Setari Cookie-uri

Instabilitatea si nehotarare...problema urmatorului secol

Am inceput sa scriu de cand eram adolescenta, caci asta era singurul meu mod de a ma descarca emotional, si de a gasi o solutie in ceea ce priveste probleme existentiale potrivite varstei, insa acum cu trecerea timpului si ajungand la varsta la care, chipurile, ar fi trebuit sa stiu ce vreau, incotro sa o apuc, atat profesional cat si pe plan sentimental..ma trezesc din nou in fata unei foi albe, nu de hartie ca in adolescenta, ci virtuala, caci vorba aia...suntem inundati de tehnologie.
Am terminat facultatea acum cativa anisori si cu iluzia unei relatii care trebuia sa ma poarte pe culmile unei casnicii fericite si a unei pontentiale cariere profesionale,aleg calea strainataturilor, mizand ca iubirea invinge, planurile de copii cu vise mari se vor implini, drumurile ni se vor deschide si succesul va fi garantat...insa,surpriza! planul de acasa nu se potriveste cu cel din targ,odata ajunsi acolo, incepem sa lucram ca ospatari in restaurante diverse, intr-o statiune turistica de lux,din nordul Italiei,cu ideile precise ca va fi ceva temoporar pana cand reusim sa echivalam studiile...au trecut luni, sezoane, si apoi ani, fara sa reusim sa obtinem satisfactia mult visata, pe cand lucram la proiecte in anii frumosi ai studentiei! Trecand anii, realizez ca omul de langa mine nu e cel pe care il vroiam, devenise un om inchis cu tendinte de violenta, se transforma pe zi ce treacea, vorbele grele si certurile faceau deja parte din codidian, iar pentru obsesia de a strange banuti pentru schimbarea mult asteptata, traiam in conditii aproape deplorabile( trei metri patrati, mucegaiul pe pereti era mai frumos decat cel descris de Bacovia, frigul era la el acasa, caci se cheltuia prea mult de lasam termostatul la 19 grade..ce dor imi mai era de camera din campus, imi parea un suite de 4 stele).Lipsa de comunicare era serialul zilei, trebuia sa ma supun, sa merg inainte si sa accept ceea ce mi se permitea ( un alt detaliu: eram impreuna cu familia sa, care bineinteles imi coordonau orice miscare..rebeliunea nu se accepta).
Insa, rebeliunea a sosit,nu mai rezistam, fiecare zi imi era o alta tortura, ma sismteam mai bine la serviciu, decat in ceea ce ar fi trebuit sa imi fie camin provizoriu..plangeam si ma zbateam ca un copil,imploram sa plecam, sa schimbam macar locuinta, amenintam ca ma mut unde imi oferea firma cazare, dar inutil... . Pana cand, dupa un examen amanuntit de 'ceea ce as vrea si ceea ce mi se ofera',iau decizia de a pleca....Uite asa, schimb locul de munca, accept cazarea in incinta hotelului unde, pintr-o lovitura de noroc, ajung in receptie, pun punct relatiei, acceptand ceea ce inevitabil a venit: circ, masina vandalizata ,amenintari si scos ce ochi, fara sa realizez ca eram intr-un loc, unde nu aveam nici un sprijin, ma regaseam singura, fara rude, prieteni...si romanca.
Vroiam sa ma intorc acasa, langa familie, sa reiau viata de unde o lasasem, insa oportunitatile nu erau, caci lasem tara de cativa ani, exeperienta in campul muncii mioritic - ioc, banii putini..si decid sa continui strada pe care o luasem, fara sa stiu unde ma poarta.
Acum sunt in acelasi punct, visez sa plec de aici, dar unde? Cu trecerea timpului singurul prieten, imi devine iubit, un carabinier frumusel, tinerel fara prejudiciul ca toate romancele sunt marfa ieftina...decid sa imi dau o alta sansa, si uite ca privesc inapoi; uneori imi este atat de dor de cel ce urmasem cu ochii inchisi...
Noua achizitie, imi propune sa ne mutam impreuna, insa imi este teama, caci nu e ceea ce vreau..nu sunt sigura ca aliurea de baiat bun, nu se va schimba, iar...oare, asta sa fie ceea ce caut?Iubirea ce o simteam pentru fostul inca este vie..si desi instictul imi spune sa ma las dusa de val in noua provocare, ratiunea imi cere calm.
stuff
Postat pe 27 Martie 2013 02:34
Imi place cum scrii, e plin de viata si emotie. Te sfatuiesc, insa, sa scrii in paragrafe ca sa atragi interesul de a citi. Plus, iti e mai usor si tie sa-ti organizezi mintea.

