Setari Cookie-uri

Fosta iubita il cauta

Povestea noastra a inceput prin 2009,a fost dragoste la prima vedere.El venea dintr-o relatie de 6-7 ani,eu de 3 ani.Toate bune si frumoase pana cand fosta iubita a inceput sa ne streseze cu telefoane,mesaje,vizite acasa la el.A incercat toate metodele sa ne desparta dar nu a reusit.Tim de un an si jumate ne-a tot sresat pana cand el a cedat si a decis sa ne despartim.Desi mi-a fost foarte greu am acceptat si am mers mai departe.El bineinteles s-a impacat cu fosta dar timp de o luna.Din cate am auzit de la prieteni si apropiati s-a purtat foarte urat cu ea probabil sa o faca sa-si dea seama ca nu mai inseamna nimic pentru el.Eu la scurt timp mi-am facut o relatie,el dupa ce s-a despartit de fosta a incercat sa se impace cu mine dar eu nu am mai vrut deloc.Si-a facut o alta relatie dar in timpul acestei relatii a incercat sa ma mai caute sa se impace cu mine sustinand ca actuala nu e ceea ce isi doreste el si ca idealul lui de femeie sunt EU.Relatia mea a decurs bine pana cand fostul a gresit de mai multe ori si am decis sa ma despart de el.In acest timp am pastrat o relatie buna cu fostul care ma inselase si a inceput sa ma caute,sa ne intalnim si mi-a propus sa ne impacam ,sa o luam de la 0,ca el vrea sa-si intemeieze o familie etc.Ne-am impacat de 3 luni dar iar probleme cu fosta de acum cu care a stat aproape 2 ani.Nu e asa stresata ca cealalta doar ca am gasit in telefon la el mesaje de la ea si de la el catre ea.Mesajele nu erau ca intre iubiti ci ca intre amici dar m-a deranjat si i-am spus si el a spus ca sunt doar niste mesaje la care a raspuns,ca asta nu inseamna nimic.Mi-e teama sa nu se repete istoria si nu stiu cum sa reactionez.Prietenele mele spun ca ma gandesc prea mult la asta si ca nu e bine.El se poarta frumos cu mine am vorbit despre mutatul impreuna ,despre casatorie.Vreau un sfat va rog .Ce sa fac?Sa ma despart de el sau sa continui si sa nu ma mai gandesc la fostele lui relatii?
Skumpik_Mady_1
Postat pe 20 Iulie 2012 19:39
In mod sigur ti-a spulberat increderea si nici iubirea ce o nutreai pentru el inainte...s-a schimbat sau i-a scazut din intensitate in prezent! Este normal...ti-a inselat asteptarile cand erati impreuna, iar el a fost un barbat "slab"!
Ce as face eu daca as fi in locul tau? Ei bine..as trai momentul si atat! El nu merita mai mult din partea ta, singur s-a pus in aceasta situatie ambigua, deci...oricand, sa se astepte sa-i intorci si tu spatele pentru un fost ...Chiar ai putea sa-l pui in tema cu faptul ca l-ai dat jos de pe piedestalul pe care-l cocotasesi inainte si ca traiesti doar ce-ti aduce clipa...si atat!
Sper ca ti-ai dat si tu seama ca nu mai merita prea mult efort din partea ta, in urma loviturii sub centura pe care ti-a aplicat-o! Si mai sper ca nici nu-l mai iubesti ca inainte!
La urma urmei, tu esti in masura sa decizi pentru tine, eu doar mi-am permis sa-ti dau un sfat!
rondina
Postat pe 20 Iulie 2012 19:51
Cel mai bine ii spui si lui ca nu-ti doresti sa tineti legatura cu fosti iubiti, deoarece ar trebui sa lasati trecutul in urma.

Daca el tine la tine, va tine cont de doleanta ta. Daca tine foarte mult si la fosta, nu va accepta sa renunte la prietenia cu ea nici macar de dragul tau.

Discuta cu el si pune-l sa aleaga: ori tu si relatia voastra, ori fosta si relatia lor de amicitie (desi numai de amicitie n-o consider avand in vedere comportamenul lor din trecut, chiar si din faza cand el era cu tine).

