Setari Cookie-uri

problemute...

buna seara. am si eu niste problemute si simt nevoia sa ma descarc..si poate sa primesc niste sfaturi, incurajari...
deci, locuiesc de la 3 ani cu bunicii, acum am 21. problema e ca nu pot face nimic din cauza lor mai ales a bunicii. mai exact ma tin din scurt.prieten am din fericire si nu are nimic cu el. problema e cu iesitul afara ..mi-e si rusine sa spun, ma lasa doar pana la 7, asta vara, caci iarna nu prea am iesit (doar cand merg pe la parintii mei si cand vin inapoi, vin cu mama si sora...ca singura nu ma prea lasa ca e intuneric vezi-doamne si cine stie ce patesc :| ) sunt o fata mai timida, prieteni care sa ma mai scoata afara nu am , cunosc doar o fata care sta la 35 km de mine si ne vedem foarte rar si inca una care e de la mine din oras dar din pacate nu prea are timp de ieit,,,ne-am vazut zilele trecute dupa 2 ani...a venit pe la ora 5 sa iesim sa ne plimbam si bunik-mea a inceput cu interogatoriul. care a avut ideea sa iesim? unde mergem?dc nu stam la calculator sa ne uitam la poze etc. si mi-a zis sa stau o ora, o ora jumate.si bineinteles i-am zis ca nu am 5 ani totusi, si ea imi zice ca iau bataie. imi venea sa mor de rusine, m-am ascuns in baie si am plans..anul trecut am vrut sa ma intalnesc cu un baiat ,vroiam sa stam in fata blocului,era ora 6 si vai ce scandal a facut.i-a sunat pe parintii mei sa le spuna ca eu ma vad cu un baiat si ca cine stie ce om e si cine stie pe unde ma duce si a mai "inflorit" lcrurile sa para in favoarea ei,pana la urma am reusit sa ies ca m-a ajutat un unchi de-al meu, baiatul ei care e in strainatate. mi-a zis sa ies ca vorbeste el cu ea.i-am lasat certandu-se.am stat cam o ora si cand m-am intors...se simtea tensiunea, aproape tremuram de frica..incercam sa zambesc sa ma dau bine pe langa ei si cand colo iar a inceput scandalul. m-a facut in toate felurile, panarama, c**va, ca imi trebuie p**a etc a scos pc-ul din priza ..alta treaba nu avea.apoi m-am bagat in pat si am plas incet..sa nu ma auda nimeni.ar fi multe de spus ...ma doare sufletul ca nu pot fi si eu libera ca toate fetele de varsta mea. nu imi doresc decat sa am prieteni, prietene ,sa ies prin parcuri, la mall, la un film, un suc,cu cortul pe undeva...nu ma intereseaza cluburile, tigarile, bautura si alte prostii.. nu am unde sa-mi fac prieteni, mai mult in casa stau, mai lucrez ca promoter, mai merg pe la parinti, la o verisoara.. in rest nu mai fac nimic. cu colegii de liceu nu am fost in relatii bune, eu eram ciudata aia care nu merge nicaieri cu ei care dupa terminarea orelor merge acasa sa ajunga la ora fixa. viata mea e atat de plictisitoare si din pacate simt ca trece asa de repede :( ma simt batrana sincer va spun..si mi-e frica ca o sa imbatranesc si eu nu m-am distrat niciodata, ma mai consoleaza gandul ca intr-o buna zi o sa am si eu familia mea, copilasii mei.. dar pana atunci..am de indurat .m-as duce la un psiholog, poate poate ma mai tine pe linia de pluire..
multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot..poate e cineva din turda si vrea sa ne imprietenim,m-as bucura :*
alinac91
Postat pe 10 Mai 2013 23:14
nu mai locuieste nimeni in turda...si curentul de la pc cum il platesti ?...daca nu il platesti tu accepta educatia sau pleaca in alta parte unde iti place...cand vii prin bucuresti sa-mi dai un beep
INTELIGENTUL
Postat pe 11 Mai 2013 12:53
De la: INTELIGENTUL, la data 2013-05-11 12:53:25nu mai locuieste nimeni in turda...si curentul de la pc cum il platesti ?...daca nu il platesti tu accepta educatia sau pleaca in alta parte unde iti place...cand vii prin bucuresti sa-mi dai un beep



