Setari Cookie-uri

Castiga cupcakes-uri delicioase de la Stephany's.ro!

Iubesc toamna !!!!
Amintirile de la bunici , de la culesul strugurilor , batutul nucilor si ritualul de preparea a conservelor ( preferam gemurile) sunt minunate !!!
Plimbarile la orice ora din zi , trecerea de la verdele predominant la ruginiul cald , aceata modificare a naturii ma fac sa ma simt minunat.
Cred ca Dumnezeu de aceea mi-a daruit cel mai important si mai drag lucru din viata unui om !!!
Pe 26 septembrie 2006 , am aduso pe lume pe fiica mea , Denisa
Era o zi insorita si luminoasa de toamna , cum sunt ochii fetitei mele !!!
Iubesc toamna , si imi ador printesa !!!!!
kudika_7670
Postat pe 1 Octombrie 2012 10:35
Dulceata de gutui , ceaiul de tei , mustul ...aromele copilariei mele
kudika_7670
Postat pe 1 Octombrie 2012 12:27
Toamna la bunici plina de aroma dulcetii de gutui si a mustului...
Bradea_Lacramioara
Postat pe 1 Octombrie 2012 14:43
Cea mai placuta amintire este aceea cand mergeam la tara sa culegem strugurii si aroma mustului.
alex4luka2
Postat pe 1 Octombrie 2012 15:40
Toamna se numara bobocii.Ce pacat ca tot mai multi concetateni de -ai nostrii isi numara numai grijile,necazurile ,nevoile.
EXISTENTA SITELUI DVS. mai panseaza anumite rani sufletesti,in masura mesajului transmis. si receptat de noi.Poate daca ar fi mai multi ca dvs.ar fi o picatura intr-un lac.
kudika414332
Postat pe 1 Octombrie 2012 16:08
Asociez numeroase arome, miresme, culori si aminitiri cu toamna, cum este si firesc. Cu noptile ei din ce in ce mai lungi si diminetile reci, cu zilele inca caldute, cu mirosul de frunze uscate, cu adierea rascolitoare a vantului, cu soarele stins ce scalda natura intr-o lumina difuza, cu norii cenusii ce ne trimit la visare, cu ploaia ciobaneasca ce ne trezeste nostalgii adormite, toamna este incomparabila. E trista, dar are o frumusete unica.Apoi toamna imi aduce aminte cu drag de copilaria la tara, de mirosul gutuilor coapte, de gramezile de porumb prospat cules, de fumul frunzelor uscate stranse in gramezi si arse de sateni cand isi pregateau curtile pentru iarna, de pivnita plina de bunatati a buncii, de dulceturi, de muraturi, de vin proaspat, de castanele coapte care aveau culoare parului meu, de noul an scolar... Da, paradoxal, pentru mine toamna este un inceput.
kudika493648
Postat pe 1 Octombrie 2012 16:42
mirosul imbietor de struguri
kudika420223
Postat pe 1 Octombrie 2012 18:11
Aroma nucilor lasata de nucul din curtea bunicilor este una dintre amintirile mele preferate.
kudika408449
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:17
De la: kudika_7670, la data 2012-10-01 12:27:11Dulceata de gutui , ceaiul de tei , mustul ...aromele copilariei mele
...da!!!!..chiar la asta ma gandeam si eu!!! sincer!!!...toate persista in mintea noastra fiindca au aroma copilariei!!!
mia2123
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:21
Toamna are aroma ei specifica, blanda si dulce plina de romantism si iubire. Pentru mine toamna reprezinta iubirea pentru ca este momentul in care mi-am gasit jumatatea.
kudika_12001
Postat pe 2 Octombrie 2012 12:02
aroma de bebe mic ; pe 23 septembrie 2006 s-a nascut fetita mea
iubesc toamna si imi ador fetita !!!!
kudika_7670
Postat pe 2 Octombrie 2012 12:55
Buna,


