Setari Cookie-uri

Asa este oare omul?

Am pus acest subiect deoarece ma intreb asa suntem noi unii oamenii,oricat de fericiti am fi tot mai lipseste ceva,nu este pe deplin.
Voi ce parere aveti? De exemplu refeitor la mine,m-am rugat atat de mult la Dumnezeu sa-mi dea o persoana langa mine care sa ma iubeasca ptr ceea ce sunt,si mi-a daruit.Insa pe langa asta tot nu sunt asa destul de fericita faptul ca locuim cu parintii lui insa asta este situatia.
Stiu ca sunt putin nerecunoscatoare deoarece sunt atatea femei care nu au parte de iubire.
Multumesc ptr ascultare o zi buna
kudika503694
Postat pe 7 Iulie 2012 18:18
Poate pentru faptul ca, ne identificam foarte mult cu lumea materiala, avem o insuficienta care ne roade sa avem tot timpul mai mult, si oricat am avea nu e de ajuns. Egoul ne impinge sa fim nemultumiti aproape in fiecare clipa, nu suntem toleranti, gandim prea mult si traim/simtim prea putin, despicam firul in patru, facem din tantar armasar si asa mai departe....Te-am lamurit?!
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 18:23
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:18:08Am pus acest subiect deoarece ma intreb asa suntem noi unii oamenii,oricat de fericiti am fi tot mai lipseste ceva,nu este pe deplin.
Voi ce parere aveti? De exemplu refeitor la mine,m-am rugat atat de mult la Dumnezeu sa-mi dea o persoana langa mine care sa ma iubeasca ptr ceea ce sunt,si mi-a daruit.Insa pe langa asta tot nu sunt asa destul de fericita faptul ca locuim cu parintii lui insa asta este situatia.
Stiu ca sunt putin nerecunoscatoare deoarece sunt atatea femei care nu au parte de iubire.
Multumesc ptr ascultare o zi buna



Se intelege din ce spui ca parintii lui umbresc fericirea voastra.Se poarta urat cu tine, se baga intre voi? Am locuit cativa ani si eu cu soacra mea dar nu mi-a umbrit cu nimic relatia chiar daca ar fi incercat.Daca nu vrei sa mai stati cu parintii lui de ce nu va mutati altundeva pe cont propriu ca sa fiti doar voi doi.Cred ca ar fi singura solutie .
Thais13
Postat pe 7 Iulie 2012 18:25
Da, asa este omul. Mereu nemultumit de ceea ce are.De exemplu eu. Am sanii mari, eu zic ca prea mari pt. corpul meu. As da orice sa am pieptul cu doua numere mai mic.... pe cand alte femei fac operatii sa-si mareasca sanii. Asa sunt femeile, mereu cauta altceva
GHEISA_
Postat pe 7 Iulie 2012 18:31
Multumesc ptr raspuns,m-am lamurit
kudika503694
Postat pe 7 Iulie 2012 18:32
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:18:08Am pus acest subiect deoarece ma intreb asa suntem noi unii oamenii,oricat de fericiti am fi tot mai lipseste ceva,nu este pe deplin.
Voi ce parere aveti? De exemplu refeitor la mine,m-am rugat atat de mult la Dumnezeu sa-mi dea o persoana langa mine care sa ma iubeasca ptr ceea ce sunt,si mi-a daruit.Insa pe langa asta tot nu sunt asa destul de fericita faptul ca locuim cu parintii lui insa asta este situatia.
Stiu ca sunt putin nerecunoscatoare deoarece sunt atatea femei care nu au parte de iubire.
Multumesc ptr ascultare o zi buna


Da, multi oameni gandesc ca e loc intotdeauna de mai bine si uita sa se bucure de ceea ce au. Niciodata in viata nu o sa le ai pe toate, nu o ai si nici n-o sa primesti tot ceea ce-ti doresti.

