Setari Cookie-uri

am nevoie de parerile si sfaturile voastre...

la 17 ani am avut un prieten din alt oras,venea aici doar in concediu la bunici...la vremea aceea avea 23 de ani,nu eram indragostita de el,dar s-au intamplat chestii foarte faine,cum ar fi ca afara ploua cu galeata si mergeam de mana prin ploaie si ma saruta,era atent cu mine,ma facea sa simt ca lumea este a mea...si sincer sa va spun m-a respectat tare mult pt ca stia ca sunt virgina,in fine...au trecut 7 ani de atunci...eu am acum o relatie serioasa cu altcineva,locuim impreuna de 6 ani,evident ca au fost momente de cosmar in relatia asta deoarece el a avut mai multe tentative de a ma insela,dar au trecut...faza e ca l-am iubit enorm...dar de ceva vreme mintea imi zboara la acel iubit care l-am avut la 17 ani,il visez,incerc sa mi-l scot din minte si ma cert singura deoarece nu e ok ,pt ca el are un copil de un an,si-a facut o familie...sincera sa fiu nu stiu ce sa fac...la facultate am studiat si psihologia printre altele si cred ca sunt intr-o depresie...de ceva vreme...iar factorul acestei depresei este actualul meu iubit si viitorul sot...deoarece orice ii zic,cum ar fi ca am luat un examen,ca imi caut un loc de munca,ca sunt sau nu bolnava...nu reactioneaza nici cum...nu se bucura alaturi de mine,nu sufera alaturi de mine....nu comunicam,decat ce mancare este,unde mi-e geaca si ceva de genul...nu exista comunicare intre noi,ceea ce pur si simplu ma termina,am trecut prin multe din cauza lui,m-a facut sa sufar enorm...si totusi l-am iertat...nu stiu daca este ceva cu mine sau cu el...oare este posibil ca eu sa caut in acel iubit de la 17 ani o alinare,deoarece cel de langa mine nu-mi ofera,mangaieri,vorbe dulci,momente frumoase intr-un cuvant...spuneti-mi parerile voastre...si daca intereseaza pe cineva...vva voi spune suferinta care mi-a produs-o si ma urmareste mereu..va pup dragele mele...
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 12:04
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:04:53la 17 ani am avut un prieten din alt oras,venea aici doar in concediu la bunici...la vremea aceea avea 23 de ani,nu eram indragostita de el,dar s-au intamplat chestii foarte faine,cum ar fi ca afara ploua cu galeata si mergeam de mana prin ploaie si ma saruta,era atent cu mine,ma facea sa simt ca lumea este a mea...si sincer sa va spun m-a respectat tare mult pt ca stia ca sunt virgina,in fine...au trecut 7 ani de atunci...eu am acum o relatie serioasa cu altcineva,locuim impreuna de 6 ani,evident ca au fost momente de cosmar in relatia asta deoarece el a avut mai multe tentative de a ma insela,dar au trecut...faza e ca l-am iubit enorm...dar de ceva vreme mintea imi zboara la acel iubit care l-am avut la 17 ani,il visez,incerc sa mi-l scot din minte si ma cert singura deoarece nu e ok ,pt ca el are un copil de un an,si-a facut o familie...sincera sa fiu nu stiu ce sa fac...la facultate am studiat si psihologia printre altele si cred ca sunt intr-o depresie...de ceva vreme...iar factorul acestei depresei este actualul meu iubit si viitorul sot...deoarece orice ii zic,cum ar fi ca am luat un examen,ca imi caut un loc de munca,ca sunt sau nu bolnava...nu reactioneaza nici cum...nu se bucura alaturi de mine,nu sufera alaturi de mine....nu comunicam,decat ce mancare este,unde mi-e geaca si ceva de genul...nu exista comunicare intre noi,ceea ce pur si simplu ma termina,am trecut prin multe din cauza lui,m-a facut sa sufar enorm...si totusi l-am iertat...nu stiu daca este ceva cu mine sau cu el...oare este posibil ca eu sa caut in acel iubit de la 17 ani o alinare,deoarece cel de langa mine nu-mi ofera,mangaieri,vorbe dulci,momente frumoase intr-un cuvant...spuneti-mi parerile voastre...si daca intereseaza pe cineva...vva voi spune suferinta care mi-a produs-o si ma urmareste mereu..va pup dragele mele...
tentative de a te insela? cum e asta?
trecand peste aceasta parte,parerea mea personala este sa incerci sa discuti cu el si sa ii explici tot ceea ce te deranjeaza...nu trebuie sa stai langa un om cu care nu te intelegi..fii egoista,tu contezi mai mult
steffy91
Postat pe 7 Martie 2012 12:25
problema este ca atunci cand incerc sa vb cu el,parca as vorbi cu peretii ,se uita la mine si nu scoate absolut nici un sunet...pur si simplu nu am cu cine sa vb...nu stiu ce mai simt pt el,dar oricare ar fi sentimentele mele nu am puterea sa ma despart eu de el,sincer uneori ma rog sa ma insele ca sa am motiv sa anulez nunta si sa ma despart de el,nu stiu...chiar nu stiu cum sa reactionez...multumesc pt mesaj...
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 12:35
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:35:59problema este ca atunci cand incerc sa vb cu el,parca as vorbi cu peretii ,se uita la mine si nu scoate absolut nici un sunet...pur si simplu nu am cu cine sa vb...nu stiu ce mai simt pt el,dar oricare ar fi sentimentele mele nu am puterea sa ma despart eu de el,sincer uneori ma rog sa ma insele ca sa am motiv sa anulez nunta si sa ma despart de el,nu stiu...chiar nu stiu cum sa reactionez...multumesc pt mesaj...

