Setari Cookie-uri

trauma intreruperi unei sarcine

sunt noua in acest domeniu sa imi exprim problemele unor necunoscuti dar poate fac asta pt ca cei din jur nu ma inteleg si nu ma ajuta in nici un fel ieri am suferit o intrerupere de sarcina la cerere pe care nu am dorito fortata pana peste cap de deciziile celor din jur sotul meu nu isi mai doreste un copil noi avand deja un baietel de 4 ani nici eu de altfel pana in clipa cand am ramas insarcinata nu imi doream alt copil dar cand am aflat ca am in mine o viata asemanatoare cu cea a baetelului meu pe care il iubesc enorm nu mam gandit ca voi ajunge sa ii fac eu singura rau sal omor chiar eu mamica lui timp de o luna am inercat sal conving pe sotul meu dar fara rezultat eu acum sunt in pragul unei depresi puternice iar el probabil in pragul fericiri am si eu partea mea de vina nu contest asta dar nu miam dorit sa ii fac asta unui copil ce se afla in pantecele mele la cum ma cunosc probabil impasul asta nul voi depasii niciodata dar miam promis mie ca nu am sa mai repet niciodata experienta asta indiferent de ce va spune sotul meu ca financiar nu ne mai permitem inca un copil ca este greu ca nu ne ajuta nimeni din familie sau oricare ar fii motivele daca ma poate ajuta cineva sau daca mai este cineva in situatia asta trista miar prinde bine mesaje de incurajare multumesc pt atentie
kudika_34795
Postat pe 10 Mai 2013 12:27
De la: kudika_34795, la data 2013-05-10 12:27:42sunt noua in acest domeniu sa imi exprim problemele unor necunoscuti dar poate fac asta pt ca cei din jur nu ma inteleg si nu ma ajuta in nici un fel ieri am suferit o intrerupere de sarcina la cerere pe care nu am dorito fortata pana peste cap de deciziile celor din jur sotul meu nu isi mai doreste un copil noi avand deja un baietel de 4 ani nici eu de altfel pana in clipa cand am ramas insarcinata nu imi doream alt copil dar cand am aflat ca am in mine o viata asemanatoare cu cea a baetelului meu pe care il iubesc enorm nu mam gandit ca voi ajunge sa ii fac eu singura rau sal omor chiar eu mamica lui timp de o luna am inercat sal conving pe sotul meu dar fara rezultat eu acum sunt in pragul unei depresi puternice iar el probabil in pragul fericiri am si eu partea mea de vina nu contest asta dar nu miam dorit sa ii fac asta unui copil ce se afla in pantecele mele la cum ma cunosc probabil impasul asta nul voi depasii niciodata dar miam promis mie ca nu am sa mai repet niciodata experienta asta indiferent de ce va spune sotul meu ca financiar nu ne mai permitem inca un copil ca este greu ca nu ne ajuta nimeni din familie sau oricare ar fii motivele daca ma poate ajuta cineva sau daca mai este cineva in situatia asta trista miar prinde bine mesaje de incurajare multumesc pt atentie



Decizia de a face intrerupere de sarcina este personala si nu intereseaza pe nimeni si tot nimeni nu are dreptul de a te judeca in vreun fel!!!!Daca ai trecut printr-o astfel de interventie,presupun ca ti-ai asumat consecintele aparute in urma interventiei respective,indiferent de natura lor!!!!Faptul este consumat,regretele nu au intarziat sa apara,deci asumati-vi-le si incercati sa nu mai repetati o astfel de actiune,moral,sunteti amandoi responsabili de actul comis,si nu trebuie sa va justificati in fata oamenilor!!!
Te incurajez in modul urmator: daca sotul tau nu are niciun interes sa te protejeze in timpul actului sexual,fa-o macar tu!!!!!In rest,sanatate pentru a-ti putea creste copilasul existent si mare grija la asigurarea protectiei ,in vederea eliminarii unor astfel de traume fizice si psihice!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Mai 2013 12:41
prin mesajul meu nu caut justificare in fata nimanui cat despre traumele fizice sunt aproape inexistente suletul meu este oarecum cu o rana deschisa iar faptul ca am decurs la acest forum poate caut cumva sa o cicatrizez nu stiu daca am sa reusesc dar incerc intotdeauna esti mai deschis fata de persoane care nu te cunosc avand in vedere ca aceste probleme sunt tratate de barbati si de majoritatea oamenilor prin raceala si neintelegere caut aici ceva sa ma intareasca
kudika_34795
Postat pe 10 Mai 2013 13:32
De la: kudika_34795, la data 2013-05-10 13:32:31prin mesajul meu nu caut justificare in fata nimanui cat despre traumele fizice sunt aproape inexistente suletul meu este oarecum cu o rana deschisa iar faptul ca am decurs la acest forum poate caut cumva sa o cicatrizez nu stiu daca am sa reusesc dar incerc intotdeauna esti mai deschis fata de persoane care nu te cunosc avand in vedere ca aceste probleme sunt tratate de barbati si de majoritatea oamenilor prin raceala si neintelegere caut aici ceva sa ma intareasca



