Setari Cookie-uri

Virginitatea

Poate e o prostie intrebarea asta si poate unele vor rade dar vreau sa intreb ceva..Cred ca am probleme cu glanda..Adica nu mi se dezvolta sanii si imi creste par pe fata,barba,mustata si in jurul sfarcurilor..As vrea sa merg la un control dar asta presupune ca mama sa afle ca nu mai sunt virgina?
kudika_34490
Postat pe 2 Mai 2013 15:35
Asa si care este intrebarea??
criszoe
Postat pe 2 Mai 2013 16:39
A fi sau a nu fi virgina asta-i intrebarea?
criszoe
Postat pe 2 Mai 2013 16:39
De la: kudika_34490, la data 2013-05-02 15:35:51Poate e o prostie intrebarea asta si poate unele vor rade dar vreau sa intreb ceva..Cred ca am probleme cu glanda..Adica nu mi se dezvolta sanii si imi creste par pe fata,barba,mustata si in jurul sfarcurilor..As vrea sa merg la un control dar asta presupune ca mama sa afle ca nu mai sunt virgina?



Eventualele probleme ,legate de glanda tiroida se pot discuta la medicul endocrinolog.nicidecum la cel ginecolog,decat,poate,clateral!!!!Referitor la virginitate,chiar daca nu doresti acest lucru,vorbeste cu mama ta,este singura persoana,care te poate intelege cu adevarat1!Ce varsta ai?
kudika_15804
Postat pe 2 Mai 2013 18:34
De la: kudika_34490, la data 2013-05-02 15:35:51Poate e o prostie intrebarea asta si poate unele vor rade dar vreau sa intreb ceva..Cred ca am probleme cu glanda..Adica nu mi se dezvolta sanii si imi creste par pe fata,barba,mustata si in jurul sfarcurilor..As vrea sa merg la un control dar asta presupune ca mama sa afle ca nu mai sunt virgina?


Odata si-o odata, tot va afla mama ta ca nu mai esti virgina. Sanatatea ta ar trebui sa fie pe primul loc, nu teama de mama ta.

Fa-ti programare la medicul endocrinolog.

Multa sanatate iti doresc!
kudika_32792
Postat pe 3 Mai 2013 06:44
Buna ! Sfatul meu este sa nu mai stai pe ganduri vorbeste cu mama ta mergi si la ginecolog si la endocrinolog, dereglarile hormonale sunt greu de stabilizat, astfel incat cu cat mai repede cu atat mai bine. Gandeste..nu vrei sa devi un monstru si probabil in viitor mai vrei si o familie un copil ..s-ar putea sa ratezi totul daca nu iei masuri.Nu uitata mama este singura persoana care te iubeste neconditionat si te poate ierta de orice..numai sa fi bine.
kudika_15717
Postat pe 3 Mai 2013 07:47
Corect, mama ta nu vede ca ai pilozitate excesiva? Ar trebui sa vada si sa te duci cu ea la endocrinolog. Doar e sanatatea ta, in plus, sa eviti jena ce provine din fapt. Nu are treaba ginecologul cu pilozitatea ...
La gine poti merge si fara mama, la privat, dai banul, se ofera consultatia. Mai ales ca ti-ai inceput viata sexuala si e bine sa incepi controalele sa vezi daca totul e in regula in zona, sa nu ai chiste ovariene, etc, etc.
kudika885397
Postat pe 5 Mai 2013 12:50
Ginecologul nu trebuie sa divulge starea ta nimanui, chiar si mamei tale.
healthy017339
Postat pe 5 Mai 2013 13:21
Buna,

Daca ai buletin ,poti merge la medic si singura,la cate cabinete ginecologice sunt acum ,care e problema,fati programare la medicul de familie ,
ia trimitere la medic de specialitate,
de la scoala adeverinta de elev,si rezolvi problema,
virginitatea e un subiect tabu,pt. tine si mama ta,cu toate ca a cam trecut vremea de asa ceva,
Paula
kudika_25390
Postat pe 7 Mai 2013 16:41
Bineinteles ca trebuie sa mergi la un control medical si inca URGENT! Chestia cu virginitatea nu e cea mai mare problema a ta acum... Daca ai un exces de testosteron, te vei trezi si cu barba, par pe picioare si pe piept si vei fii un barbat cu pasarica... nu cred ca asta vrei. Du-te la endocrinolog si inca REPEDE! SUCCES@
gigi_oprea
Postat pe 12 Mai 2013 12:16
Ceea ce ai tu intr-un cuvant se numeste hirsutism . Este o afectiune din ce in ce mai des intalnita la femei. Stai linistita chiar daca mama ta este conservatoare , ginecologul iti va face o ecografie sa vada daca nu ai cumva ovare polichistice (este una dintre cauzele aparitiei hirsutismului pe langa cea genetica) deci asa nu ar avea cum sa afle mama ta si ma indoiesc ca ar mai da niste bani in plus (pretul controlului ginecologic este separat de cel al ecografiei) doar ca sa afle daca mai esti tu virgina sau nu . Plus ca nu tb sa ai impliniti 18 ani pt a merge la ginecolog pt un control ,ecografie sau pt aplicarea diafragmei ,18 ani tb sa ai doar in cazul in care vrei sa scapi de o sarcina nedorita . Bafta in rezolvarea problemei .
AnnieG
Postat pe 21 Mai 2013 23:34
Cu ani in urma am inceput sa am aceiasi problema ca si tine, mi-am facut analizele hormonale si mia iesit testosteronul mare, eram preocupata pentru ca nu aveam menstruatie, sor amea lucreaza in ginecologie astfel incat am vorbit cu ea- mi-am facut un ecograf si mi s aspus ca am ovare polichistice de aceia mia crescut testosteronul si nu mia venit menstruatia si incepe sa mi se ingroase firul de par, mia dat un tratament cu duphastone am luat doar o tableta si mia si venit menstruatia, am eliminat tot ce era rau, am avut menstuatie o data la doua trei saptamani , am mai urmat un tratament pentru reglare mi sa reglat si dupa doi ani a inceput din nou sa imi vina mai repede cu o saptamana am mai facut un tratament de 3 luni cu ce mia prescris doctorul si acum sunt regulat, imi mai inatarzie sau imi vine mai repede cu cateva zile insa medicul a zis ca este ceva normal, cat despre pilozitate a stagnat din momentul in care am inceput sa-mi rezolv problemele hormonale, desi mi-ar face placere daca se poate sa scap definitiv de par, insa totul trebuie tratat din interior si inca ceva este util, daca consumi cel putin 2 litri de apa pe zi se zice ca ajuta la eliminarea toxinelor si la tratarea boli de hirsutism, eu am incercat si functionaza si mai ales de toate ai grija la alimentatie...mananca mult efructe la mine niciodata nu se termina. Multa sanatate!
kudika_nikole
Postat pe 22 Mai 2013 00:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Constructii 2 De la: kudika_13696 6 August 2012 15:50
ajutor !! 26 De la: kudika367740 7 Octombrie 2014 10:10
buna 10 De la: HonneyBunny 13 Iulie 2010 23:05
Curiozitate sau dorinta 7 De la: kudika_6958 14 Decembrie 2014 13:04
cat de greu te inpaki ku o relatie in kand nu esti sigura pe tine? 19 De la: kudika322026 1 Octombrie 2010 13:48