Setari Cookie-uri

Obsesie?

Dragii mei, va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine.Am sa va povestes pe scurt: acum 10 ani iesisem dintr-o relatie care ma epuizase complet, eram goala sufleteste, fara chef de viata si trista tot timpul.

Am intilnit un barbat care m-a facut sa ma simt singura femeie din lume. A reusit sa-mi umple sufletul prin felul lui de-a fi, de-a ma iubi, de-a ma idoliza. Relatia a durat un an. Nu stateam impreuna, dar ne vedeam foarte des. Ma astepta cu masa pusa, era atent la cea mai mica dorinta a mea, imi trimitea cantece de dragoste. Ma simtem foarte libera cu el, radeam asa cum n-o mai facusem de mult, ne copilaream, a fost ceva foarte frumos.

El mi-a propus sa ne casatorim. Eu nu am spus da din prima, aveam ceva retineri. Stiam ca vrea neaparat sa-si faca o familie si ca e foarte important pentru el acest lucru. Surprinsesem cateva discutii cu alte femei pe internet si nu mi-a picat bine deloc. El a justificat ca vorbeste cu ele in interes de serviciu. I-am spus ca nu sunt hotarata sa ramanem impreuna, si i-am spus si motivul.

La scurt timp mi-a spus ca a cunoscut pe cineva pe internet, au vorbit ceva timp, s-au intalnit si gata...vrea sa se insoare cu ea. A cazut cerul pe mine cand am auzit. M-am gandit ca probabil nu m-a iubit asa cum am crezut, sau poate a fost doar indragostit,sau poate era disperat sa-si faca o familie si prima care a spus ''da'' a fost aleasa...nu stiu, eram complet debusolata.

In sfarsit, el s-a insurat si n-am mai stiut nimic unul de altul. Mi-am refacut si eu viata intre timp. Si acum problema mea, marea problema: inca din momentul in care mi-a spus ca si-a gasit pe altcineva am suferit foarte mult. L-am rugat, implorat sa revina, dar nu vroia sa stie de nimic, parca era teleghidat.
Au trecut noua ani de-atunci. Va rog sa ma credeti ca a ramas ascuns undeva in sufletul meu, ca o rana deschisa. Cred ca n-a trecut zi in acesti ani in care sa nu ma gandesc la el, sa-mi imaginez cum ar fi fost sa fim impreuna.

Eu am un sot de nota 10. Nu pot sa ma plang de nimic, dar in ciuda acestui fapt n-am putut uita acest barbat. L-am reintilnit recent. Era cu sotia si cu baietelul. M-a vazut si el. Ne-am salutat si ne-am privit. Si de atunci a inceput cosmarul meu.

Am inebunit!!! Ma gandesc mereu la el, simt ca mi se scurge inima picatura cu picatura. Logic imi dau seama ca e o tampenie, ca n-are nici un sens. As putea sa-l caut, sa vorbesc cu el. Dar nu o fac. Suntem casatoriti, nu vreau sa sufere nimeni, si nici nu stiu cum ar reactiona el. Si sincer, este si orgoliul..Dar va rog credeti-ma ca o iau razna. Imi simt capul ca intr-o menghina, nu ma pot concentra la nimic, ma doare sufletul...imi plange sufletul mai bine spus. Am dat o groaza de bani la ghicitoare, sa-mi spuna ce simte el pentru mine. Cred ca asta e problema mea, faptul ca nu sunt sigura ca m-a iubit, ca am impresia ca m-a mintit. Mi-am spus ca daca as sti ca m-a iubit m-as linisti...Poate a contat mult si faptul ca el m-a lasat pe mine, si mai ales asa brusc, dupa toate cuvintele frumoase si promisiunile facute.

Ce mai...una peste alta, sunt complet debusolata. Debusolata pentru ca nu inteleg ce se intampla cu mine. Am luat-o razna rau...am inebunit, va spun sincer...Intr-o seara eram atat de disperata ca daca ar fi venit atunci si mi-ar fi spus "hai cu mine" as fi fost in stare sa las tot si sa-l urmez, desi tot timpul ma gandesc ca n-as accepta, in caz ca, sa-si lase famila pentru mine, n-as putea trai cu suferinta lor pe constiinta.

Doamne fereste!!! A inceput sa-mi fie frica de mine, sa nu mai am siguranta pe ce gandesc si ce fac. Ma rog tot timpul sa ma fereasca Dumnezeu sa cedez impulsului de moment, sa-mi pastreze mintea clara..sa mi-l scoata din inima...Ma simt vinovata fata de familia mea, fata de sotul meu. Nu vreau, cu mintea nu vreau..dar inima parca e tampita.

