Setari Cookie-uri

Durere...

De ce exista acea..durere care te roade p dinauntru chiar daca nu se vede la suprafatza?Oare ar fi mai bine sa aratzi durerea..decat s o tzii ascunsa in tine?Sau sa ashteptzi in tacere ca totul sa treaca...sa se stinga shi ultima picatura din simtzamantul asta?
sweetadryana
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:20
incerc sa-ti raspund, dar nu inteleg la ce fel de durere te referi
Anissia27
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:20
orice durere e tot durere...si al naibii de greu sa razi cand de fapt iti vine sa urlii,sa fugi,sa strangi de gat persoana care iti face rau..e cumplit,doar ca nu ne dam seama
For_life
Postat pe 3 Septembrie 2008 17:55
mie-mi place satisfactia pe care o am dupa acea durere. ma simt MULT mai puternica, am mai multa incredere in mine.
chit ca simt ca mor in mine si am nevoie de ceva/cneva ...asta e... e frumos sa depasesti momentul ;)
sunt masochista rau nu?:)))

aa pai depinde de eprsoana, mie nu-mi place sa arat durerea, de orice tip ar fi. o tin in mine si abia cand isi mai pierde din intensitate ... o "fac publica"... :)..adica pot vb dsp asta.
depinde de fiecare om..
morticia_adams
Postat pe 3 Septembrie 2008 21:54
De ce exista?Pentru ca daca nu ar exista totul ar fi prea frumos,si oamenii n`ar cunoaste toate extremele vietii.
Nici iubirea sau alt sentiment nu pluteste la suprafata,depinde de noi daca aratam sau nu asta prin fapte.
Si cel mai bine ar fi sa nu suferim,dar dak tot o facem..dak ne exteriorizam sau nu..tot de noi depinde.Ca teorie,oamenii pot ascunde durerea din orgoliu sau pot sa-si arate sentimentele,fara vreo teama.
ayda4ever
Postat pe 3 Septembrie 2008 23:33
multe "dureri"cred ca sunt si in capul nostru..unele pot fi neintelegeri..care chiar nu trebuie tinute in noi!Depinde despre ce suferinta vorbim..
joana_rise,ai dreptate,normal ca e frumos sa razi dupa ce plangi,si sa rasufli usurat,sa privesti astfel situatia,si dupa fiecare durere sa constati ca esti mai puternic mai matur.Problema este ca in timpu suferintei nu ne gandim la ce se intampla dupa...ca altfel nu am mai suferii..am fi direct bine dispuse dupa orice conflic,orice necaz din viata!Cat despre gelozie..tu singura te poti "trata"...ca nu e greu sa gandesti optimist,ba chiar e mai greu atunci cand esti posesiv..mai ales daca aceasta gelozie provoaca certuri,distantari,raceala...eu m`am tratat...si jur ca este mult mai bine...in primul rand prinzi o incredere in tine uluitoare..si totul e atat de frumos,mai ales daca partenerul(cred ca despre asta de vorba)observa schimbarea ta,o vei observa si tu pe a lui..si e super..incearca..primul pas l`ai facut..ca ai constientizat ca esti geloasa fara motiv..gandestete ca gelozia nu provoaca decat rau,si in special tie,si nu e buna nici macar un gram intr`o relatie..e buna increderea..daca e sa te insele,sau altele,vei sti atunci ce ai de facut..pana atunci zambeste fi fericita..si vei transmite fericirea ta si lui!sincer..din propria experienta iti spun.am readus la viata o relatie!va pupic
For_life
Postat pe 4 Septembrie 2008 00:43
de obicei sunt ffff vesela si optimista,probl e cand am un motiv chiar stupid,iau foc: spre ex am gasit filme x in calc lui si m-am ofticat, nu pt ca se uita la "actiune" ci pt ca mi le-a ascuns. poaTE NU, DAR P MINE MA DOARE
Shobby
Postat pe 4 Septembrie 2008 00:58
Stiu..nu e durere..poate este o ciuda..cati ani are prietenul tau?Al meu 21,desi totul e ok si in relatia sexuala,si eu am gasit in calc mai multe situ`ri de genu asta..m`am enervat normal..dar asa sunt toti..si nu i`am zis nmk,doar i`am spus ca sa stie ca am vazut si ca nu sunt proasta...dar acum rad de asta.Aveti viata sexuala?sa stii ca ei mai si "invata"din astea,nu trebuie neaparat sa se satisfaca singuri sub birou...la mine e exclus asta..Si chiar daca ii reprosezi ceva,fa`o ca pe o gluma..asa vei stii ca i`am zis ceva,si el va stii ca ai facut!lasa gelozia..ca orice ar fi sa se intampla se intampla si daca este geloasa si daca nu..dar demonstreazai ca nu are dc sa te insele,ca este ce ii doreste el,nu vor nervi,stres,asa la orice ora din zi si noapte...menajeaza`te pe tine si in acelasi timp relatia..sunt multe situatii de gelozie,stiu chiar la apropiati,in care femeia chiar l`a adus pe barbat in stare sa insele..si nu atat ca gelozie,ci certurile zilnice pe niste teme inexistente,l`au facut sa se descarce in alta parte..ca la nervi si cu tensiune nici sexu nu merge!pup si ai grija..be happy,ca nu e chiar asa rea viata,si nici nu scrie nicaieri negru pe alb ca partenerul trebuie sa te insele..te pup
For_life
Postat pe 4 Septembrie 2008 12:33
Majoritatea durerilor -mai putin cele fizice evident, ba de fapt cateodata si acelea -vin din capul nostru.
Cam acolo se intampla toata actiunea, de acolo suntem fericiti intr-o zi sau ne vine sa ne dam cu capul intr-un zid in alta zi.
Daca ar fi sa gandim ratinal durerea in principal reprezinta lipsa unor chimicale din organismul nostru. Si, cum aveam o discutie cu un prieten specializat in psihologie si filozofie, durerile astea pot fi rezolvate cu pastile in general.
Stati putin, nu ma certati, pentru ca nu am spus ca sunt de acord. Ce sustineam eu era dreptul fiecarei persoane sa faca ceea ce doreste cu viata ei, inclusiv sa renunte la ea. Prietenul meu sustinea ca e o stupizenie, avand in vedere ca depresia reprezinta doar dezechilibre chimice care pot fi rezolvate.

