Setari Cookie-uri

Medicina si religie

Buna fetelor! Am mare nevoie de ajutorul vostru, mai exact de raspunsurile voastre legate de urmatoarul subiect: este necesara imbinarea principiilor religioase cu practica medicala? Voi sau cunoscuti de-ai vostri ati fost vreodata pusi la zid ca sa zic asa de medici pentru practicile voastre religioase? Prin practici religioase ma refer la tinerea postului, abstinenta sexuala pana la casatorie etc... Eu am facut referire la principiile crestin-ortodoxe pentru ca le cunosc mai bine, dar as fi foarte incantata daca si-ar exprima parerea si cele care sunt de alta religie.

Motivul pentru care pun aceste intrebari este acela ca doresc sa scriu o lucrare pe tema medicina si religie: relatia medic-pacient din acest punct de vedere.

Astept raspunsurile si intrebarile voastre! Multumesc frumos
kudika054588
Postat pe 23 Martie 2012 15:16
De la: kudika054588, la data 2012-03-23 15:16:48Buna fetelor! Am mare nevoie de ajutorul vostru, mai exact de raspunsurile voastre legate de urmatoarul subiect: este necesara imbinarea principiilor religioase cu practica medicala? Voi sau cunoscuti de-ai vostri ati fost vreodata pusi la zid ca sa zic asa de medici pentru practicile voastre religioase? Prin practici religioase ma refer la tinerea postului, abstinenta sexuala pana la casatorie etc... Eu am facut referire la principiile crestin-ortodoxe pentru ca le cunosc mai bine, dar as fi foarte incantata daca si-ar exprima parerea si cele care sunt de alta religie.

Motivul pentru care pun aceste intrebari este acela ca doresc sa scriu o lucrare pe tema medicina si religie: relatia medic-pacient din acest punct de vedere.

Astept raspunsurile si intrebarile voastre! Multumesc frumos

jean_luc_picard
Postat pe 23 Martie 2012 15:29
De la: kudika054588, la data 2012-03-23 15:16:48Buna fetelor! Am mare nevoie de ajutorul vostru, mai exact de raspunsurile voastre legate de urmatoarul subiect: este necesara imbinarea principiilor religioase cu practica medicala? Voi sau cunoscuti de-ai vostri ati fost vreodata pusi la zid ca sa zic asa de medici pentru practicile voastre religioase? Prin practici religioase ma refer la tinerea postului, abstinenta sexuala pana la casatorie etc... Eu am facut referire la principiile crestin-ortodoxe pentru ca le cunosc mai bine, dar as fi foarte incantata daca si-ar exprima parerea si cele care sunt de alta religie.

Motivul pentru care pun aceste intrebari este acela ca doresc sa scriu o lucrare pe tema medicina si religie: relatia medic-pacient din acest punct de vedere.

