Setari Cookie-uri

Il iubesc si el ma iubeste insa dragostea noastra nu este acceptata de parinti...ce sa fac?

M-am indragostit de el de 5 ani dragoste a aoarut pe neasteptate...peste citiva ani i-am spus ceea ce simt,el la fel sa indragostit de mine si citeva luni ne-am intilnit.cind parintii au aflat mi-au spus de la inceput ca noi sa ne despartim,imi parea ca ei vor intelegea vreo data sentimentele noastre insa asta nu sa intimplat si noi ne-am despartit.alaturi de el eram foarte fericita si multumita.peste trei ani am inceput sa din nou sa ne vedem in pofida faptului ca parintii erau contra relatiei noastre.si la fel poveste sa repetat.da,poate el nu este cel mai ideal insa nici eu nu sint ideala si cel mai important este ca noi ne iubim.impotriva noastra este o lume intreaga,ce sa fac ca sa fiu fericita alaturi de el?
kudika_17329
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:47
De la: kudika_17329, la data 2012-10-01 19:47:52M-am indragostit de el de 5 ani dragoste a aoarut pe neasteptate...peste citiva ani i-am spus ceea ce simt,el la fel sa indragostit de mine si citeva luni ne-am intilnit.cind parintii au aflat mi-au spus de la inceput ca noi sa ne despartim,imi parea ca ei vor intelegea vreo data sentimentele noastre insa asta nu sa intimplat si noi ne-am despartit.alaturi de el eram foarte fericita si multumita.peste trei ani am inceput sa din nou sa ne vedem in pofida faptului ca parintii erau contra relatiei noastre.si la fel poveste sa repetat.da,poate el nu este cel mai ideal insa nici eu nu sint ideala si cel mai important este ca noi ne iubim.impotriva noastra este o lume intreaga,ce sa fac ca sa fiu fericita alaturi de el?



Care sunt motivele ,care stau la baza impotrivirii parintilor???Aceasta retinere,legata de iubitul tau,trebuie sa aiba o explicatie logica,fundamentata pe niste argumente serioase,nu poate fi ceva ,privit ca o gluma de prost gust sau ca o toana de moment!!!

Ca raspuns la intrebarea ta,,pot sa-ti spun sa deschizi,chiar de a-i face-o a nu stiu cata oara,o discutie cu parintii,,nu este o solutie neglijarea lor si a opiniilor referitoare la viata voastra!!!De parinti veti mai avea nevoie,si este bine sa va aflati in relatii normale si amiabile,ca intre parinte si copil!!!Sunt convinsa de faptul ca veti ajunge la o intelegere,asta in cazul in care nu exista motivatii serioase, vis-a-vis de respingerea partenerului tau!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Octombrie 2012 20:00
De la: kudika_17329, la data 2012-10-01 19:47:52M-am indragostit de el de 5 ani dragoste a aoarut pe neasteptate...peste citiva ani i-am spus ceea ce simt,el la fel sa indragostit de mine si citeva luni ne-am intilnit.cind parintii au aflat mi-au spus de la inceput ca noi sa ne despartim,imi parea ca ei vor intelegea vreo data sentimentele noastre insa asta nu sa intimplat si noi ne-am despartit.alaturi de el eram foarte fericita si multumita.peste trei ani am inceput sa din nou sa ne vedem in pofida faptului ca parintii erau contra relatiei noastre.si la fel poveste sa repetat.da,poate el nu este cel mai ideal insa nici eu nu sint ideala si cel mai important este ca noi ne iubim.impotriva noastra este o lume intreaga,ce sa fac ca sa fiu fericita alaturi de el?


