Setari Cookie-uri

o poveste simpla cu multe semne de intrebare...

buna seara...cu greu m am decis sa scriu cateva randuri despre relatia mea...poate ca multi vor rade de mine...poate pe altii ii vor plictisi....in anul 2009 m am implicat intr o relatie cu un barbat cu 20 de ani mai mare ca mine...el era despartit in fapt....eu divortata cu un copil mic...incepuse divortul si dupa o perioada de timp am decis sa ne mutam impreuna...in fine, totul era PERFECT...ma simteam cea mai fericita si implinita femeie din lume...imi tot repeta la un moment dat ca imediat dupa ce va termina divortul voi deveni sotia lui... s a terminat divortul insa urma partajul...a venit intr o zi acasa si mi a spus ca nu ne putem casatori pentru ca fosta sotie l a amenintat ca, daca se va casatori cu mine il va purta toata viata prin instanta....am simtit un gol in suflet...am plans mult...ne am certat insa am mers mai departe...deja in sufletul meu neincrederea isi facea loc incet, incet.....in luna octombrie 2010 a terminat si partajul...amandoi beneficiau de cate un imobil, insa unul din ele era ipotecat...el a luat imobilul care nu era ipotecat insa il dorea pe cel ipotecat si au convenit amandoi (el si fosta sotie)sa incheie o mediere prin care ea isi asuma responsabilitatea de a ridica ipoteca si sa o mute pe imobilul dorit de ea....bineinteles ca in toata aceasta perioada il ameninta ca o sa il poarte pana va muri...in aceasta perioada i am propus sa ne casatorim si sa ne cladim ceva impreuna...ceva doar al nostru si cand va termina cu acel schimb de ipoteca (cand va dori fosta sotie) vom vedea ce vom face si cu acel imobil...nu a vrut...a motivat ba ca e criza, ba ca are si el dreptul la munca lui, iar casatoria noastra ar impiedica finalitatea acestui demers....am plans mult...ne am mai certat...i am reprosat ca nu ne putem vedea de viitorul nostru din cauza unor rautati...si iata ma astazi ca stau tot pe loc..fara a avea o siguranta (asa simt eu), fara a "construi"ceva...asa cum face orice cuplu...nu mai am deloc incredere in el..ne certam din nimicuri(pe care eu le incep de cele mai multe ori)...il banui de orice...i am spus de multe ori ca plec la care el mi a replicat..unde sa plec cu un copil?nu mi place viata de cuplu? (care cuplu)vreau sa umblu din barbat in barbat? .....cateodata imi spun ca eu sunt singura vinovata de toate neplacerile ivite in relatia noastra....eu nu pot sa numesc ca formam un cuplu...viata noastra se limiteaza doar la facut piata, servici, gatit, curatenie, iesit la plimbare sau cu prietenii......orice parere din partea oricui (femeie/barbat)este primita (chiar si cele rautacioase)....
catalina69
Postat pe 3 Iunie 2012 21:37

si eu m-am hotarat cu greu sa scriu din cauza ochilor atintiti pe mine
parerea mea este ca diferenta dintre voi e prea mare si probabil e si un om slab.nu-mi explic cum un om promite un lucru si nu-si tine cuvantul.
tu de ce ai un copil , si cu cine e facut? ai fost maritata? de ce te-a lasat? intreb pentru a deduce ce fel de om esti si tu pentru ca de barbat m-am convins ca e slab
kudika_6668
Postat pe 3 Iunie 2012 21:50
Draga mea - nimeni nu ar aea de ce sa-ti dea tie o parere rautacioasa. Parerea mea este ca acest barbat nu te iubeste - tine la tine, se gandeste ca ai un copil dar nu este iubire. Daca tu simti ca viata ta este monotona incearca sa tio faci colorata. Incearca sa-l cuceresti pe acest barbat daca intradevar iti place de el. Admiral - alintal cu multe cuvinte de dragoste si fa astfel incat sal atragi langa sufletul tau - daca vei face lucrurile acestea si el nu va raspunde pozitiv la ceea ce vei face - sfatul meu in acest caz este sa-l lasi si sa-ti traiesti viata diferit deoarece intradevar ar insemna ca nu te iubeste deloc. Decat sa-l iei la intrebari sau sa-i faci rerosuri incearca cu binisorul pt a afla daca are sentimente pentru tine iar daca nu le va avea pe urma ii poti spune ca ai facut tot ceea ce a fost posibil pentru a salva relatia dar ca din pacate nu se mai poate- iti iei copilasul si te duci la parinti sau vezi tu cum faci - depinde de felul in care te poti descurca si acest copilas nu trebuie sa fie o piedica - viata este trecatoare iar tu nu are rost sa suferi - trebuie sa privesti lucrurile cu optimism si prosperitate. Ai grija de tine si iti doresc mult succes in toate !!!
kudika_nikole
Postat pe 3 Iunie 2012 22:05
copilul este dintr o casatorie anterioara....el plecat in Italia...isi gasise pe cineva iar despartirea era evidenta....
catalina69
Postat pe 5 Iunie 2012 08:47
[quote name='catalina69' date='2012-06-03 21:37:47'

"buna seara...cu greu m am decis sa scriu cateva randuri despre relatia"



De ce nu ma mai mira nimic din ceea ce se intampal in viata cuplurilor din ziua de astazi??? Poate pentru ca deja am intrat in apatia adusa de asemenea probleme,insotita de aceeasi doza de dezamagire,,cruda si neschimbata de-alungul timpului!!! Se pare ca femeile sunt din ce in ce mai putin ocolite de astfel de cumpene,aducatoare de tristete pe masura intensitatii lor!!

