Setari Cookie-uri

HERPES GENITAL IN SARCINA

Sunt o femeie de 23 de ani, si sunt insarcinata in 10 saptamani, si mi-am facut testul Torch si mi-a iesit virusul herpes din analiza de sange.
Momentan nu am leziuni, ci doar virusul herpes ce il voi avea pt toata viata .
Sunt la a doua sarcina, si imi pare atat de rau ca la prima sarcina am avortat si atunci nu aveam probleme de sanatate .
Eu am o relatie stabila, si hepersul acesta se poate face la oricine din stres sau sistem imunitar scazut, nu neaparat din transmitere sexuala .
Nu stiu ce decizie sa iau si ce sa fac cu sarcina aceasta:
1) ,, Oare pot naste un copil sanatos, fara complicatii dupa nastere ?
2) Daca nasc cu cezariana, nu se transmite virusul herpetic la bebe?
3) Sa renunt la sarcina si sa fac avort sau sa pastrez sarcina ca nu voi avea nici un risc?
4) A mai nascut cineva cu herpes genital fara probleme dupa nastere la bebe ?
kudika_16468
Postat pe 6 Octombrie 2012 12:17
De la: kudika_16468, la data 2012-10-06 12:17:24 Sunt o femeie de 23 de ani, si sunt insarcinata in 10 saptamani, si mi-am facut testul Torch si mi-a iesit virusul herpes din analiza de sange.
Momentan nu am leziuni, ci doar virusul herpes ce il voi avea pt toata viata .
Sunt la a doua sarcina, si imi pare atat de rau ca la prima sarcina am avortat si atunci nu aveam probleme de sanatate .
Eu am o relatie stabila, si hepersul acesta se poate face la oricine din stres sau sistem imunitar scazut, nu neaparat din transmitere sexuala .
Nu stiu ce decizie sa iau si ce sa fac cu sarcina aceasta:
1) ,, Oare pot naste un copil sanatos, fara complicatii dupa nastere ?
2) Daca nasc cu cezariana, nu se transmite virusul herpetic la bebe?
3) Sa renunt la sarcina si sa fac avort sau sa pastrez sarcina ca nu voi avea nici un risc?
4) A mai nascut cineva cu herpes genital fara probleme dupa nastere la bebe ?



Draga mea,consulta medicul ginecolog,el va fi in masura sa te sfatuiasca corespunzator!!!Oricum,orice decizie vei lua,trebuie analizata impreuna cu medicul si partenerul tau,noi nu avem niciun drept sa intervenim in viata ta!!!Herpesul genital este neplacut,si trebuie sa iei hotarari intelepte ,numai in urma consultului la medicul curant!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Octombrie 2012 12:21
Numai un medic de specialitate iti poate da sfaturi si te poate indruma spre ceea ce poti sau nu poti sa faci...
rondina
Postat pe 6 Octombrie 2012 12:22
De la: kudika_16468, la data 2012-10-06 12:17:24 Sunt o femeie de 23 de ani, si sunt insarcinata in 10 saptamani, si mi-am facut testul Torch si mi-a iesit virusul herpes din analiza de sange.
Momentan nu am leziuni, ci doar virusul herpes ce il voi avea pt toata viata .
Sunt la a doua sarcina, si imi pare atat de rau ca la prima sarcina am avortat si atunci nu aveam probleme de sanatate .
Eu am o relatie stabila, si hepersul acesta se poate face la oricine din stres sau sistem imunitar scazut, nu neaparat din transmitere sexuala .
Nu stiu ce decizie sa iau si ce sa fac cu sarcina aceasta:
1) ,, Oare pot naste un copil sanatos, fara complicatii dupa nastere ?
2) Daca nasc cu cezariana, nu se transmite virusul herpetic la bebe?
3) Sa renunt la sarcina si sa fac avort sau sa pastrez sarcina ca nu voi avea nici un risc?
4) A mai nascut cineva cu herpes genital fara probleme dupa nastere la bebe ?


Daca faci cezariana, herpesul nu se va transmite si copilului tau. E pacat sa avortezi un copil sanatos, din motivul invocat de tine.

