Setari Cookie-uri

Prima dragoste la liceu

Hei, salutare!
Mi-am fãcut cont special ca sã primesc un sfat .. Sã vã spun dilema mea (nu îndrãznesc sã-i spun problemã). Sunt la liceu, în clasa a 9-a și sã zicem cã de prin decembrie, deci de vreo 3 luni, îmi place un oarecare tip, X. Îmi dau seama cã era inevitabil, dar totuși nu e un lucru rãu, e un sentiment frumos.
Treaba e cã el e clasa a 11-a, a împlinit 18 ani. Cealaltã treabã e cã sunt o persoanã destul de timidã și nu mi-am fãcut niciodatã curaj sã vorbesc cu el, chiar dacã avem prieteni comuni ..
Mã gândeam sã fac cumva sã îl bag în seamã, ar fi o idee bunã? Un amic îmi spunea cã mai bine aș sta în banca mea, din cauzã cã e atât de mare, niște amice îmi spun cã nu am nimic de pierdut .. Nu vreau sã mã iau dupã niciunul, sincer, dar știți cum e cu prietenii .. Dacã ar fi dupã mine aș încerca sã mã bag în seamã cu el, dar nu chiar direct, mi-ar plãcea sã mã ajute sã fac primul pas :)), dar îmi e foarte teamã de respingere mai ales cã pânã acum nu am mai avut decât o relație care nu a durat foarte mult ..
Nu vreau nici sã mã arunc cu capul înainte fãrã pic de conștiințã - dacã ar fi sã mã iau dupã sentimentele mele, se vede cã sunt destul de amețitã, nu? :)) - dar sunt curioasã pentru cã e așa de simpatiiic și mã deranjeazã cã uneori nu pot sã mã concentrez pe ceva pentru cã încep sã mã gândesc la el -_-”.
Am fãcut topicul ãsta pentru cã sunt curioasã sã primesc opinii diverse, și de la femei mai în vârstã, nu numai de la prietenele mele.
Și sã nu uit sã menționez cã mi se pare cã sunt genul de fatã care ar putea sã o ia pe cãi greșite din cauza bãiatului nepotrivit. Și nu uitați cã sunt timidããã, deci nu o sã mã duc niciodatã sã îi spun în fațã cã îl plac :)) ..
Hope I made my point ;), vã mulțumesc frumos!
kudika_1726
Postat pe 14 Februarie 2012 23:59
Zambestei de fiecare data cand il vezi - incearca sa-ti infrunti timiditatea - vei avea de pierdut daca nu incerci. Imi amintesti de mine- eram in clasa a 9 si imi placea mult de un baiat din clasa a 12 a. Eu faceam naveta ear el era in internat. Imi placea de el dar eram foarte timida ca deabia indrazneam sa ma uit la el. Avea in internat cu el o golega dea lui de clasa Elena careia ii placea de el insa el nu era prea atras de ea sau si daca a fost sa prea obisnuit cu ea. Imi facea curte ii zicea colegului de banca ca ma place, se lua de mine de fiecare data cand ma vedea sau se uita la mine si zambea. Intr-o zi a venit in clasa sa pus langa mine in banca iar mie deabia ma uitam la el ca toata eram rosie INSA INCET INCET AM INCEPUT SA NE INTEEGEM pana intr-o zi cand a venit Elena la mine sa-mi zica sa nu ma iau de prietenul ei ...i-aam zis ca El se ia de mine si nu a crezut. Ce crezi ca ia facut baiatul acesta cand i-am zis ??? A aruncat-o in boscheti....
Totusi mie nu-mi place sa ma implic intr-o relatie deja formata asa ca m-am retras. Deci sfatul meu este sa lupti pentru ceea ce-ti place pana nu este prea tarziu si ti-l va lua alta...Renunta la timiditate ca daca nu vei avea de pierdut. Incearca sa ti-l faci primadata amik iar pe urma lucrurile vor decurge de la sine.

