Setari Cookie-uri

Cum pot sa uit un barbat care dupa 4 ani s-a schimbat ?

Am fost cu un baiat 4 ani.
Ne am inceput relatia din adolescenta si a durat pana a implinit el 22 ani... Am avut o relatie frumoasa, primul barbat din viata mea, prieteni de liceu comuni, mare, munte, cunoasterea parintilor, proveam din acelasi oras mic. Apoi am inceput facultatea amandoi, departe de casa ( aproximativ 200 km) ... Un an a mai duart relatia deoarece in prejma sarbatorilor de Craciun am descoperit ca m-a inselat. :) A fost cel mai groaznic moment trait in viata mea. ( Sunt un o fata optimista cu realizari foarte bune in tot ce tine de facultate, job, scoala ) insa terminarea relatiei mele m-a doborat.. Singurul lucru bun pe care am putut sa-l fac pentru mine a fost sa nu mi neglijez prietenele si familia. Dar inauntrul meu ... am simtit ca nu imi voi mai gasi alinarea niciodata... Aparent si in fata altora am incercat sa raman echilibrata. Dar va va spun sincer, am crezut ca a murit jumatate din mine in acea perioada . Problema mea cea mai mare este ca ...da, am plans pana am simtit ca nu mai am lacrimi si ca ma voi imblonavi de la atata suferinta, incercam sa ies dar nu-mi gaseam locul nicaieri. Venisem impreuna la facultate, il stiam de ani de zile, era baiatul perfect pentru mine si ma rugam mereu sa nu ne schimbe ceva. Dupa ce m-a inselat , a avut zeci de incercari de a ma reimpaca. Nu ii raspundeam mesajelor care incepusera sa semene perfect ( imi pare rau, te iubesc etc ) apoi am incercat sa iert. I-am oferit a doua sansa, dar lucrurile se stricasera foarte mult intre noi. Una zicea inainte de a ne impaca si alta facea dupa ce ne impacam. Am incercat sa nu reprosez, dar el se schimbvase enorm, avea alti prieteni, nu mai ieseam deloc in oras amandoi, decat la un suc, uneori. Iar cel mai des ne vedeam la mine acasa... (va inchipuiti pentru ce) Asta m-a indurerat profund. Ne-am certat si impacat ( 2-3 zile cearta, 1 zi buna ) timp de jumtate de an.
Apoi 3 luni de zile nu ne-am vazut...O toamna intreaga nu i-am vazut ochii. Vedeam doar ca merge la petreceri , ca are prieteni noi, fete in poze, distractie maxima. Dupa 3 luni a inceput sa ma caute iar, si din nefericire, i-am raspuns... I-am zis ca si mie mi-e dor de tot ce era... Ne-am vazut, am facut sex in acea noapte si..in multe alte nopti. Mi-a promis atatea si imi vorbea cuvinte enorm de frumoas. Ne am mai vazut doua zile dupa, apoi a plecat la alte petreceri cu prietenii lui fara sa mi mai dea vreun semn vreodata. Am ajuns sa facem sex si atat!!! Ma credeti ca nu stiu cum am ajuns eu sa traiesc situatia asta?


Oare toate promisiunile si caintele lui dinainte de a ne s*x ce erau?????
De ce mai insista ca ii e dor de tot ( imi dadea exemple de momente fericite din viata noastra) ???!! Imi cer scuze, dar as vrea sa imi dati un sfat. L-am iertat de atatea ori, m-am cultat de atatea ori cu el si a doua zi pleca fara un semn!!!!!! Oare asa jos sunt???