Astept raspunsurile si intrebarile voastre! Multumesc frumos



Draga mea,ce legatura are tinerea postului cu Medicina si dogma ei?????Ca raspuns la intrebarea ta,nu ,cele doua practici umane,nu au nicio legatura intre ele,si chiar as accentua faptul ca ,unui om suferind nu i se poate impune tinerea postului !!!Aceasta problema este pur spirituala si nimic mai mult!!!
Eu sunt practicanta romano-catolica si tin sa precizez faptul ca,exceptand zilele de abstinnta ,din timpul postului,daca la un moment dat,nu se poate tine postul specific dogmei crestine romano-catolice,din cauze obiective,se pot face alte acte complementare, gen;pomana,rugaciune,renuntare la ceva ,care iti este indispensabil la acel moment,fapte de milostenie,iubire,bunatate,toate fiind in continutul si specificatia postului crestin!!Postul se tine in suflet,nu este o parada a renuntarii,doar la a manca carne si derivatele ei,,inseamna cu mult mai mult,decat se vede la suprafata!!!Medicul are rolul lui bine determinant in evolutia omului si preotul duhovnic,pe al lui bine inradacinat ,din punct de vedere spiritual!!!Un om bolnav ,nu poate fi obligat sa tina post!!Sa fortezi o persoana sa tina post,doar din habotnicie,este cea mai mare greseala ,pe care o poate face un om!!Exista secte religioase,in care nu este permisa interventia medicului,un alt aspect extrem de grav!!!
MissRainbow
Postat pe 23 Martie 2012 15:49
De la: kudika054588, la data 2012-03-23 15:16:48Buna fetelor! Am mare nevoie de ajutorul vostru, mai exact de raspunsurile voastre legate de urmatoarul subiect: este necesara imbinarea principiilor religioase cu practica medicala? Voi sau cunoscuti de-ai vostri ati fost vreodata pusi la zid ca sa zic asa de medici pentru practicile voastre religioase? Prin practici religioase ma refer la tinerea postului, abstinenta sexuala pana la casatorie etc... Eu am facut referire la principiile crestin-ortodoxe pentru ca le cunosc mai bine, dar as fi foarte incantata daca si-ar exprima parerea si cele care sunt de alta religie.

Motivul pentru care pun aceste intrebari este acela ca doresc sa scriu o lucrare pe tema medicina si religie: relatia medic-pacient din acest punct de vedere.

Astept raspunsurile si intrebarile voastre! Multumesc frumos


ti-oi ales o tema grea da dezbatut!!!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 23 Martie 2012 15:50
De la: MissRainbow, la data 2012-03-23 15:49:34[,exceptand zilele de abstinnta ,din timpul postului,daca la un moment dat,nu se poate tine postul specific dogmei crestine romano-catolice,din cauze obiective,se pot face alte acte complementare,!

...sau o adeverinta ca in ziua aia nu poti tine post.
geo_revitalizat
Postat pe 23 Martie 2012 15:51
Sub nicio forma nu am zis ca omul trebuie obligat sa tina post!!! De fapt e exact pe dos. Sunt clasice cazurile in care medicul recomanda consumul de lactate, carne..etc in cazul unor boli iar pacientii refuza pe motiv ca sunt in post. Crede-ma se intampla destul de des lucruri de genul. Eu la asta faceam referire. Adica, daca vine la tine ca medic, un pacient si iti zice "domn' doctor eu vreau sa tin post , da-mi alt fel de dieta" sau mai stiu eu ce( asta e exemplul clasic care mi-a venit in minte) tu ca doctor ce ar fi bine sa faci? Sa-l trimiti pe ala acasa si sa-i zici ca e picat din luna sau sa cauti o solutie care sa nu contravina credintei lui?
kudika054588
Postat pe 23 Martie 2012 15:55
intr-adevar, subiectul este destul de problematic, tocmai de aceea doream parerile voastre
kudika054588
Postat pe 23 Martie 2012 15:57
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-23 15:51:37
De la: MissRainbow, la data 2012-03-23 15:49:34[,exceptand zilele de abstinnta ,din timpul postului,daca la un moment dat,nu se poate tine postul specific dogmei crestine romano-catolice,din cauze obiective,se pot face alte acte complementare,!

...sau o adeverinta ca in ziua aia nu poti tine post.


Geo,chiar nu am chef de astfel de glume,te rog,nu mai lua in ras orice iti pica sub privirea ochilor!!!In viata unui om ,pot aparea diferite situatii,in care este nevoit sa renunte la tinerea postului ,,postul nu inseamna, DOAR sa nu mananci carne,da??????????O fi la voi,in cultul crestin ortodox,asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam!!
MissRainbow
Postat pe 23 Martie 2012 15:58
De la: kudika054588, la data 2012-03-23 15:55:16Sub nicio forma nu am zis ca omul trebuie obligat sa tina post!!! De fapt e exact pe dos. Sunt clasice cazurile in care medicul recomanda consumul de lactate, carne..etc in cazul unor boli iar pacientii refuza pe motiv ca sunt in post. Crede-ma se intampla destul de des lucruri de genul. Eu la asta faceam referire. Adica, daca vine la tine ca medic, un pacient si iti zice "domn' doctor eu vreau sa tin post , da-mi alt fel de dieta" sau mai stiu eu ce( asta e exemplul clasic care mi-a venit in minte) tu ca doctor ce ar fi bine sa faci? Sa-l trimiti pe ala acasa si sa-i zici ca e picat din luna sau sa cauti o solutie care sa nu contravina credintei lui?