Bafta
kudika_nikole
Postat pe 15 Februarie 2012 00:20
De la: kudika_1726, la data 2012-02-14 23:59:52Hei, salutare!
Mi-am fãcut cont special ca sã primesc un sfat .. Sã vã spun dilema mea (nu îndrãznesc sã-i spun problemã). Sunt la liceu, în clasa a 9-a și sã zicem cã de prin decembrie, deci de vreo 3 luni, îmi place un oarecare tip, X. Îmi dau seama cã era inevitabil, dar totuși nu e un lucru rãu, e un sentiment frumos.
Treaba e cã el e clasa a 11-a, a împlinit 18 ani. Cealaltã treabã e cã sunt o persoanã destul de timidã și nu mi-am fãcut niciodatã curaj sã vorbesc cu el, chiar dacã avem prieteni comuni ..
Mã gândeam sã fac cumva sã îl bag în seamã, ar fi o idee bunã? Un amic îmi spunea cã mai bine aș sta în banca mea, din cauzã cã e atât de mare, niște amice îmi spun cã nu am nimic de pierdut .. Nu vreau sã mã iau dupã niciunul, sincer, dar știți cum e cu prietenii .. Dacã ar fi dupã mine aș încerca sã mã bag în seamã cu el, dar nu chiar direct, mi-ar plãcea sã mã ajute sã fac primul pas :)), dar îmi e foarte teamã de respingere mai ales cã pânã acum nu am mai avut decât o relație care nu a durat foarte mult ..
Nu vreau nici sã mã arunc cu capul înainte fãrã pic de conștiințã - dacã ar fi sã mã iau dupã sentimentele mele, se vede cã sunt destul de amețitã, nu? :)) - dar sunt curioasã pentru cã e așa de simpatiiic și mã deranjeazã cã uneori nu pot sã mã concentrez pe ceva pentru cã încep sã mã gândesc la el -_-”.
Am fãcut topicul ãsta pentru cã sunt curioasã sã primesc opinii diverse, și de la femei mai în vârstã, nu numai de la prietenele mele.
Și sã nu uit sã menționez cã mi se pare cã sunt genul de fatã care ar putea sã o ia pe cãi greșite din cauza bãiatului nepotrivit. Și nu uitați cã sunt timidããã, deci nu o sã mã duc niciodatã sã îi spun în fațã cã îl plac :)) ..
Hope I made my point ;), vã mulțumesc frumos!



CE STIL AI TU ! ASTA E " STILUL TAU?"CRED CA LA GRADINITA STUDIAI PSIHOLOGIA ADOLESCENTULUI MIOP.POTI PARTICIPA CU SUCCES LA UN BOOTCAMP SA TII O PRELEGERE DESPRE CUM ITI AMINTESTI TU CE FACEAI LA 27 DE ANI.
monreve3031
Postat pe 15 Februarie 2012 07:41
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-15 00:20:10Zambestei de fiecare data cand il vezi - incearca sa-ti infrunti timiditatea - vei avea de pierdut daca nu incerci. Imi amintesti de mine- eram in clasa a 9 si imi placea mult de un baiat din clasa a 12 a. Eu faceam naveta ear el era in internat. Imi placea de el dar eram foarte timida ca deabia indrazneam sa ma uit la el. Avea in internat cu el o golega dea lui de clasa Elena careia ii placea de el insa el nu era prea atras de ea sau si daca a fost sa prea obisnuit cu ea. Imi facea curte ii zicea colegului de banca ca ma place, se lua de mine de fiecare data cand ma vedea sau se uita la mine si zambea. Intr-o zi a venit in clasa sa pus langa mine in banca iar mie deabia ma uitam la el ca toata eram rosie INSA INCET INCET AM INCEPUT SA NE INTEEGEM pana intr-o zi cand a venit Elena la mine sa-mi zica sa nu ma iau de prietenul ei ...i-aam zis ca El se ia de mine si nu a crezut. Ce crezi ca ia facut baiatul acesta cand i-am zis ??? A aruncat-o in boscheti....
Totusi mie nu-mi place sa ma implic intr-o relatie deja formata asa ca m-am retras. Deci sfatul meu este sa lupti pentru ceea ce-ti place pana nu este prea tarziu si ti-l va lua alta...Renunta la timiditate ca daca nu vei avea de pierdut. Incearca sa ti-l faci primadata amik iar pe urma lucrurile vor decurge de la sine.