De ce atatea declaratii si saptamani de mesaje frumoase lasate pe telefon, facebook etc??!?!?! Apoi dupa cateva saptamani in care ma cauta mereu cedamm.... Regret enorm ca dupa 3 luni, dupa ce ma parasise m-am vazut cu el, ne-am culcat mi-a promis si a plecat din nou fara un cuvant. Timpul nu l mai pot da inapoi sa schimb lucrurile.... Cum pot sa fac sa nu ma mai injosesc, sa nu l mai cred, sa nu creada despre mine ca sunt disperata ( cu toate ca plang si mi-e groaza cum a putut sa se schimbe un om pe care il iubeam de 4 ani. )

Va rog sa imi dati un sfat , cum as putea sa il uit??? CUM?!
Nu vreau sa fiu BFF cu fostul si singurul meu iubit.
kudika_18248
Postat pe 15 Noiembrie 2012 06:22
Dar de ce vrei sa-l uiti ? Dimpotriva,pastreaza-l ca pe o lectie de viata de la care ai avut ce invata.Pastreaza in suflet amintirile vremurilor frumoase,caci peste ani iti va face placere sa la "revezi".
Ptobabil ca el e la faza cand vrea sa descopere noi si noi taramuri,iar tu insemni pentru el siguranta,stabilitatea.Esti un fel de "asul din maneca" in fata propriilor slabiciuni si temeri.
Poti privi inainte vazandu-ti mai departe de viata ta,sau poti ramane in continuare "salteaua" fara demnitate si mereu la indemana.E alegerea ta.Ca nu te iubeste,e clar. Mai trist e ca nici macar nu te respecta.
Mult succes in hotararea ce o vei lua.
Rotty_
Postat pe 15 Noiembrie 2012 07:14
Si mie mi s-a intamplat aproximativ la fel doar ca nu l-am mai iertat. Asa cum a zis si colega de mai sus el vrea sa experimenteze tot msi multe lucruri, facultatea, orasul, prietenii sunt toti noi si de ce nu si fetele cu care se culca sa nu fie noi?! Nu cred ca mai tine la tine, pentru ca daca tinea nu pleca cu zilele, saptamanile, lunile fara sa-ti de-a un semn de viata :) Inteleg ca il iubesti.....dar concentreaza-te pe prieteni, iesi in oras, flirteaza, fa-ti iubiti-cu care nu trb neaparat sa te culci ci doar sa-ti omori timpul, sa te simti importanta si atragatoare. Conteaza mult asta! Si inca ceva NU te mai gandi la el, stiu ca involuntar noaptea inainte de culcare iti mai trece un gand, alunga-l, dormi cu castile in urechi si asculta melodii mai ritmate :) Te pup si succes!
dienuscha
Postat pe 15 Noiembrie 2012 08:07
De la: kudika_18248, la data 2012-11-15 06:22:59Am fost cu un baiat 4 ani.
Ne am inceput relatia din adolescenta si a durat pana a implinit el 22 ani... Am avut o relatie frumoasa, primul barbat din viata mea, prieteni de liceu comuni, mare, munte, cunoasterea parintilor, proveam din acelasi oras mic. Apoi am inceput facultatea amandoi, departe de casa ( aproximativ 200 km) ... Un an a mai duart relatia deoarece in prejma sarbatorilor de Craciun am descoperit ca m-a inselat. :) ....................................................................................................


Imi pare rau pentru ceea ce traiesti,draga mea!!!!!Nu poti uita ceva frumos ,petrecut in viata ta,asa cum nu poti uita dezamagirile si loviturile primite!!!