aºa a sunat de parcã eu sunt o mare consumatoare de curent..stai linistit cã ºi la pc stau cu porþia, nu toatã ziua..noroc cu telefonul..
alinac91
Postat pe 11 Mai 2013 13:23
ºi de plecat aº pleca dar momentan ny am posibilitatea
alinac91
Postat pe 11 Mai 2013 13:25
vino in bucuresti si te iau la mine
INTELIGENTUL
Postat pe 11 Mai 2013 13:32
De la: alinac91, la data 2013-05-11 13:23:35
De la: INTELIGENTUL, la data 2013-05-11 12:53:25nu mai locuieste nimeni in turda...si curentul de la pc cum il platesti ?...daca nu il platesti tu accepta educatia sau pleaca in alta parte unde iti place...cand vii prin bucuresti sa-mi dai un beep



aºa a sunat de parcã eu sunt o mare consumatoare de curent..stai linistit cã ºi la pc stau cu porþia, nu toatã ziua..noroc cu telefonul..
pai si telefonul cine ti-l plateste? ia sa-mi lasi adresa ta de mess in privat
INTELIGENTUL
Postat pe 11 Mai 2013 13:33
Cauta in Cluj, trebuie sa gasesti ceva.
Decat asa, e mai ok pe cont propriu. Macar incearca.
kidd_o
Postat pe 11 Mai 2013 13:38
Ah,ce sa fac cu barbatii saritori la toate nevoile fetelor!!!!!



Nu ai parinti????

Daca nu ai posibilitatea de a te separa de bunicii tai,nu ai alta solutie,decat sa locuiesti in continuare cu domniile lor!!Apartin altei generatii,cu alta educatie si conceptii si cunosc alt mod de comportament cu cei tineri,nu ii poti invinovati prea mult!!!Sunt restrictivi si reticenti la generatiile de astazi,nu ai sa poti sa le schimbi modul de relationare cu tine!!!Incearca sa devii independenta ,altfel nu vei reusi sate desprinzi de bunicii tai!!!Nu le aprob comportamentul,dar nici nu ii pot incrimina,sunt doar niste batrani,pe care i-a invatat viata sa fie severi si duri,intr-o lume promiscua si plina de oameni de calitate inferioara!!!Dincolo de severitatea lor,vei regasi iubirea lor fata de tine,dar de moda veche!!!
Nu sunt prea multe de facut,ti-o spun cu parere de rau!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Mai 2013 14:50
De la: alinac91, la data 2013-05-10 23:14:47buna seara. am si eu niste problemute si simt nevoia sa ma descarc..si poate sa primesc niste sfaturi, incurajari...
deci, locuiesc de la 3 ani cu bunicii, acum am 21. problema e ca nu pot face nimic din cauza lor mai ales a bunicii. mai exact ma tin din scurt.prieten am din fericire si nu are nimic cu el. problema e cu iesitul afara ..mi-e si rusine sa spun, ma lasa doar pana la 7, asta vara, caci iarna nu prea am iesit (doar cand merg pe la parintii mei si cand vin inapoi, vin cu mama si sora...ca singura nu ma prea lasa ca e intuneric vezi-doamne si cine stie ce patesc :| ) sunt o fata mai timida, prieteni care sa ma mai scoata afara nu am , cunosc doar o fata care sta la 35 km de mine si ne vedem foarte rar si inca una care e de la mine din oras dar din pacate nu prea are timp de ieit,,,ne-am vazut zilele trecute dupa 2 ani...a venit pe la ora 5 sa iesim sa ne plimbam si bunik-mea a inceput cu interogatoriul. care a avut ideea sa iesim? unde mergem?dc nu stam la calculator sa ne uitam la poze etc. si mi-a zis sa stau o ora, o ora jumate.si bineinteles i-am zis ca nu am 5 ani totusi, si ea imi zice ca iau bataie. imi venea sa mor de rusine, m-am ascuns in baie si am plans..anul trecut am vrut sa ma intalnesc cu un baiat ,vroiam sa stam in fata blocului,era ora 6 si vai ce scandal a facut.i-a sunat pe parintii mei sa le spuna ca eu ma vad cu un baiat si ca cine stie ce om e si cine stie pe unde ma duce si a mai "inflorit" lcrurile sa para in favoarea ei,pana la urma am reusit sa ies ca m-a ajutat un unchi de-al meu, baiatul ei care e in strainatate. mi-a zis sa ies ca vorbeste el cu ea.i-am lasat certandu-se.am stat cam o ora si cand m-am intors...se simtea tensiunea, aproape tremuram de frica..incercam sa zambesc sa ma dau bine pe langa ei si cand colo iar a inceput scandalul. m-a facut in toate felurile, panarama, c**va, ca imi trebuie p**a etc a scos pc-ul din priza ..alta treaba nu avea.apoi m-am bagat in pat si am plas incet..sa nu ma auda nimeni.ar fi multe de spus ...ma doare sufletul ca nu pot fi si eu libera ca toate fetele de varsta mea. nu imi doresc decat sa am prieteni, prietene ,sa ies prin parcuri, la mall, la un film, un suc,cu cortul pe undeva...nu ma intereseaza cluburile, tigarile, bautura si alte prostii.. nu am unde sa-mi fac prieteni, mai mult in casa stau, mai lucrez ca promoter, mai merg pe la parinti, la o verisoara.. in rest nu mai fac nimic. cu colegii de liceu nu am fost in relatii bune, eu eram ciudata aia care nu merge nicaieri cu ei care dupa terminarea orelor merge acasa sa ajunga la ora fixa. viata mea e atat de plictisitoare si din pacate simt ca trece asa de repede :( ma simt batrana sincer va spun..si mi-e frica ca o sa imbatranesc si eu nu m-am distrat niciodata, ma mai consoleaza gandul ca intr-o buna zi o sa am si eu familia mea, copilasii mei.. dar pana atunci..am de indurat .m-as duce la un psiholog, poate poate ma mai tine pe linia de pluire..
multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot..poate e cineva din turda si vrea sa ne imprietenim,m-as bucura :*


