Setari Cookie-uri

iertarea

am 32 de ani,iubitul meu,la fel.suntem impreuna de 2 ani.acum cateva luni,am descoperit ca el verifica adresa de email a unei foste prietene,o prietena din studentie,prima lui "femeie".aceasta l-a parasit si nu au mai comunicat de la despartirea lor.el avea acces la adresa ei de email,pt ca ii cunostea parola si accesa adresa in mod frecvent.as zice chiar ca a facut acest lucru de la inceputul relatiei noastre,in mod constant.el nu a stiut sa-mi explice de ce facea asta.sau nu a vrut.cuvintele lui au fost ca ma iubeste sincer,ca nu mai simte nimic fata de fosta prietena si "sa-l iert".si aici apare problema imensa,nu-l pot ierta,uit o perioada,trec zile linistite si ne comportam ca un cuplu normal,si apoi eu izbucnesc cu o furie nebuneasca.ce nu pot sa iert ?!? tradarea ,minciuna,asa am resimtit-o,ca pe o tradare,cu o femeie din trecutul lui,cu care eu nu pot concura.aceasta intoarcere a lui,in trecut.aceasta femeie are in mintea lui o imagine idilica,pt ca situatia in care se afla el atunci,era de asa natura,sa creeze si sa pastreze amintiri idilice.el era student,ea era eleva,a fost prima lui iubire,etc,etc.ceea ce eu nu inteleg,cum poate el sa creada si sa-mi spuna ca ma iubeste,si in acelasi timp,de la inceputul relatiei noastre si pana acum sa verifice periodic adresa de email a unei femei cu care a avut o relatie acum 10 ani ? !? nu pot intelege lucrurile astea.el a negat ca ar mai avea sentimente fata de aceasta femeie si ca e convins ca eu sunt sufletul lui pereche.nu-l pot crede.mi-am dat seama ca nu-l mai cred si ca nu-l pot ierta,pt ca m-a ranit,m-a umilit....m-a transformat intr-un om extrem de suspicios.de asemenea nu-l pot parasi si imi este dificil sa traiesc asa cu el .ce sa fac pt ca iertarea aceasta sa vina usor si eliberator?sa-l pot ierta din suflet.ce sa fac ?
.poate,din afara,nu e nimic dureros,poate se vor gasi oameni care vor zice ca imi fileaza multe lampi.insa,nu stiu cum sa exprim in cuvinte aceasta durere a mea,aceasta rana,peste care nu mai pot trece si mereu,mereu ma intorc la ea,desi aparent lucrurile par sa fi reintrat in normal.eu nu pot intelege cum omu asta,iubindu-ma si traind cu mine,in casa,impreuna de 2 ani de zile,el in tot acest timp avea o preocupare si un interes bolnav fata de o femeie cu care a avut o relatie acum 10 ani.cum este posibil asa ceva?
kudika_21905
Postat pe 23 Noiembrie 2012 17:43
Probabil este foarte curios, dar si mai probabil ca acea idila nu s-a concretizat cum si-ar fi dorit el, iar din aceasta cauza nu s-a impacat cu ideea.
Pana la urma, cred ca cu totii avem o curiozitate in ceea ce privesc fostele relatii.
Tu ar trebui sa vorbesti cu el, de ce este atat de curios de ce mai face ea
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Noiembrie 2012 17:54
De la: kudika_21905, la data 2012-11-23 17:43:06am 32 de ani,iubitul meu,la fel.suntem impreuna de 2 ani.acum cateva luni,am descoperit ca el verifica adresa de email a unei foste prietene,o prietena din studentie,prima lui "femeie".aceasta l-a parasit si nu au mai comunicat de la despartirea lor.el avea acces la adresa ei de email,pt ca ii cunostea parola si accesa adresa in mod frecvent.as zice chiar ca a facut acest lucru de la inceputul relatiei noastre,in mod constant.el nu a stiut sa-mi explice de ce facea asta.sau nu a vrut.cuvintele lui au fost ca ma iubeste sincer,ca nu mai simte nimic fata de fosta prietena si "sa-l iert".si aici apare problema imensa,nu-l pot ierta,uit o perioada,trec zile linistite si ne comportam ca un cuplu normal,si apoi eu izbucnesc cu o furie nebuneasca.ce nu pot sa iert ?!? tradarea ,minciuna,asa am resimtit-o,ca pe o tradare,cu o femeie din trecutul lui,cu care eu nu pot concura.aceasta intoarcere a lui,in trecut.aceasta femeie are in mintea lui o imagine idilica,pt ca situatia in care se afla el atunci,era de asa natura,sa creeze si sa pastreze amintiri idilice.el era student,ea era eleva,a fost prima lui iubire,etc,etc.ceea ce eu nu inteleg,cum poate el sa creada si sa-mi spuna ca ma iubeste,si in acelasi timp,de la inceputul relatiei noastre si pana acum sa verifice periodic adresa de email a unei femei cu care a avut o relatie acum 10 ani ? !? nu pot intelege lucrurile astea.el a negat ca ar mai avea sentimente fata de aceasta femeie si ca e convins ca eu sunt sufletul lui pereche.nu-l pot crede.mi-am dat seama ca nu-l mai cred si ca nu-l pot ierta,pt ca m-a ranit,m-a umilit....m-a transformat intr-un om extrem de suspicios.de asemenea nu-l pot parasi si imi este dificil sa traiesc asa cu el .ce sa fac pt ca iertarea aceasta sa vina usor si eliberator?sa-l pot ierta din suflet.ce sa fac ?
.poate,din afara,nu e nimic dureros,poate se vor gasi oameni care vor zice ca imi fileaza multe lampi.insa,nu stiu cum sa exprim in cuvinte aceasta durere a mea,aceasta rana,peste care nu mai pot trece si mereu,mereu ma intorc la ea,desi aparent lucrurile par sa fi reintrat in normal.eu nu pot intelege cum omu asta,iubindu-ma si traind cu mine,in casa,impreuna de 2 ani de zile,el in tot acest timp avea o preocupare si un interes bolnav fata de o femeie cu care a avut o relatie acum 10 ani.cum este posibil asa ceva?




