Setari Cookie-uri

Regim dupa enerocolita

Buna! Ieri am iesit din spital dupa ce am facut enterocolita!Mia fost rau si abia a 3 a zi am mers la spital unde am stat 3 zile. Ce am voie sa mananc acum?Si cu reintroduc alimentele in dieta mea?
kudika514482
Postat pe 11 August 2012 10:28
Intrebarile astea trebuia sa le pui medicului care te-a externat. E o boala tare sensibila, trebuie sa ai grija, poate recidiva foarte repede.
GHEISA_
Postat pe 11 August 2012 10:32
De la: kudika514482, la data 2012-08-11 10:28:43Buna! Ieri am iesit din spital dupa ce am facut enterocolita!Mia fost rau si abia a 3 a zi am mers la spital unde am stat 3 zile. Ce am voie sa mananc acum?Si cu reintroduc alimentele in dieta mea?



1



- Ceai de menta indulcit cu glucoza 5% (glucoza praf cumparata din farmacii)
- Apa plata

Hidratarea se face in cantitati mici progressive, 1-2 lingurite la 10 minute, timp de 6 ore.

2. Daca toleranta digestiva s-a restabilit (nu mai varsa, accepta lichidele pe gura) se pot administra urmatoarele:

- Mar copt
- Banana
- Crutoane de paine (se taie mici cubulete si se lasa la uscat in cuptorul incins pana ajung la culoarea aurie)
- Zeama de supa (morcov, dovlecel, orez) usor sarat

Ziua 2

1. Se introduc progresiv alimente in functie de toleranta digestiva
2. Model:


- 2x mar copt + banana + branza de vaca (facuta in casa din lapte fiert 20 min + Calciu lactic)
- 1x supa (morcov, dovlecel, orez, ulei vegetal - 5ml ulei la 1 litru de supa) + pilaf dietetic (orez, apa, sare, ulei) + carne de pui fiarta sau gratar (preparata separat, NU in supa)


Zilele 3-4

Modelul anterior + paste fainoase cu branza la cuptor, paine prajita cu branza de vaca, budinca de orez cu branza gratinata la cuptor.

!!! Pentru indulcire se va utiliza glucoza praf 5% (5g glucoza la 100g produs).

!!! NU se vor utiliza: Zaharina, Fructoza, Zaharoza, Aspartam sau alti indulcitori.
Alimente interzise

- Lapte cu lactoza
- Smantana
- Iaurt
- Branzeturi
- Cartofi
- Compoturi
- Fructe crude
- Legume (rosii, castraveti, ridichi)
- Biscuiti, prajituri, creme, gem
- Inghetata
- Miere, zahar
- Supe cu zeama de carne (pui, vita, porc, organe)
- Sucuri de fructe
Thais13
Postat pe 11 August 2012 10:44
De la: kudika514482, la data 2012-08-11 10:28:43Buna! Ieri am iesit din spital dupa ce am facut enterocolita!Mia fost rau si abia a 3 a zi am mers la spital unde am stat 3 zile. Ce am voie sa mananc acum?Si cu reintroduc alimentele in dieta mea?



Chiar daca te -ai externat,trebuie sa continui ,la domiciliu,cu dieta prescrisa de catre medicul ,care te-a supravegheat in spital!!!

In primul rand,hidratarea cu apa plata si ceaiuri neindulcite,este esentiala!!

Alimentatia se continua cu supe de legume,,carne fiarta,de pui sau vita,manzat,vitel,nu prajita sau la gratar!!Nu ai voie tocatura!!!Pestele este exclus ,deocamdata, din uz.Branza dulce de vaci,,atentie de unde o cumperi,este perisabila si fermenteaza foarte repede,in conditii de depozitare neprielnice!!Poti face in casa ,branza dulce ,din lape in care pui tablete de Calciu Lactic.Nu ai voie prajeli,fructe crude,condimente sau excitante precum cafeaua si sucurile acidulate!!Deasemenea,poti consuma orez fiert cu garnitura din sote de legume,in care sa predomine morcovul,acesta fiind recunoscut ca element esential in tratarea enterocolitelor!!!Elimina,temporar,dulciurile din consumul zilnic!!Toate alimentele se introduc treptat,in functie de toleranta organismului tau!Presupun ca ti s-a recomandat si tratament medicamentos,pe langa regimul alimentar!!Poti consuma paine prajita sau sub forma de crutoane.Nu ai voie ciorbe,cartofi si ceapa trebuie scoasa din supa de legume.Lactatele sunt interzise o perioada de timp,produc fermentatie in cavitatea abdominala.Ca fruct,poti consuma banane si compot din mere,,foarte putin indulcit sau deloc.Mere coapte,,acestea le poti consuma linistita,dar gradual,nu totul o data!!Orice aliment aduce aportul sau,dar mare grija la modul cum le consumi si la starea de prospetime!!
MissRainbow
Postat pe 11 August 2012 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Forum Psihologie 17 De la: anastasia_m 14 Ianuarie 2011 20:10
escapelle-eficienta 3 De la: Soarec 26 Iulie 2010 22:34
Am nevoie de sfaturi, dar nu rautacioase plz 96 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 20:23
Nu stiu ce sa mai fac ! 24 De la: kudika368134 17 Aprilie 2013 20:49
Hipotensiune 4 De la: kudika_13737 7 August 2012 15:55