Tot ce vreau e sa am liniste. Sa-l uit, sa nu ma mai gandesc la el. Trebuie sa inteleg rational ce se intampla. Imi dau seama ca nu e normal, si totusi, de ce simt asa? Am mai trecut prin despartiri, dar totul a decurs normal. Am suferit o perioada si apoi am lasat trecutul si mi-am vazut in continuare de viata mea.Sunt o femeie matura, trecuta prin multe, dar ma port de parca as fi o adolescenta cu nu prea multa minte...stiu.

Fetelor, va rog spuneti-mi ce credeti voi. Am scris aici in speranta ca poate gasesc pe cineva de specialitate (cred ca problema mea tine de psihic, sigur am ceva la cap) sau poate pe cineva care a trecut prin asa ceva si poate intelege ce se intampla si cu mine. Va rog scrieti-mi. Eu nu pot spune nimanui prin ce trec...eu intreb si eu raspund.

Zguduiti-ma, certati-ma, da-ti cu mine de pamant, faceti ce vreti voi, dar explicati-mi ce se intimpla. Eu am citit despre iubirea obsesiva..instinctiv mi-am pus diagnosticul asta. Se zice ca daca cineva te respinge atunci devine o obsesie. Da, se poate...dar care e remediul? Cum fac sa-l uit, sa-mi iasa din cap si din suflet?

Am spus ca va spun pe scurt si am scris o multime. Astept raspunsul vostru, apreciez orice efort si orice cuvant...Va multumesc...
kudika_9980
Postat pe 27 Iulie 2012 04:15
Poti scapa de aceasta obsesie, daca faci un efort de vointa sa nu te mai gandesti la barbatul acela. Daca te tot concentrezi pe ce a fost, e normal sa nu poti uita. Eu cred ca l-ai dealizat foarte mult pe fostul iubit, ti-ai facut sperante mari si de-asta... Spui ca acum esti maritata si cu un copil... Lasa-l naibii pe tipul acela si vezi de cel mic! Nu pot sa inteleg cum de ii mai dai importanta fostului, cand tu ai o viata cu altcineva. In mod normal ar fi trebuit sa-l dai uitarii atunci cand ti-ai facut o noua relatie. Ca sa nu mai spun ca barbatul de care ai povestit pare un om total lipsit de caracter. Era in relatie cu tine si in acelasi timp flirta cu alte femei pe internet! Asta spune ceva despre dansul! Nu te mai gandi la calitatile lui, gandeste-te la faptul ca barbatul asta a fost cu doua fete!! Mie nu mi se pare ca ti-a meritat dragostea. Pai cum adica...? Stai cu una asa, de chestie, si cand apare alta "mai buna" ii dai papucii pur si simplu, pt ca te incurca?!! Cred ca i-as fi aruncat valiza cu haine pe fereastra si i-as fi tras si-un sut! Iar tu stai si plangi ca o fraiera de noua ani Ti-ar fi placut sa te mariti cu el si pe urma sa afli ca te-nsala? Pentru ca era in stare...
Micaell
Postat pe 27 Iulie 2012 07:37
Si daca nu reusesti sa rezolvi problema... poate ar fi bine sa consulti un psiholog. El ar putea sa discute cu tine pe indelete si sa te ajute. Daca ai bani de dat la ghicitoare, ai bani si de medic. Noi n-avem cum sa stim exact despre ce e vorba. Parerea mea e insa, ca buba sta in alta parte. Am impresia ca te-ai maritat fara sa-ti iubesti foarte tare sotul. Si de-aici vin si frustrarile tale. O fi el minunat si tot dar eu cred ca voi doi nu comunicati cum trebuie. In cazul asta, situatia e destul de trista pentru voi... Nu mi-au placut niciodata compromisurile.
Micaell
Postat pe 27 Iulie 2012 07:46
Parerea mea: el a facut toate acele gesturi romantice, in exces, pentru ca urmarea un scop, iar scopul lui era acela de a se insura si de a face un copil. Acel ins si-a asigurat spatele tinand legatua si cu alte femei, cunoscute in spatiul virtual. El stia ca daca nu vei fi tu cea care vei ceda dorintei lui de a avea o familie, va fi o alta. Sa nu suferi niciodata dupa un individ care vede in femei doar niste accesorii care pot fi inlocuite cu altele.

Din ce motiv suferi tu? Pentru ca tu ai fost convinsa ca te iubeste, ai perceput acele gesturi ale lui ca fiind niste gesturi din iubire, insa gesturile lui au fost niste gesturi din interes, dovada in acest sens sta si faptul ca te-a inlocuit rapid cu o alta, atunci cand tu ai cerut un moment de ragaz in privinta casatoriei. Te doar sa sti ca ai fost mintita, parasita si inlocuita atat de rapid cu o alta femeie, gestul lui atat de marsav te urmareste inca de atunci, de cand s-a petrecut. Implicata fiind, emotional vorbind, e greu sa intelegi cum un om care zice ca te iubeste, te poate parasi atat de rapid. Noi, cei care suntem in afara problemei, vedem lucrurile mai clar, si remarcam cum gesturile lui fata de tine au fost unele din interes. Individul acesta nu te-a iubit, ai fost importanta pentru el doar in masura in care isi putea atinge scopurile.

