Setari Cookie-uri

Inovatie in contraceptie

Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?
OanaSun
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:39
Nu am auzit de chestia asta. Eu am luat pana de curand AC-uri, dar m-au inspaimantat efectele gen "poti face tromboza si poti muri". Asa ca am renuntat la ele. Ma tot gandesc ce mijloace de contraceptie sa folosesc in schimb. As vrea sa-mi pun sterilet, dar nu am nascut niciun copil. Pe unele site-uri scrie ca doar daca ai nascut un copil iti poti pune sterilet. Pe altele scrie ca si femeile care nu au avut copii pot avea sterilet. Oricum o sa ma duc la un medic ginecolog, dar ma interesa asa...daca stiti pe cineva care si-a pus si nu avea copii la momentul ala.
Cred ca steriletul e o metoda de contraceptie super eficienta si nu prea am citit pareri negative despre el (prea putine in orice caz ).
Calyope
Postat pe 2 Decembrie 2010 21:25
Mie mi-a fost recomandat Nuvaring de catre medic si il folosesc. Sincer, nu stiu daca e cea mai tare metoda contraceptiva, dar cu siguranta este una dintre cele mai bune. Este microdozata, se intorduce o singura data pe luna (ceea ce te scapa de grija pilulei zilnice), evita primul pasaj hepatic (asta inseamna ca nu este atat de agresiva pentru ficat - asa mi-a explicat doctorul). Eu ma simt foarte bine cu el si daca ma hotarasc sa raman insarcinata, l-am scos si gata! Eu una nu as opta pentru sterilet. Nu stiu cat e de eficient sau de nociv pentru organism, dar nu-mi place ideea de a ma simti infertila si de a depinde de o alta persoana care sa-mi redea fertilitatea. Prefer sa detin controlul.
kamy300
Postat pe 3 Decembrie 2010 13:49
De la: kamy300, la data 2010-12-03 13:49:13Mie mi-a fost recomandat Nuvaring de catre medic si il folosesc. Sincer, nu stiu daca e cea mai tare metoda contraceptiva, dar cu siguranta este una dintre cele mai bune. Este microdozata, se intorduce o singura data pe luna (ceea ce te scapa de grija pilulei zilnice), evita primul pasaj hepatic (asta inseamna ca nu este atat de agresiva pentru ficat - asa mi-a explicat doctorul). Eu ma simt foarte bine cu el si daca ma hotarasc sa raman insarcinata, l-am scos si gata! Eu una nu as opta pentru sterilet. Nu stiu cat e de eficient sau de nociv pentru organism, dar nu-mi place ideea de a ma simti infertila si de a depinde de o alta persoana care sa-mi redea fertilitatea. Prefer sa detin controlul.


Si cum il deti?
Odata ca ti-ai introdus acel " praf" intr-o luna pa si pusi fertilitate.....
Eventual deti controlul in urmatoarea luna.
La sterilet ( ai citit cum e?)))) cred ca nu......eu nu am avut insa m-am documentat.
Luna aceasta il pui si il scoti cand doresti, adica poti sa-l scoti in urmatoarea saptamana si sa fii in aceeasi luna fertila.
stem_29
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:35
Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...
rashela
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:43
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...



Macar ei au o scuza:)) is " copiii"
Pe un alt topic omu cu multi nopii nu l-a descoperit
stem_29
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:52
De la: stem_29, la data 2010-12-03 14:52:22
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...



Macar ei au o scuza:)) is " copiii"
Pe un alt topic omu cu multi nopii nu l-a descoperit


rectific:))
Pe un alt topic, om cu multi copii nu l-a descoperit.
stem_29
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:53
De la: stem_29, la data 2010-12-03 14:53:15
De la: stem_29, la data 2010-12-03 14:52:22
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...



Macar ei au o scuza:)) is " copiii"
Pe un alt topic omu cu multi nopii nu l-a descoperit


rectific:))
Pe un alt topic, om cu multi copii nu l-a descoperit.


De ce ma provoci? Lasa-ma sa uit.
rashela
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:58
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:58:17
De la: stem_29, la data 2010-12-03 14:53:15
De la: stem_29, la data 2010-12-03 14:52:22
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...



