Setari Cookie-uri

am 14 ani si in 2 ani nu am fumat decat 5 pachete de tigari!!!

am 14 ani si am fumat in 2 ani maxim 5 pachete de tigari acum mama vrea sa ma duca la radiografie se vede ceva
kudika_15003
Postat pe 26 August 2012 17:59
De la: kudika_15003, la data 2012-08-26 17:59:45am 14 ani si am fumat in 2 ani maxim 5 pachete de tigari acum mama vrea sa ma duca la radiografie se vede ceva

Nu ai nimic la plamani...inca! Dar ai putea sa incetezi a mai fuma, esti inca la o varsta fraceda si, DA, ti-ar putea afecta plamanii daca vei continua !
rondina
Postat pe 26 August 2012 18:04
De la: kudika_15003, la data 2012-08-26 17:59:45am 14 ani si am fumat in 2 ani maxim 5 pachete de tigari acum mama vrea sa ma duca la radiografie se vede ceva



Ce anume sa vada???Daca s-a depus gudronul pe pleura plamanilor???Putin probabil,daca este sa respectam cele declarate de tine!!!La varsta ta,,ar trebui sa cheltui suma ,ce reprezinta contravaloraea unui pachet de tigari,,pe fructe si legume,,mult mai necesare pentru dezvoltarea ta armonioasa!!!Dar vorbsesc aiurea,nu????? Copii,nu va bateti joc de corpurile si sanatatea voastra,,mai tarziu,,veti ajunge sa plangeti in pumni!!!Atat radiografia cat si radioscopia pulmonara,,sunt eficiente in scopul urmarit,,dar nu cred ca este cazul ,in acest moment,ca mama ta sa te supuna unei radieri inutile.Lasa acest viciu!!!Esti inca un copil,,in plina evolutie fizica!!!
MissRainbow
Postat pe 26 August 2012 18:07
De la: kudika_15003, la data 2012-08-26 17:59:45am 14 ani si am fumat in 2 ani maxim 5 pachete de tigari acum mama vrea sa ma duca la radiografie se vede ceva



Indiferent ce se va vedea in radiografie nu mai fuma.Iti va distruge tot corpul fumatul, nu numai plamanii.
Thais13
Postat pe 26 August 2012 18:07
De la: kudika_15003, la data 2012-08-26 17:59:45am 14 ani si am fumat in 2 ani maxim 5 pachete de tigari acum mama vrea sa ma duca la radiografie se vede ceva


Efectele nocive ale fumatului

06 Iun 2005
Intr-o tigara sunt continute 43 de substante chimice care cauzeaza cancer. Nicotina continuta de tigari este toxica si letala in doze mari. Cand isi iau doza de nicotina fumatorii inhaleaza alte patru mii de substante chimice. Multe dintre aceste componente sunt active chimic si produc schimbari negative asupra corpului.

Substante chimice periculoase continute de tigari:

- Gudronul: este un termen general pentru mai multe particule ce rezulta din fumul de tigara. Particulele contin substante chimice printre care oxizi de nitrogen, dioxid de carbon si monoxid de carbon. Gudronul e maro si are gust neplacut, pateaza dintii, unghiile si tesuturile de plaman. Gudronul contine benzpiren, o hidrocarbura puternic cancerigena.

- Monoxidul de carbon: este un gaz inodor fatal in doze mari pentru ca ia locul oxigenului din sange. Fiecare celula de sange contine o proteina complexa numita hemoglobina; moleculele de oxigen sunt trasportate prin corp lipite de sau agatate de proteine. Monoxidul de carbon se leaga de mai mult de hemoglobina decat de oxigen. Aceasta inseamna ca inima unui fumator trebuie sa munceasca mai mult pentru oxigenarea creierului, a inimii, a muschilor si a altor organe vitale.

- Oxizi de nitrogen: experimentele pe animale au aratat ca oxizii de nitrogen afecteaza plamanii. Se crede ca oxizii de nitrogen sunt niste substante chimice particulare in tutun care cauzeaza boala de plamani si efizem.

- Cianura de hidrogen: plamanii au niste perisori (cili) care ajuta la "curatarea" plamanilor prin indepartarea substantelor straine care ajung acolo. Cianura de hidrogen impiedica derularea procesului de curatare a plamanilor in sensul ca substantele otravitoare ale fumului de tigara raman in plamani.

- Amoniac: este o substanta chimica foarte puternica gasita in produsele de curatat, se foloseste pentru conservarea organelor umane de la morga, care este de asemenea nociv pentru plamani.

- Metale: fumul de tigara contine metale periculoase printre care: arsenic, cadmiu si plumb. Multe din aceste metale sunt cancerigene.

- Compusi radioactivi: fumul de tigara contine compusi radioactivi care sunt cancerigeni.