Bafta


GOLEGA-ti-a ramas din existenta anterioara cind erai AHMED? tu nu poti da sfaturi unei fete de clasa a 9, care scrie corect de zici ca citeste din revista, tu cu greselile tale si stilul tau de anal-fa-beata.
monreve3031
Postat pe 15 Februarie 2012 07:44
De la: kudika_1726, la data 2012-02-14 23:59:52Hei, salutare!
Mi-am fãcut cont special ca sã primesc un sfat .. Sã vã spun dilema mea (nu îndrãznesc sã-i spun problemã). Sunt la liceu, în clasa a 9-a și sã zicem cã de prin decembrie, deci de vreo 3 luni, îmi place un oarecare tip, X. Îmi dau seama cã era inevitabil, dar totuși nu e un lucru rãu, e un sentiment frumos.
Treaba e cã el e clasa a 11-a, a împlinit 18 ani. Cealaltã treabã e cã sunt o persoanã destul de timidã și nu mi-am fãcut niciodatã curaj sã vorbesc cu el, chiar dacã avem prieteni comuni ..
Mã gândeam sã fac cumva sã îl bag în seamã, ar fi o idee bunã? Un amic îmi spunea cã mai bine aș sta în banca mea, din cauzã cã e atât de mare, niște amice îmi spun cã nu am nimic de pierdut .. Nu vreau sã mã iau dupã niciunul, sincer, dar știți cum e cu prietenii .. Dacã ar fi dupã mine aș încerca sã mã bag în seamã cu el, dar nu chiar direct, mi-ar plãcea sã mã ajute sã fac primul pas :)), dar îmi e foarte teamã de respingere mai ales cã pânã acum nu am mai avut decât o relație care nu a durat foarte mult ..
Nu vreau nici sã mã arunc cu capul înainte fãrã pic de conștiințã - dacã ar fi sã mã iau dupã sentimentele mele, se vede cã sunt destul de amețitã, nu? :)) - dar sunt curioasã pentru cã e așa de simpatiiic și mã deranjeazã cã uneori nu pot sã mã concentrez pe ceva pentru cã încep sã mã gândesc la el -_-”.
Am fãcut topicul ãsta pentru cã sunt curioasã sã primesc opinii diverse, și de la femei mai în vârstã, nu numai de la prietenele mele.
Și sã nu uit sã menționez cã mi se pare cã sunt genul de fatã care ar putea sã o ia pe cãi greșite din cauza bãiatului nepotrivit. Și nu uitați cã sunt timidããã, deci nu o sã mã duc niciodatã sã îi spun în fațã cã îl plac :)) ..
Hope I made my point ;), vã mulțumesc frumos!



Offf,draga mea,citindu-ti randurile,,m-am intors cu multi ani in urma,,,ani pierduti in valuri adolescentine,cu aceleasi temeri,emotii ravasitoare si iubiri pline de dulceata,nevinovate,,,si zambetele aducerilor aminte mi-au napadit fata!!!!!!!!!!!!!!! Frumoase timpuri si oberv ,cu mare bucurie,ca si in zilele de astazi,se pastreaza acceasi emotie in parcurgerea iubirii!!