Macar ei au o scuza:)) is " copiii"
Pe un alt topic omu cu multi nopii nu l-a descoperit


rectific:))
Pe un alt topic, om cu multi copii nu l-a descoperit.


De ce ma provoci? Lasa-ma sa uit.


Ai dreptate, ai dreptate
stem_29
Postat pe 3 Decembrie 2010 15:00
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?


cea mai tare metoda contraceptiva ar fi daca nu ar contzine hormoni. poate nu e la fel de periculoasa ca si pastilele dar cu siguranta tot e periculoasa.
DayC
Postat pe 3 Decembrie 2010 17:07
DIN pacate steriletul are si efecte negative asa ca dragele mele informativa mai bine! si cu sterilet poti ramane insarcinta dar organismul elimina produsul daca e sa i spun asa !DE CE CREDETI CA MEDICII NU RECOMANDA STERILETUL PERSOANELOR CARE NU AU AVUT NICIODATA COPII???????????/?
EU AM vb cu mai multi medici de efecte negative are steriletuuil si eu nu voi folosi niciodata aceasta metoda!!!metoda cu inelul intravaginal e f buna si nu are riscuri! eu o voi folosi din ianuarie!DOCTORITA MEA mi a recomandat si mie aceasta metoda e mult mai simplu decat cu pastilele contraceptive!
ynistina
Postat pe 3 Decembrie 2010 22:22
Dintre EFECTELE SECUNDARE ale steriletului mentionam cateva:

-infectia mucoasei uterine, anexite, cervicite sau chiar pelviperitonite;
-perforatia uterina, sangerari, sarcina extrauterina (una din cele mai mari pericole pentru viata mamei);

Din cauza acestor efecte deosebit de periculoase, din anul 1987, steriletul a fost retras de pe piata in SUA (mai sunt cateva fabrici din Industria Farmacologica, Industria Avortului care exporta din SUA in Europa si Asia sterilete pentru detalii vedeti Brosura - Avortul si Contraceptia) .
Cand se foloseste STERILETUL , fecundarea, conceptia are de asemenea, loc si aceasta metoda in mod automat ucide pruncii.

Argumentele amintite mai sus arata, asadar, ca exista diferite mijloace incorect numite „anticonceptionale”. Chiar daca sunt folosite, fecundarea poate avea loc, iar pruncii sunt omorati in primele zile ale vietii lor.
Prin intermediul acestor metode sunt ucisi aproximativ acelasi numar de copii ca si prin metodele chirurgicale.

S-a cautat ani de zile sa se ascunda efectul de avort timpuriu r si al steriletului, stiindu-se foarte bine ca o divulgare prompta a acestui adevar ar fi determinat multe femei sa se abtina de la folosirea lor.
ynistina
Postat pe 3 Decembrie 2010 22:39
De la: ynistina, la data 2010-12-03 22:22:10DIN pacate steriletul are si efecte negative asa ca dragele mele informativa mai bine! si cu sterilet poti ramane insarcinta dar organismul elimina produsul daca e sa i spun asa !DE CE CREDETI CA MEDICII NU RECOMANDA STERILETUL PERSOANELOR CARE NU AU AVUT NICIODATA COPII???????????/?
EU AM vb cu mai multi medici de efecte negative are steriletuuil si eu nu voi folosi niciodata aceasta metoda!!!metoda cu inelul intravaginal e f buna si nu are riscuri! eu o voi folosi din ianuarie!DOCTORITA MEA mi a recomandat si mie aceasta metoda e mult mai simplu decat cu pastilele contraceptive!