Efectele fumatului asupra sistemul respirator:
- iritatia traheei si a laringelui;
- reduce functionarea plamanilor si cauzeaza insuficienta respiratorie datorita umflarii si limitarii areajului plamanilor;
- cauzeaza mucozitate excesiva in pasajele plamanilor;
- incapacitatea plamanilor de a curata si elimina substantele otravitoare se transforma in iritatii ale plamanilor.


Efectele fumatului asupra sistemul circulator:
- cresterea tensiunii arteriale si rata batailor inimii;
- strangerea vaselor de sange rezultand o scadere a temperaturii corpului;
- mai putin sange oxigenat in corp;
- sange aglutinant care este predispus la coagulare;
- vatamarea liniilor arteriale contribuind la artroscleroza (depuneri de grasime pe peretii arteriali);
- cresterea riscului de infarct datorita blocajelor in circulatia sangelui.


Efectele fumatului asupra sistemul imunitar:
- sistemul imunitar nu mai fuctioneaza bine;
- persoanele fumatoare sunt mai expuse la infectii;
- procesul de vindecare a organismului este mai lung.


Efectele fumatului asupra sistemul muscular si osos:
- reducerea circulatiei sangelui in zona extremitatilor (degetele mainilor si picioarelor);
- incordarea muschilor;
- reducerea masei osoase.


Alte efecte ale fumatului asupra corpului:
- iritarea si inflamarea stomacului si a intestinelor;
- cresterea riscului de sangerari gastrointestinale;
- reducerea simturilor tactile si gustative;
- aparitia ridurilor premature;
- risc ridicat de orbire si pierdere a parului;
- gingivita.


Efectele fumatului asupra barbatilor:
- reducerea nivelului de hormoni sexuali;
- impotenta cauzata de reducerea circulatiei sangelui in zona inghinala;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand si cancerul penian.


Efectele fumatului asupra femeilor:
- reducerea fertilitatii;
- scaderea apetitului sexual;
- reducerea nivelului de hormoni feminini;
- absenta menstruatiei sau ciclu menstrual neregulat;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand cancer de col uterin, cancer la san.


Efectele fumatului asupra fetusilor:
- cresterea riscului de avort spontan, nastere prematura sau nasterea copilului mort;
- risc mare in aparitia problemelor de dezvoltare ca deficit de atentie si hiperactivitate;
- un tata fumator poate sa afecteze fetusul chiar daca mama nu este fumatoare, ea este expusa la fumat pasiv; daca mama copilului fumeaza si in timpul primului an de viata copilul risca sa aiba infectii la urechi, boli respiratorii precum astm, sindromul mortii subite si cancer ca Leucemia limfatica cronica (LLC).


Boli cauzate de fumatul de durata
Un fumator inrait este expus unui risc mare de aparitie a bolilor letale incluzand:

- toate tipurile de cancer precum cancerul de plamani, de gura, de nas, de gat, pancreas, leucemie, de rinichi, penial, de col uterin, de veriza urinara, de colon;
- boli de plamani precum bronsite cronice, boli pulmonare cronice si efizem;
- boala arteriala coronariana, boli de inima si atacuri de inima;
- ulcer al sistemului digestive;
- osteoporoza;
- circulatie peririferica slaba care poate duce la amputari.

Unde ne putem informa?
La medicul de familie sau orice medic.


De retinut!

- Mai mult de patru mii de substante chimice din fumul de tigara sunt substante chimice active si determina schimbari fatale in corpul omenesc.

- Cele mai nocive substante din fumul de tigara sunt gudronul, monoxidul de carbon, oxidul de nitrogen, cianura de hidrogen, metalele, amoniacul si compusii radioactivi.


Dumneavoastra alegeti!

Ele.ro
Thais13
Postat pe 26 August 2012 21:02
Nu se vede nimic dar e foarte probabil ca la un moment dat sa-ti simta respiratia de cal.
kudika_14853
Postat pe 26 August 2012 21:04
De la: kudika_14853, la data 2012-08-26 21:04:26Nu se vede nimic dar e foarte probabil ca la un moment dat sa-ti simta respiratia de cal.


de cal care a pascut tutun probabil pentru ca daca a mancat mentosane va avea o respiratie proaspata asa mancau calul si iapa mea
picard-jean-luc
Postat pe 26 August 2012 21:08
Pai isi ia tigari si nu-i mai raman bani si de mentosane.
kudika_14853
Postat pe 26 August 2012 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietenia 37 De la: pisicuta_razboinica 23 Septembrie 2009 19:45
Oare e cadoul potrivit... 11 De la: ave_alexu 17 Ianuarie 2010 17:46
Buna 40 De la: friends_forever 21 Iunie 2011 01:21
voi ce prieten aveti? 11 De la: Elyaa 16 Iulie 2011 22:18
Codul bunelor manere pi net! 170 De la: andreea1976 21 Septembrie 2009 21:27