Setari Cookie-uri

Am o problema legata de anticonceptionalele Karissa!

Buna seara! Am o intrebare, mai exact 2. De 6 zile iau anticonceptionale Karissa, tratament pt un chist ovarian, sunt date de medicul ginecolog in urma unor analize evident, timp de 3luni Astazi e a 6a zi, eu le-am luat din prima zi de ciclu doar ca inca mai am o sangerare mica.. este normal? Cat mai poate tine? Si a doua problema este probabil sa am dureri de cap de la aceste pastile.. am patit de 2x pana acum. Intreb pentru ca eu am luat anticonceptionale ( Mycroginon )acum 3 ani timp de 6luni si nu am avut nici o reactie adversa doar ingrasare din pacate. Ce ma puteti sfatui? Iar legat de protectia sexuala am inteles ca daca le iau din prima zi de ciclu, protectia este dupa a 7a pilula ? Multumesc. O seara buna! Ana D.
Ana_Robert_1
Postat pe 9 Aprilie 2013 23:42
buna,

si eu am luat karissa timp de 2 ani..este normal sa ai acea sangerare mica...si la mine a fost la fel..si a tinut cam o luna...deci nu ai de ce sa iti faci griji:) cat despre durerile de cap..daca persista mai bine consulti un medic...
kudika185312
Postat pe 28 Aprilie 2013 16:10
Buna
Si eu iau Karissa de 3 luni de zile tot din acelasi motiv. Sangerare eu am avut 7 zile si docorul mi-a spus ca este normal. Insa eu nu am avut dureri de cap, eu mi-am facut niste analize care pe baza lor mi-au fost recomandate aceste anticonceptionale. Pana sa incep pastilele Karissa, am luat Yasmin recomandate de alt doctor fara anlize si aveam dureri de cap zilnice si aproape 24 din 24.
kudika481295
Postat pe 28 Aprilie 2013 17:20
Buna. Am luat si eu Karissa timp de 3 luni, si e normal sa ai dureri de cap. e un efect advers care trece dupa prima luna.
adyna2905
Postat pe 29 Aprilie 2013 06:23
De la: Ana_Robert_1, la data 2013-04-09 23:42:13Buna seara! Am o intrebare, mai exact 2. De 6 zile iau anticonceptionale Karissa, tratament pt un chist ovarian, sunt date de medicul ginecolog in urma unor analize evident, timp de 3luni Astazi e a 6a zi, eu le-am luat din prima zi de ciclu doar ca inca mai am o sangerare mica.. este normal? Cat mai poate tine? Si a doua problema este probabil sa am dureri de cap de la aceste pastile.. am patit de 2x pana acum. Intreb pentru ca eu am luat anticonceptionale ( Mycroginon )acum 3 ani timp de 6luni si nu am avut nici o reactie adversa doar ingrasare din pacate. Ce ma puteti sfatui? Iar legat de protectia sexuala am inteles ca daca le iau din prima zi de ciclu, protectia este dupa a 7a pilula ? Multumesc. O seara buna! Ana D.



Mare grija!
Majoritatea anticonceptionalelor actioneaza negativ asupra tensiunii arteriale provocand hipertensiune.Asta chiar da dureri de cap .
Bineinteles ca nu se vorbeste de acest aspect negativ al lor.
Ma intreb daca ti-ai facut un control riguros inainte sa incepi sa le iei!?
Thais13
Postat pe 29 Aprilie 2013 07:28

Top 20 efecte negative ale anticonceptionalelor pe care trebuie sa le cunosti
Lifestyle | 16-01-2012 07:58

Contraceptivele hormonle reprezinta la momentul actual cea mai folosita metoda de contraceptie in randul femeilor. Acestea prefera pilulele contraceptive pentru ca reprezinta cea mai comoda metoda de a evita posibile sarcini nedorite, insa cate femei cunosc efectele secundare negative ale anticonceptionalelor hormonale?

Exista mai multe tipuri de contraceptive hormonale:

contraceptive prin asociatii estroprogestative
progestative ca medicatie unica in contraceptie
estrogeni ca medicatie unica in contraceptie;

Efectele nocive ale contraceptivelor combinate

Asociatiile estroprogestative sunt si ele de mai multe tipuri:
combinatii fixe sau monofazice;
preparate bifazice;
preparate trifazice

Efectele secundare ale anticonceptionalelor hormonale combinate estroprogestative:

Multiple efecte metabolice ale contraceptivelor

- prezinta multiple efecte metabolice. Cresc cantitatea unor hormoni in plasma: hormoni tiroidieni de exemplu;

Cresc coagubilitatea sangelui si riscul de cheaguri de sange

- cresc factorii de coagulare in sange, ceea ce duce la cresterea riscului de cheaguri de sange (trombusuri) si tromboflebita. Mare atentie, femeile fumatoare nu au voie astfel de anticonceptionale;

Cresc riscul de pietre la fiere (litiaza biliara) si alte patologii ale vezicii biliare

- contraceptivele combinate micsoreaza fluxul biliar si modifica compozitia bilei. Astfel bila devine “lenesa” si apar pietrele la fiere sau “malul”, “namolul” (litiaza biliara) si predispune si la alte patologii direct biliare sau secundare afectarii biliare, cum ar fi pancreatita acuta prin obstructie de coledoc datorata litiazei biliare (migrarii unui calcul biliar);

Contraceptivele orale cresc colesterolul in sange si trigliceridele

Contraceptivele combinate cresc colesterolul si trigliceridele in sange, ceea ce duce la dezechilibre in metabolismul lipidic (dislipidemie), la boli cardiovasculare si cerebrale

Contraceptivele hormonale cresc riscul de depresie

Hormonii sexuali continuti in anticonceptionale hormonale cresc riscul de depresie prin influentarea echilibrului general al corpului.

