Setari Cookie-uri

Oare ma mai iubeste?

Buna fetelor,
as avea si eu o dilema in relatia mea.Suntem impreuna de un an.Problema e ca el se comporta ciudat de la un timp...
Mai exista certuri,ca-n orice relatie,si daca ii povestesc mamei lui iar ea incearca sa discute cu el,mereu imi spune ca mama lui imi tine apararea iar el e vinovatul in tot..chiar nu inteleg,sa fii gelos pe iubita ta..nu mi se pare normal.
Mentionez ca el e foarte orgolios,fiind din zodia capricorn.Isi recunoaste greu vina,dar o face totusi.Ce ma deranjeaza la el este faptul ca il vad prea fascinat de pc/jocuri.Stiti cumva vreo reteta pentru a scoate un baiat din lumea virtuala?
Prietenii lui l-au bagat in asta,iar eu trebuie sa ma descurc cu el acum.
Eram mult mai fericiti si ne intelegeam mult mai bine inainte sa se apuce intens de jocuri cu prietenii..I-am spus si lui asta,dar nu prea intelege si chiar vreau sa-i demonstrez ca asa e.Astept raspunsuri,sper ca ma puteti ajuta.
MrsSunshine
Postat pe 24 Iunie 2012 12:20
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-24 14:12:46Nu poate...este ocupat cu scoala/bac/ pana la sfarsitul lunii iulie..si in august,il retin eu..deoarece vreau sa mergem la mine(la Sibiu,unde am copilarit)



Ahaa,maine incep probele scrise parca,nu??? Si,,cam cat s-a pregatit pentru aceste examene?Stie ce il asteapta????Tu nu te afli in aceeasi situatie????????Dragilor,invatati,caci ,daca acum ,cand va este indrituit sa o faceti,nu va formati,din punct de vedere al studiilor,,este foarte greu sa o faceti mai tarziu!!!
MissRainbow
Postat pe 24 Iunie 2012 14:18
S-a pregatit cat de cat..
Eu nu mai sunt in aceeasi situatie..
Poveste lunga,eu am stat in Germania patru ani,si acolo am absolvit,am diploma, e totul OK.:)
Inteleg,fara scoala nu faci nimic.Multumesc mult pentru sfaturi!
MrsSunshine
Postat pe 24 Iunie 2012 14:27
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-24 14:27:34S-a pregatit cat de cat..
Eu nu mai sunt in aceeasi situatie..
Poveste lunga,eu am stat in Germania patru ani,si acolo am absolvit,am diploma, e totul OK.:)
Inteleg,fara scoala nu faci nimic.Multumesc mult pentru sfaturi!




Ei,in acest caz,,ii urez "Bafta",,sigur va avea nevoie!!!Ma bucur pentru tine,,mergi mai departe,nu stagna la nivel liceal!!!!Cu placere!!!Traiti frumos,asa cum se cuvine la varsta voastra,dar mai aruncati,din cand in cand,ochii,si in ograda intelepciunii,nu este apanajul ,doar al adultilor!!!
MissRainbow
Postat pe 24 Iunie 2012 14:32
Multumesc,asa o sa facem!
MrsSunshine
Postat pe 24 Iunie 2012 15:04
Povestea ta e asemanatoare cu a mea:).Si eu am avut o relatie de 1 an si ceva cu un Capricorn la fel acelasi comportament il avea cum are prietenul tau...I-am inchis calc si mi-a facut un scandal monstru .Si tot asa asc pe prieteni lui nu pe mine,daca ii spunea prieteni ceva repede sarea cand ii spuneam eu gasea tot felul de motive..Cand venea de la servici spunea ca este obosit ca face dush si ca se pune in pat sa doarma o laie patul lui era calc ..Cand ii spuneam de calc si de prieteni parca ma luase de ma-sa,mai rau...Cand ii faceam eu asa incepea sa fie nervos,nu ca am fost eu la calc,ca nu era el ..Pana la urma ne-am despartit,numai eu luptam pt relatie el nu...El cand avea calculatorul si prieteni nu ii mai trebuia nimic,le avea pe toate..Vorbeste cu el si spune-i ca te deranjeaza ceea ce face el si pune sa aleaga intre tine si calc...Atunci vezi intreadevar te iubeste...Imi pare rau ca nu l-am pus sa aleaga intre mine si calc.Succes
Maria_Loredana_1
Postat pe 25 Iunie 2012 03:04
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-24 12:20:44Buna fetelor,
as avea si eu o dilema in relatia mea.Suntem impreuna de un an.Problema e ca el se comporta ciudat de la un timp...
Mai exista certuri,ca-n orice relatie,si daca ii povestesc mamei lui iar ea incearca sa discute cu el,mereu imi spune ca mama lui imi tine apararea iar el e vinovatul in tot..chiar nu inteleg,sa fii gelos pe iubita ta..nu mi se pare normal.
Mentionez ca el e foarte orgolios,fiind din zodia capricorn.Isi recunoaste greu vina,dar o face totusi.Ce ma deranjeaza la el este faptul ca il vad prea fascinat de pc/jocuri.Stiti cumva vreo reteta pentru a scoate un baiat din lumea virtuala?
Prietenii lui l-au bagat in asta,iar eu trebuie sa ma descurc cu el acum.
Eram mult mai fericiti si ne intelegeam mult mai bine inainte sa se apuce intens de jocuri cu prietenii..I-am spus si lui asta,dar nu prea intelege si chiar vreau sa-i demonstrez ca asa e.Astept raspunsuri,sper ca ma puteti ajuta.