Draga mea,daca as putea sa preiau macar un sfert din ceea ce simti ,as face-o cu siguranta pentru ca sunt femeie si solidarizez cu femeile!!!Dar,din pacate,trebuie sa suporti singura povara intreruperii de sarcina,aceasta este realitatea!!In astfel de cazuri,sotul,familia ar trebui sa te incurajeze si sa iti ia din durere,spiritual vorbind,prin manifestari de tandrete si compasiune,intelegere si temperare a emotiilor firesti!!!!Sunt alaturi de tine,te insotesc cu gandul meu de bine,dar taria durerii,numai tu o vei simti si numai de tine depinde sa depasesti acest moment dificil !!!!Ai un copil,stapaneste-ti emotiile si concentreaza-te asupra cresterii lui si evita recidivele de aceasta natura,sunt coplesitoare pentru o femeie morala!!!!Toate fac parte din viata,lupta-te cu ele!!!!!!!Capul sus,vorba mea si mergi pe drumul tau!!!In momentul in care se iau astfel de decizii,orice remuscare sau refulare nu mai sunt motivate,caci ,in desfasurarea actului in sine ,functioneaza doar liberul arbitru!!!!Cu alte cuvinte,voi ati hotarat ,tot voi suportati reculul,chiar daca este potrivnic voua!!!!Viata inseamna,pe langa hotarari luate,si raspunderi de fapte!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Mai 2013 13:46
Buna,ce as putea eu personal sa iti mai zic ca sa te fac sa te simti mai bine pentru ceea ce ai facut si tu ai regrete azi si sigur toata viata te va urmari??

Cu greu vei gasi o vorba pentru a te face sa te simti mai bine cand fapta ta a fost decizia ta. Din pacate nu te poti ascunde in spatele barbatului sau a saraciei,nu,imi pare rau,dar trebuia sa te protejezi ca sa nu ajungi AZI la acest regret.
Pacat si mare pacat ca D-zeu dragutul da copii celor care nu ii doresc.Off Doamne.
criszoe
Postat pe 10 Mai 2013 13:48
iti multumesc din suflet pt mesajul tau plin de compasiune o sa am de parcurs un drum lung pana la vindecare dar gandul ca cineva ma intelege si imi acorda o vb buna este defapt ce caut de ce am nevoie cea mai buna prietena a mea sia inchis telefonul de teama ca nu ar stii ce sa imi spuna eu nu aveam nevoie sa imi spuna nimic doar sa ma asculte sa ma descarc de povara asta in general sunt o persoana inchisa si nu vb despre problemele mele cu nimeni dar acum am simtit nevoia sa vb asa ca iti multumesc inca o data
kudika_34795
Postat pe 10 Mai 2013 13:54
Eu te pot indruma spre http://www.organizatiaemma.ro/ tu intra acolo ,citeste si eventual asterneti povestea.
Pruncul tau este un ingeras acum si poate acolo vei gasi ceea ce cauti aici.

