Setari Cookie-uri

Orgoliul unei femei..

Buna. Nu prea imi place sa povestesc viata mea nici macar celei mai bune prietene,insa uneori simti ca ai nevoie de sfaturi si culmea cele mai bune sfaturi vin din partea oamenilor straini care gandesc la rece situatia.
Acum un an, am avut o relatie de 6 luni. O relatie cu un baiat de varsta mea cu care ma intelegeam deosebit,dar care era extreem de gelos. Am avut destule certuri dar ne impacam repede...si el ma cauta mai mereu.E in zodia varsator eu in zodia taur. Lui ii plac lucrurile noi, mie imi place stabilitatea...ma facea continuu sa rad si nu ne plictiseam niciodata. Motivul despartirii: El sustine ca s-a racit din cauza faptului ca am mai vorbit cu baieti iar eu am gasit cateva mesaje de la o fata-colega(gen ti-ai uitat geaca la mine) lumea vorbea de o anumita posibila relatie intre ei si toate astea m-au intors si am vrut sa ne despartim chiar daca el imi jura ca nu e nimic si ma tot cauta.Chiar am primit un mesaj de genul: daca chiar crezi tot ce spune lumea iti voi demonstra ca pot sa stau cu tipa aia. Si asa sa si intamplat. Am avut orgoliul atat de mare incat pentru el eu trebuia sa fiu singura unica si nu suportam sa aud gura lumii. Au stat un an impreuna, timp in care el nu a incetat sa ma caute din cand in cand si avea un stil de a ma intreba daca il mai vreau si daca il mai iubesc. Bineinteles ca eu eram f rece ii spuneam sa isi vada de relatia lui.
In timpul asta am avut 2 relatii f scurte,parca nimic nu se compara cu anterioara. De o luna si ceva...a venit la o petrecere unde eram pentru ca vroia sa ma vada. Cand l-am vazut mi-am dat seama ca m_am mintit un an de zile ca l-am uitat...insa il iubesc si acum. Am continuat sa vorbim sa iesim,dar nu e genul de om cu care poti sa porti o discutie prea serioasa, in schimb spune multe si din glume.Imi tot spune ca are ganduri f serioase si ca vrea sa fim din nou impreuna. Nu e nici o persoana romantica ,dar face unele gesturi care te fac sa il adori.Ideea este ca tin la el si simt ca si el tine la mine,doar ca imi este foarte teama sa fiu ranita din nou.Greseala mea cea mai mare este ca ascult lumea,as vrea sa fac doar ce simt sa fiu mai spontana,dar ma retine ceva,e o particica din mine care are o retinere.De data asta vreau sa fiu sigura ca meritam acest lucru si ca el este convins ca vrea sa ramana cu mine, pentru ca imi da senzatia ca nu prea stie ce vrea... ce sa fac??
kudika_10274
Postat pe 21 Iunie 2012 14:43
eu zic sa cauti alt tip mai respectuos, fara gelozie (ca el zice ca-i gelos si tot el calca stramb) nu te merita, si nu stiu cati ani ai, ai tu timp sa-ti gasesti unul care intradevar te merita, sunt atatia nu are rost sa te grabesti
Irimias_Ioana_1
Postat pe 21 Iunie 2012 14:53
De la: kudika_10274, la data 2012-06-21 14:43:23Buna. Nu prea imi place sa povestesc viata mea nici macar celei mai bune prietene,insa uneori simti ca ai nevoie de sfaturi si culmea cele mai bune sfaturi vin din partea oamenilor straini care gandesc la rece situatia.
Acum un an, am avut o relatie de 6 luni. O relatie cu un baiat de varsta mea cu care ma intelegeam deosebit,dar care era extreem de gelos. Am avut destule certuri dar ne impacam repede...si el ma cauta mai mereu.E in zodia varsator eu in zodia taur. Lui ii plac lucrurile noi, mie imi place stabilitatea...ma facea continuu sa rad si nu ne plictiseam niciodata. Motivul despartirii: El sustine ca s-a racit din cauza faptului ca am mai vorbit cu baieti iar eu am gasit cateva mesaje de la o fata-colega(gen ti-ai uitat geaca la mine) lumea vorbea de o anumita posibila relatie intre ei si toate astea m-au intors si am vrut sa ne despartim chiar daca el imi jura ca nu e nimic si ma tot cauta.Chiar am primit un mesaj de genul: daca chiar crezi tot ce spune lumea iti voi demonstra ca pot sa stau cu tipa aia. Si asa sa si intamplat. Am avut orgoliul atat de mare incat pentru el eu trebuia sa fiu singura unica si nu suportam sa aud gura lumii. Au stat un an impreuna, timp in care el nu a incetat sa ma caute din cand in cand si avea un stil de a ma intreba daca il mai vreau si daca il mai iubesc. Bineinteles ca eu eram f rece ii spuneam sa isi vada de relatia lui.
In timpul asta am avut 2 relatii f scurte,parca nimic nu se compara cu anterioara. De o luna si ceva...a venit la o petrecere unde eram pentru ca vroia sa ma vada. Cand l-am vazut mi-am dat seama ca m_am mintit un an de zile ca l-am uitat...insa il iubesc si acum. Am continuat sa vorbim sa iesim,dar nu e genul de om cu care poti sa porti o discutie prea serioasa, in schimb spune multe si din glume.Imi tot spune ca are ganduri f serioase si ca vrea sa fim din nou impreuna. Nu e nici o persoana romantica ,dar face unele gesturi care te fac sa il adori.Ideea este ca tin la el si simt ca si el tine la mine,doar ca imi este foarte teama sa fiu ranita din nou.Greseala mea cea mai mare este ca ascult lumea,as vrea sa fac doar ce simt sa fiu mai spontana,dar ma retine ceva,e o particica din mine care are o retinere.De data asta vreau sa fiu sigura ca meritam acest lucru si ca el este convins ca vrea sa ramana cu mine, pentru ca imi da senzatia ca nu prea stie ce vrea... ce sa fac??
...dacã te-a rãnit o datã...vor urma si alte dãți... și altele...ptr ce s-a dus la cealaltã???...din ambiție???!! ce rol are ambiția intr-o relație???...dar alegerea este doar a ta!!!
mia2123
Postat pe 21 Iunie 2012 15:14
De la: kudika_10274, la data 2012-06-21 14:43:23Buna.