Acum esti alaturi de altcineva, de aceea te rog sa nu-ti mai consumi din energie gandindu-te la un ins din trecutul tau care doar a incercat sa se foloseasca de tine, ci investeste afectiune si energie in casnicia ta. E pacat sa-ti distrugi casnicia pentru o himera din trecut.

Iar daca singura simti ca nu mai poti face fata problemelor tale, fa-ti programare la un psiholog.

Iti doresc multa putere de a lasa trecutul in urma si de a-ti trai la maximum relatia prezenta.

Mai am un lucru sa-ti spun totusi: cand un barbat face niste gesturi romantice, in exces, ceva e putred la mijloc, cu siguranta urmareste el ceva. Ei nu sunt atat de romantici ca noi, femeile, si fac astfel de gesturi, in mod normal, mai rar, chiar daca ne iubesc. In momentul in care un barbat face risipa de romantism sa incepi sa-ti pui intrebari.
kudika_10817
Postat pe 27 Iulie 2012 08:42
* te doare sa sti ca ai fost mintita etc etc
kudika_10817
Postat pe 27 Iulie 2012 08:43
De la: kudika_9980, la data 2012-07-27 04:15:05Dragii mei, va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine.Am sa va povestes pe scurt: acum 10 ani iesisem dintr-o relatie care ma epuizase complet, eram goala sufleteste, fara chef de viata si trista tot timpul.
.............................................

Of,of,of!!! Ori de cate ori aud sau citesc despre astfel de situatii angoasante,mi se incranceneaza carnea si incerc sa gasesc xplicatii,cat de cat de inteles,pentru astfel de comportamente,atat din partea femeilor ,cat si din partea barbatilor!!! Bun,sa trecem la subiectul de topic!!

Draga mea,ti-am citit povestea de viata,destul de tumultoasa spun,am remarcat afirmatia conform careia te declari ca fiind o femeie matura,deci vin si iti spun ca este timpul sa te aduni si sa iti impui vointa in obtinerea unui tonus corespunzator statutului tau,,de femeie casatorita!!Te inteleg din punct de vedere sentimental,dar nu mai inteleg atitudinea obsesiva fata de acel domn,luand in calcul faptul ca au trecut ceva ani intre timp!!

Ati trait o frumoasa poveste de dragoste,cu problemele ei,nu pot judeca vtrairile de atunci,ar fi tardiv,dar iincearca sa analizezi si ceea ce a fost urat in acea perioada,si constata daca merita sa mai suferi acum!!!Eu iti spun ca nu!!! Ceri sfaturi in scopul uitarii acelui domn!!! Iti spun ca este foarte greu sa uiti iubirile din viata ta,,atunci cand vorbim de acea implicare emotionala totala,,rareori am auzit de obtinerea succeselor in acest sens.Dar,la fel de adevarat este faptul ca fara efort intens ,din partea ta ,nu ai sa reusesti sa treci de aceasta obsesie!!!Ai o familie acum,domnul respectiv ,,asisderea,,chiar crezi ,ca mai are rost sa stai agatata de niste amintiri????Nu se poate,,incearca sa depasesti momentele de aduceri aminte,,este mult prea tarziu pentru a recupera ceva din iubirea respectiva,si nu uita,te rog,conditiile in care s-a produs ruptura in relatia voastra,,au fost impotriva ta si decurse in mod neloial fata de tine!!Merita sa suferi atat de mult????NU!!!Stiu,il iubesti,si cunosc acest sentiment ravasitor,,,dar poate deveni distructiv,atunci cand incepe sa lucreze in antagonism cu tine!!

Esti femeie,deci detii o structura rezistenta la intemperiile sentimentale,,nu te lasa doborata de o iubire ,care s-a dorit sa fie de vis ,si care s-a dovedit ca fiind din carton!!!Ai un sot bun,respecta-l pentru faptul ca te iubeste si alunga norii din inima si familia ta,caci,comportamentul tau,va incepe,in curand,sa iti afecteze linistea din casa,daca nu te controlezi!!!Descopera in sotul tau,daca poti,acel barbat,care ti-a ravasit sufletul!!!