Ignora-i pe toti ceilalti. Nimeni nu stie ce-ti doresti cu adevarat si ce-i in inima ta, in afara de tine insati. Tu cunosti cel mai bine lucrurile acestea, asa ca nu permite celorlalti sa-ti calce visele si sperantele in picioare.
kudika_10817
Postat pe 2 Octombrie 2012 15:31
Atentie mare cand vei alege partenerul de viata si tine cont de parerea celor cu experienta de viata, daca ele nu sunt subiective deigur.
Dragostea la tinerete este oarba, are caracter instinctual si nu este intodeauna dragoste constienta si profunda.
Dupa o anumita varsta orice diferenta sau incompatibilitate se acutizeaza sfarsind inevitabil prin frustrari.
Foarte multe cupluri de varsta a treia comemoreaza si nu aniverseaza data casatoriei.
Multi numesc asta 'erodare' lucru total fals. Iubirea de celalat nu poate sa sufere modificari daca este adevarata, constienta si impartasita.
Cand vei vedea doi batrani, el si ea mergand in parc de mana si sarutandu-se sa stii ca aceia sunt indragostiti si acum.
Sunt cupluri de batrani la care supravietuirea este un concurs "cine moare ultimul, castiga" sau de genul "mort sa te vad, ca te imbrac frumos..."
Viata este a fiecaruia din noi, doar convietuirea este impreuna.
Multi din cei care dau sfaturi o fac cu o doza de egoism personal pur autohton, "daca eu nu am avut/putut de ce ar face-o si ceilalti?"
Casatoria trebuie sa fie un parteneriat in tot si toate si nu un concurs "cine este mai destept/este mai rapid/este mai puternic castiga"
Comunicati intre voi doi in primul rand, faceti planuri de viitor comune, analizati incompatibilitatile si extrapolatile la perioade lungi de timp, nu neglijati diferentele de cultura si opinii.
Si nu in ultimul rand testati-va iubirea, iubirea barbatilor in primul rand pentru ca ei sunt niste vanatori...
Succes!
Stefan_Ion_2
Postat pe 18 Octombrie 2012 07:54
De la: Stefan_Ion_2, la data 2012-10-18 07:54:24Atentie mare cand vei alege partenerul de viata si tine cont de parerea celor cu experienta de viata, daca ele nu sunt subiective deigur.
Dragostea la tinerete este oarba, are caracter instinctual si nu este intodeauna dragoste constienta si profunda.
Dupa o anumita varsta orice diferenta sau incompatibilitate se acutizeaza sfarsind inevitabil prin frustrari.
Foarte multe cupluri de varsta a treia comemoreaza si nu aniverseaza data casatoriei.
Multi numesc asta 'erodare' lucru total fals. Iubirea de celalat nu poate sa sufere modificari daca este adevarata, constienta si impartasita.
Cand vei vedea doi batrani, el si ea mergand in parc de mana si sarutandu-se sa stii ca aceia sunt indragostiti si acum.
Sunt cupluri de batrani la care supravietuirea este un concurs "cine moare ultimul, castiga" sau de genul "mort sa te vad, ca te imbrac frumos..."
Viata este a fiecaruia din noi, doar convietuirea este impreuna.
Multi din cei care dau sfaturi o fac cu o doza de egoism personal pur autohton, "daca eu nu am avut/putut de ce ar face-o si ceilalti?"
Casatoria trebuie sa fie un parteneriat in tot si toate si nu un concurs "cine este mai destept/este mai rapid/este mai puternic castiga"
Comunicati intre voi doi in primul rand, faceti planuri de viitor comune, analizati incompatibilitatile si extrapolatile la perioade lungi de timp, nu neglijati diferentele de cultura si opinii.
Si nu in ultimul rand testati-va iubirea, iubirea barbatilor in primul rand pentru ca ei sunt niste vanatori...
Succes!



Felicitari,domnule!!! Ader la tot ceea ce ai postat pe acest topic!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Octombrie 2012 07:59
Revin cu cateva completari la postul anterior.
Iubirea nu are limite de varsta si puteti nutri aceleasi sentimente chiar si la 50 de ani .
Nu dati crezare sintagmelor conservatoare cu care noi, generatia veche, am fost pur si simplu sufocati si care mai tarziu s-au regasit sub forma de frustrari, crezand ca prin asta pseudo-familia va rezista.
"Ochii care nu se vad, se uita" nu functioneaza intodeauna. Sunt cazuri in care iubiri foarte vechi revin in forta chiar si dupa zeci de ani in care nu au stiut nimic unul de celalalt si se iubesc din nou ca si cum nu au fost despartiti niciodata. Totul depinde de calitatea celor doi si amplitudinea iubirii. O astfel de poveste poate sa constituie scenariul unui film sau subiectul unui roman de dragoste, incepand cu fiorul primei intalniri, apoi durerea produsa de despartire si culminand cu euforia reintalnirii dupa acei multi ani. Spun asta din proprie experienta si doresc tuturor sa aiba sansa unei iubiri unice, profunde si impartasite chiar si la varsta cand apar nepotii.
Succes!
Stefan_Ion_2
Postat pe 18 Octombrie 2012 17:03
De la: kudika_15804, la data 2012-10-18 07:59:36
De la: Stefan_Ion_2, la data 2012-10-18 07:54:24Atentie mare cand vei alege partenerul de viata si tine cont de parerea celor cu experienta de viata, daca ele nu sunt subiective deigur.
Dragostea la tinerete este oarba, are caracter instinctual si nu este intodeauna dragoste constienta si profunda.
Dupa o anumita varsta orice diferenta sau incompatibilitate se acutizeaza sfarsind inevitabil prin frustrari.
Foarte multe cupluri de varsta a treia comemoreaza si nu aniverseaza data casatoriei.
Multi numesc asta 'erodare' lucru total fals. Iubirea de celalat nu poate sa sufere modificari daca este adevarata, constienta si impartasita.
Cand vei vedea doi batrani, el si ea mergand in parc de mana si sarutandu-se sa stii ca aceia sunt indragostiti si acum.
Sunt cupluri de batrani la care supravietuirea este un concurs "cine moare ultimul, castiga" sau de genul "mort sa te vad, ca te imbrac frumos..."
Viata este a fiecaruia din noi, doar convietuirea este impreuna.
Multi din cei care dau sfaturi o fac cu o doza de egoism personal pur autohton, "daca eu nu am avut/putut de ce ar face-o si ceilalti?"
Casatoria trebuie sa fie un parteneriat in tot si toate si nu un concurs "cine este mai destept/este mai rapid/este mai puternic castiga"
Comunicati intre voi doi in primul rand, faceti planuri de viitor comune, analizati incompatibilitatile si extrapolatile la perioade lungi de timp, nu neglijati diferentele de cultura si opinii.
Si nu in ultimul rand testati-va iubirea, iubirea barbatilor in primul rand pentru ca ei sunt niste vanatori...
Succes!