Cine a zis ca steriletul e bun, madam?:))
Era o comparatie intre un rau cu un alt rau.
Referitor la noua metoda...la fel o sa va zica medicii in timp efectele negative, nu va bateti capul.
stem_29
Postat pe 3 Decembrie 2010 22:46
fetelor, ve rog sa imi spuneti si mie cat costa si de unde il procur....multumesc...
aiana1985
Postat pe 4 Decembrie 2010 07:54
eu am sterilet de 2 ani si chiar nu e nici o problema daca nu ti doresti inca un copil nu e nici o problema daca mergi la medic si ti l recomanda,toata treaba e ca nu trebuie sa ai nici o intrerupere de sarcina si totul e ok.
iulia_fornetica
Postat pe 4 Decembrie 2010 09:57
eu nu cred ca e mai sigur decat contraceptivele orale combinate, pt ca tot pe baza de hormoni "funtioneaza". ce o sa stiu mereu de la profa de farmacologie , e ca nu este indicat ca femeile in perioada fertila (15-45 de ani), copiii si batranii sa sa isi administreze a la long medicamente recent aparute.
ellyaisha
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:30
eu nu am incercat niciuna dintre cele doua metode,insa am incercat cu prezervativ si pana akm nu a fost nicio problema. e adevarat,nu e asa comod pt baieti,insa il pui atunci si gata. nu trebuie sa ne chinuim cu atatea metode kre ne pot afecta sanatatea. parerea mea
kudika329894
Postat pe 4 Decembrie 2010 18:30
De la: kudika329894, la data 2010-12-04 18:30:17eu nu am incercat niciuna dintre cele doua metode,insa am incercat cu prezervativ si pana akm nu a fost nicio problema. e adevarat,nu e asa comod pt baieti,insa il pui atunci si gata. nu trebuie sa ne chinuim cu atatea metode kre ne pot afecta sanatatea. parerea mea
DayC
Postat pe 5 Decembrie 2010 00:07
eu am nascut aqm 7 luni si dupa perioada de lehuzie mi-am pus sterilet si pana la momentul asta nu am nici o problema cu asta .........fiekre q parerea lui dar mi sa parut o metoda buna
adryana18
Postat pe 5 Decembrie 2010 14:41
Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :) Folositi-o cu incredere, da roade :) Sau faceti sex anal si oral pana nu mai puteti:) Cat despre medicamente si alte dispozitive intrauterine...n-are rost sa ne chinuim corpul cu ele. Pe mine ma inhiba ideea de orice dispozitiv intravaginal sau intrauterin. Ma dor ovarele numai cand ma gandesc la ele :) ERa o gluma buna cu privire la contraceptie care suna cam asa: -Este adevarat ca aspirina este o buna metoda contraceptiva? -Da, este adevarat. -Si se ia inainte sau dupa actul sexual? -Se ia in loc de :)
Ionyssa
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:25
De la: Ionyssa, la data 2010-12-05 22:25:26Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :) Folositi-o cu incredere, da roade :) Sau faceti sex anal si oral pana nu mai puteti:) Cat despre medicamente si alte dispozitive intrauterine...n-are rost sa ne chinuim corpul cu ele. Pe mine ma inhiba ideea de orice dispozitiv intravaginal sau intrauterin. Ma dor ovarele numai cand ma gandesc la ele :) ERa o gluma buna cu privire la contraceptie care suna cam asa: -Este adevarat ca aspirina este o buna metoda contraceptiva? -Da, este adevarat. -Si se ia inainte sau dupa actul sexual? -Se ia in loc de :)

ce tare esti!
gya29
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:31
Cunosc f multe persoane care au pus sterilet inainte de a aduce pe lume un copil.Nu prezinta nici un pericol,iar cand te hotarasti sa faci un copil renunti la el si gata.Dar nu orice organism tolereaza un sterilet.Trebuie neaparat sa ai organe genitale sanatoase tun si un medic destoinic care sa ti monteze steriletul si care sa te vada din cand in cand .
mimishor957
Postat pe 5 Decembrie 2010 23:25
Din cate stiu eu, cu Nuvaring devii din nou fertila la 3 ore dupa ce ti l-ai scos. Adica, vrei sa faci sex fara el? Ok, il scoti si ai voie sa-ti faci de cap 3 ore. El atat iti garanteaza, 3 ore de protectie. Dupa astea 3 ori o faci pe riscul tau. Deci si mie mi se pare mai ok decat steriletul. Kamy are dreptate.
OanaSun
Postat pe 7 Decembrie 2010 15:45
da nu e vb ca nu am auzit dar unt jenante...
aiana1985
Postat pe 7 Decembrie 2010 23:32
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...