Lucreaza cu tine,,in momentele de ingandurare,cauta sa iti imprastii gandurile prin alte preocupari,utile psihicului tau!!Gaseste in familia ta ,acel refugiu cald ,pentru inima ta!!Nu se poate sa nu reusesti sa te regasesti ca femeie,sotie,iubita,dar pentru sotul tau,sunt sigura ca domnia sa merita acest gest din partea ta!!!Niciun ajutor specializat ,venit din afara,nu va avea sorti de izbanda,fara aportul tau in scopul revenirii tale,acesta este fundamental!!!
MissRainbow
Postat pe 27 Iulie 2012 08:59
nu te-a iubit!! imi pare rau pentru tine ca suferi degeaba!! si imi este mila de sotul tau!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Iulie 2012 10:36
Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns. Ce bine e sa ai si niste pareri din afara.

Cred ca aveti dreptate. Nu m-a iubit! a urmarit sa-si intemeieze o familie cu oricine ar fi fost disponibil. Probabil daca ma iubea ar fi asteptat, si-n primul rand n-ar fi vorbit si cu altele in paralel. Da, a facut gesturi frumoase pentru mine, dar in acelasi timp si pentru el, si lui ii faceau bine. L-am idealizat, probabil nu pot uita felul in care m-a facut sa ma simt, cred ca asta nu pot uita. Dar trebuie sa ma gindesc ca eu eram foarte vulnerabila atunci si oricine mi-ar fi aratat iubire si tandrete probabil m-ar fi facut sa ma simt la fel.

Observ ca-mi face bine ca am scris, cu ocazia asta am putut structura putin cam ce-i in mintea mea. Imi este mult mai clar acum...multumesc inca o data tuturor celor care ati luat din timpul vostru ca sa ma ajutati pe mine..
kudika_9980
Postat pe 27 Iulie 2012 15:37
De la: kudika_9980, la data 2012-07-27 15:37:42Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns. Ce bine e sa ai si niste pareri din afara.

Cred ca aveti dreptate. Nu m-a iubit! a urmarit sa-si intemeieze o familie cu oricine ar fi fost disponibil. Probabil daca ma iubea ar fi asteptat, si-n primul rand n-ar fi vorbit si cu altele in paralel. Da, a facut gesturi frumoase pentru mine, dar in acelasi timp si pentru el, si lui ii faceau bine. L-am idealizat, probabil nu pot uita felul in care m-a facut sa ma simt, cred ca asta nu pot uita. Dar trebuie sa ma gindesc ca eu eram foarte vulnerabila atunci si oricine mi-ar fi aratat iubire si tandrete probabil m-ar fi facut sa ma simt la fel.

Observ ca-mi face bine ca am scris, cu ocazia asta am putut structura putin cam ce-i in mintea mea. Imi este mult mai clar acum...multumesc inca o data tuturor celor care ati luat din timpul vostru ca sa ma ajutati pe mine..



Da,draga mea,atunci ai fost vulnerabila,dar aceasta stare o prezinti si acum,ai mare grija!!!Pe fondul acestei vulnerabilitati,,o poti lua pe o cale gresita,,eu,una,sper sa nu se intample astfel!!Nu poti sterge trecutul din viata ta ,dar il poti parfuma cu levantica si il poti pune in sipetul cu amintiri dragi tie!!!Si retine,,timpul nostru,,poate fi "vindecarea " ta!!!
MissRainbow
Postat pe 27 Iulie 2012 16:10
MissRainbow...nu cred c-am sa-i pun levantica, realizez ca nu e o amintire frumoasa, a fost mai mult minciuna, eu m-am mintit pe mine toti acesti ani. Imi trebuie probabil ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea, dar am sa-mi revin. Probabil cum eram eu disperata dupa afectiune, asa era si el disperat sa se insoare...doi disperati . E de plansu-rasu...

Multumesc, MissRainbow..
kudika_9980
Postat pe 27 Iulie 2012 17:36
De la: kudika_9980, la data 2012-07-27 17:36:11MissRainbow...nu cred c-am sa-i pun levantica, realizez ca nu e o amintire frumoasa, a fost mai mult minciuna, eu m-am mintit pe mine toti acesti ani. Imi trebuie probabil ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea, dar am sa-mi revin. Probabil cum eram eu disperata dupa afectiune, asa era si el disperat sa se insoare...doi disperati . E de plansu-rasu...

Multumesc, MissRainbow..



Levantica este pentru parfum,draga mea,,,amintirile ,,le vei adaposti la umbra acestui parfum,nealterandu-le continutul in vreun fel!!!Nu ai pentru ce!!!
MissRainbow
Postat pe 27 Iulie 2012 18:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sufar... 8 De la: kudika_28289 18 Aprilie 2013 11:23
Help.... (inca un subiect banal) 30 De la: _dulcik_ 7 Martie 2009 16:52
morr!!:((((((((((((((( 98 De la: baiat_anonim 25 Noiembrie 2009 20:19
Un soc din care nu imi pot reveni.. 56 De la: ice_flower 23 Februarie 2010 19:21
nustiu ce anume sa fac? 38 De la: kudika_14431 12 Septembrie 2012 17:46