trebuie sa intelegi,atat tu cat si el ca dragoste cu sila nu se poate....daca nu il mai iubesti sau nu mai doresti sa fii cu el,spune-i si despartiti-va...pana nu va fi prea tarziu...tot voi veti fi cei ce vor regreta...
steffy91
Postat pe 7 Martie 2012 12:37
da cred ca asa am sa fac,desi mi-e frica de singuratate...multumesc pt sfaturile si mesajele postate
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 12:41
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:39:49tentativa de a ma insela,insemnand ca era in pat langa mine si primea mesaje,care le-am citit si erau de la o femeie,nu iesea cu mine din casa,ca sa nu il vada tipa aia...era absent...in toate...ba mai mult chiar se intalnea cu alte femei,


erau mms-uri sau mesaje text?
geo_revitalizat
Postat pe 7 Martie 2012 12:50
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:41:22da cred ca asa am sa fac,desi mi-e frica de singuratate...multumesc pt sfaturile si mesajele postate

de ce singuratate>? iti poti reface viata cu altcineva!!!nu mai stati ca fraierele sa va plangeti de mila in fata unui barbat care nu da doi bani pe voi
steffy91
Postat pe 7 Martie 2012 12:50
De la: steffy91, la data 2012-03-07 12:51:28
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:39:49tentativa de a ma insela,insemnand ca era in pat langa mine si primea mesaje,care le-am citit si erau de la o femeie,nu iesea cu mine din casa,ca sa nu il vada tipa aia...era absent...in toate...ba mai mult chiar se intalnea cu alte femei,

astea nu sunt tentative...este cert ca te insela!


ba sunt tentative!
cum drea qu sa te mariti cu un barbat care nu vrea sa iasa cu tine din casa pentru a nu-l vedea alta?!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Martie 2012 12:53
De la: kiss_my_ass, la data 2012-03-07 12:53:00
De la: steffy91, la data 2012-03-07 12:51:28
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:39:49tentativa de a ma insela,insemnand ca era in pat langa mine si primea mesaje,care le-am citit si erau de la o femeie,nu iesea cu mine din casa,ca sa nu il vada tipa aia...era absent...in toate...ba mai mult chiar se intalnea cu alte femei,

astea nu sunt tentative...este cert ca te insela!


ba sunt tentative!
cum drea qu sa te mariti cu un barbat care nu vrea sa iasa cu tine din casa pentru a nu-l vedea alta?!

nu tentative!!
steffy91
Postat pe 7 Martie 2012 12:57
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:35:59problema este ca atunci cand incerc sa vb cu el,parca as vorbi cu peretii ,se uita la mine si nu scoate absolut nici un sunet...pur si simplu nu am cu cine sa vb...nu stiu ce mai simt pt el,dar oricare ar fi sentimentele mele nu am puterea sa ma despart eu de el,sincer uneori ma rog sa ma insele ca sa am motiv sa anulez nunta si sa ma despart de el,nu stiu...chiar nu stiu cum sa reactionez...multumesc pt mesaj...