Pace in suflet si ai grija de tine!
criszoe
Postat pe 10 Mai 2013 14:03
De la: kudika_34795, la data 2013-05-10 13:54:52iti multumesc din suflet pt mesajul tau plin de compasiune o sa am de parcurs un drum lung pana la vindecare dar gandul ca cineva ma intelege si imi acorda o vb buna este defapt ce caut de ce am nevoie cea mai buna prietena a mea sia inchis telefonul de teama ca nu ar stii ce sa imi spuna eu nu aveam nevoie sa imi spuna nimic doar sa ma asculte sa ma descarc de povara asta in general sunt o persoana inchisa si nu vb despre problemele mele cu nimeni dar acum am simtit nevoia sa vb asa ca iti multumesc inca o data




In ciuda faptului ca adevarul este crud de cele mai multe ori,este singura cale de a remonta omul pus in fata a astfel de decizii,chiar daca este timpuriu,nu este lasat sa cad ain umbra adusa de minciunile de complezenta si indiferenta!!!

Draga mea,ti-ai deschis inima intr-un moment trist al vietii tale,lasa sa iasa durerea si mergi mai departe,nu mai conteaza motivele actiunii tale,nu te mai agata de ele,sunt consumate deja!!!!Daca te ajuta cu ceva si esti o crestina practicanta,poti merge la duhovnicul tau pentru a -ti descarca sufletul,mai mult decat ai facut-o aici,ajuta foarte mult,cu toate ca vei fi aspru judecata!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Mai 2013 14:18
De la: kudika_34795, la data 2013-05-10 12:27:42sunt noua in acest domeniu sa imi exprim problemele unor necunoscuti dar poate fac asta pt ca cei din jur nu ma inteleg si nu ma ajuta in nici un fel ieri am suferit o intrerupere de sarcina la cerere pe care nu am dorito fortata pana peste cap de deciziile celor din jur sotul meu nu isi mai doreste un copil noi avand deja un baietel de 4 ani nici eu de altfel pana in clipa cand am ramas insarcinata nu imi doream alt copil dar cand am aflat ca am in mine o viata asemanatoare cu cea a baetelului meu pe care il iubesc enorm nu mam gandit ca voi ajunge sa ii fac eu singura rau sal omor chiar eu mamica lui timp de o luna am inercat sal conving pe sotul meu dar fara rezultat eu acum sunt in pragul unei depresi puternice iar el probabil in pragul fericiri am si eu partea mea de vina nu contest asta dar nu miam dorit sa ii fac asta unui copil ce se afla in pantecele mele la cum ma cunosc probabil impasul asta nul voi depasii niciodata dar miam promis mie ca nu am sa mai repet niciodata experienta asta indiferent de ce va spune sotul meu ca financiar nu ne mai permitem inca un copil ca este greu ca nu ne ajuta nimeni din familie sau oricare ar fii motivele daca ma poate ajuta cineva sau daca mai este cineva in situatia asta trista miar prinde bine mesaje de incurajare multumesc pt atentie