Bucura-te de ceea ce ai! E singurul indemn pe care ti-l pot face! :)
kudika_10817
Postat pe 7 Iulie 2012 18:32
Parintii nu se baga intre noi.Asa este omul
kudika503694
Postat pe 7 Iulie 2012 18:34
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:18:08Am pus acest subiect deoarece ma intreb asa suntem noi unii oamenii,oricat de fericiti am fi tot mai lipseste ceva,nu este pe deplin.
Voi ce parere aveti? De exemplu refeitor la mine,m-am rugat atat de mult la Dumnezeu sa-mi dea o persoana langa mine care sa ma iubeasca ptr ceea ce sunt,si mi-a daruit.Insa pe langa asta tot nu sunt asa destul de fericita faptul ca locuim cu parintii lui insa asta este situatia.
Stiu ca sunt putin nerecunoscatoare deoarece sunt atatea femei care nu au parte de iubire.
Multumesc ptr ascultare o zi buna


Hm,de ce suntem nemultumiti mereu,in ciuda faptului ca avem acel "ceva" sau "cineva",care ne multumeste????? Pai,cum sa nu fim astfel ,daca nu suntem multumiti cu noi si de noi insine,,suntem intr-o continua miscare ,hazardata spun eu,si traim,zilnic,cu insatisfactia ,ca am primit mult prea putin,pe langa cat am cerut????Mereu vom fi astfel, pentru ca asa este firea umana,,se afla intr-o continua "digerare" a "darurilor" primite,vesnic nesatula si cerand tot mai mult si mai mult,,,si ce este mai grav,este faptul ca ,noi,oamenii,nu stim sa daruim nimic in schimb,,nu am invatat cum sa facem acest lucru,suntem prea egoisti ,ca sa putem imparti ,din noi, celorlalti!!!
Neimplinirile se perpetueaza in cadrul societatii,,multiplicandu-se in nenumarate copii ale acestora!!


Rabufnim atunci cand ajungem la apogeul nemultumirilor,,dar,,incepand cu a doua secunda,,o luam de la inceput ,cu toata goana noastra dupa altceva sau altcineva,,uitand,,ca suntem simpli oameni,,nascuti din iubire,,cu menirea de a iubi si a darui,inainte de a cere iubire.
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 18:37
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:34:06Parintii nu se baga intre noi.Asa este omul


daca parintii nu sunt cauza cred ca ar trebui sa cauti mai adnc cauza nemultumirilor tale si s-o elimini.Una e sa vrei mai mult pe lamga ce ai si sa nu reusesti sa ai si alta e sa vrei altceva decat ce ai.
Thais13
Postat pe 7 Iulie 2012 18:38
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:34:06Parintii nu se baga intre noi.Asa este omul



Sunt convinsa ,ca referirea facuta la parinti,este o divagatie de la subiectul initial!!

Daca existenta lor ar fi o problema reala,asta ar insemna ca nefericirea domneste pe Pamant,ori nu cred ca este cazul !!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 18:44
De la: Thais13, la data 2012-07-07 18:38:37
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:34:06Parintii nu se baga intre noi.Asa este omul


daca parintii nu sunt cauza cred ca ar trebui sa cauti mai adnc cauza nemultumirilor tale si s-o elimini.Una e sa vrei mai mult pe lamga ce ai si sa nu reusesti sa ai si alta e sa vrei altceva decat ce ai.

Mai intai ar trebui sa-si dea seama ce anume o nemultumeste...vad ca toate-s bune si frumoase..pe mine nu m-a lamurit ce vrea de fapt!!!
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 18:45
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:34:06Parintii nu se baga intre noi.Asa este omul


Dar v-ati dori sa aveti si voi intimitatea voastra, nu? E de inteles lucrul acesta, insa ce anume va opreste sa stati cu chirie singuri sau sa va cumparati o locuinta in rate? Daca banii sunt o problema de nu va puteti permite o chirie sau o rata la locuinta, atunci ar trebui sa fiti fericiti ca va sustin parintii lasandu-va sa locuiti cu ei.