Daca imi spui ce rost a avut ambitionarea lui de a trece in cealalta relatie,chiar daca a fost de scurta durata,,poate am sa-ti dau un sfat util!!!
Metoda de a demonstra femeii ca esti cel putin "taur comunal" ,mi se pare de prost gust si neavenita intr-o relatie de iubire!!!Este gelos,,defect major,daca nu si-l corecteaza,,nu va rezista in nicio relatie!!!Aveti,amandoi,orgoliile personale,nu sunt bune, daca ati ajuns la impasul adus de despartire!!!Ati reluat relatia,dar nu stii cum sa procedezi mai departe,,,pot sa te intreb de ce ai acceptat daca nu esti stapana pe tine si nici nu ai incredere deplina in el?????Il simti aproape de inima ta???Din modul cum il descrii,,,pare ,mai degraba,un bun compagnon de discutii,divertisment,decat un partener de suflet!!!Nu stiu,iubitul tau are un caracter ambiguu,daca poti avea incredere intr-un astfel de om,,,este numai hotararea ta!!!Fii mai retinuta ,in a te lasa influentata din exterior,de multe ori,,se produce mai mult rau decat bine,acceptans spusele celorlalti!!!Esti in stare sa iei propriile decizii,,foarte bine,fa-o,,dar dupa o analiza amanuntita a faptelor!!Treceti relatia voastra prin filtrul inimii si vedeti ce ramane in urma,,daca este iubire sau nu,mai departe,,decizi singura!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iunie 2012 15:41
Am impresia ca fostul tau prieten, e un om destul de usuratic, amator de experiente noi. Acum ca s-a plictisit de iubita, te vrea inapoi... Ii place sa se penduleze de la una la alta...iar tu te intrebi daca sa te impaci cu el???
Micaell
Postat pe 22 Iunie 2012 13:24
Single FTW!
DefineDefiance
Postat pe 22 Iunie 2012 15:44
De la: Armain, la data 2012-06-22 21:07:30Ia calul meu si du-te!
kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 21:08
draga mea ,orice om merita o a doua sansa.daca poti sa o dai,atunci dai-o,nu ai ce pierde.sunt oameni care apreciaza a doua sansa(cel putin eu am apreciat si nu am regretat),mai ales ca il iubesti.daca nu poti ,asta e...iti doresc tot binele din lume
kkrisstina1
Postat pe 22 Iunie 2012 22:41
multumesc pentru sfaturi
kudika_10274
Postat pe 23 Iunie 2012 00:39
De la: kudika_10274, la data 2012-06-23 00:39:33multumesc pentru sfaturi
sa cresti mare si sa nu ne uiti
kudika_10403
Postat pe 23 Iunie 2012 00:41
Mai, nu stiu cum esti tu, dar eu, sa fiu in locul tau, nu as fi asa de tampita incat sa ma uit la retardatul ala.
Eva32
Postat pe 23 Iunie 2012 02:17
De la: kudika_10274, la data 2012-06-23 00:39:33multumesc pentru sfaturi

sa fii iubita!
kudika_10384
Postat pe 23 Iunie 2012 02:33
De la: Eva32, la data 2012-06-23 02:17:47Mai, nu stiu cum esti tu, dar eu, sa fiu in locul tau, nu as fi asa de tampita incat sa ma uit la retardatul ala.

