Setari Cookie-uri

buna....

Buna tuturor....desi am cont de foarte mult pe acest site nu am simtit nevoia de a scrie ceva pe aici.Acum sunt foarte suparata...in urma unor analize am constatat ca glicemia este mare adika 139...sora mea este asistenta si mi a luat glicemia in fiecare zi si era foarte mica adica 54.64,70 si dupa masa cel mai mult a fost 90.Mai am si probleme cu lipsa de calciu cu totusi ca ea mi a iesit foarte bine.Nici numai stiu ce sa cred...cum sa mananac...am renuntat si la tig...si la dulce dar am niste stari foarte ciudate...in ultima perioada adika de vro 1sapt simt ca imi este foarte usacata gura..ametesc..am o stare de deprimare...senzatii ca ma sufoc...transpir foarte mult....sunt disperata ca peste 5 zile plec inapoi in alta tara si nu stiu ce sa fac...stii cineva ce ar trebui sa fac sau dece se intampla toate astea???.MULTUMESC MULT!!!!!
baffy
Postat pe 29 Iulie 2012 18:27
De la: baffy, la data 2012-07-29 18:27:45Buna tuturor....desi am cont de foarte mult pe acest site nu am simtit nevoia de a scrie ceva pe aici.Acum sunt foarte suparata...in urma unor analize am constatat ca glicemia este mare adika 139...sora mea este asistenta si mi a luat glicemia in fiecare zi si era foarte mica adica 54.64,70 si dupa masa cel mai mult a fost 90.Mai am si probleme cu lipsa de calciu cu totusi ca ea mi a iesit foarte bine.Nici numai stiu ce sa cred...cum sa mananac...am renuntat si la tig...si la dulce dar am niste stari foarte ciudate...in ultima perioada adika de vro 1sapt simt ca imi este foarte usacata gura..ametesc..am o stare de deprimare...senzatii ca ma sufoc...transpir foarte mult....sunt disperata ca peste 5 zile plec inapoi in alta tara si nu stiu ce sa fac...stii cineva ce ar trebui sa fac sau dece se intampla toate astea???.MULTUMESC MULT!!!!!



Uscaciunea gurii,,este semnal de alarma,,ai grija ,planeaza suspiciunea de diabet!!!!Daca poti rezolva intr-un timp scurt,prezinta-te la medic pentru efectuarea setului de analize obligatorii!!!
MissRainbow
Postat pe 29 Iulie 2012 18:32
PAI AM FACUT ANALIZE SI MI AU IESTI BUNE CU EXCEPTIA DE GLICEMIE...CARE ERA 138..DAR NU IMI GASESC EXPLICATIA CA EU ACASA O GASESC MEREU MICA...ADIKA E OK CRED 64.70.80.....SORA MEA MI A ZIS SA NU FIE DOAR O ANALIZA INCORECTA....NU STIU CE SA ZIC...M AM SPERIAT ATAT DE TARE....M AM DEPRIMAT ASA DE TARE...NUMAI STIU DE MINE MAI ALES CA TREBUIE SA PLEC INAPOI...MAINE MA DUC LA MEDICUL DE FAMILE...SI DIM AS VREA SA IMI REPET ANALIZELE SA FIU SIGURA DE ELE....
baffy
Postat pe 29 Iulie 2012 18:37
De la: baffy, la data 2012-07-29 18:37:11PAI AM FACUT ANALIZE SI MI AU IESTI BUNE CU EXCEPTIA DE GLICEMIE...CARE ERA 138..DAR NU IMI GASESC EXPLICATIA CA EU ACASA O GASESC MEREU MICA...ADIKA E OK CRED 64.70.80.....SORA MEA MI A ZIS SA NU FIE DOAR O ANALIZA INCORECTA....NU STIU CE SA ZIC...M AM SPERIAT ATAT DE TARE....M AM DEPRIMAT ASA DE TARE...NUMAI STIU DE MINE MAI ALES CA TREBUIE SA PLEC INAPOI...MAINE MA DUC LA MEDICUL DE FAMILE...SI DIM AS VREA SA IMI REPET ANALIZELE SA FIU SIGURA DE ELE....