Nici lor nu cred ca le este foarte comod sa stea sub acelasi acoperis cu alti adulti, fie ei sau, ma rog, unul dintre ei, copilul lor.

Asta e situatia, trebuie sa strangeti din dinti si sa incercati sa economisiti niste bani ca sa va faceti si voi rostul vostru.

kudika_10817
Postat pe 7 Iulie 2012 18:51
De la: rondina, la data 2012-07-07 18:45:48
De la: Thais13, la data 2012-07-07 18:38:37
De la: kudika503694, la data 2012-07-07 18:34:06Parintii nu se baga intre noi.Asa este omul


daca parintii nu sunt cauza cred ca ar trebui sa cauti mai adnc cauza nemultumirilor tale si s-o elimini.Una e sa vrei mai mult pe lamga ce ai si sa nu reusesti sa ai si alta e sa vrei altceva decat ce ai.

Mai intai ar trebui sa-si dea seama ce anume o nemultumeste...vad ca toate-s bune si frumoase..pe mine nu m-a lamurit ce vrea de fapt!!!


Pana nu stii care e de fapt povestea ei nici n-ai cum sa o lamuresti.
Sunt atatea care se grabesc sa se marite, care condfunda dragostea cu dorita si atractia, iar cand astea se cam duc constata ca nu prea mai au ce cauta in menajulal, altele care stau cu respectivul ani de-a randul ca mai apoi cand ajung sa fie un cuplu oficial deja mierea e dusa si incep sa vrea altceva, altele care cand se inhama la un mariaj si isi iau si problemele si parintii lui in spate constata ca nu prea mai roz fericirea ci incepe sa devina gri si sa se cheme rutina de zi cu zi, etc.

Sunt numai cateva exemple de situatii care ar determina o femeie sa vrea altceva decat are .
Thais13
Postat pe 7 Iulie 2012 20:01
Corect, eu m-am limitat doar la ceea ce a scris ea aici, insa oricum as da-o ...tot mi se pare un pic nematurizata si complicata, sa incepi sa cugeti la ceea ce-a scris ea aici, desi, pare a fi iubita, cu socri ok...scuza-ma, atunci problema este la ea!
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 20:08
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:08:12Corect, eu m-am limitat doar la ceea ce a scris ea aici, insa oricum as da-o ...tot mi se pare un pic nematurizata si complicata, sa incepi sa cugeti la ceea ce-a scris ea aici, desi, pare a fi iubita, cu socri ok...scuza-ma, atunci problema este la ea!

*cu socrii
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 20:10
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:08:12Corect, eu m-am limitat doar la ceea ce a scris ea aici, insa oricum as da-o ...tot mi se pare un pic nematurizata si complicata, sa incepi sa cugeti la ceea ce-a scris ea aici, desi, pare a fi iubita, cu socri ok...scuza-ma, atunci problema este la ea!



Rondina,tanara noastra este la inceput de drum,este normal sa viseze cu ochii deschisi,sa caute tot timpul ceva,mai multumitor,decat are in acest moment!!Aluzia la parinti,situatie des intalnita in viata cuplurilor de astazi,a venit ca o completare a dorintelor ei,se inteleg,dar nu ii doreste in preajma ei,si aceasta este o dorinta fireasca,,,,nu,,,nu ei sunt problema reala!!Iubeste,este iubita,dar vrea altceva,mai mult,mai bine,,mai,mai,,,

Autoarea topicului este ,si ea,o fiinta omeneasca ,ca noi toti dealtfel,cu aceeasi structura sensibila!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 20:17
Intrebarea topicului deschis, cred ca suna mai bine:
"Oare de ce nu pot sa fiu multumita cu ceea ce am?!"
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 20:18
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:18:16Intrebarea topicului deschis, cred ca suna mai bine:
"Oare de ce nu pot sa fiu multumita cu ceea ce am?!"



