Setari Cookie-uri

ce pot face ?ajutor

am 21 ani...studenta dar am o problema atat de natura pshica cat si fizica..
Sa incep prima data cu cea psihica..parintii mei s-au despartit cand eu aveam 7 ani..pe motiv ca tata avea un viciul al alcoolului dar si al batailor..eu am ramas in grija bunicii si a mamei ..insa mama niciodata nu a avut incredere in mine ci in straini...si mereu daca luam o nota mica ma injura,ma blestema,ma facea proasta..la fel si cand voiam sa nu ma las controlata..pshic...daca ziceam ceva si nu era bine din proasta nu ma scotea..eu nu aveam voie sa vb undeva,far aea nu aveam voie s amerg nicaeri..daca nu reuseam sa imi fac temele..eram lovita..ma refer in clasele primare..timpul a trecut,dar ea a ramas cu aceeasi gandire..daca incerc s ama revolt ..ma face nebuna si drogata..eu nu am luat droguri in viata mea nici macar nu fumez..relatii am avut pe ascuns dar nu le pot numi relatii vb la tel si sms mai mult si pe mess...si ma vedeam doar la scoala..nu am fost plecata noaptea de acasa,nu am mers in cluburi,nu am mers la aniversarile altor colegi sau colege...
In schimb in semestrul al 2 lea din anul 4 de liceu..am cunosc pe un site socializare un barbat ..e mai mare decat mine cu 25 de ani..asta nu mi-a afectat notele la liceu sau bac sau admitere ..din contra..la inceput a fost o gluma..eram amici..insa cu timpul am devenit mai apropiati mai ales ca dupa admitere fiind ca nu am luat peste 9 ci doar 8.5...mama ma tratat multe zile ca pe un gunoi..bine ca de 21 de ani ma trateaza asa si pe post de facut bani(sa merg la tata si sa cer ..insa tata acum s-a retras pt ca si-a dat seama) ..si m-am indragostit de el..nu are copii si e singur(divortat) ..mai tarziu am aflat ca lucreaza pt sistemul militar (e mai mult decat ramaura de militar..lucreaza pt stat) ..a fost uimit cand i-am zis ca la 18 sunt virgina ..motivele erau ca mama mi-a zis (sufar de ovar polichistic de la 13 ani..am facut tratament dar degeab) ca daca incep viata sexuala ..fac hemoragie si mor ..(am vb cu un dr si am aflat ulterior ca nu patesc nimic) si ca eu trebuie s afiu virgina pana in noaptea nuntii..si o concluzie proprie ca toti baietii cu care am vb si erau fie de seama mea fie putin mai mari..ei vedeau sexul ca pe un sort iar fata o masina de sex..plus ca sunt imaturi ..nu ma atras asta la el ca are bani ci faptuul ca ma asculta cand am nevoie,ma sprijina moral(mamei daca ii zic ca am nevoie de sprijin moral intelege ca am nevoie de sprijin material etc ),imi ofera caldura decare am nevoie..da chiar si acea afectiune lipsa de la tata,ma apreciaza ca desi mama e asa cum e..eu sunt o persoana open minded,optimista(dar acum sunt doar pesimista) de incredere se poate vb ceva cu mine fara sa judec sau sa critic.sunt sincera ..arata bn,avem o relatie pe ascuns de 2 ani si o luna..am avut si certuri si despartiri..el s-a transferat in orasul unde invat eu ..insa eu mi-am facut niste analize in care am aflat ca am o rana pe col de 1.5 cm in septmbrie 2012 am facut tratament trebuie sa merg din nou ..si avand niste condiloame s-a presupus ca am hpv...stiu ca veti arat spre el..insa el si-a facut analize pt its si bts dar nu a iesit nimic..perfect curat..nu inteleg cum de sunt eu cea bolnava si de unde am luat ?..nu l-am inselat ..
Mama de sarbatori mi-a controlat in geanta unde a gasit documentele medicale si a aflat tot..insa degeaba i-am zis ca a fost o relatie pt ca ea crede ca am fost violata , ca am fost drogata,ca am fost batuta ca am practica toate tipurile de sex si in grup ca m-am culcat cu un tigan ca sunt o curva care cum iese pe strada vrea sex si bineinteles ca am fost lovita de ea..si injurata si blestema cum nu va puteti inchipui pt ca eu trebuia sa raman virgina pana la nunta ..si mi le zice in fata ..mi-am luat un web pe ascuns ca atunci cand sunt in vacanta sa pot lua legatura si sa ma vad cu el..nu va ganditi..nu fac videochat iar el nu a indraznit niciodata sa imi fac propuneri perverse sau mai stiu ce ...si de la sarbatorile de iarna..mama si bunik imi vb de parca sunt o tarfa..daca merg pe strada si se uita cineva masculin la mine..gata..il cunosc ..plus ca imi controleaza viata sau incearca..daca vb la tel sunt ascultata de bunik pe la usi si ii zice mamei..tot ce vb..mama ar vrea sa imi verifice tel dar il tin mereu inchis..la pc nu poate ca e parolat..dar mereu ma urmareste..daca sunt la pc ..vine fara sa stiu sa vada ce fac..cu cine vb...vrea sa stie absolut totul ..ins adaca e anu a fost aproape d emine in timpul dezvoltarii mele ,acum vrea sa intre fortat in viata mea...plus ca vrea sa angajezi sa fiu urmarita in orasul unde sunt la facultate ..sa stie tot ce fac ...daca incerc sa ii reprosez ..imediat imi zice ca sunt o infecta si o curva ..din cauza psihica in sesiune din 7 examnee am luat doar 3 ..eu acasa nu dorm linistit pt ca mereu o aud ca tipa,se enrveaza,ma verifica la lucruri,la carti..tot imi controleaza...degeaba ii reprosez ca ea crede tot ce vrea ea nu ce zic eu si nici nu ma asculta cve zic