Anticonceptionalele duc la tensiune arteriala mare

Contraceptivele hormonale produc cresterea tensiunii arteriale pana la stadiul de hipertensiune atat prin efecte directe, cat si prin efecte indirect referitoare la cresterea colesterolului si trigliceridelor – aceste lipide reprezentand factori de risc pentru bolile cardiovasculare.

Efecte adverse la nivelul sanilor

Anticonceptionalele, avand hormoni sexuali de sinteza, ataca si sanul, ceea ce duce la anomalii in sanatatea sanilor, dureri de san (mastalgie), senzatie de tensiune in sani, umflarea sanilor.

Acneea poate fi provocata de anticonceptionale

Anticonceptionalele estroprogestative pot conduce si la acnee, o situatie destul de neplacuta.

Anticonceptionalele ingrasa?

Contraceptivele estroprogestative pot conduce la crestere ponderala atat prin predispozitia spre edeme (tesuturile retin apa), cat si prin mecanisme hormonale.

Contraceptivele pot duce la candidoza

Un alt efect secundar negativ relatat este reprezentat de candidoza, in special candidoza orala la femeile care folosesc ca metoda de contraceptie contraceptivele hormonale.

Alte efecte adverse ale anticonceptionalelor estroprogestative

Aceste anticonceptionale mai prezinta ca efecte secundare negative:

greata;
ameteli;
edeme;
pigmentarea pielii;
hirsutism – cresterea parului la femeie in zone tipice barbatesti;;
sangerari utrine;
senzatie de oboseala;
hiperglicemie;
tulburari psihice.

Sursa: Healthy
Thais13
Postat pe 29 Aprilie 2013 07:31
Buna, si eu am luat Karissa recomandate de medic pentru ovare polichistice. Dar in luna septembrie le-am intrerupt iar de atunci nu am mai avut menstruatie( sunt deja 2 luni) am facut doua 2 teste de sarcina dupoa 1 luna si ceva, dar amandoua au iesit negativ, acum dureri groaznice de burta, Mentionez ca am avut o mica cadeere de calciu in luna octombrie si am luat o fiola de calciu ( deobicei cand luam calciu menstruatia imi intarziua cateva zile chiar si 2 saptamani)Intrebarea mea este: e posibil sa fiu insarcinata?
kudika481295
Postat pe 17 Noiembrie 2014 10:01
De la: kudika481295, la data 2014-11-17 10:01:33Buna, si eu am luat Karissa recomandate de medic pentru ovare polichistice. Dar in luna septembrie le-am intrerupt iar de atunci nu am mai avut menstruatie( sunt deja 2 luni) am facut doua 2 teste de sarcina dupoa 1 luna si ceva, dar amandoua au iesit negativ, acum dureri groaznice de burta, Mentionez ca am avut o mica cadeere de calciu in luna octombrie si am luat o fiola de calciu ( deobicei cand luam calciu menstruatia imi intarziua cateva zile chiar si 2 saptamani)Intrebarea mea este: e posibil sa fiu insarcinata?



1.Daca ai avut contacte sexuale neprotejate este posibil sa fii insarcinata,cu toate ca ma indoiesc de acest lucru,dat fiind faptul ca ai acea problema de sanatate privind ovarele,fapt ce poate periclita fertilitatea.
2.Acele contraceptive au si rolul de a regla aparitia si deesfasurarea menstrei,tu, inrerupand administrarea lor ,ai determinat stoparea ciclului menstrual!!Va trebui sa reiei tratamentul respectiv,dar nu inainte de a discuta cu medicul,care te trateaza.
3.Orice problema de acest gen se discuta cu medicul ginecolog curant,intrucat el este cel,care cunoaste istoricul starii tale de sanatate,din punct de vedere ginecologic.
kudika_15804
Postat pe 17 Noiembrie 2014 10:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatul scorpion 148 De la: sweetgirlalexandra 22 Decembrie 2012 08:31
21 IUNIE= GEMENI SAU RAC??? 38 De la: Diavolyta_ 14 Mai 2009 22:49
Despre femeia FECIOARA 163 De la: SimplePlan 3 Octombrie 2013 01:52
Merge relatia dintre o femeie fecioara (cu ascendent in sagetator) si un barbat varsator ? 1 De la: kudika005416 31 Iulie 2009 15:30
Paradontoza 10 De la: Summer_ 28 August 2009 22:52