Iar o intrebare,la care se pot da "n" raspunsuri....
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 20:20
De la: MissRainbow, la data 2012-07-07 20:17:51
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:08:12Corect, eu m-am limitat doar la ceea ce a scris ea aici, insa oricum as da-o ...tot mi se pare un pic nematurizata si complicata, sa incepi sa cugeti la ceea ce-a scris ea aici, desi, pare a fi iubita, cu socri ok...scuza-ma, atunci problema este la ea!



Rondina,tanara noastra este la inceput de drum,este normal sa viseze cu ochii deschisi,sa caute tot timpul ceva,mai multumitor,decat are in acest moment!!Aluzia la parinti,situatie des intalnita in viata cuplurilor de astazi,a venit ca o completare a dorintelor ei,se inteleg,dar nu ii doreste in preajma ei,si aceasta este o dorinta fireasca,,,,nu,,,nu ei sunt problema reala!!Iubeste,este iubita,dar vrea altceva,mai mult,mai bine,,mai,mai,,,

Autoarea topicului este ,si ea,o fiinta omeneasca ,ca noi toti dealtfel,cu aceeasi structura sensibila!!!

Va cauta si va alege ...pana va culege Miss, eu asta stiu ca se intampla cand, iti pui intrebari retorice de genul...nu iese nimic bun din asa ceva! Probabil ca este la inceputul sfarsitului...cred ca mai este si vulnerabila, daca ar aparea un mascul feroc in preajma-i, care sa-i faca declaratii si avansuti, tu ce crezi ca ar face?!
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 20:22
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:22:00
Va cauta si va alege ...pana va culege Miss, eu asta stiu ca se intampla cand, iti pui intrebari retorice de genul...nu iese nimic bun din asa ceva! Probabil ca este la inceputul sfarsitului...cred ca mai este si vulnerabila, daca ar aparea un mascul feroc in preajma-i, care sa-i faca declaratii si avansuti, tu ce crezi ca ar face?!



Ea s-a vrut usor medidativa,din dorinta de a ne ridica mingea la fileu,,supunandu-ne discutiilor ,referitoare la un astfel de subiect!!!Nu cunoastem varsta doamnei noastre ,,si ar fi fost de preferat sa ne dea cateva detali,,ma rog,,a prezentat situatia la modul general!!!

Ma gandesc ca este,mai degraba, o persoana cu inclinatii spre analiza filozofica a vietii,,decat una realista,pragmatica,si de aici deriva dilemele personale.


Ai dreptate,viata nu are rabdare cu disectiile facute de participanti ,si vine,cateodata,si te pocneste de iti revii foarte greu sau deloc,,sper sa nu fie cazul doamnei!!


Inclin sa cred ca s-a plictisit in iubire!!
Normal ca ,daca este sensibila si predispusa la tentatii,,va cadea in plasa unui cuceritor,,dar nu as vrea sa anticipez sau sa afirm ceva,fara ca doamna noastra sa vina cu date suplimentare!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 20:34
De la: MissRainbow, la data 2012-07-07 20:34:14
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:22:00
Va cauta si va alege ...pana va culege Miss, eu asta stiu ca se intampla cand, iti pui intrebari retorice de genul...nu iese nimic bun din asa ceva! Probabil ca este la inceputul sfarsitului...cred ca mai este si vulnerabila, daca ar aparea un mascul feroc in preajma-i, care sa-i faca declaratii si avansuti, tu ce crezi ca ar face?!



Ea s-a vrut usor medidativa,din dorinta de a ne ridica mingea la fileu,,supunandu-ne discutiilor ,referitoare la un astfel de subiect!!!Nu cunoastem varsta doamnei noastre ,,si ar fi fost de preferat sa ne dea cateva detali,,ma rog,,a prezentat situatia la modul general!!!

Ma gandesc ca este,mai degraba, o persoana cu inclinatii spre analiza filozofica a vietii,,decat una realista,pragmatica,si de aici deriva dilemele personale.