Trecutul trebuie sa reprezinte un capitol incheiat, pentru amandoi, pentru ca altfel relatia voastra nu are nicio sansa.
kudika_10817
Postat pe 20 Iulie 2012 19:57
De la: Skumpik_Mady_1, la data 2012-07-20 19:39:25Povestea noastra a inceput prin 2009,a fost dragoste la prima vedere.El venea dintr-o relatie de 6-7 ani,eu de 3 ani.Toate bune si frumoase pana cand fosta iubita a inceput sa ne streseze cu telefoane,mesaje,vizite acasa la el.A incercat toate metodele sa ne desparta dar nu a reusit.Tim de un an si jumate ne-a tot sresat pana cand el a cedat si a decis sa ne despartim.Desi mi-a fost foarte greu am acceptat si am mers mai departe.El bineinteles s-a impacat cu fosta dar timp de o luna.Din cate am auzit de la prieteni si apropiati s-a purtat foarte urat cu ea probabil sa o faca sa-si dea seama ca nu mai inseamna nimic pentru el.Eu la scurt timp mi-am facut o relatie,el dupa ce s-a despartit de fosta a incercat sa se impace cu mine dar eu nu am mai vrut deloc.Si-a facut o alta relatie dar in timpul acestei relatii a incercat sa ma mai caute sa se impace cu mine sustinand ca actuala nu e ceea ce isi doreste el si ca idealul lui de femeie sunt EU.Relatia mea a decurs bine pana cand fostul a gresit de mai multe ori si am decis sa ma despart de el.In acest timp am pastrat o relatie buna cu fostul care ma inselase si a inceput sa ma caute,sa ne intalnim si mi-a propus sa ne impacam ,sa o luam de la 0,ca el vrea sa-si intemeieze o familie etc.Ne-am impacat de 3 luni dar iar probleme cu fosta de acum cu care a stat aproape 2 ani.Nu e asa stresata ca cealalta doar ca am gasit in telefon la el mesaje de la ea si de la el catre ea.Mesajele nu erau ca intre iubiti ci ca intre amici dar m-a deranjat si i-am spus si el a spus ca sunt doar niste mesaje la care a raspuns,ca asta nu inseamna nimic.Mi-e teama sa nu se repete istoria si nu stiu cum sa reactionez.Prietenele mele spun ca ma gandesc prea mult la asta si ca nu e bine.El se poarta frumos cu mine am vorbit despre mutatul impreuna ,despre casatorie.Vreau un sfat va rog .Ce sa fac?Sa ma despart de el sau sa continui si sa nu ma mai gandesc la fostele lui relatii?




Din toata relatia ta,ce ai putut pastra in inima??

Daca imi ceri o parere obiectiva,afla ca nu mi-o pot exprima decat spunandu-ti sa iti vezi de viata ta!!Adica ,,,"Next"!!!Nu conteaza numarul fostelor,ci ideea ca ai fost data la o parte!!Numai aceasta conduita ar trebui sa iti directioneze decizia finala!!!Tu esti directorul principal,in ceea ce priveste viata viitoare!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Iulie 2012 20:05
Tu esti foarte exacta in finalul povestirii tale, anume, ceri un sfat transant: sa te desparti ori sa continui conditionat.
Cum vei face-n final? Ai decis cat timp tii topicul deschis - o luna, doua, cinci - si la data scadenta numeri sfaturile primite pentru o varianta sau pentru cealalta?!

Pentru ca, intreb eu, ce iubire e asta?!

Varianta ca poti sa il lasi ma pune pe ganduri, mai mult decat varianta ca poti sa mai stai, daca nu te mai gandesti la fostele iubiri ce bazaie prin telefoane.