mai, eu ca barbat il propun oricand si nu il suporta femeile.
leo_
Postat pe 9 Decembrie 2010 09:26
De la: Calyope, la data 2010-12-02 21:25:14Nu am auzit de chestia asta. Eu am luat pana de curand AC-uri, dar m-au inspaimantat efectele gen "poti face tromboza si poti muri". Asa ca am renuntat la ele. Ma tot gandesc ce mijloace de contraceptie sa folosesc in schimb. As vrea sa-mi pun sterilet, dar nu am nascut niciun copil. Pe unele site-uri scrie ca doar daca ai nascut un copil iti poti pune sterilet. Pe altele scrie ca si femeile care nu au avut copii pot avea sterilet. Oricum o sa ma duc la un medic ginecolog, dar ma interesa asa...daca stiti pe cineva care si-a pus si nu avea copii la momentul ala.
Cred ca steriletul e o metoda de contraceptie super eficienta si nu prea am citit pareri negative despre el (prea putine in orice caz ).
steriletul e o metoda fff eficienta si cea mai buna,parerea mea,nu ai nici un stres daca-l ai,dar e recomandat dupa o nastere.
miraaaaaaa
Postat pe 9 Decembrie 2010 10:00
De la: kudika135154, la data 2010-12-05 23:25:18Cunosc f multe persoane care au pus sterilet inainte de a aduce pe lume un copil.Nu prezinta nici un pericol,iar cand te hotarasti sa faci un copil renunti la el si gata.Dar nu orice organism tolereaza un sterilet.Trebuie neaparat sa ai organe genitale sanatoase tun si un medic destoinic care sa ti monteze steriletul si care sa te vada din cand in cand .
asa e,nu il toleteaza orice orgamism,unele femei se ingrasa f rau ,altele au dureri insuportabile,insa eu nu am parte de nici o reactie negativa.e totul ok,dar trebuie mers la control din 6 in 6 luni.
miraaaaaaa
Postat pe 9 Decembrie 2010 10:08
eu stiam ca ultimul racnet in anticonceptionale sunt plasturii,inelele cu spermicide nu sunt chiar noutati,defectul lor e cum il atasezi caci poate aluneca si s-a dus naibii toata protectia
utad
Postat pe 9 Decembrie 2010 12:16
deci ce am aflat;
novaring este in farmacii de vreo 3 ani costa cam mult cam 200 de lei si ptr eficienta de doar 3 saptamini nu e rentabil,contine etinilestradiol deci are hormoni
mai exista si alte produse similare pe piata farmaceutica de 10-15-20 de ani
oricum si novaring are o lista lunga de efecte adverse care trebuie citita cu atentie
utad
Postat pe 9 Decembrie 2010 12:29
utad - cred ca vorbim despre lucruri diferite. In primul rand, Nuvaring nu este un inel cu spermicid. Este un inel contraceptiv care elibereaza hormoni (exact ca pilula). Da, asa este, functioneaza pe baza de hormoni dar intr-o cantitate mult mai mica. Eu am citit multe lucruri despre el si am inteles mecanismul. Sincer, nu cred ca exista alt produs similar, dar daca stii tu, informeaza-ne si pe noi. E interesant de stiut. Stiu ca pretul lui in farmacii e de vreo 50 lei. Da, e putin cam mult dar este o metoda noua si sincer, daca te gandesti la sanatatea ta, nimic nu e prea scump.
OanaSun
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum rezolvati???? 9 De la: Al3xutzaa 14 Ianuarie 2011 16:25
Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ??? 116 De la: Mihaela214 20 Iunie 2011 13:06
Iubirea sub semnul stresului 17 De la: ana_m 21 Ianuarie 2010 18:16
Se poate, sau nu, sa se vindece cancerul 13 De la: Terra_Mater 20 Martie 2010 16:49
Ma casatoresc peste 2 luni.....??? 22 De la: Floare_de_crin 16 Iunie 2010 11:19