Din punctul de vedere al barbatilor orice este posibil,sa nu te mire acest lucru!!!
Poate fi o obsesie bolnavicioasa si nimic mai mult!!!Aceasta problema se clarifica cu iubitul tau,ar trebui sa fie colaborant in acest sens,tinand cont de faptul ca nu mai este un adolescent debusolat!!!Daca nu stie sa-si gestioneze relatia,totul se va transforma intr-o vesnica intrebare pentru tine,si o pasiune nejustificata in contextul relatiei voastre,pentru iubitul tau!!!Ai grija si la starea ta de spirit,revolta ta,chiar daca este motivata intr-o oarecare masura,poate deveni un recul puternic asupra vietii voastre de cuplu!!!Incearca sa discuti cu partenerul tau inainte de a te enerva si a rabufni,lucrurile se pot aranja daca exista colaborare si intelegere!!!Eu,una,nu inteleg barbatii,care declara iubire unei femei,dar au gandurile indreptate spre alta juna,cu atat mai mult daca aceasta face parte din trecutul sau sau nu!!!!Ar trebui ca el sa-si dea seama ca te pune intr-o situatie neplacuta,de inferioritate,dar la mentalitatea barbatului modern,nu poti cere foarte mult!!!!Discuta cu el,este singura cale de rezolvare a nemultumirii tale!!!Daca va intelege,,,se va opri aici si veti merge impreuna mai departe!!!In caz contrar,ar fi indicat sa se gandeasca si la varianta gasirii bagajului personal la intrarea in locuinta,,,daca tot nu o poate uita pe fosta iubita,sa se duca la ea,este foarte simplu.
kudika_15804
Postat pe 23 Noiembrie 2012 17:58
Eu nu cred ca se va opri vreodata din a o verifica pe fosta iubita. Cred mai degraba, ca se va interesa de ea intr-un fel in care iubita lui actuala nu isi va mai da seama......
Nici mie nu mi se pare foarte ok, ca, in mod obsesiv si regulat sa caute dupa ea....dar tind sa cred ca acolo sunt niste dorinte neimplinite din partea lui....
Nu vad un alt motiv....
Din pacate, chestia asta tine de autocontrol. Daca el, pana acum nu si-a dat seama de asta, este putin probabil ca dupa ce ii va spune ea ca o deranjeaza, sa inteleaga.
Cum am mai zis, pana la un punct, este normal sa fim curiosi, dar cred ca domnul in cauza, deja e obsedat...
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Noiembrie 2012 18:07
Poate ca era pur si simplu curios. Mi se pare ca ai tendinta sa dramatizezi putin lucrurile si nu e ok. E posibil sa fi ramas marcat de acea relatie (a fost prima lui femeie etc.)Asta nu inseamna insa ca nu te iubeste sau ca vrea sa te insele. E ceva normal sa-ti aduci aminte cu o usoara nostalgie de relatiile trecute (in care ai investit sentimente reale). Nu ai cum sa le stergi, ele raman acolo intr-un sertaras al memoriei. De-aia cred ca e bine sa respecti intimitatea partenerului... Fiecare om are anumite lucruri pe care vrea sa le pastreze doar pentru proprii ochi. Poate fi vorba de o poza a unei foste/fost sau o melodie pe care partenerul a dansat cu o iubire din trecut sau mai stiu eu ce... S-ar putea ca iubitul tau sa fie mai visator din fire si asa se explica totul. Ce nu mi se pare in regula, e faptul ca patrunde in intimitatea unei persoane, fara stirea ei. El o verifica pe fosta, tu il verifici pe el. Ca sa te linistesti, ar fi bine sa discuti cu dansul fara crize de nervi si altele. Asta daca vrei sa mai ai o relatie cu el...
Micaell
Postat pe 23 Noiembrie 2012 18:24