Hmm, ai alaturi un tip imatur si incapabil sa-si recunoasca greselile, care pune mai mult pret pe amicitiile lui cu tovarasii de jocuri decat pe relatia cu iubita sa.

Mi se pare destul de neplacut, ca, desi aveti doar un an de relatie, el se simte atat de rutinat incat se refugiaza in lumea jocurilor pc. Ma rog, sunt multe aspecte negative la iubitul tau, care vorbesc mai mult in defavoarea lui decat in favoarea sa.

Ce poti sa faci? Sa discuti cu el si sa-l intrebi de ce ii este greu sa-si recunoasca vina atunci cand greseste, cumva orgoliul lui exagerat il indeamna sa se comporte asa? Spune-i ca faptul ca greseste il face mai uman in ochii tai, iar daca si-ar asuma vina pentru greselile sale, lucrul acesta nu l-ar face mai putin barbat in ochii tai, ci din contra, ar creste, aratand ca e suficient de matur incat sa realizeze unde a gresit.

In privinta jocurilor pc, poti sa-l rogi sa o lase mai moale si sa petreaca mai mult timp cu tine. Nu e receptiv la doleantele tale, atunci nu-ti ramane decat sa iesi cu prietenele in oras, iar lui sa nu-i spui unde te duci, insa sa-i urmaresti reactiile ca urmare a faptului ca incepi sa-ti petreci timpul liber fara el. Nu-l afecteaza lucrul acesta, e clar ca relatia voastra nu are un viitor prea roz, iar in acea situatie poate e mai bine sa iei in calcul si ideea unei despartiri.

Eu iti doresc mult succes si fie ca totul sa iasa dupa cum iti doresti! :)
kokeshi
Postat pe 25 Iunie 2012 11:10
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-24 13:00:09Mi s-a mai spus ca sunt nehotarata,dar na..imi este clar ca as risca orice ca sa ne fie bine,si de-asta am tot lasat de la mine,dar acum..simt ca nu mai pot continua asa.Dar totusi nu-mi trece prin cap sa ma despart de el.Mai iesim impreuna,povestim,glumim,vizionam filme impreuna.. asta e baiatul pe care eu il iubesc.Cel care e cuprins in lumea virtuala,sincer..NU IL CUNOSC! Toti prietenii si alte cunostinte,care ne cunosc situatia, imi spun ca eu il pot "salva",si devine enervant cand vad ca toti asteapta de la mine sa fac ceva...


Nu tu il poti salva, ci el singur, incurajat de tine, se poate salva. Daca omul nu simte din resortul sau interior dorinta de a se schimba, tu, oricat de multa voina ai avea si oricat de mult l-ai iubi, nu-l poti salva.