DAR,,,omul are capacitatea de a stoca,arhiva,toate momentele din viata in arhiva sufletului si a mintii,totul spre recuperarea si refacerea sa!!!!Nu va fi singurul iubit din viata ta,vor mai exista astfel de parteneri,dar trebuie sa inveti sa traiesti cu amintirile tale si sa le oferi atentia cuvenita!!!Incarca-te cu energie si mergi mai departe,pe cararile vietii tale,indiferent ce oprelisti vei intalni in cale!!!!Viata este una singura,si ea este aplicabila aforismului "CARPE DIEM"!!!!Sau invers,,,traieste clipa,caci ea nu este reversibila!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Noiembrie 2012 08:12
De la: kudika_18248, la data 2012-11-15 06:22:59Am fost cu un baiat 4 ani.
Ne am inceput relatia din adolescenta si a durat pana a implinit el 22 ani... Am avut o relatie frumoasa, primul barbat din viata mea, prieteni de liceu comuni, mare, munte, cunoasterea parintilor, proveam din acelasi oras mic. Apoi am inceput facultatea amandoi, departe de casa ( aproximativ 200 km) ... Un an a mai duart relatia deoarece in prejma sarbatorilor de Craciun am descoperit ca m-a inselat. :) A fost cel mai groaznic moment trait in viata mea. ( Sunt un o fata optimista cu realizari foarte bune in tot ce tine de facultate, job, scoala ) insa terminarea relatiei mele m-a doborat.. Singurul lucru bun pe care am putut sa-l fac pentru mine a fost sa nu mi neglijez prietenele si familia. Dar inauntrul meu ... am simtit ca nu imi voi mai gasi alinarea niciodata... Aparent si in fata altora am incercat sa raman echilibrata. Dar va va spun sincer, am crezut ca a murit jumatate din mine in acea perioada . Problema mea cea mai mare este ca ...da, am plans pana am simtit ca nu mai am lacrimi si ca ma voi imblonavi de la atata suferinta, incercam sa ies dar nu-mi gaseam locul nicaieri. Venisem impreuna la facultate, il stiam de ani de zile, era baiatul perfect pentru mine si ma rugam mereu sa nu ne schimbe ceva. Dupa ce m-a inselat , a avut zeci de incercari de a ma reimpaca. Nu ii raspundeam mesajelor care incepusera sa semene perfect ( imi pare rau, te iubesc etc ) apoi am incercat sa iert. I-am oferit a doua sansa, dar lucrurile se stricasera foarte mult intre noi. Una zicea inainte de a ne impaca si alta facea dupa ce ne impacam. Am incercat sa nu reprosez, dar el se schimbvase enorm, avea alti prieteni, nu mai ieseam deloc in oras amandoi, decat la un suc, uneori. Iar cel mai des ne vedeam la mine acasa... (va inchipuiti pentru ce) Asta m-a indurerat profund. Ne-am certat si impacat ( 2-3 zile cearta, 1 zi buna ) timp de jumtate de an.
Apoi 3 luni de zile nu ne-am vazut...O toamna intreaga nu i-am vazut ochii. Vedeam doar ca merge la petreceri , ca are prieteni noi, fete in poze, distractie maxima. Dupa 3 luni a inceput sa ma caute iar, si din nefericire, i-am raspuns... I-am zis ca si mie mi-e dor de tot ce era... Ne-am vazut, am facut sex in acea noapte si..in multe alte nopti. Mi-a promis atatea si imi vorbea cuvinte enorm de frumoas. Ne am mai vazut doua zile dupa, apoi a plecat la alte petreceri cu prietenii lui fara sa mi mai dea vreun semn vreodata. Am ajuns sa facem sex si atat!!! Ma credeti ca nu stiu cum am ajuns eu sa traiesc situatia asta?


Oare toate promisiunile si caintele lui dinainte de a ne s*x ce erau?????
De ce mai insista ca ii e dor de tot ( imi dadea exemple de momente fericite din viata noastra) ???!! Imi cer scuze, dar as vrea sa imi dati un sfat. L-am iertat de atatea ori, m-am cultat de atatea ori cu el si a doua zi pleca fara un semn!!!!!! Oare asa jos sunt???

De ce atatea declaratii si saptamani de mesaje frumoase lasate pe telefon, facebook etc??!?!?! Apoi dupa cateva saptamani in care ma cauta mereu cedamm.... Regret enorm ca dupa 3 luni, dupa ce ma parasise m-am vazut cu el, ne-am culcat mi-a promis si a plecat din nou fara un cuvant. Timpul nu l mai pot da inapoi sa schimb lucrurile.... Cum pot sa fac sa nu ma mai injosesc, sa nu l mai cred, sa nu creada despre mine ca sunt disperata ( cu toate ca plang si mi-e groaza cum a putut sa se schimbe un om pe care il iubeam de 4 ani. )

Va rog sa imi dati un sfat , cum as putea sa il uit??? CUM?!
Nu vreau sa fiu BFF cu fostul si singurul meu iubit.


