Setari Cookie-uri

picioare umflate

am si eu o intrebare,sotul meu are de ceva timp labele picioarelor foarte umflate,de la ce ar putea fi p lus ca si la fata s-a marit
ikaela
Postat pe 28 Februarie 2012 11:23
De la: ikaela, la data 2012-02-28 11:23:09am si eu o intrebare,sotul meu are de ceva timp labele picioarelor foarte umflate,de la ce ar putea fi p lus ca si la fata s-a marit

are retentie de apa si hipertensiune
jean_luc_picard
Postat pe 28 Februarie 2012 11:31
De la: ikaela, la data 2012-02-28 11:23:09am si eu o intrebare,sotul meu are de ceva timp labele picioarelor foarte umflate,de la ce ar putea fi p lus ca si la fata s-a marit



Sa mearga la medic!!!Sufera de vreo boala anume?Probleme renale cumva?
MissRainbow
Postat pe 28 Februarie 2012 11:44
De la: MissRainbow, la data 2012-02-28 11:44:40
De la: ikaela, la data 2012-02-28 11:23:09am si eu o intrebare,sotul meu are de ceva timp labele picioarelor foarte umflate,de la ce ar putea fi p lus ca si la fata s-a marit



Sa mearga la medic!!!Sufera de vreo boala anume?Probleme renale cumva?

da da! ca si eu cand aveam tensiune ma consulta si la rinichi
jean_luc_picard
Postat pe 28 Februarie 2012 11:53
nu cred ca are ceva la rinichi,are 4 si functioneaza normal,mai degraba ar fi de la circulatie sau inima,fumeaza foarte mult si nu face miscare aproape deloc, sta mai mult la volan
ikaela
Postat pe 29 Februarie 2012 09:20
Mai, fata, sotul tau e "2 in 1"? Cum adica "are 4"?
mishutka
Postat pe 27 Martie 2012 11:07
De la: mishutka, la data 2012-03-27 11:07:35Mai, fata, sotul tau e "2 in 1"? Cum adica "are 4"?

Piscolinoo
Postat pe 27 Martie 2012 11:09
De la: Piscolinoo, la data 2012-03-27 11:09:34
De la: mishutka, la data 2012-03-27 11:07:35Mai, fata, sotul tau e "2 in 1"? Cum adica "are 4"?



Pielom dublu - asa se numeste rinichiul dublu, care............ cum sa-ti explic, sa-i iau apararea "fetei", care s-a exprimat pe intelesul tuturor, arata cam ca prunele gemene, daca ai vazut asa ceva vreodata.
Ea pare speriata, nu are nevoie de apelative gen "Mai, fata".
Pielomul dublu este congenital, sotul ei functioneaza foarte bine si cu rinichiul "dublu" (chiar daca amandoi sunt in aceeasi situatie), asa ca, daca nu cunosti subiectul, pastreaza-ti rautatile pentru apropiatii tai, nu-vi varsa frustrarile pe necunoscuti care sunt speriati si cauta un sfat, o opinie, o incurajare......
Desigur ca pot aparea si probleme, ca la tot omul, ca doar si el e om. Poate este hipertensiv, poate manaca sarat, din cate inteleg, sta foarte mult la volan - inconvenient major, cel mai probabil nu prea face miscare, dar nu avem detalii, asa ca nu putem face pe desteptii fara informatii concrete.
Cel mai bine ar fi sa faca un consult clinic si paraclinic si, daca este cazul, schimbarea stiului de viata, cu tot ce presupune asta.
kudika_205
Postat pe 27 Martie 2012 16:22
De la: ikaela, la data 2012-02-29 09:20:06nu cred ca are ceva la rinichi,are 4 si functioneaza normal,mai degraba ar fi de la circulatie sau inima,fumeaza foarte mult si nu face miscare aproape deloc, sta mai mult la volan


Ce legatura are inima cu umflarea picioarelor????????Ce legatura are fumatul cu problema ,pe care o are sotul tau!!In schimb,da,fatul ca sta foarte mult timp,in pozitia sezand ,la volan ,nepermitand ca sangele sa circule corespunzator,poate fi una din cauzele umflarii picioarelor!!Presupun ca nici lichide nu consuma, atat cat ar trebui ,pentru o buna functionare a cailor urinare!!Are patru rinichi?????????Nu sunt probleme acum,dar pot aparea mai tarziu,ar fi necesar ,macar un control anual la un medic urolog!!!

Sfat--se impune ,in limita posibilului,alternarea condusului masinii, cu mici pauze,in care ,sa se relaxeze miscandu-se ,permitand astfel repunerea in functiune a circulatiei sangvine in extremitatile picioarelor!!!
Deasemenea,sotul tau,trebuie sa consume minim doi litri de lichid ,zilnic,lasand astfel ,ca toxinele sa fie eliminate prin urina acumulata in vezica urinara!!Rinichii sunt sanatosi,dar daca urina nu este evacuata corespunzator ,toate toxinele sunt preluate de catre rinichi,ceea ce duce la ingreunarea procesului renal,rinichii find filtre pentru organism!!!
MissRainbow
Postat pe 27 Martie 2012 18:00
POATE ESTE ALERGIC LA CEVA,,,,,ASA AM PATIT SI EU CAND AM MANCAT CIOCOLATA CU ALUNE,,,CAPSUNI,,,ETC,,,,,,,,,,,ZIC SI EU,,
kudika330644
Postat pe 28 Martie 2012 00:36
De la: ikaela, la data 2012-02-29 09:20:06,are 4 si functioneaza normal,