El e singurul responbsabil pentru viata sa, nu tu.
kokeshi
Postat pe 25 Iunie 2012 11:14
De la: Maria_Loredana_1, la data 2012-06-25 03:04:43Povestea ta e asemanatoare cu a mea:).Si eu am avut o relatie de 1 an si ceva cu un Capricorn la fel acelasi comportament il avea cum are prietenul tau...I-am inchis calc si mi-a facut un scandal monstru .Si tot asa asc pe prieteni lui nu pe mine,daca ii spunea prieteni ceva repede sarea cand ii spuneam eu gasea tot felul de motive..Cand venea de la servici spunea ca este obosit ca face dush si ca se pune in pat sa doarma o laie patul lui era calc ..Cand ii spuneam de calc si de prieteni parca ma luase de ma-sa,mai rau...Cand ii faceam eu asa incepea sa fie nervos,nu ca am fost eu la calc,ca nu era el ..Pana la urma ne-am despartit,numai eu luptam pt relatie el nu...El cand avea calculatorul si prieteni nu ii mai trebuia nimic,le avea pe toate..Vorbeste cu el si spune-i ca te deranjeaza ceea ce face el si pune sa aleaga intre tine si calc...Atunci vezi intreadevar te iubeste...Imi pare rau ca nu l-am pus sa aleaga intre mine si calc.Succes


Din ce ai "relatat" tu,chiar ai dreptate..povestile nostre sunt asemanatoare:)
O sa iau in calcul si ideea ta,de a-l pune sa aleaga..probabil o sa ma aleaga pe mine,sunt mai mult ca sigura,dar..dupa un timp,probabil ca o sa se intoarca iar la calculator.Multumesc mult.
MrsSunshine
Postat pe 25 Iunie 2012 12:19
De la: kokeshi, la data 2012-06-25 11:14:58
Nu tu il poti salva, ci el singur, incurajat de tine, se poate salva. Daca omul nu simte din resortul sau interior dorinta de a se schimba, tu, oricat de multa voina ai avea si oricat de mult l-ai iubi, nu-l poti salva.

El e singurul responbsabil pentru viata sa, nu tu.


Ai dreptate,i-am spus si eu asta si o sa i-o mai repet..atata timp cat el nu vrea sa se schimbe,mie mi-este imposibil sa il schimb.:)
Multumesc!
MrsSunshine
Postat pe 25 Iunie 2012 12:21
De la: kokeshi, la data 2012-06-25 11:10:47
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-24 12:20:44Buna fetelor,
as avea si eu o dilema in relatia mea.Suntem impreuna de un an.Problema e ca el se comporta ciudat de la un timp...
Mai exista certuri,ca-n orice relatie,si daca ii povestesc mamei lui iar ea incearca sa discute cu el,mereu imi spune ca mama lui imi tine apararea iar el e vinovatul in tot..chiar nu inteleg,sa fii gelos pe iubita ta..nu mi se pare normal.
Mentionez ca el e foarte orgolios,fiind din zodia capricorn.Isi recunoaste greu vina,dar o face totusi.Ce ma deranjeaza la el este faptul ca il vad prea fascinat de pc/jocuri.Stiti cumva vreo reteta pentru a scoate un baiat din lumea virtuala?
Prietenii lui l-au bagat in asta,iar eu trebuie sa ma descurc cu el acum.
Eram mult mai fericiti si ne intelegeam mult mai bine inainte sa se apuce intens de jocuri cu prietenii..I-am spus si lui asta,dar nu prea intelege si chiar vreau sa-i demonstrez ca asa e.Astept raspunsuri,sper ca ma puteti ajuta.


Hmm, ai alaturi un tip imatur si incapabil sa-si recunoasca greselile, care pune mai mult pret pe amicitiile lui cu tovarasii de jocuri decat pe relatia cu iubita sa.

Mi se pare destul de neplacut, ca, desi aveti doar un an de relatie, el se simte atat de rutinat incat se refugiaza in lumea jocurilor pc. Ma rog, sunt multe aspecte negative la iubitul tau, care vorbesc mai mult in defavoarea lui decat in favoarea sa.

Ce poti sa faci? Sa discuti cu el si sa-l intrebi de ce ii este greu sa-si recunoasca vina atunci cand greseste, cumva orgoliul lui exagerat il indeamna sa se comporte asa? Spune-i ca faptul ca greseste il face mai uman in ochii tai, iar daca si-ar asuma vina pentru greselile sale, lucrul acesta nu l-ar face mai putin barbat in ochii tai, ci din contra, ar creste, aratand ca e suficient de matur incat sa realizeze unde a gresit.