Sfatuieste-o pe fosta sa-si schimbe ID-ul si parola ....motivandu-i si de ce! In mod sigur nu-i va "pica" bine sa afle ca in tot acest timp, a fost privata de intimitate....
Nu mi se pare deloc ok "curiozitatea" lui pentru e-mail-ile fostei, asta inseamna ca inca il mai intereseaza soarta ei, cu alte cuvinte inca nu s-a rupt de trecut!
rondina
Postat pe 23 Noiembrie 2012 20:05
De la: kudika_21905, la data 2012-11-23 17:43:06am 32 de ani,iubitul meu,la fel.suntem impreuna de 2 ani.acum cateva luni,am descoperit ca el verifica adresa de email a unei foste prietene,o prietena din studentie,prima lui "femeie".aceasta l-a parasit si nu au mai comunicat de la despartirea lor.el avea acces la adresa ei de email,pt ca ii cunostea parola si accesa adresa in mod frecvent.as zice chiar ca a facut acest lucru de la inceputul relatiei noastre,in mod constant.el nu a stiut sa-mi explice de ce facea asta.sau nu a vrut.cuvintele lui au fost ca ma iubeste sincer,ca nu mai simte nimic fata de fosta prietena si "sa-l iert".si aici apare problema imensa,nu-l pot ierta,uit o perioada,trec zile linistite si ne comportam ca un cuplu normal,si apoi eu izbucnesc cu o furie nebuneasca.ce nu pot sa iert ?!? tradarea ,minciuna,asa am resimtit-o,ca pe o tradare,cu o femeie din trecutul lui,cu care eu nu pot concura.aceasta intoarcere a lui,in trecut.aceasta femeie are in mintea lui o imagine idilica,pt ca situatia in care se afla el atunci,era de asa natura,sa creeze si sa pastreze amintiri idilice.el era student,ea era eleva,a fost prima lui iubire,etc,etc.ceea ce eu nu inteleg,cum poate el sa creada si sa-mi spuna ca ma iubeste,si in acelasi timp,de la inceputul relatiei noastre si pana acum sa verifice periodic adresa de email a unei femei cu care a avut o relatie acum 10 ani ? !? nu pot intelege lucrurile astea.el a negat ca ar mai avea sentimente fata de aceasta femeie si ca e convins ca eu sunt sufletul lui pereche.nu-l pot crede.mi-am dat seama ca nu-l mai cred si ca nu-l pot ierta,pt ca m-a ranit,m-a umilit....m-a transformat intr-un om extrem de suspicios.de asemenea nu-l pot parasi si imi este dificil sa traiesc asa cu el .ce sa fac pt ca iertarea aceasta sa vina usor si eliberator?sa-l pot ierta din suflet.ce sa fac ?
.poate,din afara,nu e nimic dureros,poate se vor gasi oameni care vor zice ca imi fileaza multe lampi.insa,nu stiu cum sa exprim in cuvinte aceasta durere a mea,aceasta rana,peste care nu mai pot trece si mereu,mereu ma intorc la ea,desi aparent lucrurile par sa fi reintrat in normal.eu nu pot intelege cum omu asta,iubindu-ma si traind cu mine,in casa,impreuna de 2 ani de zile,el in tot acest timp avea o preocupare si un interes bolnav fata de o femeie cu care a avut o relatie acum 10 ani.cum este posibil asa ceva?
....Dacã s-ar fi vrut o lume perfectã, n-ar fi existat o cutie a Pandorei! Cine-i curiosul ce are tãria sã n-o deschidã?! ...dacã ai sã stai sã orbecãi printre ruinele trecutului, riști sã ratezi prezentul!
mia2123
Postat pe 23 Noiembrie 2012 20:31
De la: mia2123, la data 2012-11-23 20:31:43[quote name='
....Dacã s-ar fi vrut o lume perfectã, n-ar fi existat o cutie a Pandorei! Cine-i curiosul ce are tãria sã n-o deschidã?! ...dacã ai sã stai sã orbecãi printre ruinele trecutului, riști sã ratezi prezentul! [/quote]