Felicitari,domnule!!! Ader la tot ceea ce ai postat pe acest topic!!!
....bine punctat!!!! casatoria nu este o competitie cu celalalt, ci fiecare cu sine insusi pentru a da tot ce are mai bun!!!..nu construiesti nimic subestimand pe celalalt, nici supraestmandu-te si negand valoarea celui de langa tine!!!
mia2123
Postat pe 18 Octombrie 2012 17:35
De la: Stefan_Ion_2, la data 2012-10-18 17:03:57Revin cu cateva completari la postul anterior.
Iubirea nu are limite de varsta si puteti nutri aceleasi sentimente chiar si la 50 de ani .
Nu dati crezare sintagmelor conservatoare cu care noi, generatia veche, am fost pur si simplu sufocati si care mai tarziu s-au regasit sub forma de frustrari, crezand ca prin asta pseudo-familia va rezista.
"Ochii care nu se vad, se uita" nu functioneaza intodeauna. Sunt cazuri in care iubiri foarte vechi revin in forta chiar si dupa zeci de ani in care nu au stiut nimic unul de celalalt si se iubesc din nou ca si cum nu au fost despartiti niciodata. Totul depinde de calitatea celor doi si amplitudinea iubirii. O astfel de poveste poate sa constituie scenariul unui film sau subiectul unui roman de dragoste, incepand cu fiorul primei intalniri, apoi durerea produsa de despartire si culminand cu euforia reintalnirii dupa acei multi ani. Spun asta din proprie experienta si doresc tuturor sa aiba sansa unei iubiri unice, profunde si impartasite chiar si la varsta cand apar nepotii.
Succes!



Bravos,domnule ,si, din nou,felicitari pentru postare!!
kudika_15804
Postat pe 18 Octombrie 2012 18:10
Simplu - nu ti cont de parinti si de parerile lor! Daca tu crezi ca este o dragoste eterna nu te retine nimik in a fi cu el insa daca simti ca nu este ceva de durata mai bine stai tu cu mamuka si cu tatukul tau!
kudika_nikole
Postat pe 18 Octombrie 2012 19:27
In legatura cu parintii...daca vezi ca nu merge altfel si se incapataneaza sa nu fie de acord, incepe sa zici ca ei si sa faci ca tine.. chiar daca nu e cea mai sanatoasa varianta. Am trecut prin ceea ce trreci tu, am fost cu el din 2003 pana in 2006, apoi ne0am despartit ca parintii nu au fost de acord..parintii mei. Ne-am impacat si am fost impreuna fara ca ei sa stie.. Apoi timpul a facut sa ne desparta mii de kilometri, pentru ani buni de zile.. dar acum suntem impreuna. Din iulie 2012 ne-am mutat impreuna si totul este perfect. Iar parintii mei nu au avut altceva de facut decat sa fie de acord, nu exista tensiune, certuri intre mine si ei: pur si simplu au inteles ca asta mi-am dorit cu toata inima si am luptat atata timp , pana am obtinut ce am vrut.
Luiza_Andreea_Adascalitei_1
Postat pe 19 Octombrie 2012 14:39
De la: Luiza_Andreea_Adascalitei_1, la data 2012-10-19 14:39:33In legatura cu parintii...daca vezi ca nu merge altfel si se incapataneaza sa nu fie de acord, incepe sa zici ca ei si sa faci ca tine.. chiar daca nu e cea mai sanatoasa varianta. Am trecut prin ceea ce trreci tu, am fost cu el din 2003 pana in 2006, apoi ne0am despartit ca parintii nu au fost de acord..parintii mei. Ne-am impacat si am fost impreuna fara ca ei sa stie.. Apoi timpul a facut sa ne desparta mii de kilometri, pentru ani buni de zile.. dar acum suntem impreuna. Din iulie 2012 ne-am mutat impreuna si totul este perfect. Iar parintii mei nu au avut altceva de facut decat sa fie de acord, nu exista tensiune, certuri intre mine si ei: pur si simplu au inteles ca asta mi-am dorit cu toata inima si am luptat atata timp , pana am obtinut ce am vrut.



Eiiiii...da te-a luat sau esti tot pe post de saltea?
kudika226898
Postat pe 21 Octombrie 2012 08:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Documentar Dr.G 63 De la: criszoe 1 Aprilie 2012 11:27
scurgeri si iar scurgeri 9 De la: kudika_33716 28 Martie 2014 20:21
Ajutor pentru despartiri mai usoare 14 De la: Yharr 31 Iulie 2011 13:03
A face sau nu Autostop? 2 De la: IsisHart 8 Noiembrie 2013 21:59
Cozonaci bio 1 De la: missuri9 17 Martie 2011 13:17