Setari Cookie-uri

Sfaturi pentru suferindele de tiroidita si dismenoree,TESTAT :-)

Buna fetelor,doamnelor ! Ma numesc Mihaela am 29 de ani si sufar cu tiroida de aproape 10 ani.Dismenoreea o am de la prima menstruatie-adica 13 ani.Dea lungul timpului am incercat fel si fel de remedii care nu au dat niciun rezultat.In sfarsit am gasit ceva folositor si doresc sa impartasesc cu voi,poate pot fi de ajutor
1.Acidul ascorbic- sau vit.C ESTE FOARTE BUNA IMPOTRIVA STRESULUI ,OBOSELII,SI REDUCE SI DURERILE MENSTRUALE.Eu fiind suferinda cu tiroida se presupune ca trebuie sa ma feresc de stres,dar e cam dificil.Inainte sa iau vit c daca plangeam,sau aveam o problema,imediat mi se umfla nodulul de la gat si ma simteam foarte rau,si extrem de epuizata.Acum orice necaz as avea,nodulul nu se prezinta deloc la apel si nici nu ma mai simt asa de obosita.Sfatul meu este sa cautati pe google firme care produc acid ascorbic in stare pura. Se gasesc in ambalaje de 250 gr,500 gr,dar praf nu ca medicamente ca alea contin tot felul de magarii.Nu luati din farmacie vit c ca si medicament,are adaosuri si e mai scump decat praful.Locuiesc in Budapesta,si vit c o iau zilnic,la recomandarea unui medic excelent de aici,de 2 ori pe zi cate o jumatate de lingurita de acid ascorbic dizolvat intr-o cana de apa calduta,nu fierbinte !
2.Mierea de salcam : este excelenta pentru sistemul imunitar si reduce considerabil fluxul abundent la menstruatie !!! La mine a functionat ! Recomand in perioada nefericita 2 linguri de miere pe zi.
3.Ceaiul de traista ciobanului : linistitor,calmant - 3 cani pe zi,la menstruatie.
4.Naproxenul sau Reuxenul este un medicament antiinflamator foarte bun,cand lucrez mai mult si se nimereste sa fiu bolnava este nevoie sa iau si medicamente.Inainte sa testez vit c si mierea ma indopam cu medicamentul asta,ca sa nu simt chinurile menstruatiei.Am nevoie de acest medicament si in ziua de azi,dar mai rarut,ca-i mai dragut. Nu sunt fana medicamente fiindca au efecte secundare.Vit C si mierea m-au ajutat sa raresc tratamentul medicamentos.Vit C nu are efecte secundare !!! In cazul in care cineva ia un pic mai mult decat am scris mai sus,in cel mai rau caz va face o diaree.Se ia doar dupa mancare.
In incheiere vreau doar sa mai spun ca nu am deschis acest subiect ca sa fac vanzare vitaminei C,sau ceaiulu.NU sunt om de afaceri sau ceva de genul.Vreau doar sa fiu de folos.Va doresc multa sanatate Cu simpatie,Miha
bumbu83
Postat pe 10 Martie 2013 12:41
foarte interesant
kudika_29980
Postat pe 2 Aprilie 2013 10:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu nevoie de putin ajutor :) 7 De la: Annda01 23 Februarie 2012 08:32
ANALIZE ALE STARII DE SANATATE PRIN BIOREZONANTA 37 De la: ionpanait 19 Septembrie 2013 18:31
Pentru Cura de Slabire... 7 De la: carmen_natural 1 Decembrie 2010 18:45
Bacterioterapia 3 De la: RalucaRalu 22 Noiembrie 2016 19:28
dermatologie 16 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:51