Ca sa-l uiti ai nevoie de vointa si consecventa. Oricum pe el nu te poti baza ca sa puteti avea o relatie solida in continuare. Si sunt convinsa ca nici partea sexuala a ceea ce este intre voi acum, n-o sa te multumeasca pe veci, ci o sa-ti doresti din nou mai multe de la el, doar ca el nu-ti mai poate oferi, din motive de el stiute, ceea ce-ti doresti tu de la el.

Impune-ti sa-l uiti, nu-i mai raspunde la mesaje, si mergi mai departe, chiar daca ti-e greu.
kudika_10817
Postat pe 15 Noiembrie 2012 10:17
Multumesc...
kudika_18248
Postat pe 15 Noiembrie 2012 17:33
trb sa mstbz
kudika_21131
Postat pe 15 Noiembrie 2012 17:57
Nici nu trebuie sa fii "BFF", draga mea. In fond, eu nu cred in prietenii care s-ar putea forma intre doi oameni ce odata au impartit ceva. Asta asa. Apoi.. trebuie sa stii ca ai nevoie de foarte multa putere, pentru ca adevarul e ca nu-i mai pasa de tine. Nimeni altceva mai bine decat tine nu stie ce-a fost intre voi de fapt, insa un barbat care te cauta, te f*te si pleaca, cu siguranta nu vrea ceva mai mult. Poate ca a tinut la tine, candva, dar e clar ca s-a plictisit si ca nu mai da doi bani pe tine.
Draga mea, tu, ca femeie, trebuia sa te respecti, de la bun inceput. Trebuie sa ai atitudine, sa stii cand un barbat te duce cu zaharelul, cand e sincer, cand ii pasa si cand nu. Ai atitudine, refuza-l. Ai putere, mergi inainte fara el, nu-i un capat de lume, relatiile se termina si oamenii devin straini. Pentru ca trebuie. Uneori, trebuie. Iar tu trebuie sa-ti gasesti puterea de a nu-ti mai aminti de lucrurile frumoase si de cat de mult il iubesti.
Si mai ales, nu lasa asta sa devine o amintire neplacuta, ia-o ca pe-o lectie de viata. Una enorma. Nu te-ncrede in oameni, oamenii spun vrute si nevrute, spun cuvinte mari pe care de multe ori nu le cred nici ei. Fii puternica, pentru ca poti. Ah, si sa nu uit: ca sa-l poti uita cu timpul, ai nevoie sa accepti sentimentul asta, nu sa-l negi. Daca il iubesti iar chestia asta te doare, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea. Indiferent ca tu o negi si o renegi din rasputeri. Se va intensifica daca iti negi sentimentele. E OK sa recunosti ca esti ranita, ca-l iubesti si-ti face rau. Odata ce ai invatat sa traiesti cu asta, restul va veni de la sine.
Aduna putere. Multa, pentru ca vei avea nevoie. Incojoara-te de familia ta, de prietenii tai, nu sta singura. Vei fii bine cu timpul.
Bafta multa. Ai grija de tine! :)
RoxannaST
Postat pe 16 Noiembrie 2012 17:19
De la: kudika_18248, la data 2012-11-15 06:22:59Am fost cu un baiat 4 ani.
Ne am inceput relatia din adolescenta si a durat pana a implinit el 22 ani... Am avut o relatie frumoasa, primul barbat din viata mea, prieteni de liceu comuni, mare, munte, cunoasterea parintilor, proveam din acelasi oras mic. Apoi am inceput facultatea amandoi, departe de casa ( aproximativ 200 km) ... Un an a mai duart relatia deoarece in prejma sarbatorilor de Craciun am descoperit ca m-a inselat. :) A fost cel mai groaznic moment trait in viata mea. ( Sunt un o fata optimista cu realizari foarte bune in tot ce tine de facultate, job, scoala ) insa terminarea relatiei mele m-a doborat.. Singurul lucru bun pe care am putut sa-l fac pentru mine a fost sa nu mi neglijez prietenele si familia. Dar inauntrul meu ... am simtit ca nu imi voi mai gasi alinarea niciodata... Aparent si in fata altora am incercat sa raman echilibrata. Dar va va spun sincer, am crezut ca a murit jumatate din mine in acea perioada . Problema mea cea mai mare este ca ...da, am plans pana am simtit ca nu mai am lacrimi si ca ma voi imblonavi de la atata suferinta, incercam sa ies dar nu-mi gaseam locul nicaieri. Venisem impreuna la facultate, il stiam de ani de zile, era baiatul perfect pentru mine si ma rugam mereu sa nu ne schimbe ceva. Dupa ce m-a inselat , a avut zeci de incercari de a ma reimpaca. Nu ii raspundeam mesajelor care incepusera sa semene perfect ( imi pare rau, te iubesc etc ) apoi am incercat sa iert. I-am oferit a doua sansa, dar lucrurile se stricasera foarte mult intre noi. Una zicea inainte de a ne impaca si alta facea dupa ce ne impacam. Am incercat sa nu reprosez, dar el se schimbvase enorm, avea alti prieteni, nu mai ieseam deloc in oras amandoi, decat la un suc, uneori. Iar cel mai des ne vedeam la mine acasa... (va inchipuiti pentru ce) Asta m-a indurerat profund. Ne-am certat si impacat ( 2-3 zile cearta, 1 zi buna ) timp de jumtate de an.
Apoi 3 luni de zile nu ne-am vazut...O toamna intreaga nu i-am vazut ochii. Vedeam doar ca merge la petreceri , ca are prieteni noi, fete in poze, distractie maxima. Dupa 3 luni a inceput sa ma caute iar, si din nefericire, i-am raspuns... I-am zis ca si mie mi-e dor de tot ce era... Ne-am vazut, am facut sex in acea noapte si..in multe alte nopti. Mi-a promis atatea si imi vorbea cuvinte enorm de frumoas. Ne am mai vazut doua zile dupa, apoi a plecat la alte petreceri cu prietenii lui fara sa mi mai dea vreun semn vreodata. Am ajuns sa facem sex si atat!!! Ma credeti ca nu stiu cum am ajuns eu sa traiesc situatia asta?