Simt ca innebunesc ..am 21 de ani..vreau si eu putina intimitate .libertate...


Va rog ajutati-ma cu un sfat caci eu nu mai stiu ce sa fac..

Postat pe 12 Februarie 2013 17:00
In primul rand,nu ti mai fie frica de ea ! Este bine ca esti in alt oras la facultate ! Trebuie sa ti dezvolti incredera in tine si in fortele tale,invatand in continuare si intrand in contact NUMAI CU OAMENII CARE TE RESPECTA PRIN ATITUDINE ! Evita oamenii pusi pe cearta,pe cei care se tot plang ! Este clar ca ai ceva de invata ceva din relatia cu mama ta ! Si anume,eu cred ca lectia este sa ti dezvolti increderea in tine ! Increderea in ce poti face tu,FARA AJUORUL NIMANUI ! NUMAI ASA ITI VEI CAPATA INDEPENDENTA FATA DE MAMA TA SI RESPECTUL TAU FATA DE TINE INSUTI ! REZOLVAREA ESTE IN TINE,NU TE MAI GANDI LA CE TI A FACUT UNUL SAU ALTUL,TRECUTUL INTOTDEAUNA ARE AMINTIRI MAI MULT TRISTE DECAT FERICITE ! SI NU TI MAI FIE FRICA DE VIITOR ! ROAGA TE LA DUMNEZEU SA TI ARATE IN FIECARE DIMINEATA,CEEA CE AI DE FACUT IN ZIUA RESPECTIVA !TRAIESTE PREZENTUL ASCULTANDU TI SUFLETUL,CA NUMAI ASA VEI GASI RASPUNSURI ! TI TI LE VEI DA,NU ALTCINEVA ! CREDE MA CA STIU CE VORBESC,AM AVUT O COPILARIE,ADOLECENTA SIMILARA ! SI AM CAUTAT RASPUNSURI IN ALTA PARTE DECAT IN MINE INSUMI !
VEI GASI RASPUNSURI NUMAI IN TINE ! CITESTE,ASCULTA MUZICA,DU TE LA UN PREOT,INCEARCA IN FIECARE ZI SA FACI CEVA SI PENTRU SUFLETUL TAU,CEVA CE TI ADUCE BUCURIE !
kudika_2098
Postat pe 26 Februarie 2013 16:16