Eu nu imi pot asuma asa raspundere mare si sa ma joc cu viata ta, dandu-ti unul din cele doua sfaturi solicitate. Dar nici nu pot sa nu sesizez ce ne ceri
maybe
Postat pe 21 Iulie 2012 00:50
pe mine m-a cam luat durerea de cap ca sa zic adevarul povestea ta de dragoste pare o telenovela fara cap si fara coada. eu nu inteleg ce treaba mai ai cu baiatul asta care se tot penduleaza intre "foste" devenite actuale samd am impresia ca te-a imbrobodit bine daca-i crezi toate basmele, cu femeia ideala etc asa de mult te iubea ca s-a despartit de tine. omul asta se pare ca nu prea stie sa separe trecutul de prezent... iti spun eu ca daca vroia, o punea pe "fosta" pe fuga rapid. era de-ajuns sa-i spuna vreo doua... daca nu s-a intamplat asa, inseamna ca s-a complacut in acea situatie ambigua...prin urmare e vinovat. iar tu esti naiva ca tot te tii de el in loc sa cauti un barbat care sa stie ce vrea de la viata. asta cu:vai cat de minunat sunt,ca nu ma lasa fostele in pace, e cea mai mare poveste se tin pt ca probabil el le incurajeaza, trimitandu-le mesaje "ca intre prieteni" si pastrand legatura cu ele.
Micaell
Postat pe 21 Iulie 2012 08:39
Multumesc mult pentru sfaturi fetelor!Am vorbit cu el si i-am spus ca ma deranjeaza faptul ca vb cu ea si a spus ca nu o sa o mai faca.Am renuntat la ideea de a ma uita la el in telefon.Niste prieteni apropiati care imi sunt prieteni si mie mi-au spus ca pe ea nu a vrut-o de la inceput pt ceva serios ba mai mult atunci cand ieseau impreuna el se comporta cu ea ca si cand nu ar fi fost impreuna.O sa las timpul sa le rezolve pe toate.
Skumpik_Mady_1
Postat pe 31 Iulie 2012 21:09
De la: Skumpik_Mady_1, la data 2012-07-31 21:09:32Multumesc mult pentru sfaturi fetelor!Am vorbit cu el si i-am spus ca ma deranjeaza faptul ca vb cu ea si a spus ca nu o sa o mai faca.Am renuntat la ideea de a ma uita la el in telefon.Niste prieteni apropiati care imi sunt prieteni si mie mi-au spus ca pe ea nu a vrut-o de la inceput pt ceva serios ba mai mult atunci cand ieseau impreuna el se comporta cu ea ca si cand nu ar fi fost impreuna.O sa las timpul sa le rezolve pe toate.


Nu prea conteaza ce au zis amicii apropiati, ca nu ei trebuie sa stea cu el .
Importnat e daca tu o sa ai incredere in cineva care a tradat o data.

Si daca ai decis sa nu te mai uiti in telefonul lui, ca sa i dai mai multa libertate unui fustnagiu sa stii o ca sa ai de pierdut.

Sora mea a fost chiar sfatuita de amici apropiati sa i dea mai multa incredere si sa nu mai caute in telefonul tipului care a inceput sa insele si cu intalniri concrete, nu numai cu mesaje telefonice, ca oricum avea libertate bazata pe incredere ...

Mult noroc!
kudika052198
Postat pe 1 August 2012 15:40
Nu vreau sa te dezamagesc sa iti tai din ,, aripi,,dar am sa iti spun doar parerea mea ,spui ca vrea sa va intemeiati o familie , ca tu esti idealul lui de femeie daca eu am inteles bine ,dar in timp ce tu esti idealul atunci de ce pastreaza legatura cu fostele ?In aceasta ecuatie nu esti doar tu si el asa cum ar fi normal , sunt si ele ,O legatura cu o fosta sau un fost o pastrezi doar daca vrei , asta doar in cazul in care nu exista niste obligatii .Intrebarea fireasca este daca si dupa ce ve-ti fi o familie ,va mai apare cate o fosta la mesajul careia ,,doar va raspunde ,,tu cum te vei simti ?
vaalmy
Postat pe 2 August 2012 22:56
la fel facea si fostul meu prieten, tinea legatura cu fostele si nu doar legatura, mi se parea ca e putin mai mult ! nu puteam sa spun ca ma inseala, dar ma deranja... i-am spus sa inceteze, sa se puna in situatia mea... nu s-a pus decat foarte tarziu si a terminat-o cu ele. eu chiar in perioada aia cunoscusem o fosta de-a lui si cand am vazut pentru cine era el gata sa isi puna relatia in pericol, am decis ca nu mai vreau sa fiu cu el. si ma simt asa bine
kudi10
Postat pe 4 Octombrie 2012 09:11
Nu stiu cum sa ma exprim sa nu par paranoica darrrr niciodata nu iese nimic bun din relatiile de genu...Adica,hai ,una e sa o saluti pe strada (desi eu personal sunt paranoia pana si cu asta ) si alta e sa fie mesaje la mijloc si asa mai departe.
Spune-ti parerea ,daca nu e nimic nu are ce sa-l deranjeze cu atat mai putin sa "scape" de ea
DefineDefiance
Postat pe 4 Octombrie 2012 22:14
trebuie sa ai multa rabdare si in special trebuie sa comunicati foarte mult,nu trebuie nici tu sa te dai batuta,succes.