Oare toate promisiunile si caintele lui dinainte de a ne s*x ce erau?????
De ce mai insista ca ii e dor de tot ( imi dadea exemple de momente fericite din viata noastra) ???!! Imi cer scuze, dar as vrea sa imi dati un sfat. L-am iertat de atatea ori, m-am cultat de atatea ori cu el si a doua zi pleca fara un semn!!!!!! Oare asa jos sunt???

De ce atatea declaratii si saptamani de mesaje frumoase lasate pe telefon, facebook etc??!?!?! Apoi dupa cateva saptamani in care ma cauta mereu cedamm.... Regret enorm ca dupa 3 luni, dupa ce ma parasise m-am vazut cu el, ne-am culcat mi-a promis si a plecat din nou fara un cuvant. Timpul nu l mai pot da inapoi sa schimb lucrurile.... Cum pot sa fac sa nu ma mai injosesc, sa nu l mai cred, sa nu creada despre mine ca sunt disperata ( cu toate ca plang si mi-e groaza cum a putut sa se schimbe un om pe care il iubeam de 4 ani. )

Va rog sa imi dati un sfat , cum as putea sa il uit??? CUM?!
Nu vreau sa fiu BFF cu fostul si singurul meu iubit.
iti raspund printr-un citat al lui Paler...Poate cã, pentru a-ºi regãsi dragostea de viaþã, când o pierd sau se uzeazã, oamenii sunt siliþi uneori sã strãbatã un coºmar. Dacã au norocul sã iasã din el nemutilaþi, pot spera din nou.
mia2123
Postat pe 16 Noiembrie 2012 17:46
Cred ca a fost cel mai puternic ( in sensul cel mai bun) mesaj pe care mi l-a trimis cineva. Urmatoarea intalnire va fi o discutie. Si nu doresc sa ma mai intalnesc cu el deloc. Cel putin nu in casele nimanui. Poate peste lunis i luni, la un suc/cafea!