fiecare... dupa cum ii dicteaza... inima.
kudika_10384
Postat pe 23 Iunie 2012 02:35
De la: kudika_10274, la data 2012-06-21 14:43:23Buna. Nu prea imi place sa povestesc viata mea nici macar celei mai bune prietene,insa uneori simti ca ai nevoie de sfaturi si culmea cele mai bune sfaturi vin din partea oamenilor straini care gandesc la rece situatia.
Acum un an, am avut o relatie de 6 luni. O relatie cu un baiat de varsta mea cu care ma intelegeam deosebit,dar care era extreem de gelos. Am avut destule certuri dar ne impacam repede...si el ma cauta mai mereu.E in zodia varsator eu in zodia taur. Lui ii plac lucrurile noi, mie imi place stabilitatea...ma facea continuu sa rad si nu ne plictiseam niciodata. Motivul despartirii: El sustine ca s-a racit din cauza faptului ca am mai vorbit cu baieti iar eu am gasit cateva mesaje de la o fata-colega(gen ti-ai uitat geaca la mine) lumea vorbea de o anumita posibila relatie intre ei si toate astea m-au intors si am vrut sa ne despartim chiar daca el imi jura ca nu e nimic si ma tot cauta.Chiar am primit un mesaj de genul: daca chiar crezi tot ce spune lumea iti voi demonstra ca pot sa stau cu tipa aia. Si asa sa si intamplat. Am avut orgoliul atat de mare incat pentru el eu trebuia sa fiu singura unica si nu suportam sa aud gura lumii. Au stat un an impreuna, timp in care el nu a incetat sa ma caute din cand in cand si avea un stil de a ma intreba daca il mai vreau si daca il mai iubesc. Bineinteles ca eu eram f rece ii spuneam sa isi vada de relatia lui.
In timpul asta am avut 2 relatii f scurte,parca nimic nu se compara cu anterioara. De o luna si ceva...a venit la o petrecere unde eram pentru ca vroia sa ma vada. Cand l-am vazut mi-am dat seama ca m_am mintit un an de zile ca l-am uitat...insa il iubesc si acum. Am continuat sa vorbim sa iesim,dar nu e genul de om cu care poti sa porti o discutie prea serioasa, in schimb spune multe si din glume.Imi tot spune ca are ganduri f serioase si ca vrea sa fim din nou impreuna. Nu e nici o persoana romantica ,dar face unele gesturi care te fac sa il adori.Ideea este ca tin la el si simt ca si el tine la mine,doar ca imi este foarte teama sa fiu ranita din nou.Greseala mea cea mai mare este ca ascult lumea,as vrea sa fac doar ce simt sa fiu mai spontana,dar ma retine ceva,e o particica din mine care are o retinere.De data asta vreau sa fiu sigura ca meritam acest lucru si ca el este convins ca vrea sa ramana cu mine, pentru ca imi da senzatia ca nu prea stie ce vrea... ce sa fac??


