar un salut nimic mai mult....eu una nu cred in asha ceva...nu are rost,in primul rand ca vei uita mai greu relatia dintre voi..si nu vei putea sa te debarasezi de trecut ushor!!!! v`ati despartit ok,fiecare pe drumul sau..
anemarye
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:16
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 00:01
eu zic sa mai astepti un pic....daca il iubesti asa mult o sa-ti fie foarte greu ...doar prieteni.....lasa-l sa fiarba... daca inca te mai iubeste,,o sa vina el la tine !!! timpul le rezolva pe toate...
stratulatsorin
Postat pe 3 Ianuarie 2009 15:58
De la: Denisse13, la data 2008-09-15 12:49:27De cateva zile ne-am despartit ...zice ca nu mai merge,s-a consumat tot ce era frumos...i-am spus ca poate trecem printr-o criza de monotonie,sa n se grabeasca, putem sa ne salvam relatia,dar nu vrea.I-am respectat decizia, nu l-am mai cautat,am vrut sa ii arat indiferenta Aseara m-a sunat sa ma intrebe de ce nu l-am mai cautat, se gandea la mine ,nu vrea sa fiu suparata pe el.Mi-a cerut sa ramanem prieteni. Nu ii pot intelege decizia lui, am avut moemente tensionate, familia lui nu ma accepta,am discutata,a spus ca asta nu afecteaza relatia noastra,sa stau linistita ..si iata ,dupa 2 saptamani imi cere sa ne despatim..il iubesc enorm de mult, nu il urasc dar ma doare ca vrea sa ramanem doar amici..nu stiu ce sa fac? Oare asa e mai bine pentru moment? sa il stiu cat de cat alaturi de mine? sa stiu ca e bine?

daca tu il iubesti si el nu te iubeste dar totusi de dragul vremurilor bune vrea sa ramaneti prieteni o sa profite de acest fapt pt ca stie ca il iubesti
ochelari
Postat pe 3 Ianuarie 2009 16:41
nu vreau sa deschid un alt topic tocmai pt k am gasit exact ce vroiam,numai k la mn este invers,relatia noastra sa terminat de ceva timp si nu am mai vb pana acum cateva zile cand eu ca o proasta i-am dat un msj si asa am vb pe net!acum eu sunt cea care vrea sa"ramanem prieteni"bn recunosc k sper sa ajungem mai departe dar se pare ca el este cel care nu vrea sau asa imi da de inteles,si sincer habar nu am ce sa fac mai ales k el mi-a zis aseara ceva de genul k dak mai vreau sa vb cu el ii stiu nr si id-ul asa k oricand pot sa il sun sau ma rog,adik dak vreau sa vb cu el e ok dar el nu o sa ma sune sau mai stiu eu ce!iar eu nu vreau sa cad in extrema de a fii cea care il streseaza,il suna sau il baga in seama p net!mai ales tinand cont k el zice k nu mai are nr meu!va rog mult ajutati-ma cu un sfat din afara sincer nu stiu ce sa fac si cum sa fac si pt a stii dak as mai avea vreo sansa am nevoie de sfaturile voastre va rog mult
annutza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:56
nu
Calypso23
Postat pe 18 Ianuarie 2009 02:57
Acolo unde a fost dragoste nu poae ramane prietenie. e greu dar viata merge mai departe
oana_codi
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:04
Hm... totul e posibil...
Dar in contextul in care tu mai speri ceva, atunci cel mai sigur e sa o tai scurt.
Cateodata ne dam seama ce am pierdut abia DUPA ce am pierdut... cand insa ramane acolo, la indemana... hm... ratam revelatia... Cred ca intelegi ce vreau sa spun.
Tai-o! S-ar putea sa fii uimita de consecinte
Dor_a
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:29
pupa
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:43
NU, NU, NU !!!

doar daca vrei si iti place sa suferi.
MISSILVY
Postat pe 18 Ianuarie 2009 19:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare cum v-a fi prima vizita la ginecolog ??? ??? ??? 123 De la: kudika197746 22 Noiembrie 2011 02:25
cum ii dai de inteles? 7 De la: kudika081856 2 Martie 2013 00:01
prieteni adevarati 29 De la: kudika094010 15 Decembrie 2009 19:00
Mai este apreciat bunul simt, respectul si sinceritatea? 39 De la: luluby 8 Iunie 2010 19:49
Vara asta dansam pe ritmurile [b]MADONNEI[/b]. 2 De la: PARTENERDEVIS 6 Iulie 2012 13:51