mai latra cateodata la luna?
geo_revitalizat
Postat pe 28 Martie 2012 07:30
Mai, draga kudika_205, nu cred ca toata lumea stie despre pielomul dublu (iacata ca eu sunt mai de la tara si nu stiam despre asa ceva); putea foarte bine fata sa ne spuna asta ca, mde, nu toata lumea s-a nascut atotstiutoare ca tine! Si nu pricep de unde ai tras tu concluzia ca-mi vars eu frustrarile... Aaa, am uitat, tu esti atotstiutoarea de care am pomenit mai sus. Off, tre' sa m-apuc sa mai invat una-alta, ca se pare ca fac umbra pamantului degeaba!
mishutka
Postat pe 28 Martie 2012 15:16
De la: mishutka, la data 2012-03-28 15:16:03Mai, draga kudika_205, nu cred ca toata lumea stie despre pielomul dublu (iacata ca eu sunt mai de la tara si nu stiam despre asa ceva); putea foarte bine fata sa ne spuna asta ca, mde, nu toata lumea s-a nascut atotstiutoare ca tine! Si nu pricep de unde ai tras tu concluzia ca-mi vars eu frustrarile... Aaa, am uitat, tu esti atotstiutoarea de care am pomenit mai sus. Off, tre' sa m-apuc sa mai invat una-alta, ca se pare ca fac umbra pamantului degeaba!


Nici eu nu puteam s-o spun mai bine - te-ai descris singura. Cat despre frustrarile tale, pare ca am atins un punct nevralgic............
Constat ca nu ai citit cu atentie (ori nu ai inteles ) nici topicul deschis de Ikaela, nici interventia mea. Ikaela a spus foarte clar: sotul ei are 4 rinichi. Interventia ta e de toata jena. Eu doar am explicat cum este posibil sa aiba 4 rinichi........ Pe scurt, aveai toate informatiile, pastreaza-ti otrava pentru probleme concrete, in discutiile in contradictoriu cu amicii tai, daca ai asa ceva, si daca nu stii sa te comporti altfel. Ma intreb, sincer, ce cauti tu aici? Superficiala, condescendenta, pusa pe harta, cu un simt al umorului destul de ciudat - te amuza teribil rautatile altora, la care te alaturi imediat..........
Stii, este o vorba care spune ca, daca nu poti spune nimic bun sau frumos, atunci abtine-te! Dar ma indoiesc ca vei intelege profunzimea acestei afirmatii..............
Sincer? N-as vrea sa fiu in pielea ta, e evident ca te urasti, nu esti confortabila in pielea ta, esti cumplit de rea, ori asta iti face rau TIE, in primul rand, abia apoi celor care iti permit, ori sunt nevoiti de imprejurari sa te suporte.
Noi nu avem nimic de impartit, asa ca poti pune arma jos. Zi frumoasa sa ai, draga mishutka!
kudika_205
Postat pe 28 Martie 2012 16:31
iubiti-va, va rog!
geo_revitalizat
Postat pe 28 Martie 2012 16:35
De la: jean_luc_picard, la data 2012-02-28 11:53:57
De la: MissRainbow, la data 2012-02-28 11:44:40
De la: ikaela, la data 2012-02-28 11:23:09am si eu o intrebare,sotul meu are de ceva timp labele picioarelor foarte umflate,de la ce ar putea fi p lus ca si la fata s-a marit



Sa mearga la medic!!!Sufera de vreo boala anume?Probleme renale cumva?

da da! ca si eu cand aveam tensiune ma consulta si la rinichi
[img]http://i1246.photobucket.com/albums/gg613/talpa_iute/1202591pu55lez1va.gif[/img][/quote]
[img]http://i1246.photobucket.com/albums/gg613/talpa_iute/1202591pu55lez1va.gif[/img][/quote]
[img]http://i1246.photobucket.com/albums/gg613/talpa_iute/1202591pu55lez1va.gif[/img][/quote]
[/quote]iubit va mult
kiss_my_asss
Postat pe 28 Martie 2012 16:37
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-28 16:35:25iubiti-va, va rog!


Nu vezi ca eu incerc sa fac pace?
Iar pe tine, ce te-a apucat cu latratul la luna? Ca ma dau si la tine imediat
Trebuie s-o apere cineva si pe Ikaela, ca prea ati sarit pe ea, in loc s-o ajutati, daca puteti.......... Eiiiiiiiiii
kudika_205
Postat pe 28 Martie 2012 16:39
Cauzele picioarelor umflate sunt multiple, de aceea un consult poate stabili cu exactitate cauza bolii.Anumite medicamente cum ar fi antidepresivele, incluzand inhibitorii mao (fenelzina si tranilcipromina) si antidepresive triciclice (nortriptilina, desipramina si amitriptilina) pot cauza edem.
Cateva indicatii ar fi reducerea consumului de sare,evitarea petrecerii unui timp indelungat in picioare,realizarea de exercitii fizice zilnic pentru imbunatatirea circulatiei, evitarea perioadelor lungi de inactivitate fizica pierderea kilogramelor in plus.
Un diuretic natural care ajuta la eliminarea apei din organism pe cale naturala este produsul Diuretic, 1-2 capsule de 3 ori pe zi, intre mese.
Durata curei: 4-6 luni, sau conform recomandarii medicului.Se face o pauza de 2 saptamani, timp in care se foloseste un alt diuretic.
kudika_15604
Postat pe 8 Octombrie 2012 23:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hepatita c 46 De la: office_salinasusesi_ro 2 Martie 2010 22:59
glioblastom multiform 4 De la: kudika224210 2 Iulie 2010 13:42
DURERI STOMACALE 4 De la: semaka_boy 16 Iunie 2010 19:38
strabism 38 De la: amy_healthy 7 Noiembrie 2014 14:42
cistita 14 De la: Manager 6 Mai 2010 15:33