Ai dreptate,viata nu are rabdare cu disectiile facute de participanti ,si vine,cateodata,si te pocneste de iti revii foarte greu sau deloc,,sper sa nu fie cazul doamnei!!


Inclin sa cred ca s-a plictisit in iubire!!
Normal ca ,daca este sensibila si predispusa la tentatii,,va cadea in plasa unui cuceritor,,dar nu as vrea sa anticipez sau sa afirm ceva,fara ca doamna noastra sa vina cu date suplimentare!!

Yeap...asa e cand te plictisesti de prea mult bine!
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 20:38
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:38:58
Yeap...asa e cand te plictisesti de prea mult bine!



Se poate!!Nu stiu daca ai retinut ultimile-i randuri!!

reproduc din memorie---stiu ca nu ar trebui sa fiu nerecunoscatoare,cand atatea femei nu au parte de iubire""""Aici este explicatia si are mare dreptate afirmand acest adevar,,,cate femei sunt cu adevarat iubite si pretuite???

Asa cum este la fel de adevarat,ca ,de multe ori,,excesul produce apatie!!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 20:44
De la: MissRainbow, la data 2012-07-07 20:44:29
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:38:58
Yeap...asa e cand te plictisesti de prea mult bine!



Se poate!!Nu stiu daca ai retinut ultimile-i randuri!!

reproduc din memorie---stiu ca nu ar trebui sa fiu nerecunoscatoare,cand atatea femei nu au parte de iubire""""Aici este explicatia si are mare dreptate afirmand acest adevar,,,cate femei sunt cu adevarat iubite si pretuite???

Asa cum este la fel de adevarat,ca ,de multe ori,,excesul produce apatie!!!!

Exces zici?! Ea nu stie sa aprecieze aceasta iubire si mai ales pe cel care o iubeste, sincera sa fiu, nu sunt fana a acestui gen de persoane!
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 20:50
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:50:48
Exces zici?! Ea nu stie sa aprecieze aceasta iubire si mai ales pe cel care o iubeste, sincera sa fiu, nu sunt fana a acestui gen de persoane!




Poate este iubita mai mult decat poate suporta sau de cat de mult si-a dorit,o sufoca,o priveaza de aer,de libertate personala,si de aceea a inceput sa se gandeasca la altceva,ceva mai mult,,,

Este posibil sa ai dreptate in afirmatia ta,,pe cand multe femei sufera din lipsa dragostei,,ea sufera ca este iubita prea mult,,dar,eu,una,o astept la commenturi,,,s-a retras fara a veni cu lamuriri!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 20:56
De la: MissRainbow, la data 2012-07-07 20:56:28
De la: rondina, la data 2012-07-07 20:50:48
Exces zici?! Ea nu stie sa aprecieze aceasta iubire si mai ales pe cel care o iubeste, sincera sa fiu, nu sunt fana a acestui gen de persoane!




Poate este iubita mai mult decat poate suporta sau de cat de mult si-a dorit,o sufoca,o priveaza de aer,de libertate personala,si de aceea a inceput sa se gandeasca la altceva,ceva mai mult,,,

Este posibil sa ai dreptate in afirmatia ta,,pe cand multe femei sufera din lipsa dragostei,,ea sufera ca este iubita prea mult,,dar,eu,una,o astept la commenturi,,,s-a retras fara a veni cu lamuriri!!

Miss, subiectul in sine mi se pare o ofensa adusa iubirii, apoi asa ...ca un ultim exemplu, sa se gandeasca la oamenii cu adevarat nefericiti si calcati in picioare de soarta, exemplul oamenilor care nu au maini, picioare, sunt orbi si totusi iubesc viata si sunt multumiti! Ea nu are nici o scuza !
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 21:05
De la: rondina, la data 2012-07-07 21:05:09/>
Miss, subiectul in sine mi se pare o ofensa adusa iubirii, apoi asa ...ca un ultim exemplu, sa se gandeasca la oamenii cu adevarat nefericiti si calcati in picioare de soarta, exemplul oamenilor care nu au maini, picioare, sunt orbi si totusi iubesc viata si sunt multumiti! Ea nu are nici o scuza !