Pana la urma durerea asta se manifesta diferit de la persoana la persoana. Eu plang. Cand sunt singura plang pana cand nu mai pot. Asa se manifesta durerea la mine de exemplu (bine de obicei trebuie sa fie un motiv, plang fara motiv destul de rar...). Alte persoane gasesc alte modalitati sa o exteriorizeze si parerea mea este ca e indicat sa o exteriorizezi, sa vorbesti despre ce te doare foarte mult, pentru ca asta ajuta in final. Trebuie intotdeauna sa existe o cauza, in caz contrar sugerez un psihiatru pentru ca probabil sunt alte probleme, mult mai grave.
andreea_new
Postat pe 4 Septembrie 2008 19:17
si eu plang...ma simt ceva mai bine dupa
morticia_adams
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:00
De la: adryana22, la data 2008-09-03 16:20:13De ce exista acea..durere care te roade p dinauntru chiar daca nu se vede la suprafatza?Oare ar fi mai bine sa aratzi durerea..decat s o tzii ascunsa in tine?Sau sa ashteptzi in tacere ca totul sa treaca...sa se stinga shi ultima picatura din simtzamantul asta?



depinde d c fel de durere e vb. dar shi de individ in parte.

eu am momente cand tin in mine pana bubui.... shi am momente cand pur shi simplu nu-mi ascund durerea. e de preferet sa ai grija cui i te destainuiesti k nu toti sunt interesati sau te asculta sau te inteleg... cand e vina ta .... tii in tine k sa nu te faci de ras sau sa-ti atragi dojane. e o regula a oamenilor. dar cand altcineva iti greseste simti nevoia sa spui in stanga shi-n dreapta!


din pacate eu sunt o carte deschisa tuturor pentru k am fost obisnuita sa fiu sincera. iar cand ma doare sufletul, inima sau fiecare celula a sentimentelor mele sangereaza.... nu e nevoie sa dau anunt la ziar. se vd k sufar! dar cand durerea mi-o cauzez din cauza greselilor idioate, prefer sa tin in mine, deshi se vede de la o posta k e ceva in neregula cu persoana mea


dar am intalnit persoane in viatza asta a mea scurta.... care sufereau enorm pe dinauntru shi nu spuneau nimik, nu se vedea. mereu am admirat persoanele puternice care au reushit sa mearga mai departe fara sa stie tot satu de oful lor
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:12
mda...dar te-ai gandit ca poate nu e de admirat prea tare o persoana care sufera pe dinauntru si tine in ea,poate persoana care isi recunoaste durerea e mai curajoasa decat cea care nu recunoaste ca sufera, care as spune ca poate fi considerata o lasitate.E de interpretat asta
DeeaCatalina
Postat pe 5 Septembrie 2008 21:57
Durerea...hmmm...cand te doare sufletul e mult mai rau decat atunci cand ai o durere fizica...Nu exista un remediu pt aceasta durere,poate decat o ameliorare a suferintei,nu exista un tratament specific,ca atunci cand te doare o masea.
Cred ca cea mai buna solutie,cel putin in cazul meu,este comunicarea...sincer...cand te macina ceva pe dinauntru,ca te-ai despartit de iubitul tau,sau orice alte probleme...incearca sa discuti cu cineva...sa fie de incredere...sau macar pe acest forum...sa scrii niste randuri aici te ajuta enorm...
Apoi e imporetat sa ai prieteni langa tine..sa te ajute sa iesi din starile deprimante...sa vina sa te scoata din casa sambata seara...cand stai in mijlocul patului,cu perna in brate si plengi si simti ca lumea se sfarseste in jurul tau...
Si altceva...sa ai incredere in tine...sa te gandesti k durerea asta...nu are cum sa tina la nesfarsit...sa lasi timpul sa vindece ranile si chiar dak cicatricile raman,pt ca adevarul asta e,or sa ramana,macar sa ramana macar unele frumoase... < ca la operatia de apendicita...sa poti sa desenezi un fluturas frumos in jurul ei...si sa zica toata lumea ce fluturas frumos ai nu ce operatie urata >

In rest ... good luck !
abbytta
Postat pe 7 Septembrie 2008 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum poti iubi 2 femeii in acelasi timp? 23 De la: battleofwits 19 Martie 2011 17:06
sunt insarcinata si singura dupa o relatie de 13 ani 240 De la: kudika029282 12 Septembrie 2010 11:18
Cand trecutul inca te bantuie .. 25 De la: this_is_the_life 6 Iunie 2012 19:15
Inima vs minte 1 De la: kudika_1036708 2 Mai 2019 23:26
foarte trista 19 De la: alina23ro 2 Septembrie 2014 18:28