Pentru Ale ( adica eu ) toamna a venit intotdeauna cu aroma merelor rosii pe care le impartea cu Bobi, un frumos caine ciobanesc mioritic care a facut parte din familie timp de 17 ani si era nelipsit peste tot. Bobi, astepta pazind pragul bucatariei placinta cu mere si scortisoara si asculta linistit vantul, vantul si numai vantul peste tot si toate cele si o privea pe stapana lui care citea ... Mai tarziu... Bobi a hotarat sa-si vegheze stapana si sa asculte vantul ravasind frunzele de sub umbra visinului si a lasat totul in grija lui Satelit ( un lup care se plimba pe acoperis ) si toamna inseamna septembrie cu amintirile si povestile unde se afla Bobi si octombrie cu cupcake-uri aromate si vin rubiniu, si parfumul cartilor mai noi sau mai de demult...
Alexxxxi
Postat pe 2 Octombrie 2012 23:24
Amintirea cea mai draga din copilarie este aroma gemului de prune facut de mama in casa
rusescu_georgeta
Postat pe 3 Octombrie 2012 08:11
Nu voi uita niciodata perioada copilariei mele, cand, toamna destul de tarziu, participam cu forte proprii la culesul strugurilor din gradina parintilor mei. Aroma lor imi gadila narile si acum cand am ajuns la jumatatea vietii. imi amintesc cosurile pline cu struguri galbeni ca razele soarelui, bine copti si ffff aromati!!
ce vremuriiiiiii!!!
elenaval
Postat pe 3 Octombrie 2012 08:52
cea mai vie in mintea mea este aroma nucii prãjite in cumptor câteodatã ma apuca un dor de prãjiturile pe care mama mea le cocea pentru noi si safurez momentul alaturi de cei doi copii ai mei pentru a le ramane intiparit in minte peste ani aceeasi dulce amintere a prajiturilor cu nuci facute de mama.
Gaby_Sim_1
Postat pe 3 Octombrie 2012 13:14
23 SEPTEMBRIE 2006 - ZIUA DE NASTERE A FETITEI MELE !!!!
IUBESC TOAMNA SI IMI ADOR PRINTESA !!!!!
kudika_7670
Postat pe 3 Octombrie 2012 15:43
Aroma gutuii mari si galbene de pe batranul dulap al bunicii nu are egal si va avea niodata in sufletul si-n memoria mea olfactiva.
kudika_3483
Postat pe 3 Octombrie 2012 15:47
Aroma placintei de dovleac cu scortisoara.
black_angel_on_earth
Postat pe 3 Octombrie 2012 17:37
Aroma nucilor lasata de nucul din curtea bunicilor este una dintre amintirile mele preferate.
kudika408449
Postat pe 3 Octombrie 2012 18:35
Mirosurile toamnei sunt asociate cu mirosul satului natal. Mirosul de mamaliga ce forfotea incet la focul de vitza sau ciocani(partea lemnoasa a porumbului,pe care stau insirate boabele), mirosul de lapte proaspat muls si pus la fiert,mirosul intepator al mustului care fermenteaza in beci.Imi amintesc si de tulpinele de porumb pe care le cladeam in suri toamna sa avem cu ce hrani iarna animalele,de bostanii ce ii aduceam de pe camp(hrana pentru aceleasi animale) de mirosul de matase de porumb cand o curatam sa putem urca porumbul in leasa.
Imi amintesc de muntii de gogosari si de vinete pe care ii coceam in curte sa pregatim zacusca,de puiul la ceaun...mancarea de duminica la pranz....si de pastrama de oaie pe care o pregatea tata sa fie gata de Sf.Dumitru..........



Nu am scris pentru concurs,nu sunt din Bucuresti si ar fi foarte greu sa ridic premiul..........am scris doar ca m-a incitat subiectul!

cnicol2010
Postat pe 3 Octombrie 2012 19:39
Toamna...anotimp drag.In luna septembrie m-am casatorit.Simt si acum mireasma aceea de zi de toamna,nici prea calda,nici prea rece.Fructele coapte,strugurii parfumati,crizantemele...astea sunt cele mai dragi amintiri de toamna.
Silivestru_Madalin_1
Postat pe 3 Octombrie 2012 22:19
aleea castanilor in drum spre scoala :)
AndreeaChiricea9786
Postat pe 3 Octombrie 2012 22:54
Aroma gutuilor coapte de pe vechiul dulap al bunicii a ramas permanent in memoria mea olfactiva.Nimic n-a egalat-o!
kudika_3483
Postat pe 4 Octombrie 2012 05:38
Imi place foarte mult acest anotimp,imi aduc aminte cu drag de dulceata de gutui si dovleacul copt de bunica
madalinel
Postat pe 4 Octombrie 2012 12:56
Pentru mine cea mai frumoasa si placuta amintire legata de toamna este mirosul gutuilor coapte din cuptorul bunicii
kudika419819
Postat pe 4 Octombrie 2012 15:23
Placinta cu dovleac si nuci este cea mai placuta amintire a mea legata de toamna
medoc
Postat pe 4 Octombrie 2012 15:28
Aroma de capsunica (un soi de struguri foarte aromat) de pe bolta. Mi-aduce aminte de casa parinteasca si de rasfat.
addella
Postat pe 4 Octombrie 2012 16:35
Aroma nucilor lasata de nucul din curtea bunicilor este una dintre amintirile mele preferate.
kudika408449
Postat pe 4 Octombrie 2012 18:05
Cea mai draga aroma este cea a merelor glasate pe care le mancam atunci cand ma plimbam prin parc toamna....gemul de prune cu nuci si checul cu dovleac, mere, prune si migdale cu care ma incant si acum. cam bune toate,nu?
bubblesz
Postat pe 5 Octombrie 2012 11:10
Aroma gutuilor coapte de pe vechiul dulap al bunicii, ramane vie in memoria mea olfactiva si va ramane mereu.
kudika_3483
Postat pe 5 Octombrie 2012 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga un tratament complet de epilare definitiva oferit de Noblezza 139 De la: rodica_36 21 Decembrie 2010 14:39
Concurs: Castiga noua carte a lui Paulo Coelho! 702 De la: concursKudika 8 Decembrie 2010 17:48
Castiga stickere decorative CreativeStore! 157 De la: concursKudika 9 Martie 2011 13:18
Concurs: Cum ai petrecut Ziua Indragostitilor? 212 De la: luckyyyLuke 14 Martie 2009 02:42
Concurs Moulinex 942 De la: Emma4 11 Ianuarie 2011 11:40