kudika_21615
Postat pe 20 Noiembrie 2012 02:42
Vorbeste cu 'dansa' si pune punctul pe i
kudika_32624
Postat pe 29 Martie 2013 02:56
Cu siguranta ai capatat un fel de "teama de fostele". Increderea ti-a fost zdruncinata si ai tendinta sa vezi conspiratii peste tot. Intrebarea este: merita sa arunci o relatie doar pentru ca o situatie discutabila ti-a reamintit de "teama de fostele"? Pana la urma suntem fiinte sociale si este firesc sa mentinem comunicarea cu cei pe care i-am intalnit in viata noastra si care, poate ne-au ajutat. Cat de departe merge fiecare cu comunicarea tine de maturitatea afectiva si morala a fiecaruia. Dar simplul fapt de a interzice comunicarea nu rezolva nimic, la fel si fuga de teama de esec. Sunt psiholog si cunosc zeci de cazuri in care ei, sau ele, au facut tot ce si-au dorit cu toata interdictia data de sotie/sot. Gelozia in exces este total neplacuta, agresiva, si arata o mare nesiguranta. Asta poate sa-l determine pe partener sa reevalueze relatia si sa descopere ca nu vrea sa traiasca alaturi de cineva care o sa-l tina in lesa o viata intreaga. Este mult mai indicat sa dai dovada de maturitate si sa ii spui ce te deranjaza si sa-i permiti sa-ti explice cum vede el relatia cu tine si comunicarea cu fostele, colegele...etc. Pana la urma nu poti tine un om intr-un borcan. Fii puternica si sigura pe tine astfel incat ca el sa simta ca are mult de pierdut daca renunta la tine pentru oricine altcineva. Daca nu apreciaza poti pleca linistita, dar nu te grabi sa iei masuri drastice pentru ca iti vei intari teama de esec si reactia de fuga, iar atunci vei pierde foarte mult.

Va asteptam cu drag pe pagina noastra:
http://cabinetpsihologic21.wordpress.com/
https://www.facebook.com/pages/Cabinet-Psihologic-21/285357961584336
psihologul-tau
Postat pe 2 Aprilie 2013 11:46
De la: Skumpik_Mady_1, la data 2012-07-31 21:09:32Multumesc mult pentru sfaturi fetelor!Am vorbit cu el si i-am spus ca ma deranjeaza faptul ca vb cu ea si a spus ca nu o sa o mai faca.Am renuntat la ideea de a ma uita la el in telefon.Niste prieteni apropiati care imi sunt prieteni si mie mi-au spus ca pe ea nu a vrut-o de la inceput pt ceva serios ba mai mult atunci cand ieseau impreuna el se comporta cu ea ca si cand nu ar fi fost impreuna.O sa las timpul sa le rezolve pe toate.



Este adevarat,de cele mai multe ori,timpul vine in sprijinul linistirii apelor in relatiile,care au prezentat probleme in timp!!Dar,la fel de adevarat ,este si faptul ca trebuie sa fii foarte atenta in ceea ce te priveste,nu te orienta dupa discutiile purtate cu prietenii vostri,nu sunt concludente in conjunctura voastra,caci ei pot privi ,cu subiectivitate,comportamentul iubitului tau,nedorind sa te supere sau sa te ingrijorezi de atitudinile partenerului tau!!!Fii circumspecta!!
kudika_15804
Postat pe 2 Aprilie 2013 11:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Frica de...nu stiu... 27 De la: kudika_19074 17 Octombrie 2013 17:19
cum poti uita 20 De la: kudika033142 2 Iulie 2009 15:07
e gelozie sau doar ceva intiparit in mintea mea? 7 De la: kudikauser112 21 Iulie 2014 23:09
nu stiu ce sa mai cred:-S:S...ast sfaturi:D 31 De la: kudika329894 20 Iulie 2011 22:36
l-am iertat....s-a schimbat ? ce spune-ti 97 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03