Setari Cookie-uri

efect invers al ACurilor

buna de o saptamana jumate iau ac yaz(cele mai bune,ultima generatie si o gramada de bani,asa umbla vorba),la recomandarea medicului pentru a scapa de durerile de burta din timpul menstruatiei dar si pentru protectie.pe langa aceste doua beneficii ma asteptam si la imbunatatirea aspectului tenului meu,dar s-a intamplat contrariu,mi-au aparut cosuri care de obicei nu le am decat inainte de menstruatie,chiar mai multe si vad ca incep sa-mi apara si pe spate 2,3.
doctora e in concediu acuma nu stiu ce sa cred e o reactie doar pana se obisnuieste organismul,trebuie schimbate sau sa nu le mai iau deloc?a mai patit cineva asa?chiar nu stiu ce sa fac,alte reactii adverse nu am mai avut de la ele.va pupic
ioana_maddy20
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:03
asa se intampla cand te dopezi

Postat pe 3 Septembrie 2012 10:04
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:03:06buna de o saptamana jumate iau ac yaz(cele mai bune,ultima generatie si o gramada de bani,asa umbla vorba),la recomandarea medicului pentru a scapa de durerile de burta din timpul menstruatiei dar si pentru protectie.pe langa aceste doua beneficii ma asteptam si la imbunatatirea aspectului tenului meu,dar s-a intamplat contrariu,mi-au aparut cosuri care de obicei nu le am decat inainte de menstruatie,chiar mai multe si vad ca incep sa-mi apara si pe spate 2,3.
doctora e in concediu acuma nu stiu ce sa cred e o reactie doar pana se obisnuieste organismul,trebuie schimbate sau sa nu le mai iau deloc?a mai patit cineva asa?chiar nu stiu ce sa fac,alte reactii adverse nu am mai avut de la ele.va pupic



Problema ta nu are legatura cu folosirea contraceptivelor!!!Ia-le ,in continuare,pana la intoarcerea medicului din concediu,si in functie de evolutia acelor cosuri,,te poti prezenta la o consultatie,si mai exista varianta consultului la un medic dermatolog!!!
MissRainbow
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:08
nu stiu c sa zic daca nu are legatura ,de unde coincidenta asta asa mare,cum le-am luat cum au aparut?
ioana_maddy20
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:12
De la: MissRainbow, la data 2012-09-03 10:08:55
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:03:06buna de o saptamana jumate iau ac yaz(cele mai bune,ultima generatie si o gramada de bani,asa umbla vorba),la recomandarea medicului pentru a scapa de durerile de burta din timpul menstruatiei dar si pentru protectie.pe langa aceste doua beneficii ma asteptam si la imbunatatirea aspectului tenului meu,dar s-a intamplat contrariu,mi-au aparut cosuri care de obicei nu le am decat inainte de menstruatie,chiar mai multe si vad ca incep sa-mi apara si pe spate 2,3.
doctora e in concediu acuma nu stiu ce sa cred e o reactie doar pana se obisnuieste organismul,trebuie schimbate sau sa nu le mai iau deloc?a mai patit cineva asa?chiar nu stiu ce sa fac,alte reactii adverse nu am mai avut de la ele.va pupic



Problema ta nu are legatura cu folosirea contraceptivelor!!!Ia-le ,in continuare,pana la intoarcerea medicului din concediu,si in functie de evolutia acelor cosuri,,te poti prezenta la o consultatie,si mai exista varianta consultului la un medic dermatolog!!!


de unde sti asta ? i-ai facut analize hormonale pe privat ?



Postat pe 3 Septembrie 2012 10:12
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:12:09nu stiu c sa zic daca nu are legatura ,de unde coincidenta asta asa mare,cum le-am luat cum au aparut?


nu are legatura , ai e cazu! mai documenteaza-te

n-o ascultat pe tanti asta , ea spala la varza pe toate topicele ... habar n-are despre ce vorbeste .


Postat pe 3 Septembrie 2012 10:13
*cauza

Postat pe 3 Septembrie 2012 10:13
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:12:09nu stiu c sa zic daca nu are legatura ,de unde coincidenta asta asa mare,cum le-am luat cum au aparut?



Draga mea,,daca suferi de acnee,nu ne-ai spus aceste detalii,s-ar putea ca aceste contraceptive sa actioneze in sensul scoaterii acestora la suprafata pielii,dar va fi o situatie de moment!!!Inainte de a ti se prescrie aceste anticonceptionale,ti s-au facut analizele corespunzatoare,,cele legate de nivelul hormonal?????
MissRainbow
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:18
pai si oare ce sa fac sa le iau sau sa le las naibii,ca nu vreau sa-mi explodeze fata si mai tare.?e in concediu pana pe 17,ce fac pana atunci?
ioana_maddy20
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:21
Banuiesc ca inainte sa-ti administreze anticonceptionalele ti-a facut o serie de analize .
Atunci cand incepi sa administrezi hormoni sau sa schimbi tipul de anticonceptinal cu care s-a obisnuit organismul se poate intampla sa apara acnee,acuma depinde foarte tare si ce produse cosmetice folosesti .
incearca sa-ti faci niste analize hormonale.du-te la endocrinolog.
Piscolinoo
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:24
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:21:30pai si oare ce sa fac sa le iau sau sa le las naibii,ca nu vreau sa-mi explodeze fata si mai tare.?e in concediu pana pe 17,ce fac pana atunci?



