Setari Cookie-uri

tiroidita si sportul

Salut tuturor,acum o saptamana am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna subclinica,deci e o boala ce nu poate fi tratata si necesita administrarea hormonilor sintetici,acestia ansa provoava schimbari la nivelul sistemului circulator intensificind circulatia sangelui la fel marind si pulsul.Din cauza si a bolii dar a si unui regim incorect amm luat in greutate si am inceput sa fac exercitii marind numarul lor si greutatea,(sa mentionez ca probleme nu a mai avut,faceam sport mult)pe linga asta sigur mi-am facut si un regim.Azi mi s-a intimplat sa am o criza de hipertensiune arteriala am crezut ca mor,nu mai puteam respira,nu mai vedeam nimic,la cap pulsatii si in urechi tiuit.Cum se vede nu pot face exercitii cardio si in genere cele care maresc pulsu....va rog un sfat,ce exercitii sa fac care sa ma ajute sa pierd calorii....ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE VA ROG...VREAU SI TREBUIE SA SLABESC
kudika515107
Postat pe 17 Martie 2013 22:59
buna,se poate trata ,autoimunitatea tiroidei ,eu am facut terapie infoenrgetica la un cabinet si dupa un an tiroida mea a inceput sa functioneze perfect si a disp.autoimunitatea ,de slabit abia acum incep sa slabesc ,incet ,incet ...
kudika_4347
Postat pe 3 Aprilie 2013 10:47
draga mea... cand ai avut puseul de hipertensiune ti-ai masurat si tensiunea??????
eu sufar de aceeasi boala de 15 ani si o sa iau hormoni toata viata.
cu siguranta puseul de tensiune n-a fost de tensiune ci a fost o cadere de calciu dupa simptomele descrise
medicul care te trateaza ar fi trebuit sa-ti spuna ca in fiecare din restul zilelor tale va trebui sa iei o pastila calciu, una de magneziu si una de extraveral sau distonocalm
e foarte adevarat ca n-o sa scapi de pulsul rapid dar pe parcurs o sa se rareasca dar cu un calmant usor genul extraveral care e pe baza de plante si cu calciu si magneziu o sa treaca
cand simti ca o ia la trap inimioara nu mai stai pe ganduri si iti ei un calmant si n-o sa mai ai nimic
sunt niste manevre medicale pe care le poti face si tu si pe care trebuia sa t-i le spuna medicul
eu le-am invatat si acum nu mai am probleme
si eu am luat in greutate foarte mult si apoi cu toata greutatea si varsta destul de mare mi-am luat inima in dinti si am mers la o sala de fitness si am patit ca tine la inceput
incearca inainte de a incepe sala sa iei cele trei pastile cu o ora inainte si n-o sa mai ai probleme si o sa faci cardio cat vrei cu o singura conditie sa te opresti cand simti ca nu mai poti pentru ca slabitul nu se face nici repede nici usor dar se face sigur cu rabdare
eu am slabit 25 de kg in 3 luni si nu m-a mai deranjat inima deloc dar am respectat regulile celor 3 pastile si mi-am supravegheat efortul....insa eu am 45 de ani...tu poate esti mai tanara
sa nu mananci dulciuri pentru zaharul din ele iti provoaca palpitatii si tahicardie adica iti bate inima foarte rapid
sa nu mananci seara dupa ora 5
sanu mananci sarat
si cel mai bun regim cu care am slabit eu a fost carne cu salata de varza dulce
daca vrei sa te sustin in afectiunea ta poti sa-mi lasi mesaj pe kudica si o voi face cu mare placere pentru ca eu stiu foarte bine ce fel este sa suferi de tiroida
aaaa..... si sa nu uiti niciodata sa-ti iei pastilele cu hormoni...va fi mult mai rau daca n-o faci
kudika105225
Postat pe 7 Aprilie 2013 10:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relax & tone 1 De la: aniela02 15 August 2011 13:40
sali de fitness foarte bune in bucuresti 21 De la: amalia79_healthy 26 Iunie 2014 20:12
Concert Mozart Rock la Sala Palatului Exceptional! 1 De la: deliapetrescu@yahoo.com 9 Iunie 2009 18:24
la ce sali de fitness gasim Power Plate? 7 De la: lucia75 17 Februarie 2010 16:30
sursa de a castiga bani muncind acasa cateva ore pe zi 1 De la: sionaionescu 23 Februarie 2009 23:08