Setari Cookie-uri

Microb sau motiv de ingrijorare?

Buna ziua. Am de cateva zile o mare dilema si sper ca imi poate da cineva o parere. Mi'am inceput viata sexuala(protejat de fiecare data) in urma cu aproximativ doua luni dar nu am mai avut vre-un contact sexual de 3 saptamani. Am fost internata saptamana trecuta in spital din alte motive si cam in a 3-a zi de stat in spital au aparut niste mancarimi in zona genitala,iar cand am ajuns acasa, cam la 5 zile dupa aparitia mancarimilor am observat culoarea alba din acea zona. Poate fi de la un microb luat din spital sau ar trebui sa imi fac griji?
kudika_10399
Postat pe 22 Iunie 2012 19:36
De la: kudika_10399, la data 2012-06-22 19:36:36Buna ziua. Am de cateva zile o mare dilema si sper ca imi poate da cineva o parere. Mi'am inceput viata sexuala(protejat de fiecare data) in urma cu aproximativ doua luni dar nu am mai avut vre-un contact sexual de 3 saptamani. Am fost internata saptamana trecuta in spital din alte motive si cam in a 3-a zi de stat in spital au aparut niste mancarimi in zona genitala,iar cand am ajuns acasa, cam la 5 zile dupa aparitia mancarimilor am observat culoarea alba din acea zona. Poate fi de la un microb luat din spital sau ar trebui sa imi fac griji?



Nu neaparat!!!Probabil ai contractat o candidoza,aceasta se manifesta la modul cum ai descris simptomele,dar nu se poate stabili un diagnostic ,decat in urma unui control ginecologic.este adevarat,mediul spitalicesc poate prezenta acest aveniment neplacut,dar,tot asa de bine,poate fi si din mediul familial!!Suportul de declansare a astfel de afectiuni,poate prezenta mai multe surse de imbolnavire!!!Si un tratament medicamentos,administrat fara protectie antimicotica,poate genera o candidoza!!!Prezinta-te la medic pentru investigatii!In aceasta perioada,este interzis contactul sexual neprotejat,intrucat candidoza este transmisibila,daca se confirma banuiala mea!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 19:43
Candida se face si de la antibiotice si te poti trata si natural cum ar fi cu iaurt.
Inmoaie o discheta demachianta in iaurt simplu, aplica-o in zona vaginului si apoi asteapta aproximativ 20 de minute. Aplica tratamentul de doua ori pe zi, dimineata si seara.Daca nu iti trece mergi la doctor pentru-ca netratata poti avea probleme mari.






kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 20:02
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 20:27:11nu.nu-i o idee buna...poate sa ramana gravida cu asa ceva
cu iaurtul?
kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 20:29
De la: kudika_10403, la data 2012-06-22 20:02:04Candida se face si de la antibiotice si te poti trata si natural cum ar fi cu iaurt.
Inmoaie o discheta demachianta in iaurt simplu, aplica-o in zona vaginului si apoi asteapta aproximativ 20 de minute. Aplica tratamentul de doua ori pe zi, dimineata si seara.Daca nu iti trece mergi la doctor pentru-ca netratata poti avea probleme mari.








Leacurile babesti nu sunt o solutie in tratarea unei afectiuni ginecologice, in primul rand Candida albicans este o ciuperca care exista in mod normal in vaginul femeii, dar in anumite situatii ( imunitate scazuta, utilizarea anumitor antibiotice, hiperaciditae vaginala sau contact sexual neprotejat cu un partener care are candidoza) aceasta ciperca se inmulteste excesiv si da candidoza.
Iaurtul este un produs cu aciditate deci nu este indicat in folosirea sa drept remediu al candidozei deoarece asa cum am mai spus hiperaciditatea creeaza un mediu favorabil inmultirii Candidei.
Dr_AnnaH
Postat pe 23 Iunie 2012 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
absorbante cu ioni negativi 21 De la: kudika226898 12 Februarie 2012 10:34
va rog un raspuns !!! 8 De la: kudika_35324 11 Iunie 2013 10:51
vreau sa fiu mamica 8 De la: radu_ionascu 25 Martie 2010 21:48
poati avea orgasm fara a simti plkacerea?????????? 23 De la: rashela 11 Decembrie 2010 22:06
in legatura cu vizita de la ginecolog. 7 De la: kudika514922 14 Martie 2012 08:42