In privinta jocurilor pc, poti sa-l rogi sa o lase mai moale si sa petreaca mai mult timp cu tine. Nu e receptiv la doleantele tale, atunci nu-ti ramane decat sa iesi cu prietenele in oras, iar lui sa nu-i spui unde te duci, insa sa-i urmaresti reactiile ca urmare a faptului ca incepi sa-ti petreci timpul liber fara el. Nu-l afecteaza lucrul acesta, e clar ca relatia voastra nu are un viitor prea roz, iar in acea situatie poate e mai bine sa iei in calcul si ideea unei despartiri.

Eu iti doresc mult succes si fie ca totul sa iasa dupa cum iti doresti! :)


Multumesc pentru sfaturi.
In mare parte cred ca stiam si eu ce ar trebui sa fac,dar ..simteam ca am nevoie sa o "aud" si de la alte persoane.
MrsSunshine
Postat pe 25 Iunie 2012 12:24
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-25 12:24:40
De la: kokeshi, la data 2012-06-25 11:10:47
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-24 12:20:44Buna fetelor,
as avea si eu o dilema in relatia mea.Suntem impreuna de un an.Problema e ca el se comporta ciudat de la un timp...
Mai exista certuri,ca-n orice relatie,si daca ii povestesc mamei lui iar ea incearca sa discute cu el,mereu imi spune ca mama lui imi tine apararea iar el e vinovatul in tot..chiar nu inteleg,sa fii gelos pe iubita ta..nu mi se pare normal.
Mentionez ca el e foarte orgolios,fiind din zodia capricorn.Isi recunoaste greu vina,dar o face totusi.Ce ma deranjeaza la el este faptul ca il vad prea fascinat de pc/jocuri.Stiti cumva vreo reteta pentru a scoate un baiat din lumea virtuala?
Prietenii lui l-au bagat in asta,iar eu trebuie sa ma descurc cu el acum.
Eram mult mai fericiti si ne intelegeam mult mai bine inainte sa se apuce intens de jocuri cu prietenii..I-am spus si lui asta,dar nu prea intelege si chiar vreau sa-i demonstrez ca asa e.Astept raspunsuri,sper ca ma puteti ajuta.


Hmm, ai alaturi un tip imatur si incapabil sa-si recunoasca greselile, care pune mai mult pret pe amicitiile lui cu tovarasii de jocuri decat pe relatia cu iubita sa.

Mi se pare destul de neplacut, ca, desi aveti doar un an de relatie, el se simte atat de rutinat incat se refugiaza in lumea jocurilor pc. Ma rog, sunt multe aspecte negative la iubitul tau, care vorbesc mai mult in defavoarea lui decat in favoarea sa.

Ce poti sa faci? Sa discuti cu el si sa-l intrebi de ce ii este greu sa-si recunoasca vina atunci cand greseste, cumva orgoliul lui exagerat il indeamna sa se comporte asa? Spune-i ca faptul ca greseste il face mai uman in ochii tai, iar daca si-ar asuma vina pentru greselile sale, lucrul acesta nu l-ar face mai putin barbat in ochii tai, ci din contra, ar creste, aratand ca e suficient de matur incat sa realizeze unde a gresit.

In privinta jocurilor pc, poti sa-l rogi sa o lase mai moale si sa petreaca mai mult timp cu tine. Nu e receptiv la doleantele tale, atunci nu-ti ramane decat sa iesi cu prietenele in oras, iar lui sa nu-i spui unde te duci, insa sa-i urmaresti reactiile ca urmare a faptului ca incepi sa-ti petreci timpul liber fara el. Nu-l afecteaza lucrul acesta, e clar ca relatia voastra nu are un viitor prea roz, iar in acea situatie poate e mai bine sa iei in calcul si ideea unei despartiri.

Eu iti doresc mult succes si fie ca totul sa iasa dupa cum iti doresti! :)


Multumesc pentru sfaturi.
In mare parte cred ca stiam si eu ce ar trebui sa fac,dar ..simteam ca am nevoie sa o "aud" si de la alte persoane.