Fata mea,,da-mi voie sa ma adresez astfel,,ceea ce simti in inima ta este firesc,propriu varstei pe care o ai si nu trebuie sa te simti jenata sau angoasata de ceea ce se intampla cu sufletul tau!Ai o varsta frumoasa,debut de tatonari sentimentale ,de care tu nu esti absolvita si drept urmare,trebuie sa parcurgi si aceasta etapa de viata!Fa-o frumos,asa cum trebuie sa fie la aceasta varsta!Iti place de acel baiat,nimic curios pana aici,,,dar esti timida si nu stii cum sa procedezi!!!Timiditatea nu prea mai are rost in ziua de astazi,,de multe ori,,din cauza ei poti rata demersuri utile tie ca persoana!!!Te-ai indragostit ,frumos pana aici,,dar vin si-ti spun ca atata timp cat nu cunosti si pozitia lui vis-vis de tine,,nu poti sa experimentezi o relatie cu domnia sa,,nu-i cunosti pozitia actuala,poate nu te place,poate este angajat in alta relatie,,,nu se stie nimic concret legat de tanarul respectiv!!Deci,ca prim pas,,informeaza-te asupra lui,,spui ca aveti prieteni comuni,,deci exista posibilitatea de a culege cateva informatii personale in ceea ce-l priveste!Apoi,ai doua variante de "atac",,una,,prin intermediul cunoscutilor,,rugandu-i sa inlesneasca o asa zisa intalnire intre voi doi si a doua cale ar fi renuntarea la timiditate si abordarea frontala,directa,,,,multe fete recurg la asa ceva ,in momentul in care indragesc un baiat!!Spui ca ai inclinatia de a o lua pe cai gresite din cauza baiatului potrivit!!!! Nepotrivita optiune,alegere ,as spune!!!De ce?Stiu,,,varsta de debut in amor,are doza ei de inconstienta,,dar nu trebuie sa te lasi dominata,,gandeste-te,,,ce anume primeaza in viata ta,,,propria-ti persoana sau viata amoroasa???????Stiu,,este inutil sa te intreb asa ceva,,,doar si eu am trecut prin adolescenta rebela,nabadaioasa,,,dar,chiar si in atare conditii,tin sa mentionez faptul ca ,intotdeauna ,exista o portita de iesire din astfel de situatii!!! Nu lasa ca ceva sa te subjuge mai mult decat este permis la varsta ta!!Treci peste timiditate si alege calea dialogului,dar numai in momentul in care vei cunoaste raspunsul lui in ceea ce te priveste!!!Poti discuta si cu prietena ta cea mai buna,,o sa te inteleaga si o sa te ajute in demersul tau!!!Iubirea parcursa la varsta de saisprezece ani este fenomenala,fara barierele impuse de ratiune,,tulburatoare,,,care poate fi traita frumos,la nivelul ei de percepere reala,,imbinata armonios cu studiul scolar,,,toti am trecut prin asa ceva ,,dar de care trebuie sa ai mare grija ,caci poate fi si distrugatoare pe toate planurile!!Ca sfat final,,,,ori discuti cu el direct,,dar imi este teama ca o sa te refuze,tu fiind minora,ori iti vezi de carte,,este mult mai important la varsta ta acest lucru si asta este,,baieti,,,tot o sa mai cunosti de acum incolo,,numai sa ai rabdare cu tine!!!
MissRainbow
Postat pe 15 Februarie 2012 08:39
Ia-'n ascultati incoa'... la ce varsta se face liceu' asta acuma' ? "dragoste la liceu".... Ia te uita ! Pai pe vremea mea... prima oara m-am 'bujorat de-o fatuca... pe la douazeci si ceva de ani... cand m-am dus intaiasi' data la bal in sat...
alegro6543
Postat pe 15 Februarie 2012 08:56
De la: alegro6543, la data 2012-02-15 08:56:45Ia-'n ascultati incoa'... la ce varsta se face liceu' asta acuma' ? "dragoste la liceu".... Ia te uita ! Pai pe vremea mea... prima oara m-am 'bujorat de-o fatuca... pe la douazeci si ceva de ani... cand m-am dus intaiasi' data la bal in sat...



Io,,,parca imi aduc aminte ceva,,dar se petrecea la un seminar de specialitate din timpul facultatii,,dar,bine,,tine de timpuri si timp!!!
MissRainbow
Postat pe 15 Februarie 2012 09:16
De la: MissRainbow, la data 2012-02-15 09:16:14
De la: alegro6543, la data 2012-02-15 08:56:45Ia-'n ascultati incoa'... la ce varsta se face liceu' asta acuma' ? "dragoste la liceu".... Ia te uita ! Pai pe vremea mea... prima oara m-am 'bujorat de-o fatuca... pe la douazeci si ceva de ani... cand m-am dus intaiasi' data la bal in sat...



Io,,,parca imi aduc aminte ceva,,dar se petrecea la un seminar de specialitate din timpul facultatii,,dar,bine,,tine de timpuri si timp!!!