Bunica ta vede in tine inca un copil si ii este greu sa accepte ca totusi ai devenit un adult. Nu am citit in mesajul tau, daca lucrezi sau studiezi, sau ambele, insa ar fi bine daca ai incerca sa-ti faci un viitor: ori sa te apuci de studii, ori sa-ti gasesti un loc de munca, ori ambele, si sa inveti sa devii independenta si pe picioarele tale. Daca bunica ta va vedea ca te descurci si singurica, va invata sa accepte ca nu mai esti un copil si nu mai trebuie sa te trateze ca atare.

In ceea ce priveste socializarea, daca in realitate ti-e jena sa abordezi oamenii si sa intri cu ei in discutii, incearca sa comunici cu oamenii cunoscuti pe retelele de socializare. Poate ca anonimitatea din virtual iti va mai lua din timiditatea pe care o resimti cand te afli in prezenta altor persoane. Si sa stii ca ar fi o idee buna sa-ti faci programare la psiholog, deoarece el te-ar ajuta sa-si descoperi partile bune din tine, te-ar ajuta sa ai mai multa stima de sine.

Si inca un lucru si inchei: sa nu ai incredere in indivizii de sex masculin, care una, doua, se ofera sa te ajute, deoarece genul asta de indivizi nu urmaresc decat sa profite de fetele lipsite de experienta vietii, dupa cum esti si tu. Eventual, mai treci pe aici si mai spune-ne care mai e viata ta, iar noi te vom ajuta in dilemele sufletesti.
kudika_32792
Postat pe 13 Mai 2013 14:28
Am uitat sa te intreb un lucru: bunica aceasta este cumva mama mamei tale?
kudika_32792
Postat pe 13 Mai 2013 14:30
pe mine ma jeneaza treaba asta cu copii crescuti de bunici....si parintii ce rol au atunci?...sa zicem ca te ajuta si-ti stau cu copii cat sunt mici dar ....la 20+ ...nu stiu ce sa zic .
againpiscotica
Postat pe 13 Mai 2013 14:40
este mama tatalui meu...
alinac91
Postat pe 27 Mai 2013 22:42
este mama tatalui meu...
alinac91
Postat pe 27 Mai 2013 22:43
De la: INTELIGENTUL, la data 2013-05-11 13:32:20vino in bucuresti si te iau la mine


Cat de ordinar poti fi, jeg uman...
kudika_32792
Postat pe 28 Mai 2013 06:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE PARERE AVETI DESPRE VW TIGUAN? 44 De la: CERALYNA 20 Iulie 2014 15:31
Ofer spre adoptie un motan persan. 1 De la: kudika068427 19 August 2014 18:25
Imi puteti da niste sfaturi?am mare nevoie de ele 101 De la: iulia640 29 Iulie 2009 22:58
help 20 De la: Flowers 16 Iunie 2011 17:36
ramanem indiferenti? 18 De la: claudia_stefanut 29 Ianuarie 2009 10:15