Intotdeauna, dar intotdeauna, sa asculti de ceea ce-ti spune inima, nu de ceea ce-ti spune ratiunea sau de ceea ce incearca sa te convinga cei din jur.
kudika_32792
Postat pe 10 Mai 2013 16:13
imi imaginez ca e f traumatizant un avort si cred ca nici o mama din lumea asta,care isi iubeste copiii,nu avorteaza decat daca nu are incotro. de aceea, eu sunt alaturi de tine. orice fapta recunoscuta e pe jumatate iertata, si la cat suferi, nadajduiesc ca penitenta pe care ti-o faci e de ajuns ca sa speri ca poate vei obtine iertare de la Dumnezeu.fi puternica,roaga-te pt copilul tau nenascut si pt tine , si incearca sa nu mai avortezi niciodata. pe sotul tau,fara suparare,l-as strange de gat si i-as taia-o. ca acum nu va duce el povara asta,ci tu. cred ca cele mai bune metode de managaiere a sufletului tau sunt mersul la psiholog si discutia cu un duhovnic,sa vezi ce poti face pe viitor pt tine si cei 2 copii ai tai.
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 10 Mai 2013 17:07
Si fata draga din experienta iti zic ca am trecut prin ce ai trecut tu,dar fata de tine eu mi-am ascultat inima si nu sotul si am pastrat copilul iar pe sot l-am trimis pur si simplu la plimbare.Nu regret nici in ziua de azi decizia luata si multumesc lui D-zeu ca m-a luminat .
criszoe
Postat pe 11 Mai 2013 23:14
ai facut cea mai mare greseala tu ca mama,dumnezeu ti-l va chinui si pe cel p care il ai...eu am pierdut o sarcina la 8 luni,si mi-a fost f greu sa trec peste asta stiind ca al meu copil zace sub pamant..si eu am un baiat de 6 ani si mereu intreaba de fratiorul lui,tu ce-i raspunzi copilului tau ca nu l-ai vrut p celalalt?
kudika_6358
Postat pe 14 Mai 2013 17:39
indiferent de ce spunea sotul si toata lumea din jurul,acel copilas nu avea o vina sa te razbuni p el,nu sunteti mame,eu am crezut ca mor cand am auzit ca nu mai traieste copilul meu,nu aveam curaj sa dau ochii cu celalalt copil nu aveam ce sa-i raspund cand avea sa ma intrebe de fratiorul lui,tu cum ai avut curaj sa te intorci acasa,zici ca-ti iubesti enorm copilul,dar i-ai facut un rau enorm celuilalt. ce fel de mama esti? barbatul tau e un nemernic cu care nu merita sa stai iar tu o asasina nu meritati sa fiti parinti...
kudika_6358
Postat pe 14 Mai 2013 17:46
bravo...jos palaria in fata ta altele se chinuiesc sa faca copiii si altele ii arunca ca p niste carpe si p urma imi pare rau am gresit,,,nu merita sa traiasca asemenea oameni p pamant...
kudika_6358
Postat pe 14 Mai 2013 17:49
De la: kudika_6358, la data 2013-05-14 17:39:29ai facut cea mai mare greseala tu ca mama,dumnezeu ti-l va chinui si pe cel p care il ai...eu am pierdut o sarcina la 8 luni,si mi-a fost f greu sa trec peste asta stiind ca al meu copil zace sub pamant..si eu am un baiat de 6 ani si mereu intreaba de fratiorul lui,tu ce-i raspunzi copilului tau ca nu l-ai vrut p celalalt?


Chestiile astea care tin de avorturi si de viata intima a parintilor, nu au ce cauta a fi discutate in fata copiilor. Nu poti sa confrunti un copil cu astfel de lucruri.
kudika_32792
Postat pe 14 Mai 2013 19:26
De la: kudika_6358, la data 2013-05-14 17:46:39indiferent de ce spunea sotul si toata lumea din jurul,acel copilas nu avea o vina sa te razbuni p el,nu sunteti mame,eu am crezut ca mor cand am auzit ca nu mai traieste copilul meu,nu aveam curaj sa dau ochii cu celalalt copil nu aveam ce sa-i raspund cand avea sa ma intrebe de fratiorul lui,tu cum ai avut curaj sa te intorci acasa,zici ca-ti iubesti enorm copilul,dar i-ai facut un rau enorm celuilalt. ce fel de mama esti? barbatul tau e un nemernic cu care nu merita sa stai iar tu o asasina nu meritati sa fiti parinti...


Femeia asta sufera si asa suficient, ca sa mai aruncam si nou cu astfel de cuvinte in ea. Sunt convinsa ca si-a invatat lectia si nu va mai repeta aceasta experienta.
kudika_32792
Postat pe 14 Mai 2013 19:28
De la: kudika_34795, la data 2013-05-10 12:27:42sunt noua in acest domeniu sa imi exprim problemele unor necunoscuti dar poate fac asta pt ca cei din jur nu ma inteleg si nu ma ajuta in nici un fel ieri am suferit o intrerupere de sarcina la cerere pe care nu am dorito fortata pana peste cap de deciziile celor din jur sotul meu nu isi mai doreste un copil noi avand deja un baietel de 4 ani nici eu de altfel pana in clipa cand am ramas insarcinata nu imi doream alt copil dar cand am aflat ca am in mine o viata asemanatoare cu cea a baetelului meu pe care il iubesc enorm nu mam gandit ca voi ajunge sa ii fac eu singura rau sal omor chiar eu mamica lui timp de o luna am inercat sal conving pe sotul meu dar fara rezultat eu acum sunt in pragul unei depresi puternice iar el probabil in pragul fericiri am si eu partea mea de vina nu contest asta dar nu miam dorit sa ii fac asta unui copil ce se afla in pantecele mele la cum ma cunosc probabil impasul asta nul voi depasii niciodata dar miam promis mie ca nu am sa mai repet niciodata experienta asta indiferent de ce va spune sotul meu ca financiar nu ne mai permitem inca un copil ca este greu ca nu ne ajuta nimeni din familie sau oricare ar fii motivele daca ma poate ajuta cineva sau daca mai este cineva in situatia asta trista miar prinde bine mesaje de incurajare multumesc pt atentie