Daca partenerul tau este apatic si indiferent ,in ceea ce priveste relationarea cu tine,,vin si te intreb,,,cum ai reusit sa mentii relatia timp de sase ani de zile????????Oare faptul ca "l-ai iubit enorm",ceea ce nu mai este de actualitate,caci iti fug gandurile la fostul iubit,,au tinut-o la cote normale atata timp?????????!!!!Cred ca tot ceea ce simti pentru partenerul tau,s-a transformat in obisnuinta,comoditate si nici decum nu mai este iubire!!Ei,in atare conditii,ia-ti inima in dinti si fii sincera fata de el,spune-i ce anume te apasa,nu spera la ceva total nepotrivit cu statutul vostru,,doar este viitorul sot,nu?poate si pentru el,convietuirea voastra a atins un nivel de blamare,,neavenit acum,,discuta cu el,nu ramane intr-o relatie,care nu te mai multumeste,satisface,nu te lasa agatata de ceva ,ce nu iti mai face placere!!In ceea ce il priveste pe fostul iubit,,,lasa gandurile orientate aiurea,domnul respectiv si-a incropit o famile,are si un copilas,,ce vrei sa faci,,treci dintr-o extrema in alta,,,lasi loc la discutii ,in ceea ce priveste verticalitatea ta!!???Nunta poate fi anulata,nu-ti fie teama sa recunosti acest lucru,care,se pare,ca este si dorinta ta,dar nu ai curaj sa i-l spui viitorului sot!Decat sa suferi mai tarziu,mai bine ,fii responsabila acum,,nu te costa nimic,,,insa,odata incheiata casatoria,,,s-ar putea sa te coste!!
MissRainbow
Postat pe 7 Martie 2012 13:00
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:39:49tentativa de a ma insela,insemnand ca era in pat langa mine si primea mesaje,care le-am citit si erau de la o femeie,nu iesea cu mine din casa,ca sa nu il vada tipa aia...era absent...in toate...ba mai mult chiar se intalnea cu alte femei,



Cunosti sensul verbului "a insela" sau al termenului "tentativa"?Nu afost asa ceva,ci au fost fapte clare!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Martie 2012 13:05
multumesc frumos pentru adjectivul atribuit persoanei mele,a insela inseamna a intretine o relatie sexuala ( cu o alta femeie,sau barbat,dupa caz)ceea ce nu s-a intamplat, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,este strict parerea ta si o respect,deoarece parerile sunt impartite...dar incearca sa nu ma jignesti,daca nu esti jignit!!!!!!!!!!!!!!
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 13:20
nici macar nu stiu de ce-mi bat capul cu tine, esti atat de "orbita" de viitorul sot!! nu-mi ramane decat sa-ti urez si tie "succesuri" la tentative pentru ca si tu la asa ceva vei ajunge cu timpul!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Martie 2012 13:23
multumesc pt mesaj...in legatura cu fostul iubit,nu as indrazni niciodata sa distrug o familie,a fost...si gata,dar amintirile cu el imi revin in minte,poate si pt ca nu am avut prea multi iubiti...si tin sa ma leg de trecut,cat despre relatia mea actuala...a ajuns sa fie atat de lunga pt ca,da l-am iubit enorm....insa cu adevarat la acest moment cred ca a intervenit obisnuinta,comoditatea,asa cum ai spus...
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 13:28
mesaje text...
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 13:29
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 13:28:11multumesc pt mesaj...in legatura cu fostul iubit,nu as indrazni niciodata sa distrug o familie,a fost...si gata,dar amintirile cu el imi revin in minte,poate si pt ca nu am avut prea multi iubiti...si tin sa ma leg de trecut,cat despre relatia mea actuala...a ajuns sa fie atat de lunga pt ca,da l-am iubit enorm....insa cu adevarat la acest moment cred ca a intervenit obisnuinta,comoditatea,asa cum ai spus...



Pune punct si ia-o de la capat,scurt si cuprinzator,sa nu regreti nimic petrecut in viata ta,,continua-ti viata si fii mai hotarata in decizii!
MissRainbow
Postat pe 7 Martie 2012 14:16
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:04:53la 17 ani am avut un prieten din alt oras,venea aici doar in concediu la bunici...la vremea aceea avea 23 de ani,nu eram indragostita de el,dar s-au intamplat chestii foarte faine,cum ar fi ca afara ploua cu galeata si mergeam de mana prin ploaie si ma saruta,era atent cu mine,ma facea sa simt ca lumea este a mea...si sincer sa va spun m-a respectat tare mult pt ca stia ca sunt virgina,in fine...au trecut 7 ani de atunci...eu am acum o relatie serioasa cu altcineva,locuim impreuna de 6 ani,evident ca au fost momente de cosmar in relatia asta deoarece el a avut mai multe tentative de a ma insela,dar au trecut...faza e ca l-am iubit enorm...dar de ceva vreme mintea imi zboara la acel iubit care l-am avut la 17 ani,il visez,incerc sa mi-l scot din minte si ma cert singura deoarece nu e ok ,pt ca el are un copil de un an,si-a facut o familie...sincera sa fiu nu stiu ce sa fac...la facultate am studiat si psihologia printre altele si cred ca sunt intr-o depresie...de ceva vreme...iar factorul acestei depresei este actualul meu iubit si viitorul sot...deoarece orice ii zic,cum ar fi ca am luat un examen,ca imi caut un loc de munca,ca sunt sau nu bolnava...nu reactioneaza nici cum...nu se bucura alaturi de mine,nu sufera alaturi de mine....nu comunicam,decat ce mancare este,unde mi-e geaca si ceva de genul...nu exista comunicare intre noi,ceea ce pur si simplu ma termina,am trecut prin multe din cauza lui,m-a facut sa sufar enorm...si totusi l-am iertat...nu stiu daca este ceva cu mine sau cu el...oare este posibil ca eu sa caut in acel iubit de la 17 ani o alinare,deoarece cel de langa mine nu-mi ofera,mangaieri,vorbe dulci,momente frumoase intr-un cuvant...spuneti-mi parerile voastre...si daca intereseaza pe cineva...vva voi spune suferinta care mi-a produs-o si ma urmareste mereu..va pup dragele mele...