Nu,ar putea fi o desconsiderare a iubirii oferite!!Dar am surprine tacerea doamnei,eu as fi venit cu contraargumente!!!

In ceea ce priveste ultima ta remarca ,legata de neputintele oamenilor,,vis-a-vis de acestea,doamna noastra ar putea sa-si exprime compasiunea,mila sau indiferenta,,oricum vin colaterale ideii de iubire si aprecierea ei!!Intotdeauna simplitatea,saracia,handicapurile conduc la metamorfozarea celor in cauza,in oameni,care apreciaza viata asa cum le-a fost daruita si rostuita!!Belsugul,binele,comoditatea,viata dulce ,toate,nu vor determina pe cei avantajati de soarta,,sa respecte ceea ce le-a fost oferit de sansa!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 21:15
De la: MissRainbow, la data 2012-07-07 21:15:01
De la: rondina, la data 2012-07-07 21:05:09/>
Miss, subiectul in sine mi se pare o ofensa adusa iubirii, apoi asa ...ca un ultim exemplu, sa se gandeasca la oamenii cu adevarat nefericiti si calcati in picioare de soarta, exemplul oamenilor care nu au maini, picioare, sunt orbi si totusi iubesc viata si sunt multumiti! Ea nu are nici o scuza !




Nu,ar putea fi o desconsiderare a iubirii oferite!!Dar am surprine tacerea doamnei,eu as fi venit cu contraargumente!!!

In ceea ce priveste ultima ta remarca ,legata de neputintele oamenilor,,vis-a-vis de acestea,doamna noastra ar putea sa-si exprime compasiunea,mila sau indiferenta,,oricum vin colaterale ideii de iubire si aprecierea ei!!Intotdeauna simplitatea,saracia,handicapurile conduc la metamorfozarea celor in cauza,in oameni,care apreciaza viata asa cum le-a fost daruita si rostuita!!Belsugul,binele,comoditatea,viata dulce ,toate,nu vor determina pe cei avantajati de soarta,,sa respecte ceea ce le-a fost oferit de sansa!!!



scuze--ma surprinde*
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 21:15
Pai...daca citesti putin mai sus, ea ne-a multumit deja pentru raspunsuri....s-ar putea s-o cam deranjam (agasam) cu tot ceea ce scriem p'acilea...
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 21:20
De la: rondina, la data 2012-07-07 21:20:24Pai...daca citesti putin mai sus, ea ne-a multumit deja pentru raspunsuri....s-ar putea s-o cam deranjam (agasam) cu tot ceea ce scriem p'acilea...



Stiu,cred ca moare de ras in culise!!!!Dar discutiile pe marginea subiectelor ,sunt binevenite oricand!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iulie 2012 21:23
De la: MissRainbow, la data 2012-07-07 21:23:22
De la: rondina, la data 2012-07-07 21:20:24Pai...daca citesti putin mai sus, ea ne-a multumit deja pentru raspunsuri....s-ar putea s-o cam deranjam (agasam) cu tot ceea ce scriem p'acilea...



Stiu,cred ca moare de ras in culise!!!!Dar discutiile pe marginea subiectelor ,sunt binevenite oricand!!

In mod sigur !
rondina
Postat pe 7 Iulie 2012 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
melleva 35? 1 De la: miss_cryss 25 Iunie 2010 23:37
Psihologia 34 De la: stefan_sibiu 26 Mai 2009 00:30
sanatate 8 De la: YvesRocher 15 Octombrie 2009 15:41
unde crezi ca se duc banii 1 De la: kudika082043 25 Noiembrie 2009 21:49
schimbam ceva anul asta? 12 De la: miss_darine 18 Noiembrie 2009 21:38