Cunosc cazul unei femei, care a nascut prin cezariana doi copii sanatosi, desi e purtatoare de herpes genital.
kudika_10817
Postat pe 6 Octombrie 2012 12:25
Daca ai herpes simplex 1, adica cel bucal iti va iesi la analize si cel genital, chiar daca nu ai avut niciodata localizat genital, si chiar daca nu vei avea niciodata.
La nastere, herpesul se transmite prin contact cu zona infectata, deci daca nu ai eruptie in momentul nasterii, poti naste normal. Daca nu esti sigura, poti naste prin cezariana fara nici o problema. Pentru siguranta intreaba medicul, dar copilul ar trebui sa fie perfect, nu trebuie sa te gandesti la intrerupere din cauza asta.
summer1
Postat pe 22 Octombrie 2012 06:45
sunt si eu purtatoare de herpes, din pacate am imunitatea la pamant. in ianuarie am nascut un baietel si, slava Domnului, este sanatos pina acum! dar in timpul sarcinii am respectat recomandarile medicului si am urmat un tratament antivirotic prescris de el. dar temerile erau maaaride tot cat timp am fost cu burtica, dar am avut incredere in medicul meu.
P.S. nu-ti crea fobii din toata informatia pe care o vei acumula de pe net referitor la herpesul in timpul sarcinii!
kudika452807
Postat pe 9 Noiembrie 2012 12:59
Eu am nascut de 1 an si 9 luni,sincer pe atunci habar nu aveam de acest virus,nu am avut problemre dar am observat o urata iritatie inainte de nastere. Nici in ziua de azi nu stiu din ce cauza sau despre ce era vb. Acum din pacate am din nou o iritatie urata,sunt in strainatate si mi-as dori sa merg la medic,imi e rusine dar totusi e deranjant,daca imi puteti da un sfat. Va multumesc
kudika_931724
Postat pe 23 August 2013 02:41
De la: kudika_931724, la data 2013-08-23 02:41:46Eu am nascut de 1 an si 9 luni,sincer pe atunci habar nu aveam de acest virus,nu am avut problemre dar am observat o urata iritatie inainte de nastere. Nici in ziua de azi nu stiu din ce cauza sau despre ce era vb. Acum din pacate am din nou o iritatie urata,sunt in strainatate si mi-as dori sa merg la medic,imi e rusine dar totusi e deranjant,daca imi puteti da un sfat. Va multumesc




Prezinta-te la medic,chiar daca esti in strainatate,nu trebuie sa iti fie jena,accepta realitatea si fa investigatiile necesare!!Atentie la viata intima!!!
kudika_15804
Postat pe 23 August 2013 10:06
De la: kudika_15804, la data 2013-08-23 10:06:38
De la: kudika_931724, la data 2013-08-23 02:41:46Eu am nascut de 1 an si 9 luni,sincer pe atunci habar nu aveam de acest virus,nu am avut problemre dar am observat o urata iritatie inainte de nastere. Nici in ziua de azi nu stiu din ce cauza sau despre ce era vb. Acum din pacate am din nou o iritatie urata,sunt in strainatate si mi-as dori sa merg la medic,imi e rusine dar totusi e deranjant,daca imi puteti da un sfat. Va multumesc




Prezinta-te la medic,chiar daca esti in strainatate,nu trebuie sa iti fie jena,accepta realitatea si fa investigatiile necesare!!Atentie la viata intima!!!
pai nu esti tu medic?ca doar asa se pare ca te visezi din multe postari
gigi-kent
Postat pe 23 August 2013 10:38
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 10:38:47
De la: kudika_15804, la data 2013-08-23 10:06:38
De la: kudika_931724, la data 2013-08-23 02:41:46Eu am nascut de 1 an si 9 luni,sincer pe atunci habar nu aveam de acest virus,nu am avut problemre dar am observat o urata iritatie inainte de nastere. Nici in ziua de azi nu stiu din ce cauza sau despre ce era vb. Acum din pacate am din nou o iritatie urata,sunt in strainatate si mi-as dori sa merg la medic,imi e rusine dar totusi e deranjant,daca imi puteti da un sfat. Va multumesc




