Setari Cookie-uri

matreata

buna seara , am 19 ani si am probleme cu parul , am matreata si cojite ..

folosesc sampon vichy de vreo 2 ani , la inceput si-a facut efectul , dar acum nu prea mai isi face ..acum mi sa terminat samponul si as vrea sa mi-l schimb .. stiti cumva vre-un sampon mai bun ?
eu de obicei imi fac freza , imi ridic parul doar in fata ... am avut perioada cand imi faceam freza si nu aveam matreata , dar am avut perioade cand nu imi faceam freza si tot aveam matreata ..
mai am si mancarimi la pielea capului ..



si mai am o problema cu tenul ..este cam gras ...unsuros , mai imi ies cateodata si cosuri , inainte am avut destul de multe , dar acum foarte putine am...iar dupa ureche si in urechii imi apar permanent niste cojite.. stiti vre-o crema buna ?

kudika_9381
Postat pe 24 Martie 2013 01:10
Am exact aceleasi probleme ca tine si mi-a fost greu sa gasesc ceva sa fie bun, dar am gasit pana la urma.

Samponul pe care il folosesc are extract de carbune. E de la Neutrogena si se numeste T-Gel. Este maro-inchis, iar pe el scrie in limba engleza sampon tratament pentru probleme ale scalpului, psoriasis, etc. E foarte bun, il folosesc de 2-3 ori pe saptamana, intr-o sticluta de 125-150 ml, ajunge cam 5-6 saptamani. Apoi faci pauza un pic, pt ca nu poate fi folosit in continuare, apoi reiei cand vezi ca iar se ingroasa gluma.
Nu stiu daca T-gel se gaseste in Romania, insa ar trebui. Pretul e vreo 5 lire sterline, asta vine cam 25 lei.

Apoi, pentru cosurile de pe fata am folosit Clinique Anti-blemish in 3 pasi. Tratamentul costa in jur de 50 lire sterline, deci vreo 250 lei. Ajunge cam 6 saptamani. Realizez, insa, ca e foarte scump si la 19 ani nu iti poti permite asa ceva. Clinique nu mi-a facut foarte bine, oricum.

Folosesc acum La Roche Posay, apa micelara pt oily & sensitive skin. O sticluta de 200 ml, ajunge cam 2 luni...costa cam 40-50 lei. Este cea mai buna. Te cureti dimineata sau seara dupa dus si e nemaipomenita. Nici nu-ti mai trebuie crema, nimic. Doar ceva cu care sa te speli pe fata in timpul dusului. Daca esti fata, merge si pt demachiere. Daca esti baiat, e oricum foarte buna. Eu il tratez ocazional pe sot cu ea, curata foarte bine si miroase curat.

Eau Micellaire La Roche Posay si T-gel sunt 2 investitii pe care le recomand cu incredere. 70 lei impreuna, insa o investitie foarte buna.

Ar mai fi de la La Roche Posay si lotiunea astringenta. Este albastra
dedeeea
Postat pe 24 Martie 2013 02:58
Lotiunea astringenta La Roche Posay este albastra, insa iti cam usuca fata dupa folosire, asa ca trebuie sa dai cu crema pt hidratare. Dar apa micelara nu usuca si nu mai trebuie crema.

Crema oricum e buna pt hidratare, dar eu, de exemplu, nu simt nevoia sa ma dau cu crema dupa apa micelara. Mi se pare ca aduce in mod natural hidratare fetei.
dedeeea
Postat pe 24 Martie 2013 03:02
De la: kudika_9381, la data 2013-03-24 01:10:00buna seara , am 19 ani si am probleme cu parul , am matreata si cojite ..



Foloseste cu regularitate Head&Shoulders.
kudika_17885
Postat pe 24 Martie 2013 03:18
Buna,

iti recomand Sampunul Bio antimatreata de la Cosmo Naturel

http://baff.ro/sampon/261-sampon-bio-antimtrea-500ml-cosmo-naturel.html

Volum: 500 ml
Ingrediente de bazã: substanþe active 100% BIO ºi ienupãr-salvie-rhassoul
Brand: Cosmo Naturel
Țarã de origine: FRANȚA
Produs certificat: Nature & Progres
kudika7865
Postat pe 24 Martie 2013 17:00
va multumesc pt raspunsuri
kudika_9381
Postat pe 26 Martie 2013 12:16
De la: kudika_9381, la data 2013-03-24 01:10:00buna seara , am 19 ani si am probleme cu parul , am matreata si cojite ..


si mai am o problema cu tenul ..este cam gras ...unsuros , mai imi ies cateodata si cosuri , inainte am avut destul de multe , dar acum foarte putine am...iar dupa ureche si in urechii imi apar permanent niste cojite.. stiti vre-o crema buna ?