Exact, ai interpretat foarte bine situatia, tanjesti dupa clipele de tandreturi si atentie petrecute cu fostul iubit, pentru ca actualul tip nu-ti ofera nici tandrete, nici atentie.

Spui ca banuiesti ca te afli intr-o depresie, asta nu e bine, e clar ca nu esti multumita de viata pe care o duci si nemultumirea ta e in stransa legatura cu faptul ca barbatul alaturi de care traiesti nu stie a comunica si a se purta dragastos fata de tine. Banuiesc ca iti dai si singura seama ce ar trebui sa faci ca sa scapi de toate aceste frustrari cauzate de un barbat nepotrivit tie: ar trebui sa incerci sa comunici cu el si sa-l intrebi de ce nu incearca sa fie mai cald, mai atent, mai afectuos cu tine, iar daca nici asta nu functioneaza, sa fiu in locul tau, as lua in calcul si ideea unei despartiri. Chiar nu-ti recomand sa te casatoresti cu el, pana nu vezi ca face eforturi in a-si schimba atitudinea fata de tine pe termen lung, insa.

Iti doresc mult noroc si sa ai grija mai ales de tine!
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 14:55
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:41:22da cred ca asa am sa fac,desi mi-e frica de singuratate...multumesc pt sfaturile si mesajele postate


Tuturor ne este teama de singuratate, insa nu e bine sa lasi viata sa treaca pe langa tine fiind prinsa in relatia nepotrivita. Te-ai gandit ca in rastimpul asta, cei 6 ani de relatie cu actualul iubit, ai fi putut cunoaste pe cineva compatibil tie din foarte multe puncte de vedere?

Nu lasa viata sa treaca pe langa tine.
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 15:00
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 12:35:59problema este ca atunci cand incerc sa vb cu el,parca as vorbi cu peretii ,se uita la mine si nu scoate absolut nici un sunet...pur si simplu nu am cu cine sa vb...nu stiu ce mai simt pt el,dar oricare ar fi sentimentele mele nu am puterea sa ma despart eu de el,sincer uneori ma rog sa ma insele ca sa am motiv sa anulez nunta si sa ma despart de el,nu stiu...chiar nu stiu cum sa reactionez...multumesc pt mesaj...