Mia,prezentul ei nu coincide cu al lui,caci el traieste intr-un continuu "remember",,care a fost trait la un moment dat!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Noiembrie 2012 20:47
De la: kudika_15804, la data 2012-11-23 20:47:45
De la: mia2123, la data 2012-11-23 20:31:43[quote name='
....Dacã s-ar fi vrut o lume perfectã, n-ar fi existat o cutie a Pandorei! Cine-i curiosul ce are tãria sã n-o deschidã?! ...dacã ai sã stai sã orbecãi printre ruinele trecutului, riști sã ratezi prezentul!



Mia,prezentul ei nu coincide cu al lui,caci el traieste intr-un continuu "remember",,care a fost trait la un moment dat!!! [/quote]....acest remember este periculos pentru amândoi!
mia2123
Postat pe 23 Noiembrie 2012 20:55
De la: mia2123, la data 2012-11-23 20:55:34
De la: kudika_15804, la data 2012-11-23 20:47:45
De la: mia2123, la data 2012-11-23 20:31:43[quote name='
....Dacã s-ar fi vrut o lume perfectã, n-ar fi existat o cutie a Pandorei! Cine-i curiosul ce are tãria sã n-o deschidã?! ...dacã ai sã stai sã orbecãi printre ruinele trecutului, riști sã ratezi prezentul!



Mia,prezentul ei nu coincide cu al lui,caci el traieste intr-un continuu "remember",,care a fost trait la un moment dat!!!
....acest remember este periculos pentru amândoi! [/quote]



Este cert acest lucru,,,este chiar un bumerang ,care va actiona ca atare in viata lor!!! Daca vor reusi sa se alinieze pe aceeasi traiectorie,,,va fi perfect pentru ei!!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Noiembrie 2012 20:58
va multumesc pt mesaje.am discutat in nenumarate randuri si nu am putut ajunge la nici o "solutionare".din pacate,eu nu pot sa trec peste toata povestea,sa iau lucrurile ca atare si sa accept ca asta e si atat.poate imi fileaza mie lampi multe.dar eu am simtit intreaga poveste ca pe o infidelitate emotionala.nu fizica,e adevarat.
kudika_21905
Postat pe 23 Noiembrie 2012 22:55
De la: kudika_21905, la data 2012-11-23 17:43:06am 32 de ani,iubitul meu,la fel.suntem impreuna de 2 ani.acum cateva luni,am descoperit ca el verifica adresa de email a unei foste prietene,o prietena din studentie,prima lui "femeie".aceasta l-a parasit si nu au mai comunicat de la despartirea lor.el avea acces la adresa ei de email,pt ca ii cunostea parola si accesa adresa in mod frecvent.as zice chiar ca a facut acest lucru de la inceputul relatiei noastre,in mod constant.el nu a stiut sa-mi explice de ce facea asta.sau nu a vrut.cuvintele lui au fost ca ma iubeste sincer,ca nu mai simte nimic fata de fosta prietena si "sa-l iert".si aici apare problema imensa,nu-l pot ierta,uit o perioada,trec zile linistite si ne comportam ca un cuplu normal,si apoi eu izbucnesc cu o furie nebuneasca.ce nu pot sa iert ?!? tradarea ,minciuna,asa am resimtit-o,ca pe o tradare,cu o femeie din trecutul lui,cu care eu nu pot concura.aceasta intoarcere a lui,in trecut.aceasta femeie are in mintea lui o imagine idilica,pt ca situatia in care se afla el atunci,era de asa natura,sa creeze si sa pastreze amintiri idilice.el era student,ea era eleva,a fost prima lui iubire,etc,etc.ceea ce eu nu inteleg,cum poate el sa creada si sa-mi spuna ca ma iubeste,si in acelasi timp,de la inceputul relatiei noastre si pana acum sa verifice periodic adresa de email a unei femei cu care a avut o relatie acum 10 ani ? !? nu pot intelege lucrurile astea.el a negat ca ar mai avea sentimente fata de aceasta femeie si ca e convins ca eu sunt sufletul lui pereche.nu-l pot crede.mi-am dat seama ca nu-l mai cred si ca nu-l pot ierta,pt ca m-a ranit,m-a umilit....m-a transformat intr-un om extrem de suspicios.de asemenea nu-l pot parasi si imi este dificil sa traiesc asa cu el .ce sa fac pt ca iertarea aceasta sa vina usor si eliberator?sa-l pot ierta din suflet.ce sa fac ?
.poate,din afara,nu e nimic dureros,poate se vor gasi oameni care vor zice ca imi fileaza multe lampi.insa,nu stiu cum sa exprim in cuvinte aceasta durere a mea,aceasta rana,peste care nu mai pot trece si mereu,mereu ma intorc la ea,desi aparent lucrurile par sa fi reintrat in normal.eu nu pot intelege cum omu asta,iubindu-ma si traind cu mine,in casa,impreuna de 2 ani de zile,el in tot acest timp avea o preocupare si un interes bolnav fata de o femeie cu care a avut o relatie acum 10 ani.cum este posibil asa ceva?