Ai terminat facultatea in strainatate? Ce te opreste sa mergi mai departe de Italia?

Carabinierul ramane carabinier, draga mea. Ca si militarul de altfel, isi pune bocancul in cap. Am tot respectul pt uniforma si institutia ei, insa...principiile si discliplina pe care uniforma le-o instituie in minte purtatorilor ei...asta e discutabil daca face casa pe termen lung cu un suflet rebel.

Cate limbi straine cunosti?

Cunosc foarte bine experienta strainatatii, dar trebuie sa ti-o faci casa peste tot - n-ai alta solutie. Asta pt tine, ca sa poti trai impacata, cu pofta de viata, cu speranta si cu optimism. Vad ca ai optimism, insa are un aer nostalgic.

Altceva nu am ce sa-ti mai scriu. Ne-am impartasit doar o bucata din mintea ta pe care ai vrut neaparat s-o eliberezi.

Pune intrebari specifice si le vei gasi raspunsul. Asa iti vei gasi si ajutorul, punand intrebari specifice.

Uite ca se intampla sa stiu exact ce simti, dar cerandu-ti sa pui intrebari specifice, sper sa te ajut sa-ti pui ordine in ganduri si in actiuni.
dedeeea
Postat pe 27 Martie 2013 03:11
Scuze, ai terminat in Romania, am citit din nou.
dedeeea
Postat pe 27 Martie 2013 03:12
titlu nu prea are legatura cu ce am citit, dar pana la urma tot aia e
yumy
Postat pe 27 Martie 2013 08:11
De la: stuff, la data 2013-03-27 02:34:55Am inceput sa scriu de cand eram adolescenta, caci asta era singurul meu mod de a ma descarca emotional, si de a gasi o solutie in ceea ce priveste probleme existentiale potrivite varstei, insa acum cu trecerea timpului ...............



Da,scrii frumos,elaborat,fara emfaza autorului consacrat,ce am retinut din aceasta relatare,concentrata in cateva randuri epistolice,este indecizia si nehotararea ta de a -ti continua vita,alaturi de un alt barbat,tu,neuitandu-l pe primul iubit,care ti-a adus,insa,multa dezamagire in suflet!!Nimic neobisnuit pana aici,nu esti prima,nici ultima femeie cu astfel de experienta!!!

Sfatul meu este acesta:

Incearca sa-l uiti pe primul partener,chiar daca inca il mai iubesti!Ti-a produs multe neplaceri,erai singura ,printre straini,intr-o lume si intr-un mediu nepropice tie!!Nu poti ramane ancorata in amintiri,chiar daca sunt doar cele placute!!Ai capacitati ,pe care trebuie sa le folosesti in favoarea ta,nu impotriva!!Studiile te pot ajuta,dar,este adevarat,fara un sprijin venit din exterior,este foarte greu sa evoluezi,chiar daca vorbim de alta tara!!

Ai inceput o alta relatie,foarte bine,dar incearca sa nu te implici fundamental in aceasta!!!Barbatii sunt aceeasi,indiferent de locatia in care se afla!!!Difera ,foarte putin,in mentalitate si comportament!!Daca nu doresti coabitarea,nimeni nu te poate obliga sa o faci,asteapta,lasa ca totul sa se desfasoare fara fortare sau impunere!!!Relatiile ,care evolueaza firesc,sunt cele mai sanatoase,caci nu aduc frustrari sau regrete!!!Tine cont si de ceea ce iti spune ratiunea si te indemn la aceasta,doar ca urmare a faptului ca nu te afli in tara,unde totul ar fi fost mult mai simplu si usor!!!