Daca tu vrei sa te impaci cu el, impaca-te, pentru ca daca nu vei face lucrul acesta, iti vei reprosa pentru o perioada de timp lucrul acesta. Insa, daca va veti impaca, spune-i ca nu-i permiti sa se duca in vizite la colege fara sa fii si tu de fata si ca ar fi bine sa nu mai flirteze cu alte fete, pentru ca pe tine te doare lucrul acesta. Daca nu-i convin conditiile tale, inseamna ca nu doreste cu tine o reimpacare reala si nici nu tine la tine cu adevarat.
kokeshi
Postat pe 23 Iunie 2012 08:56
si eu am fost cu un tip din varsator (eu fiind taur ) si parca ii descrii comportamentul tipului cu care am fost eu . Drept sa iti spun mie mi se pare genul de om care joaca in mai multe "locuri" si care va continua asa mereu. In cazul meu, eu nu m-am implicat asa de tare dar hai sa iti spun ce comp. bizar: mi-e imi spunea ca ma iubeste, era hazliu, mereu ma surprindea dar era fara profunzime, usor haotic dpdv sentimental...ca dupa doua saptamana si imi spuna ca s-a indragostit de alta (cand mi-a spus am ras!!) si bineinteles s-a terminat. Dupa cateva luni iar bate la usa mea ca vrea sa fim impreuna (mi-am spus...doamne ce om!)...si bineinteles nu am acceptat asa ceva!
ideea este decat sa ai un migrator la usa, mai bine cauti un baiat care sa te merite. Baietii de genul asta nu merita sa te uiti serios la ei...doar asa de distractie sau ca si amic. Sper sa iei cea mai buna decizie
paula27
Postat pe 24 Iunie 2012 08:31
Cam prin aceeasi situatie am trecut si eu acu ceva vreme... Eram intr-o relatie de un 1 si de la o vreme in coace se purta fooarte urat cu mine nu-si mai dorea sa ne intalnim tot timpul eu trebuia sa merg la el .
Intr-o zi instinctu m-a facut sa merg pana intr-un parc unde aveam cateva amintiri si destinul a facut sa-l vad acolo... Cu ea. Stiam in mine ca totul s-a sfarsit. Desigur ca si lumea vorbea ( gen: hei, mai esti cu tipu ? eu: da, X: cum ca acuma l-am vazut ca se saruta cu alta ).Cateva zile mai tarziu ne-am intalnit si am pus punct. Mi-a luat foarte mult timp pana l-am uitat un an jumate ,aproximativ. In tot timpul acesta am cautat o persoana care sa semene macar putin cu el .. insa nimeni nu era la fel. Dar de 3-4 luni in coace m-am indragostit de o persoana de 100 de ori mai intelegatoare, sincera,iubitoare, cu picioarele pe pamant , de 100 de ori mai bun la inima decat cel de dinainte.
Diferenta intre situatia ta si a mea este ca tie ti-a spus clar ca te iubeste. Credema ca nu are absolut nici un rost sa asculti de gura lumii, e doar invidioasa .Nimeni nu stie mai bine ce e in sufletul tau si cum sta treaba cu viata ta.

P.S. ~ Si tipul respectiv era tot varsator. Ei cer multa incredere ,libertate , respect . Daca tu crezi ca poti avea incredere in el, mai dai o sansa si nu asculta de gura lumii ca nimeni nu iti vrea binele dintre cei care te vorbesc pe la spate. >:D<
333_ro_xy
Postat pe 24 Iunie 2012 19:41
buna...incearca sa vorbiti deschis...adica dativa o intalnire si spunetiva tot ce aveti pe suflet...din ceea ce ai zis mai sus legat de zodia lui,cei din aceasta zodie le cam place sa vorbeasca deschis...la inceput poate le e frica ..dar fa tu primul pas ...spun asta ptr. ca eu sunt varsator si fratele meu e tot varsator si majoritatea prietenilor mei sunt, si de asta iti spun..ei sunt mai libertini,mai independenti,foarte orgoliosi dar daca se indragostesc cu adevarat de o persoana .e alaturi de ea pana cand vei hotara tu daca il mai vrei sau nu si ei iti respecta dorinta...si nul mai ignora sau nui ai arunca vorbe din astea ca nu mai scapi de el...cum am zis e foarte orgolios...sper sa urmezi sfatul meu si sa fie cu folos..
Alina_Elena_1
Postat pe 24 Iunie 2012 21:22
Multumesc din suflet...apreciez toate parerile,conteaza enorm.
kudika_10274
Postat pe 25 Iunie 2012 16:37
Pai daca tot zici de orgoliul femeii...ia arata ca-l ai! Ai rezistat,o sa rezisti in continuare.Un marlache e tot un marlache.De ce sa plangi dupa el?!
Conteaza atata ca-i varsator?!+/- horoscop,e clar ca nu va potriviti. Marlachele-taur sau marlachele-rac difera de marlachele-varsator?!
nicossia
Postat pe 26 Iunie 2012 13:29
De la: nicossia, la data 2012-06-26 13:29:52Pai daca tot zici de orgoliul femeii...ia arata ca-l ai! Ai rezistat,o sa rezisti in continuare.Un marlache e tot un marlache.De ce sa plangi dupa el?!
Conteaza atata ca-i varsator?!+/- horoscop,e clar ca nu va potriviti. Marlachele-taur sau marlachele-rac difera de marlachele-varsator?!



kudika226898
Postat pe 27 Iunie 2012 07:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Perioad ale relatiei, nevoie de un sfat 31 De la: kudika_927641 31 August 2013 17:10
Viata bate filmul 15 De la: evrika_17 8 Iulie 2011 22:03
am nevoie de un sfat... 82 De la: Barbie30_ 29 Iunie 2011 11:44
CE ZICETI DE ASTIA? 51 De la: Indiana_Jones 11 Octombrie 2011 21:39
SFAT PLS 8 De la: kudika_34358 29 Aprilie 2013 13:47