Esti perfect indreptatita sa fi devenit suspicioasa si sa nu-l poti ierta.

Din punctul meu de vedere, mi se pare obsesiva si bolnava, mania aceasta a iubitului tau, de a verifica e-mailurile primite de fosta lui iubita, desi relatia lor s-a consumat in urma cu 10 ani. Un lucru e sigur: el inca nu a trecut peste acea relatie, el este inca preocupat de acea femeie si relatia care a fost intre ei doi, iar daca el isi ocupa timpul spionand viata acelei femei si gandindu-se la ea, asta denota ca nu-i pasa de tine, ca nu tine la tine.

Nu poti sa spui ca iubesti un om, insa sa te gandesti si sa fii preocupat de un altul.

In locul tau, as lua legatura cu acea femeie si as avertiza-o sa-si schimbe toate parolele de la conturile de e-mail. Dupa ce as face asta, as incerca sa aflu explicatii de la el, si i-as spune sa nu-mi ofere niste abureli, pentru ca nu mai tine. Nu-ti ofera niste explicatii cinstite, sa fiu in locul tau as lua in considerare si varianta unei despartiri, mai ales ca el mi se pare un individ destul de periculos, prin obsesia pe care a dezvoltat-o fata de acea femeie.

Comportamentul lui nu reprezinta absolut deloc comportamentul unui om intreg la cap.
kudika_10817
Postat pe 24 Noiembrie 2012 08:33
De la: kudika_21905, la data 2012-11-23 22:55:59va multumesc pt mesaje.am discutat in nenumarate randuri si nu am putut ajunge la nici o "solutionare".din pacate,eu nu pot sa trec peste toata povestea,sa iau lucrurile ca atare si sa accept ca asta e si atat.poate imi fileaza mie lampi multe.dar eu am simtit intreaga poveste ca pe o infidelitate emotionala.nu fizica,e adevarat.


e clar ca tu ai fost o solutie de compromis si faptul ca si acum cand ai aflat continua sa urmareasca pe acea femeie e cat se poate de dubios.
mai preferabil ar fi fost sa se vada cu ea si sa afle ce face decat sa-i scormoneasca in gunoi
dar deh, asta e! la 32 de ani oamenii sunt altfel mai ales cei singuri
picard-jean-luc
Postat pe 24 Noiembrie 2012 08:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Problemele de cuplu 53 De la: steffy91 27 Ianuarie 2012 00:00
fapt divers, vorba poetului... 29 De la: kudika318477 11 Decembrie 2010 18:08
Mi-e frica sa plec din cauza copilului... vreau un sfat!!! 17 De la: darksukkubus69 22 Noiembrie 2009 20:18
din amanta am dvenit prietena inselata.... 79 De la: maimai_no1 15 Octombrie 2011 18:20
Sa raman cu sotul meu sau sa incerc o noua relatie? 16 De la: nikky_summer_2008 30 Iunie 2009 13:17