Draga mea,ti-am citit cu atentie postarea,si chiar daca este legata de coabitarea cu un barbat mult mai in varsta decat tine,nu se deosebeste cu mult fata de celelalte situatii de gen!!Ai facut cateva greseli ,spun eu,,dar este doar parerea mea,tu fiind singura in masura sa o apreciezi sau nu ca atare!!Deci,,,in primul rand,ai "gresit" incepand o relatie cu un barbat cu atatia ani mai in varsta decat tine,,,exista discordanta intre idei,opinii,optici de viata!!El a fost invatat cu un anumit stil de viata ,si ,in plus de asta,are si foarte multe probleme legate de fosta casnicie,de ordin material vorbind,care,se pare,ca-l preocupa mult mai mult decat o eventuala casatorie cu tine!!

Senzatia pe care mi-o induci in acest moment, este cea de nemultumire si neimplinire ca femeie,concubina,si ai dreptate,viata de familie ,ar trebui as insemne mult mai mult decat simple sarcini gospodaresti si mici,rare recreeri cu cei aflati in anturajul comun!!De ce te simti astfel?????Cred ca te simti si inferioara in cadrul cuplului pentru faptul ca nu esti ascultata si nu iti sunt indeplinite dorintele legate de inchegarea unei familii,singurul,dar evident suport afectiv puternic pentru tine!Ai un copil si existenta acestuia,in ciuda realitati de fapt,,te impiedica putin sa iti iei zborul ,nu??Da,asa este!!! Draga mea,nu trebuie sa-i permiti concubinului tau sa-ti adreseze acele cuvinte,in care este implicat si copilul,,eu,una,as pleca imediat de langa el,,,nu as tolera acele expresii,copilul exista si va fi mereu,de acum incolo,in viata ta!!Orice vei face,,,va trebui sa fie raportat si la puiul tau!Iubitul tau s-a invatat cu un trai destul de comod,neingradit,la care se adauga si neplacerile cauzate de fosta sotie,personal,l-as lasa sa-si reglementeze situatia ,dupa care i-as da un ultimatum,asta in cazul in care consideri ca domnia sa te iubeste,altfel,,,nu!!!M-as gandi mai bine asupra aspectului legat de diferenta de varsta aflata intre voi doi!Eu,una,nu m-as implica in asa ceva!!Ce varsta ai!!43ani cumva??? Draga mea,orice suferinta ivita in viata unei femei,nu aduce decat lacrimi,daca poti sa le suporti,poti continua acest trai incomod si incert,,dar nu cred ca meriti acest lucru,,,copilul tau nici atat!! Nu esti singura femeie ajunsa intr-o astfel de situatie,,,dar cauta sa fii mai atenta cu tine si cu tot ce poate implica copilasul tau,,fericirea ta nu poate fi separata de a lui,,inca are nevoie de o mama fericita!!!
MissRainbow
Postat pe 5 Iunie 2012 09:37
Pentru catalina69:

Intr-un fel ii inteleg si lui rezervele fata de ideea de o casnicie, gandeste-te ca si el a trecut printr-un divort si printr-un partaj. Poate ca nu arata la exterior, dar am impresia ca e totusi inca marcat de acel divort si partaj.

Te inteleg si pe tine, pentru ca banuiesc ca ti-a facut foarte rau, sufleteste vorbind, divortul de fostul sot, iar acum te temi sa nu fi parasita precum ai fost si in legatura anterioara.

Pentru inceput poti incerca sa ai mai multa rabdare cu iubitul tau, pentru ca aratandu-i rabdare si iubire, el va fi mai dispus sa-ti asculte doleantele si va realiza mai bine ceea ce simti. Daca faptul ca vei fi rabdatoare cu el nu va da roade, atunci muta-te pentru o perioada departe de el. Poate ca, prin distanta care va va desparti, va realiza atunci ce femeie iubitoare a avut langa el si va fi nerabdator sa te aiba din nou alaturi de teama sa nu piarda iarasi.
kokeshi
Postat pe 26 Iunie 2012 11:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vopsitul parului...iar vopsitul parului 2 De la: ioana_maddy20 8 Mai 2012 10:36
Cosmetice Ladys 2 De la: Indiana_Jones 25 Octombrie 2011 14:31
cum sa fac...:-? 54 De la: kudika371658 17 Iulie 2012 22:58
ce parere aveti de fetele din ziua de azi 39 De la: puiut_77 22 Februarie 2011 11:32
Dupa 5 ani... 116 De la: ktaLINE 29 Iunie 2013 13:58