Barbati sunt si vor fi tot timpul,deci nu ese cazul sa mai suferi in viitor!!!Nu reusesti sa te integrezi in societatea respectiva,intoarce-te in tara,chiar daca lucrurile nu sunt asa cum ar trebui!!Aici ai familia,aceea care este,te afli langa cei dragi si apropiati tie,daca te-a uitat careva,nu este nimic,aducerile aminte sunt placute,doar te afli intre ai tai!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Martie 2013 08:59
Multumesc, Dedeeea.
Vorbesc 4 limbi straine, din care trei fluent, insa asta nu face ca drumul strainatatii sa mi se deschida, deoarece situatia incepe sa fie urata si aici, plus am un mare handicap, fiind de o alta nationalitate.
Sper sa reusesc sa imi croiesc un traseu profesional intr-o alta tara,dar lupta e lunga si grea, caci Romania, nu are tratate de munca semnate cu prea multe tari ale comuninitatii europene sau alte state din alte continente, sa nu mai vorbim ca sunt atat de zapacita de situatie in care ma aflu...as vrea sa plec imediat de aici, caci nu imi gasesc locul,dar inevitabil ma razgandesc, dupa ce fac doua calcule, relatia merge de la sine, dar nu e el cel ce imi trebuie,desi se comporta cum orice barbat ar trebui, sa ii explic cum sta treaba...redevin singura, si dezamagesc din nou...
stuff
Postat pe 27 Martie 2013 17:18
Esti victima propriei tale inimi.Daca femeile ar judeca mai mult cu mintea decat cu inima,multe din situatii de genul ar fii evitate si mai putini oameni ar suferii din dragoste.Vad ca esti o tipa inteligenta..nu te lasa pacalita de sentimente de "indragostire" intrucat astea sunt cu doua taisuri.Cauta un baiat bun care sa vezi ca face eforturi pentru a-ti face viata mai frumoasa.Nu trebuie sa simti "fluturi in stomac" pentru a avea o viata frumoasa si fericita alaturi de cineva care chiar te merita.Succes in a-ti gasii calea!
kudika_21209
Postat pe 25 Aprilie 2013 16:07
De la: kudika_21209, la data 2013-04-25 16:07:54Esti victima propriei tale inimi.Daca femeile ar judeca mai mult cu mintea decat cu inima,multe din situatii de genul ar fii evitate si mai putini oameni ar suferii din dragoste.Vad ca esti o tipa inteligenta..nu te lasa pacalita de sentimente de "indragostire" intrucat astea sunt cu doua taisuri.Cauta un baiat bun care sa vezi ca face eforturi pentru a-ti face viata mai frumoasa.Nu trebuie sa simti "fluturi in stomac" pentru a avea o viata frumoasa si fericita alaturi de cineva care chiar te merita.Succes in a-ti gasii calea!


Toate hotararile pe care le luam, indiferent ca suntem femei sau barbati, sunt decise de catre sentimente si emotii, fie ele pozitive sau negative.

Stii care sunt singurii care pot lua o hotarare, fara sa le pese de emotii si sentimente? Sociopatii sau psihopatii, deoarece ei nu au trairi de acest gen. Aia sunt foarte reci, calculati si extrem de rationali.
kudika_32792
Postat pe 25 Aprilie 2013 16:19
De la: kudika_21209, la data 2013-04-25 16:07:54Esti victima propriei tale inimi.Daca femeile ar judeca mai mult cu mintea decat cu inima,multe din situatii de genul ar fii evitate si mai putini oameni ar suferii din dragoste.Vad ca esti o tipa inteligenta..nu te lasa pacalita de sentimente de "indragostire" intrucat astea sunt cu doua taisuri.Cauta un baiat bun care sa vezi ca face eforturi pentru a-ti face viata mai frumoasa.Nu trebuie sa simti "fluturi in stomac" pentru a avea o viata frumoasa si fericita alaturi de cineva care chiar te merita.Succes in a-ti gasii calea!



Nu sunt de acord cu ceea ce ai tastat!!!!Fiind femeie,reconsider situatia si vin si spun urmatoarele!!Un om,indiferent daca este femeie sau barbat,daca traieste si "iubeste" fara a simti emotiile,trairile,profunzimea sentimentelor este doar o marioneta manuita de catre viata dupa bunul ei plac!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Aprilie 2013 16:38
atunci majoritatea ar murii fete batrane sau s-ar alege cu mitocani.oare asa sa fie??indragostirea reciproca e un fenomen foarte rar.cine are norocul sa il gaseasca bine,cine nu,se multumeste si cu mai putin,numai ca sa nu fie singur si nefericit ;)
kudika_21209
Postat pe 26 Aprilie 2013 19:58
De la: kudika_21209, la data 2013-04-26 19:58:39atunci majoritatea ar murii fete batrane sau s-ar alege cu mitocani.oare asa sa fie??indragostirea reciproca e un fenomen foarte rar.cine are norocul sa il gaseasca bine,cine nu,se multumeste si cu mai putin,numai ca sa nu fie singur si nefericit ;)