Plateste si tu o tipa sa se dea la el ,sa il invite la un hotel etc,il prinzi si il lasi!(am glumit).Cel mai bun motiv este acela ca nu il mai iubesti! Tu vrei sa ai o viata de cuplu anosta,sa faci copii si sa te trezesti pe la 50 de ani ca ai trait o singuratate in doi? De ce vrei sa suferi?Ai omorit pe cineva? Viata este asa cum o facem noi si poate fi a naibilor de frumoasa daca noi vrem! Cu privire la tipul din adolescenta....... sunt convinsa ca ti-ai creeat o imagine a lui din cauza lipsei de afectiune actuale!Este insurat deci nu te mai gandi la el ca sa nu pici din lac in put!Stai linistita ca sigur o sa-ti gasesti perechea si fericirea!
kudika1993
Postat pe 7 Martie 2012 15:46
franziska_eu tin sa iti multumesc din suflet pt sfatul tau,si cred ca esti printre putinele persoane care au inteles cu adevarat mesajul meu,AM SA TIN CONT DE PARERILE SI SFATURILE VOASTRE CHIAR SI A CELOR CARE M-AU PUS LA ZID,sper sa gasesc undeva puterea si curajul sa pun punct acestei piese de teatru,si sa o iau de la capat.FRANZISKA,NU STIU DACA MA CREZI DAR MESAJUL TAU MI-A DAT MARE CURAJ...DATORITA MODULUI TAU DE EXPRIMARE,MULTUMESC MULT...
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 16:08
VAD CA UNELE PERSOANE PERCEP MESAJUL MEU CU TOTUL ALTFEL...EU NU AM SPUS CA AS RELUA RELATIA CU FOSTUL MEU IUBIT DIN ADOLESCENTA...AM SPUS DOAR CA MA GANDESC LA EL,NU CA L-AS IUBI,CI MI-AU RAMAS PUR SI SIMPLU INTIPARITE IN MINTE GESTURILE LUI FATA DE PERSOANA MEA,IMI PARE RAU,POATE NU M-AM EXPRIMAT CORECT...STIU EU...ORICUM VA MULTUMESC CELOR CE M-ATI INCURAJAT,DESI ESTE FOARTE GREU DE PUS IN PRACTICA ACEASTA DECIZIE
Neacsu_Gyany_1
Postat pe 7 Martie 2012 16:13
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 16:08:59franziska_eu tin sa iti multumesc din suflet pt sfatul tau,si cred ca esti printre putinele persoane care au inteles cu adevarat mesajul meu,AM SA TIN CONT DE PARERILE SI SFATURILE VOASTRE CHIAR SI A CELOR CARE M-AU PUS LA ZID,sper sa gasesc undeva puterea si curajul sa pun punct acestei piese de teatru,si sa o iau de la capat.FRANZISKA,NU STIU DACA MA CREZI DAR MESAJUL TAU MI-A DAT MARE CURAJ...DATORITA MODULUI TAU DE EXPRIMARE,MULTUMESC MULT...


Daca ti-am putut oferi chiar si un mic imbold de a privi cu curaj in viitor, ma bucur nespus!

Sa fii sanatoasa si iubita, pentru ca meriti!
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 18:31
De la: Neacsu_Gyany_1, la data 2012-03-07 16:13:47VAD CA UNELE PERSOANE PERCEP MESAJUL MEU CU TOTUL ALTFEL...EU NU AM SPUS CA AS RELUA RELATIA CU FOSTUL MEU IUBIT DIN ADOLESCENTA...AM SPUS DOAR CA MA GANDESC LA EL,NU CA L-AS IUBI,CI MI-AU RAMAS PUR SI SIMPLU INTIPARITE IN MINTE GESTURILE LUI FATA DE PERSOANA MEA,IMI PARE RAU,POATE NU M-AM EXPRIMAT CORECT...STIU EU...ORICUM VA MULTUMESC CELOR CE M-ATI INCURAJAT,DESI ESTE FOARTE GREU DE PUS IN PRACTICA ACEASTA DECIZIE


Incearca sa faci doar ceea ce-ti dicteaza inima, insa nu te gandi doar la cel de langa tine, ci si la persoana ta!
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 18:34
E clar ca nu-ti iubesti prietenul si ca probabil nici el nu mai e de multa vreme indragostit de tine... Si unde dragoste nu e, nimic nu e. Sa nu faci greseala de a te casatori cu el, ca pe urma o sa-ti fie si mai greu sa te desparti! Daca esti nefericita, cauta pe altcineva. Dependenta de un partener nu e buna; asta inseamna ca tu ca om nu esti sigur pe tine si ca ai nevoie mereu de cineva care sa-ti stea la spate. E un lucru rau, fiindca in viata trebuie sa stim sa ne descurcam si singuri, fara ajutorul nimanui. Ia partea buna a lucrurilor... Daca nu ai fi intr-o relatie ai putea sa faci multe lucruri pe care acum nu le poti face. Cum ar fi, sa te intalnesti cu cine ai chef, sa stai pana tarziu in oras, sa te distrezi, sa flirtezi... Asa prinzi experienta, incercand si alte variante...nu stand intr-o relatie care nu te satisface si visand la fostul iubit care nici nu se mai gandeste la tine.
Micaell
Postat pe 9 Martie 2012 08:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mireasa virgina 15 De la: PRALEA_ 1 August 2011 15:11
Virginitate 6 De la: kudika_974892 30 Mai 2015 13:44
mai sunt sau nu virgina? 32 De la: andra_05 3 August 2009 17:53
buna..stiu k e o intrebare mai ciudata si poate va vine sa radeti cand o auziti. 83 De la: rr0xana 12 Iunie 2013 08:32
PLACEREA LA FETE 30 De la: Metal_spell 24 Decembrie 2009 01:01