SEMINARUL DE (H) ARTA SEDUGTIEI, CURSUL DE PERSONULITATE ALFA
dreamer6062
Postat pe 15 Februarie 2012 09:18
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-15 00:20:10Zambestei de fiecare data cand il vezi - incearca sa-ti infrunti timiditatea - vei avea de pierdut daca nu incerci. Imi amintesti de mine- eram in clasa a 9 si imi placea mult de un baiat din clasa a 12 a. Eu faceam naveta ear el era in internat. Imi placea de el dar eram foarte timida ca deabia indrazneam sa ma uit la el. Avea in internat cu el o golega dea lui de clasa Elena careia ii placea de el insa el nu era prea atras de ea sau si daca a fost sa prea obisnuit cu ea. Imi facea curte ii zicea colegului de banca ca ma place, se lua de mine de fiecare data cand ma vedea sau se uita la mine si zambea. Intr-o zi a venit in clasa sa pus langa mine in banca iar mie deabia ma uitam la el ca toata eram rosie INSA INCET INCET AM INCEPUT SA NE INTEEGEM pana intr-o zi cand a venit Elena la mine sa-mi zica sa nu ma iau de prietenul ei ...i-aam zis ca El se ia de mine si nu a crezut. Ce crezi ca ia facut baiatul acesta cand i-am zis ??? A aruncat-o in boscheti....
Totusi mie nu-mi place sa ma implic intr-o relatie deja formata asa ca m-am retras. Deci sfatul meu este sa lupti pentru ceea ce-ti place pana nu este prea tarziu si ti-l va lua alta...Renunta la timiditate ca daca nu vei avea de pierdut. Incearca sa ti-l faci primadata amik iar pe urma lucrurile vor decurge de la sine.

Bafta


astea sunt amintiri din liceu? tu esti sigura ca ai facut un liceu?!
kiss_my_ass
Postat pe 15 Februarie 2012 09:21
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-15 09:21:23
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-15 00:20:10Zambestei de fiecare data cand il vezi - incearca sa-ti infrunti timiditatea - vei avea de pierdut daca nu incerci. Imi amintesti de mine- eram in clasa a 9 si imi placea mult de un baiat din clasa a 12 a. Eu faceam naveta ear el era in internat. Imi placea de el dar eram foarte timida ca deabia indrazneam sa ma uit la el. Avea in internat cu el o golega dea lui de clasa Elena careia ii placea de el insa el nu era prea atras de ea sau si daca a fost sa prea obisnuit cu ea. Imi facea curte ii zicea colegului de banca ca ma place, se lua de mine de fiecare data cand ma vedea sau se uita la mine si zambea. Intr-o zi a venit in clasa sa pus langa mine in banca iar mie deabia ma uitam la el ca toata eram rosie INSA INCET INCET AM INCEPUT SA NE INTEEGEM pana intr-o zi cand a venit Elena la mine sa-mi zica sa nu ma iau de prietenul ei ...i-aam zis ca El se ia de mine si nu a crezut. Ce crezi ca ia facut baiatul acesta cand i-am zis ??? A aruncat-o in boscheti....
Totusi mie nu-mi place sa ma implic intr-o relatie deja formata asa ca m-am retras. Deci sfatul meu este sa lupti pentru ceea ce-ti place pana nu este prea tarziu si ti-l va lua alta...Renunta la timiditate ca daca nu vei avea de pierdut. Incearca sa ti-l faci primadata amik iar pe urma lucrurile vor decurge de la sine.

Bafta


astea sunt amintiri din liceu? tu esti sigura ca ai facut un liceu?!
kudika172000
Postat pe 15 Februarie 2012 09:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ghicit in cafea 7 De la: Cassey 16 Mai 2009 10:22
oare chiar e un mincinos? 18 De la: rheiush 30 Ianuarie 2011 16:32
dragostea ca act de voinþã... 16 De la: sara_sefora 26 Octombrie 2010 12:35
Atitudinea de dupa casatorie! 23 De la: kudika074313 19 Octombrie 2009 09:33
Sunt agresiva cu iubitul meu 64 De la: lollitta 31 Iulie 2011 23:19