la ce tii mai mult? la dogmele religioase sau la viata?
geo_revitalizat
Postat pe 23 Martie 2012 16:01
De la: kudika054588, la data 2012-03-23 15:55:16Sub nicio forma nu am zis ca omul trebuie obligat sa tina post!!! De fapt e exact pe dos. Sunt clasice cazurile in care medicul recomanda consumul de lactate, carne..etc in cazul unor boli iar pacientii refuza pe motiv ca sunt in post. Crede-ma se intampla destul de des lucruri de genul. Eu la asta faceam referire. Adica, daca vine la tine ca medic, un pacient si iti zice "domn' doctor eu vreau sa tin post , da-mi alt fel de dieta" sau mai stiu eu ce( asta e exemplul clasic care mi-a venit in minte) tu ca doctor ce ar fi bine sa faci? Sa-l trimiti pe ala acasa si sa-i zici ca e picat din luna sau sa cauti o solutie care sa nu contravina credintei lui?



In acest caz,singurul responsabil pentru actiunile sale,este bolnavul in cauza,,este o mare tampenie sa refuzi alimentatia recomandata de catre medic,tinand cont de faptul ca ,de multe ori,este esentiala in evolutia pozitiva a bolnavului,doar din a epata ca tii post ,netinand cont,insa,de starea de sanatate!!Isus Cristos nu doreste jertfa,moarte,ci,dimpotriva,doreste de la oameni,fapte de milostenie,iubire ,bunatate!!Medicul este absolvit de orice se intampla ulterior!!!El trebuie sa-si faca datoria!
MissRainbow
Postat pe 23 Martie 2012 16:03
De la: kudika054588, la data 2012-03-23 15:55:16Sub nicio forma nu am zis ca omul trebuie obligat sa tina post!!! De fapt e exact pe dos. Sunt clasice cazurile in care medicul recomanda consumul de lactate, carne..etc in cazul unor boli iar pacientii refuza pe motiv ca sunt in post. Crede-ma se intampla destul de des lucruri de genul. Eu la asta faceam referire. Adica, daca vine la tine ca medic, un pacient si iti zice "domn' doctor eu vreau sa tin post , da-mi alt fel de dieta" sau mai stiu eu ce( asta e exemplul clasic care mi-a venit in minte) tu ca doctor ce ar fi bine sa faci? Sa-l trimiti pe ala acasa si sa-i zici ca e picat din luna sau sa cauti o solutie care sa nu contravina credintei lui?


Viata si sanatatea ar trebui sa fie prioritara pentru persoana in cauza! In cazul in care pacientul refuza sa aplice sfaturile medicului, bolnavul e singurul responsabil de consecintele deciziilor sale!
franziska_eu
Postat pe 23 Martie 2012 16:06
Mituri si povesti sunt multe si diverse legate de Sarbatorile de Paste, Iepuras sau Ouale Rosii! O detaliere destul de bine documentata am gasit aici:
http://ady-dordenaivitate.blogspot.com/2011/04/dor-deiepurasul-de-paste-aducatorul-de.html
bellami
Postat pe 13 Aprilie 2012 12:54
De la: kudika054588, la data 2012-03-23 15:16:48Buna fetelor! Am mare nevoie de ajutorul vostru, mai exact de raspunsurile voastre legate de urmatoarul subiect: este necesara imbinarea principiilor religioase cu practica medicala? Voi sau cunoscuti de-ai vostri ati fost vreodata pusi la zid ca sa zic asa de medici pentru practicile voastre religioase? Prin practici religioase ma refer la tinerea postului, abstinenta sexuala pana la casatorie etc... Eu am facut referire la principiile crestin-ortodoxe pentru ca le cunosc mai bine, dar as fi foarte incantata daca si-ar exprima parerea si cele care sunt de alta religie.