Sper sa fie cea mai buna alegere. Partea proasta. Eu tot singura am ramas
kudika_18248
Postat pe 19 Noiembrie 2012 03:27
Bun. Imi place atitudinea pe care ai adoptat-o :)
In ceea ce priveste faptul ca esti singura, nu-ti face griji, nu te pripi, pentru toate lucrurile exista un moment, sa nu uiti asta. Va veni si fericirea ta la momentul potrivit. Grija mare de tine!
RoxannaST
Postat pe 19 Noiembrie 2012 17:06
Ah, imi pare rau ca postez de doua ori, insa mi-a scapat o chestie: ai spus ca-i ce mai puternic mesaj pe care l-ai primit vreodata; la ce mesaj te-ai referit? n-am fost pe faza.
RoxannaST
Postat pe 19 Noiembrie 2012 17:09
La mesajul tau ma refeream Roxanna.

,,Trebuie sa ai atitudine, sa stii cand un barbat te duce cu zaharelul, cand e sincer, cand ii pasa si cand nu. Ai atitudine, refuza-l. Ai putere, mergi inainte fara el, nu-i un capat de lume, relatiile se termina si oamenii devin straini. Pentru ca trebuie. Uneori, trebuie. Iar tu trebuie sa-ti gasesti puterea de a nu-ti mai aminti de lucrurile frumoase si de cat de mult il iubesti. ,,

Ca mare dreptate ai! In seara asta am stat de vorba cu el, pe teren neutru si am explicat exact problema. Am zis ca daca va fi sa fie o relatie, va trebui sa demonstreze ca putem fi ca intr-o relatie adevarata. Si ca o mica picanterie, poate suna penibil, dar am explicat ca nu vom mai avea niciun ,,contact,, sa zic asa pana cand vad cum se clarifica lucurile. Si am incheiat zicand ca nu este nicio problema daca nu vom fi impreuna, daca nu dovedeste ca putem fi ok, nu e nicio suparare, fiecare pe drumul lui.

Dupa asa o relatie nu putem sa ajungem btt. E mult prea jenant si penibil.
A parut ca a inteles. Dupa o plecare putin mai rece, din partea mea, am fost surprinsa sa primesc mesaje de la el. Destul de respectuoase.

Nu cedez. Nu mai sunt asa grabita. Daca lucrurile se vor desfasura bine, mai vedem, daca nu.... cred ca voi incerca sa ies cu altcineva. Ca din cate observ imi prinde bine.



Multumesc ca ma ascultati!
kudika_18248
Postat pe 20 Noiembrie 2012 02:45
Am inteles. Ma bucur ca mesajul meu a avut un asa impact asupra ta, inseamna ca e bine. Ai vazut ca au decurs bine lucrurile cand ai schimbat foaia? Foarte bine, ma bucur mult. Sper sa ramai la fel de puternica si hotarata, sa gandesti limpede in continuare. Gandeste-te la fericirea ta.

Cu mare placere te-am ascultat si te-am citit. Oricand ai nevoie sa vorbesti, despre orice, stii unde sa ma gasesti.

Sper sa fii fericita. Te pup, ai grija!
RoxannaST
Postat pe 20 Noiembrie 2012 15:04
Esti foarte draguta. Multumesc. Chiar cred ca ai inclinatie, te pricepi. Succes mult si tie!
kudika_18248
Postat pe 21 Noiembrie 2012 02:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am avut un vis 33 De la: Cristinell_Snickers_1 23 Aprilie 2013 14:19
Oare barbatii indragostiti pierd controlul si in business? 6 De la: alexalex241 5 August 2009 15:36
asa avea nevoie de un sfat... 31 De la: kudika075831 1 Noiembrie 2009 20:26
Vrea sa se desparta de mine :( 21 De la: Inobb 23 Noiembrie 2009 15:42
nu-l inteleg !! 15 De la: BEL_AMY1 12 Ianuarie 2011 21:05