Prezinta-te la medic,chiar daca esti in strainatate,nu trebuie sa iti fie jena,accepta realitatea si fa investigatiile necesare!!Atentie la viata intima!!!
pai nu esti tu medic?ca doar asa se pare ca te visezi din multe postari
calmeaza-teeeee mai bine uite hai sa ne iubim
carolyn-a
Postat pe 23 August 2013 10:41
inceteaza carolino cea caruia trebui sa i zici sa se calmeze e cea care se viseaza doctorita sau ,,ca acum e ea,,
gigi-kent
Postat pe 23 August 2013 10:45
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 10:45:55inceteaza carolino cea caruia trebui sa i zici sa se calmeze e cea care se viseaza doctorita sau ,,ca acum e ea,,
pai si daca o tii tot asa ce crezi ca rezolvi??Mai schimba si tu tema ca nu are farmec.Fiecare scrie ce anume doreste iar daca nu-ti place ,ignora ...si vezi-ti tu de treaba ta.
carolyn-a
Postat pe 23 August 2013 11:06
De la: carolyn-a, la data 2013-08-23 11:06:03
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 10:45:55inceteaza carolino cea caruia trebui sa i zici sa se calmeze e cea care se viseaza doctorita sau ,,ca acum e ea,,
pai si daca o tii tot asa ce crezi ca rezolvi??Mai schimba si tu tema ca nu are farmec.Fiecare scrie ce anume doreste iar daca nu-ti place ,ignora ...si vezi-ti tu de treaba ta.
pai si ea daca tot se viseaza doctorita ce crezi ca rezolva,,,nu vreau sa am farmec cauta farmecu in alte parti iar daca nu ti place ce scriu eu urmeaza ti spusele si ignorama tu ca nu eu te am bagat in seama
gigi-kent
Postat pe 23 August 2013 11:14
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 11:14:19
De la: carolyn-a, la data 2013-08-23 11:06:03
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 10:45:55inceteaza carolino cea caruia trebui sa i zici sa se calmeze e cea care se viseaza doctorita sau ,,ca acum e ea,,
pai si daca o tii tot asa ce crezi ca rezolvi??Mai schimba si tu tema ca nu are farmec.Fiecare scrie ce anume doreste iar daca nu-ti place ,ignora ...si vezi-ti tu de treaba ta.
pai si ea daca tot se viseaza doctorita ce crezi ca rezolva,,,nu vreau sa am farmec cauta farmecu in alte parti iar daca nu ti place ce scriu eu urmeaza ti spusele si ignorama tu ca nu eu te am bagat in seama
iar tu o visezi numai pe ea,ti-ai format o obsesie.
carolyn-a
Postat pe 23 August 2013 11:30
De la: carolyn-a, la data 2013-08-23 11:30:19
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 11:14:19
De la: carolyn-a, la data 2013-08-23 11:06:03
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 10:45:55inceteaza carolino cea caruia trebui sa i zici sa se calmeze e cea care se viseaza doctorita sau ,,ca acum e ea,,
pai si daca o tii tot asa ce crezi ca rezolvi??Mai schimba si tu tema ca nu are farmec.Fiecare scrie ce anume doreste iar daca nu-ti place ,ignora ...si vezi-ti tu de treaba ta.
pai si ea daca tot se viseaza doctorita ce crezi ca rezolva,,,nu vreau sa am farmec cauta farmecu in alte parti iar daca nu ti place ce scriu eu urmeaza ti spusele si ignorama tu ca nu eu te am bagat in seama
iar tu o visezi numai pe ea,ti-ai format o obsesie.
eu nu visez pe nimeni cea cu obsesia esti tu.,,eu le spun tuturor celor care s falsi ca s falsi sau vorbesc prostii ca ea o face mai des nu s eu de vina
gigi-kent
Postat pe 23 August 2013 11:42
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 11:42:25
De la: carolyn-a, la data 2013-08-23 11:30:19
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 11:14:19
De la: carolyn-a, la data 2013-08-23 11:06:03
De la: gigi-kent, la data 2013-08-23 10:45:55inceteaza carolino cea caruia trebui sa i zici sa se calmeze e cea care se viseaza doctorita sau ,,ca acum e ea,,
pai si daca o tii tot asa ce crezi ca rezolvi??Mai schimba si tu tema ca nu are farmec.Fiecare scrie ce anume doreste iar daca nu-ti place ,ignora ...si vezi-ti tu de treaba ta.
pai si ea daca tot se viseaza doctorita ce crezi ca rezolva,,,nu vreau sa am farmec cauta farmecu in alte parti iar daca nu ti place ce scriu eu urmeaza ti spusele si ignorama tu ca nu eu te am bagat in seama
iar tu o visezi numai pe ea,ti-ai format o obsesie.
eu nu visez pe nimeni cea cu obsesia esti tu.,,eu le spun tuturor celor care s falsi ca s falsi sau vorbesc prostii ca ea o face mai des nu s eu de vina
ok fie ,tu cu ea si eu cu tine fiecare cu obsesia sa
carolyn-a
Postat pe 23 August 2013 11:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PENTRU SANATATEA TA ! 1 De la: ioanabobocea 21 Noiembrie 2009 07:24
cum stopam intinderea vergeturilor 29 De la: lenia 11 Aprilie 2013 07:54
gat uscat 13 De la: miruna_healthy 10 Ianuarie 2017 07:26
Rog o recomandare de doctor ginecolog 15 De la: Patience 15 Ianuarie 2014 14:28
Absorbante LADY ANION 1 De la: deliapetrescu@yahoo.com 10 Februarie 2010 14:27