Ti-am adt varianta,,prezinta-te la un consult dermatologic,,oricum,,cele doua specialitati colaboreaza in astfel de cazuri,,la care se adauga si Endocrinologia!!Medicii ginecologi cu experienta,prescriu contraceptive,doar in urma vizualizarii pacientului,tinand cont de varsta si istoricul starii de sanatate ale celei in cauza,,fara recomandare de analize!!!Ai mai suferit de o astfel de explozie de cosuri???
MissRainbow
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:28
nu mi-a dat sa fac nici o analiza,m-am plans ca ma doare burta de stau lipita de pat la menstruatie si asta mi-a prescris.nu aveam acnee inainte cate un cos asa din cand in cand si 2,3 inainte de menstruatie,acuma am vreo 6,7 pe fata si parca-s si mai dureroase decat de obicei,poate doar asociez eu aiurea,ca imi e frica.nu stiu ce sa fac pana ajung la medic fie el si endocrinolog cel putin saptamana asta nu am nici o sansa,din cauza serviciului.daca le intrerup ce se poate intampla?
ioana_maddy20
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:30
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:30:22nu mi-a dat sa fac nici o analiza,m-am plans ca ma doare burta de stau lipita de pat la menstruatie si asta mi-a prescris.nu aveam acnee inainte cate un cos asa din cand in cand si 2,3 inainte de menstruatie,acuma am vreo 6,7 pe fata si parca-s si mai dureroase decat de obicei,poate doar asociez eu aiurea,ca imi e frica.nu stiu ce sa fac pana ajung la medic fie el si endocrinolog cel putin saptamana asta nu am nici o sansa,din cauza serviciului.daca le intrerup ce se poate intampla?



Esti panicoasa din fire,asa este???

Draga mea,,nu se intampla nimic grav daca intrerupi administrarea de contraceptive,,numai ca acele dureri vor reaparea si ,in plus de asta,va trebui sa te protejezi prin alta metoda,in cazul contactului sexual.Poti merge la oricare dintre cei doi medici,dermatolog si endocrinolog,pana la intoarcerea medicului ginecolog din concediu!!!Stii,cumva,ce inseamna invazie de cosuri???? Fiecare substanta hormonala,,vine cu avantajele si dezavantajele ei,din acest motiv,,ar fi trebuit sa faci niste analize,inainte de a incepe cura de contraceptive!!!!!!
MissRainbow
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:35
da stiu ca nu-i chiar o invazie da e ceva ce de obicei nu se intampla si am pus asta pe seama acurilor.mai astept vreo 2,3 zile si daca situatia se inrautateste cred ca o sa le intrerup pana ajung la medic.multumesc
ioana_maddy20
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:46
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:30:22nu mi-a dat sa fac nici o analiza,m-am plans ca ma doare burta de stau lipita de pat la menstruatie si asta mi-a prescris.nu aveam acnee inainte cate un cos asa din cand in cand si 2,3 inainte de menstruatie,acuma am vreo 6,7 pe fata si parca-s si mai dureroase decat de obicei,poate doar asociez eu aiurea,ca imi e frica.nu stiu ce sa fac pana ajung la medic fie el si endocrinolog cel putin saptamana asta nu am nici o sansa,din cauza serviciului.daca le intrerup ce se poate intampla?

mai,du-te de -ti fa analizele ,FSH-ul si LH-ul.Mno si cu analiza meri la medic .Daca e ceva stie nenea doctor ce tre sa-ti dea .
Piscolinoo
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:50
De la: ioana_maddy20, la data 2012-09-03 10:46:32da stiu ca nu-i chiar o invazie da e ceva ce de obicei nu se intampla si am pus asta pe seama acurilor.mai astept vreo 2,3 zile si daca situatia se inrautateste cred ca o sa le intrerup pana ajung la medic.multumesc



Tu decizi!!!Aparitia cosurilor poate avea si alte cauze,nu neaparat prezenta contraceptivelor,,ai grija si la alimentatie,,este foarte importanta,,in tratatrea cosurilor,,orice excitant,caldura excesiva,cosmetice de calitate indoielnica,chiar si sapunul de toaleta folosit,,pot conduce la aparitia de cosuri!!
MissRainbow
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex cu mama...iubitei mele... 102 De la: spiridusha_diana 22 Aprilie 2009 08:41
dilema :) 14 De la: Lucia38 21 Decembrie 2009 10:33
sex cu seful.. 16 De la: _dulcik_ 12 Februarie 2009 21:44
fazan rapid 85 De la: salu2010 21 Iunie 2010 18:14
o intrebare???? 9 De la: yumalai 29 Octombrie 2009 17:18