"Ca sa nu fie nefericit"!!!Exact astfel va fi daca se va angaja intr-o relatie fara a iubi partenerul/partenera!!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Aprilie 2013 20:27
De la: kudika_21209, la data 2013-04-25 16:07:54Esti victima propriei tale inimi.Daca femeile ar judeca mai mult cu mintea decat cu inima,multe din situatii de genul ar fii evitate si mai putini oameni ar suferii din dragoste.Vad ca esti o tipa inteligenta..nu te lasa pacalita de sentimente de "indragostire" intrucat astea sunt cu doua taisuri.Cauta un baiat bun care sa vezi ca face eforturi pentru a-ti face viata mai frumoasa.Nu trebuie sa simti "fluturi in stomac" pentru a avea o viata frumoasa si fericita alaturi de cineva care chiar te merita.Succes in a-ti gasii calea!



hei adica cum fara fluturi in stomac?
NU,NU,NU am spus
Ame_li
Postat pe 26 Aprilie 2013 20:31
ce as face eu in locul tau? m-as intoarce acasa printre ai mei, pt ca e clar ca strainatatea nu mi-a oferit nimic bun!...nu sutem programati sa traim singuri pe lumea asta!
MissDarine
Postat pe 26 Aprilie 2013 20:43
De la: kudika_21209, la data 2013-04-26 19:58:39atunci majoritatea ar murii fete batrane sau s-ar alege cu mitocani.oare asa sa fie??indragostirea reciproca e un fenomen foarte rar.cine are norocul sa il gaseasca bine,cine nu,se multumeste si cu mai putin,numai ca sa nu fie singur si nefericit ;)


Indragostirea reciproca nu e un fenomen rar.


As avea o intrebare sa-ti adresez: crezi tu ca un om poate fi fericit stiind ca nu poate sa iubeasca persoana cu care formeaza un cuplu? Ca sa nu mai spun aici ca, daca persoana care iubeste, afla ca nu e iubita, va suferi cumplit. Mai bine singur/a, decat sa incurci si sa amagesti o persoana la care nu tii, dar care tine la tine. Niciun om nu merita amagit, cu atat mai mult atunci cand iubeste.
kudika_32792
Postat pe 30 Aprilie 2013 07:47
„La vârsta de 18 ani, aproape jumãtate din români nu se simt ataºaþi de ideea de a fi român. Acest fapt ridicã serioase semne de întrebare privind disponibilitatea acestora de a acþiona, ulterior, în concordanþã cu interesele comunitãþii politice”, afirmã autorii unui studiu realizat de Fundaþia Soros România ºi dat publicitãþii sãptãmâna aceasta. Adulþii, în schimb, sunt mai ataºaþi de þara lor (probabil din cauza restanþelor la credite).
„Rezultatele sunt extrem de îngrijorãtoare, deoarece aratã cã tinerii români sunt extrem de intoleranþi, o proporþie însemnatã dintre aceºtia putând fi caracterizaþi drept xenofobi ºi antisemiþi”, aratã autorii studiului. Studiul mai aratã cã 26% din elevi considerã cã sistemul democratic nu este bun pentru România, comparativ cu doar 16% din adulþi. Mai mult, ideea de a avea la conducere un regim militar îi atrage pe 40% dintre ei, comparativ cu doar 26% în rândul adulþilor, potrivit cercetãrii.
Totuºi sunt ºi veºti bune: 70% din elevii de clasa a XII-a cred în viaþa de apoi (deci nu are rost sã se strãduiascã prea mult în cea de acum) ºi 42% dintre ei se roagã în fiecare zi (mai ales în perioada examenelor).
Parcã vãd cum mã vor urmãri comuniºtii ãºtia mici pe stradã, în câþiva ani, sã mã tundã cu forþa ºi sã-mi scoatã din cap idealurile mic-burgheze!
life_coaching
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie interzisa.AJUTOR! 3 De la: kudika_22127 26 Noiembrie 2012 16:11
ce parere aveti? 43 De la: cris007 7 Aprilie 2009 12:08
Ce sa fac? 5 De la: kudika_24793 21 Martie 2014 15:16
relatii bisex 33 De la: 23 Octombrie 2014 19:59
iubire????sau iluzie??? 19 De la: ilovethisgame 22 Septembrie 2009 21:45