Setari Cookie-uri

Dereglari hormonale tratament

Salut!
Am 16 ani si ma confrunt de ceva timp cu o dereglare hormonala care imi da mari batai de cap .In primul rand am avut anemie si continut scazut de fier iar apoi o infectie urinara care inca ma mai deranjeaza prin dureri la nivelul rinichilor iar recent au aparut si dereglari ale ciclului menstrual si o acnee urata de care nu stiu ce sa fac sa scap. Imi puteti da va rog cateva sfaturi in legatura cu tratarea dereglarii : remedii naturiste sau medicamente sau ce analize trebuie sa fac pentru asta?
Sunt tonicele feminine indicate la varsta mea cum ar fi dong quai sau vitex? Le-a incercat cineva?
kudika_27339
Postat pe 23 Ianuarie 2013 21:03
De la: kudika_27339, la data 2013-01-23 21:03:12Salut!
Am 16 ani si ma confrunt de ceva timp cu o dereglare hormonala care imi da mari batai de cap .In primul rand am avut anemie si continut scazut de fier iar apoi o infectie urinara care inca ma mai deranjeaza prin dureri la nivelul rinichilor iar recent au aparut si dereglari ale ciclului menstrual si o acnee urata de care nu stiu ce sa fac sa scap. Imi puteti da va rog cateva sfaturi in legatura cu tratarea dereglarii : remedii naturiste sau medicamente sau ce analize trebuie sa fac pentru asta?
Sunt tonicele feminine indicate la varsta mea cum ar fi dong quai sau vitex? Le-a incercat cineva?



1.Eliminarea cauzelor,care ti-au declansat infectia urinara si tratatea ei.
2.Stabilirea,prin intermediul analizei de sange,a tipului de anemie de care suferi si urmare de tratament.
3.Control medical la urmatoarele specialitati:Endocrinologie,Ginecologie si Dermatologie,cei trei medici te vor ajuta sa tratezi tot ce tine de menstra si acneea respectiva!!Cele trei specialitati sunt in stransa legatura,eliminandu-se treptat,in urma obtinerii rezultatelor analizelor recomandate.
4.Discuta cu mama ta,nu este normal ca la aceasta varsta sa nu fii observata de catre parinti.Expune-i probemele si prezinta-te la medici.
5.In momentul in care infectia cu coli s-a extins la nivelul rinichilor,aceasta ii va sensibiliza,deci mare atentie,va trebui tratament medicamentos de durata.nu te juca cu aparatul urinar,rinichii sunt filtrul organismului.
kudika_15804
Postat pe 23 Ianuarie 2013 21:58
Dar ce analize trebuie facute la simptomele mele?
kudika_27339
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:24
De la: kudika_27339, la data 2013-01-27 15:24:06Dar ce analize trebuie facute la simptomele mele?



Pentru diagnosticarea precisa a infectiei urinare este necesara proba de urina numita "Urocultura" ,si,separat,"Sumarul de urina"!Medicul de familie va trebui sa-ti dea trimitere pentru efectuarea analizelor de sange privind stabilirea tipului de anemie.Medicul endocrinolog iti va prescrie efectuarea analizelor in ceea ce priveste nivelul de hormoni(tot proba de sange)!!!Medicul gineclog iti va face investigatiile ,ce tin de starea ovarelor si functionalitatea lor!Medicul dermatolog,pe baza analizelor de sange efectuate si a rezultatelor obtinute in urma controlului ginecologic, va stabili tipul de acnee de care suferi.Cele trei specialitati conlucreaza.
kudika_15804
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:40
Buna! Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor. Nu este in regula sa iei medicamente dupa capul tau. Vorbeste cu mama ta sa te duca la medic ca sa vezi exact ce se intampla. Uite, iti pot recomanda o clinica foarte ok, e dedicata femeilor, deci doctorii de acolo sunt specializati pe probleme de acest gen, au endocrinologi si ginecologi foarte buni: http://www.donna-medicalcenter.ro/.
kudika_23431
Postat pe 8 Februarie 2013 12:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce poate fii? 3 De la: iepurina 18 Mai 2010 10:35
polip pe col uterin 10 De la: kudika330924 21 Ianuarie 2011 05:59
test de sarcina 27 De la: andreeaBMA 18 Ianuarie 2013 10:06
Buna ziua! 2 De la: office_salinasusesi_ro 17 Aprilie 2010 10:07
Ultrasunete? 2 De la: Cassey_ 9 Iulie 2009 11:55