Am inteles, tu cautai doar o confirmare din exterior in legatura cu ceea ce simti ca ar trebui sa faci, pai ce pot sa-ti spun decat mult succes in a-ti duce planul de recucerire al iubitului cu succes pana la capat.
kokeshi
Postat pe 25 Iunie 2012 15:00
[quote name='MrsSunshine' date='2012-06-25 12:24:40'Multumesc pentru sfaturi.
In mare parte cred ca stiam si eu ce ar trebui sa fac,dar ..simteam ca am nevoie sa o "aud" si de la alte persoane.[/quote]


Ca prioritate,ar trebui sa il sprijini si sa-l incurajezi in aceasta perioada a examenelor pentru obtinerea diplomei de bacalaureat,mai ales ca nu s-a pregatit suficient de bine!!!Dupa care,,poti trece la rezolvarea problemei legate de jocurile la calculator!!Fa-ti un "plan de atac" si savarseste-l pas cu pas,dar tine cont de faptul ca ,pentru indeplinirea lui,este important sa ai acceptul prietenului tau!!!
MissRainbow
Postat pe 25 Iunie 2012 15:12
Am inteles, tu cautai doar o confirmare din exterior in legatura cu ceea ce simti ca ar trebui sa faci, pai ce pot sa-ti spun decat mult succes in a-ti duce planul de recucerire al iubitului cu succes pana la capat. [/quote]

Exact
Multuuuumesc,m-ati ajutat foarte mult!
MrsSunshine
Postat pe 25 Iunie 2012 23:03
De la: MissRainbow, la data 2012-06-25 15:12:00

Ca prioritate,ar trebui sa il sprijini si sa-l incurajezi in aceasta perioada a examenelor pentru obtinerea diplomei de bacalaureat,mai ales ca nu s-a pregatit suficient de bine!!!Dupa care,,poti trece la rezolvarea problemei legate de jocurile la calculator!!Fa-ti un "plan de atac" si savarseste-l pas cu pas,dar tine cont de faptul ca ,pentru indeplinirea lui,este important sa ai acceptul prietenului tau!!!


Multumesc,desigur ca il sprijin cu tot ce pot
Si da,o sa am grija sa primesc acceptul lui,normal.
MrsSunshine
Postat pe 25 Iunie 2012 23:10
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-25 23:03:05 Am inteles, tu cautai doar o confirmare din exterior in legatura cu ceea ce simti ca ar trebui sa faci, pai ce pot sa-ti spun decat mult succes in a-ti duce planul de recucerire al iubitului cu succes pana la capat.


Exact
Multuuuumesc,m-ati ajutat foarte mult! [/quote]

Pentru putin!
kokeshi
Postat pe 26 Iunie 2012 15:00
[quote name='MrsSunshine' date='2012-06-25 23:10:08'

Multumesc,desigur ca il sprijin cu tot ce pot
Si da,o sa am grija sa primesc acceptul lui,normal.
[/quote]


Asa sa faci!!!!
MissRainbow
Postat pe 26 Iunie 2012 15:15
De la: MrsSunshine, la data 2012-06-24 12:20:44Buna fetelor,
as avea si eu o dilema in relatia mea.Suntem impreuna de un an.Problema e ca el se comporta ciudat de la un timp...
Mai exista certuri,ca-n orice relatie,si daca ii povestesc mamei lui iar ea incearca sa discute cu el,mereu imi spune ca mama lui imi tine apararea iar el e vinovatul in tot..chiar nu inteleg,sa fii gelos pe iubita ta..nu mi se pare normal.
Mentionez ca el e foarte orgolios,fiind din zodia capricorn.Isi recunoaste greu vina,dar o face totusi.Ce ma deranjeaza la el este faptul ca il vad prea fascinat de pc/jocuri.Stiti cumva vreo reteta pentru a scoate un baiat din lumea virtuala?
Prietenii lui l-au bagat in asta,iar eu trebuie sa ma descurc cu el acum.
Eram mult mai fericiti si ne intelegeam mult mai bine inainte sa se apuce intens de jocuri cu prietenii..I-am spus si lui asta,dar nu prea intelege si chiar vreau sa-i demonstrez ca asa e.Astept raspunsuri,sper ca ma puteti ajuta.