Incearca sa folosesti remedii naturale cum ar fi masca cu oua de prepelita, lamaie si ulei de ricin, o gasesti pe:
prepelite-tecuci.ro/masti-naturale-pentru-par/
de asemenea oul de prepelita avand foarte multe vitamine, minerale, aminoacizi... e benefic si tenului
http://prepelite-tecuci.ro/masti-naturale-pentru-fata-pe-baza-de-oua-de-prepelita/
Aceste remedii naturale sunt fara efecte secundare asa ca poti sa le incerci fara nici o teama.
Ingrijire-naturala
Postat pe 16 Iulie 2013 18:10
De la: kudika_9381, la data 2013-03-24 01:10:00buna seara , am 19 ani si am probleme cu parul , am matreata si cojite ..

folosesc sampon vichy de vreo 2 ani , la inceput si-a facut efectul , dar acum nu prea mai isi face ..acum mi sa terminat samponul si as vrea sa mi-l schimb .. stiti cumva vre-un sampon mai bun ?
eu de obicei imi fac freza , imi ridic parul doar in fata ... am avut perioada cand imi faceam freza si nu aveam matreata , dar am avut perioade cand nu imi faceam freza si tot aveam matreata ..
mai am si mancarimi la pielea capului ..



si mai am o problema cu tenul ..este cam gras ...unsuros , mai imi ies cateodata si cosuri , inainte am avut destul de multe , dar acum foarte putine am...iar dupa ureche si in urechii imi apar permanent niste cojite.. stiti vre-o crema buna ?



O vizita la medicul dermatolog te-ar ajuta mai bine decat orice sampon pe care ti l-ar recomanda oricine.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Iulie 2013 07:52
Multumesc Vero pentru sfatul dat! Folosesc acum si eu samponul NATURALINT cu extract de urzica, si e minunat! Am scapat de matreata, ce-i drept dupa 4 luni de folosire, eram disperata, am incercat atatea! Am ezitat sa-l cumpar, dar acum ma felicit pentru alegerea facuta si consecventa! Nici nu-mi mai cade asa parul, l-am luat la disperare, nimic nu-mi folosea! Nu prea agreeam produsele naturale! Cred ca-l voi incerca si pe cel cu extract de ardei iute, asa alternativ. Am sa revin cu comentarii daca-l voi achizitiona.
kudika_35641
Postat pe 25 Iulie 2013 13:46
Am comandat si eu sampon NATURALINT. Dupa 3 saptamani de folosire incepe sa-si faca treaba! La primele spalari parul a fost ceva mai aspru, dar asa scrie si in prospect! Acum parul nu se mai ingrasa asa repede, si matreata e tot mai putina! Extractul de urzica si alte plante se pare ca intrec toate chimicalele!
kudika_930213
Postat pe 9 August 2013 23:35
Da, intr-adevar samponul NATURALINT isi face treaba. Si cum nu, cnd te speli pe cap cu urzica! A trecut ceva timp, am uitat de matreata, parul se indeseste, e mai viguros, are volum! Pentru mine e excelent, n-am timp si rabdare sa-mi fac masti-am incercat, dar mi-a ajuns! Or fi bune, nu zic, dar...........pentru cine are rabdare si timp!
kudika_35641
Postat pe 18 Octombrie 2013 19:15
Foloseste cineva balsam natural pentru par cu aloe vera? Am auzit ca sunt foarte bune! Daca da, spuneti-mi si mie de care, cica e foarte bun. Folosesc sampon natural, si vreau n balsam tot natural!
kudika_930213
Postat pe 9 Decembrie 2013 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EXTENSII DIN PAR NATURAL 100% 1 De la: elena_xxx 26 Aprilie 2011 14:00
Buna .. sau "nebuna" ? 2 De la: Summer_ 8 Ianuarie 2011 23:13
decapaj vs. decolorare 8 De la: Inna30 16 Octombrie 2013 19:39
Extensii Par Oradea 1 De la: kudika094478 16 Decembrie 2009 16:41
caut pe cineva din IASI care stie sa coase extensii de par 1 De la: HordilaCatalinaMaria 4 August 2011 19:16