Incerc sa respir.......Virgula fatooooo..........
Rotty_
Postat pe 14 Mai 2013 19:29
“Copiii nenãscuþi se sinucid în uterul mamei care-i poartã, dacã aceasta nu-i doreºte”


Asta-i cea mai mare prostie auzita vreodata.........
Rotty_
Postat pe 14 Mai 2013 19:34
De la: Rotty_, la data 2013-05-14 19:34:15“Copiii nenãscuþi se sinucid în uterul mamei care-i poartã, dacã aceasta nu-i doreºte”


Asta-i cea mai mare prostie auzita vreodata.........


De ce??
criszoe
Postat pe 14 Mai 2013 20:44

MAMA, TE ROG, NU MA AVORTA !

O femeie ingrijorata s-a dus la medicul ei si i-a spus:

“Doctore, am o problema serioasa si am nevoie disperata de ajutorul dumneavoastra! Copilul meu nu are nici macar un an, iar eu sunt din nou insarcinata. Nu vreau sa am copii cu o varsta atat de apropiata.”
...
Medicul i-a spus : ”In regula, ce vreti sa fac?”

Ea a raspuns: “Vreau sa intrerupeti sarcina mea si ma bazez pe ajutorul dumneavoastra pentru aceasta.”

Medicul a stat pe ganduri cateva clipe, si apoi i-a raspuns femeii:

“Cred ca am o solutie mai buna la problema dumneavoastra. Si e mai putin periculoasa pentru sanatatea dumitale. Vedeti dumneavoastra, pentru a nu fi nevoita sa aveti grija de doi copii in acelasi timp, haideti sa il ucidem pe cel care-l tineti in brate. Asa va puteti si odihni o vreme inainte ca celalalt sa se nasca. Daca tot vom omori unul din ei, nu conteaza pe care. Nu exista nici un fel de risc pentru corpul dumneavoastra daca il alegeti pe cel din brate.”

Femeia .. oripilata…, a zis : “Nu, doctore, ce oribil ! E o crima sa omori un copil ! ”

“Sunt de acord,” zise medicul. “Dar pareati sa fiti de acord cu acest lucru, asa ca ma gandeam ca asta ar fi cea mai buna solutie.”

Medicul a zambit, stiind ca s-a facut inteles.

El a convins mama ca nu exista nici o diferenta intre a omori un copil care deja s-a nascut si unul care este inca in pantec.

Crima este aceeasi !

Daca sunteti de acord, va rog dati mai departe acest mesaj. Impreuna putem contribui la salvarea unor vieti pretioase.

Iubirea inseamna ca ma sacrific pentru binele unei alte persoane.

Avortul inseamna ca sacrific o alta persoana pentru binele meu.
criszoe
Postat pe 6 Iunie 2013 05:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
a fost vina mea???heeelpp 10 De la: mona18deea 27 Iulie 2009 23:38
cer ajutor!! 8 De la: emilia_nitescu 5 Decembrie 2008 10:48
CE CITESTI IN ACEST MOMENT ? 196 De la: kudika_23609 31 Ianuarie 2015 22:40
Este bine,sau rau,sa copiem obiceiurile altor popoare??? 27 De la: eka 8 Noiembrie 2009 18:42
concursul "cel mai tare kudikuplu" 18 De la: antoanela 11 Februarie 2008 15:52