Sagetatorul meu e game addict de 3 ani.
Tot de 3 ani sunt si eu

Acum ne certam pe pc, e minunat sa-i poti intelege placerile cum poate si el le intelege pe ale tale
DefineDefiance
Postat pe 26 Iunie 2012 17:04
De la: IrisDenisse, la data 2012-06-26 17:04:56

Sagetatorul meu e game addict de 3 ani.
Tot de 3 ani sunt si eu

Acum ne certam pe pc, e minunat sa-i poti intelege placerile cum poate si el le intelege pe ale tale


Scuza-ma,dar crezi ca daca m-as apuca si eu de tot felul de jocuri,relatia noastra o sa se schimbe?comportamentul lui o sa fie mai bun?
Dimpotriva,o sa ajungem la despartire,pentru ca o sa ne traim viata in calculator,certandu-ne care sa stea mai mult,niciunul nu o sa mai aiba chef de plimbari,iesit undeva;si mai ales de munca.
MrsSunshine
Postat pe 28 Iunie 2012 13:12
Buna,
Candva m-am confruntat si eu cu o astfel de situatie, si iti sincer ca am incercat totul ca sa-l pot schimba. Am avut rabdare cu el 4 ani si am facut tot ce a fost posibil sa salvez relatia, dar din pacate nu am reusit. Ori de cate ori incercam sa port cu el o discutie civilizata ma ignora total sau se enerva si pleca.IN final am realizat ca nu ma iubeste si am renuntat, desi il iubeam nebuneste. Mai rezista o perioada de timp, dar, daca nu se va schimba, renunta.Nu merita sa iti pierzi timpul, cu siguranta vei gasi pe cineva care te va aprecia mai mult. Viata este mult prea scurta si trebuie sa pretuim fiecare clipa.Iti doresc mult noroc.
kudika_9674
Postat pe 28 Iunie 2012 19:08
Buna,
Candva m-am confruntat si eu cu o astfel de situatie, si iti sincer ca am incercat totul ca sa-l pot schimba. Am avut rabdare cu el 4 ani si am facut tot ce a fost posibil sa salvez relatia, dar din pacate nu am reusit. Ori de cate ori incercam sa port cu el o discutie civilizata ma ignora total sau se enerva si pleca.IN final am realizat ca nu ma iubeste si am renuntat, desi il iubeam nebuneste. Mai rezista o perioada de timp, dar, daca nu se va schimba, renunta.Nu merita sa iti pierzi timpul, cu siguranta vei gasi pe cineva care te va aprecia mai mult. Viata este mult prea scurta si trebuie sa pretuim fiecare clipa.Iti doresc mult noroc.
kudika_9674
Postat pe 28 Iunie 2012 19:08
De la: kudika_9674, la data 2012-06-28 19:08:23Buna,
Candva m-am confruntat si eu cu o astfel de situatie, si iti sincer ca am incercat totul ca sa-l pot schimba. Am avut rabdare cu el 4 ani si am facut tot ce a fost posibil sa salvez relatia, dar din pacate nu am reusit. Ori de cate ori incercam sa port cu el o discutie civilizata ma ignora total sau se enerva si pleca.IN final am realizat ca nu ma iubeste si am renuntat, desi il iubeam nebuneste. Mai rezista o perioada de timp, dar, daca nu se va schimba, renunta.Nu merita sa iti pierzi timpul, cu siguranta vei gasi pe cineva care te va aprecia mai mult. Viata este mult prea scurta si trebuie sa pretuim fiecare clipa.Iti doresc mult noroc.


Foarte realist mesajul tau! Felicitari!
kudika_10817
Postat pe 28 Iunie 2012 22:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat.... 2 De la: kudika_1018319 16 Septembrie 2016 07:18
Au uitat femeile sa flirteze? 11 De la: MIKE_condo 15 Septembrie 2010 19:12
ce vor femeile? 35 De la: alegro6543 28 Noiembrie 2010 21:22
Gustul femeilor 21 De la: Mike_Dex 1 Noiembrie 2014 17:35
intelegeti barbatii care iubesc dar nu o spun? 25 De la: cristiana_cris 12 Noiembrie 2009 15:36