Repeta analizele la alta clinica medicala,,senzatiile de sete si uscaciune a gurii,,denota un posibil diabet debutant!!!Urgent,,,la analize!!!!
MissRainbow
Postat pe 29 Iulie 2012 18:40
ce pot sa spun abia astept sa vad cum ies....oricum am auzit de la multe persoane ca senzatia de gura uscata si mai ales de sete e un semn.....prefer sa cred ca e doar o aluzie dea mea cu diabetul....si asa sunt foarte pretentioasa la mancare un regim alimentar m ar da peste cap complet...cred mi ar trebui foarte mult timp sa ma obisnuiesc....sunt tanara ..nici macar un copil nu am ....si ma tot intreb cum de am ajuns aici...niciodata nu am fost cu dulciurile..decat asa de 2 3 ori pe sapt ceva usor...nu cola...nu fast-food mult decat doar ocazional adika sa ziceam de 2 3 ori pe luna...sucuri dar nu in exces...nu zahar ...nu paine sa zicem 2 3 felii pe zi....nici ereditar nu e....nu pot sa imi dau seama daca ar fi intradevar diabet de la ce l am facut......multumesc pt raspunsuri...
baffy
Postat pe 29 Iulie 2012 19:18
De la: baffy, la data 2012-07-29 19:18:25 ce pot sa spun abia astept sa vad cum ies....oricum am auzit de la multe persoane ca senzatia de gura uscata si mai ales de sete e un semn.....prefer sa cred ca e doar o aluzie dea mea cu diabetul....si asa sunt foarte pretentioasa la mancare un regim alimentar m ar da peste cap complet...cred mi ar trebui foarte mult timp sa ma obisnuiesc....sunt tanara ..nici macar un copil nu am ....si ma tot intreb cum de am ajuns aici...niciodata nu am fost cu dulciurile..decat asa de 2 3 ori pe sapt ceva usor...nu cola...nu fast-food mult decat doar ocazional adika sa ziceam de 2 3 ori pe luna...sucuri dar nu in exces...nu zahar ...nu paine sa zicem 2 3 felii pe zi....nici ereditar nu e....nu pot sa imi dau seama daca ar fi intradevar diabet de la ce l am facut......multumesc pt raspunsuri...



Diabetul se poate declansa si pe fond de stres sau in urma unui soc de intensitate mare,la care se adauga faptul ca este ereditar!!!Ai pe cineva, in familie,bolnav de diabet zaharat?
MissRainbow
Postat pe 29 Iulie 2012 19:24
De la: baffy, la data 2012-07-29 18:27:45Buna tuturor....desi am cont de foarte mult pe acest site nu am simtit nevoia de a scrie ceva pe aici.Acum sunt foarte suparata...in urma unor analize am constatat ca glicemia este mare adika 139...sora mea este asistenta si mi a luat glicemia in fiecare zi si era foarte mica adica 54.64,70 si dupa masa cel mai mult a fost 90.Mai am si probleme cu lipsa de calciu cu totusi ca ea mi a iesit foarte bine.Nici numai stiu ce sa cred...cum sa mananac...am renuntat si la tig...si la dulce dar am niste stari foarte ciudate...in ultima perioada adika de vro 1sapt simt ca imi este foarte usacata gura..ametesc..am o stare de deprimare...senzatii ca ma sufoc...transpir foarte mult....sunt disperata ca peste 5 zile plec inapoi in alta tara si nu stiu ce sa fac...stii cineva ce ar trebui sa fac sau dece se intampla toate astea???.MULTUMESC MULT!!!!!


Gura uscata, transpiratia abundenta, pot fi unele dintre simptomele diabetului zaharat, din cate stiam. Atentie la alimentatie si incearca sa faci multa miscare. Ceaiul de afine iti poate regla glicemia.

In orice caz, prezinta-te la un control medical, doar un medic e in masura sa evalueze starea ta de sanatate.
kudika_10817
Postat pe 30 Iulie 2012 11:42
De la: baffy, la data 2012-07-29 19:18:25 ce pot sa spun abia astept sa vad cum ies....oricum am auzit de la multe persoane ca senzatia de gura uscata si mai ales de sete e un semn.....prefer sa cred ca e doar o aluzie dea mea cu diabetul....si asa sunt foarte pretentioasa la mancare un regim alimentar m ar da peste cap complet...cred mi ar trebui foarte mult timp sa ma obisnuiesc....sunt tanara ..nici macar un copil nu am ....si ma tot intreb cum de am ajuns aici...niciodata nu am fost cu dulciurile..decat asa de 2 3 ori pe sapt ceva usor...nu cola...nu fast-food mult decat doar ocazional adika sa ziceam de 2 3 ori pe luna...sucuri dar nu in exces...nu zahar ...nu paine sa zicem 2 3 felii pe zi....nici ereditar nu e....nu pot sa imi dau seama daca ar fi intradevar diabet de la ce l am facut......multumesc pt raspunsuri...


Diabetul poate fi declansat si de stres, dar si de unele infectii virale.
kudika_10817
Postat pe 30 Iulie 2012 11:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alimentatie si sanatate 17 De la: kudika410890 16 Mai 2013 15:49
Merita iubirea mea un sacrificiu?????????????? 15 De la: rashela 19 Martie 2011 08:06
Vreau neaparat sa aflu , e chiar urgent !!! 7 De la: happygiggle0 17 Mai 2015 11:42
reflexoterapie 1 De la: JADteh_maseurreflexo 11 Iunie 2011 18:21
apendicita 2 De la: bombonica_dulce 7 Noiembrie 2010 16:25