Observ ca toate postarile anterioare au fost sterse!!Ideea principala este dobandirea independentei financiare,in scopul asigurarii existentei in conditii decente si civilizate!!Este evident faptul ca mama ta are probleme psihice,care pot fi confirmate in urma unui simplu control de specialitate!!Esti studenta,intretinuta de catre familie,nu????In aceste conditii este dificil sa te separi de mama ta,intrucat nu ai mijloace personale de subzistenta!!Incearca ca ,macar pana la terminarea studiilor,sa mentii un dialog coerent cu mama ta,in ciuda comportamentului ei!!In afara studiului,,cauta sa ai si alte preocupari,departe de influenta nefasta a mamei tale!!!Nu ai suportul familiei,deci iti va fi foarte greu sa te descurci singura!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Februarie 2013 16:29
mai mult ca sigur ca mama ta are probleme, dar de un lucru poti fi sigura: iti doreste binele. Faptul ca ai avut relatii sexuale cu persoana respectiva si te-ai ales cu rana pe col si alte probleme ar trebui sa iti dea de gandit.
ar trebui sa te concentrezi pe invatat , eventual pe gasirea unui loc de munca, si sa renunti la un tip cu 25 de ani mai mare ca tine, divortat, sa isi gaseasca pe cineva de varsta lui,si a fi virgina , a respecta normele morale nu inseamna ca nu ai libertate. Aface sex la intamplare, in afara casatoriei, chiar daca astazi nu e considerat de oameni un pacat, crede-ma pentru Dumnezeu este. Si daca el a considerat ca relatiile sexuale trebuie sa existe doar in familie, crede ca stie Dumnezeu de ce.Incearca sa vezi la mama ta ce se ascunde dincolo de tipetele ei,de disperarea ei , de a nu deveni tu o c....,poate nu a avut ocazia sa invete cum sa comunice cu tine,poate greutatile, nemultumirea de avea un sot betiv si violent, ii intuneca gandirea , si in disperarea ei ca tie sa iti fie bine , sa ai un sot bun nu stie sa se apropie de tine , sa te ajute. Cere in rugaciune lui Dumnezeu sa iti dea intelepciune si discernamant
cremene_mary@yahoo.com
Postat pe 5 Martie 2013 13:32
Draga mea, din puntul meu de vedere tu stai intr-o inchisoare. Solutii prea multe nu exista, decat sa incerci sa fii pe picioarele tale. Da incerci prin toate mijloacele sa devii independenta. Spui ca esti la facultate, ai putea sa te muti la camin si sa iti cauti un job? Spun sa iti cauti un job, ca sa nu fii nevoita sa accepti o relatie cu un barbat doar pentru ca esti in aceasta situatie, nu este o solutie pe termen lung. Cauta sa iti castigi independenta si lucurile se vor aseza pana la urma.
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/imprtete-din-experiena-ta/119-cum-sa-iau-o-decizie-corecta
kudika109274
Postat pe 6 Martie 2013 00:27
VINA LA MN CA TI REZOLV IO
GONGOI_BOSS
Postat pe 6 Martie 2013 00:32
Pentru fata care a initiat topicul: gaseste-ti urgent un job si muta-te din iadul ala. Rupe orice legatura cu mama ta, deoarece femeia aia va incerca sa te distruga psihic pentru tot restul vietii tale.
kudika_32792
Postat pe 9 Aprilie 2013 07:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A Dream About You 13 De la: trueLove 24 Octombrie 2013 10:14
Cum mancam 1 De la: kudika_11847 12 Iulie 2012 13:08
inselat de ani 3 De la: kudika_959864 4 Aprilie 2014 11:53
12 Ani de casatorie, Inselata inainte de nunta 1 De la: kudika_1037575 22 Iunie 2019 23:20
Iubire de bani? 3 De la: kudika_1005869 17 Martie 2016 12:48