Motivul pentru care pun aceste intrebari este acela ca doresc sa scriu o lucrare pe tema medicina si religie: relatia medic-pacient din acest punct de vedere.

Astept raspunsurile si intrebarile voastre! Multumesc frumos







Daca te intereseaza doar mesaje din partea fetelor, atunci poti sa te opresti aici.

...

Daca te interesa si mesaje din partea ingerilor, atunci poti sa citesti in continuare si urmatorul mesaj:

Medicina si religia, sint una si aceeasi cale, cu interes de vindecare.
Isus Hristos, este Doctorul si vindecatorul suprem.Cuvantul "Hristos" inseamna salvare, iar salvarea, poarta crucea rosie. Crucea rosie, reprezinta singele lui Hristos varsat pe cruce.

Hristos, salvarea lumii, crucea rosie, a venit la cei bolnavi...

...


Medicina, este impartita pe diverse nivele si categorii:

Magie, Chimie, Farmacie, Stomatologie, Kardiolgie, Psihiatrie, Ortodoxie, Filozofie, Fizioterapie, Bioenergie... s.a.m.d. poti sa-ti enumeri un carnatz intreg de specialitati medicale... caci toate aceste categorii, au la baza, acelasi scop: Vindecarea Pacientului !

...

Conflictele dintre doctorii si categoriile sau modurile de vindecare... da, ele au fost mereu existente. Si pe marele Doctor Isus Hristos, l-au criticat si condamnat ceilalti doctori, asistenti si pacienti.
N-au fost de acord cu modul lui de vindecare.



Iehovistii de exemplu, ei sint impotriva crucii, impotriva medicinei, impotriva vindecarii bolnavilor prin donare de singe, impotriva ortodocsilor, impotriva oamenilor care nu fac parte din secta lor si culmea e, ca ei, mai pretind si ca ar fi impotriva razboiului, in timp ce ei, se impotrivesc si razboiesc cu toata lumea

Acesta e modul lor, medicamentul de la nivelul lor.

NU s-a schimbat nimic. Conflictele religio-medicale , continua sa faca mare galagie in lume, iar pacientii, continua sa plinga si sa sufere pe diverse nivele, din diverse motive.

Adevarata problema, nu se afla intre medicina si religie. Caci dupa cum am specificat la inceput, ele sint una si aceeasi cale, cu scop de vindecare.
Problema reala din lume, sta la baza cuvintelor gresit interpretate.

Prea multe cuvinte si prea putina iubire...
Prea multa minciuna si prea putina fidelitate...
Prea multa graba si confuzie de sensuri si prea putina meditatie si recunoastere de sine...

...


denis_3d25
Postat pe 14 Aprilie 2012 00:18
2 lucruri diferite,daca ai o problema cva de sanatate nu te obliga nimeni sa ti post sau altcva,iar in promul si in primul rand nu uita postul se tine cu sufletul,
giordao
Postat pe 14 Aprilie 2012 07:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu vrea sa imi cunoasca prietenii. 6 De la: kudika_927563 24 Iunie 2014 07:26
ma mai iubeste oare?????? 1 De la: kudika096023 26 Iulie 2010 23:04
EU maritata el insurat....devin amanta ?????? 259 De la: alexcris2007 22 Februarie 2014 12:51
toxoplasmoza 1 De la: healthy010890 8 Mai 2011 12:42
posibil sarcina 4 De la: kudika464680 17 August 2013 17:41