Setari Cookie-uri

Adoptie versus copil natural=tratamente fertilitate

Deschid un subiect controversat, asteptand parerile voastre legat de o astfel de decizie.
Care credeti ca este decizia corecta si cum poate deveni bucuria fiecare zile traite alaturi de minunea care iti intra in familie.
Va provoc la o astfel de dezbatere desi am retineri, asteptandu-ma sa-mi spuneti ca nu este forumul potrivit.
Fac acesta provocare aici deoarece toti oamenii pot fi de fapt potentiali parinti adoptivi sau naturali.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 09:44
De la: Musett, la data 2010-02-26 09:44:37Deschid un subiect controversat, asteptand parerile voastre legat de o astfel de decizie.
Care credeti ca este decizia corecta si cum poate deveni bucuria fiecare zile traite alaturi de minunea care iti intra in familie.
Va provoc la o astfel de dezbatere desi am retineri, asteptandu-ma sa-mi spuneti ca nu este forumul potrivit.
Fac acesta provocare aici deoarece toti oamenii pot fi de fapt potentiali parinti adoptivi sau naturali.


este un subiect destul de bun asa ca si-a gasit locul potrivit,,,,,,,,un copil este intotdeauna o binecuvantare(parerea mea)pentru cei ce si-l doresc cu adevarat,,,,,din pacate la noi in tzara inca mai exista reticentze in ceea ce priveste adoptzia unui copil
Dontyyy
Postat pe 26 Februarie 2010 10:17

Fie ati plecat deja in Weekend fie nu va pasioneaza un astfel de subiect.
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 11:49
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Fie ati plecat deja in Weekend fie nu va pasioneaza un astfel de subiect.
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?


acuma nu te supara da cu mesajul asta parca ai vrea sa spui ca ai ceva (copii) de vanzare si nimeni nu e atras de oferta ta. daca vrei sa spui tu ceva, spune, si asa poate ai sa atragi in discutie.
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 11:54
orice cuplu isi doreste propriul copil..si pe asta recurge la toate metodele si tratamentele care exista...si daca nu reuseste...abia apoi isi pune problema adoptie!
vezi tu nu stii cum o sa fie propiul copil care ia din genele familiei..dar un copil adoptat?
eu daca nu voi putea sa fac un copil...mai mult ca sigur am sa ma bag la o adoptie...desi copii sunt foarte greu de adoptat...stii este mai usor sa il abandonezi intr-un spital decat sa il iei acasa!
one_size
Postat pe 26 Februarie 2010 11:55
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Fie ati plecat deja in Weekend fie nu va pasioneaza un astfel de subiect.
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?




... in primul rind nu exista copil natural = tratamente de fertilitate ...

... corect este COPIL NATURAL vs ADOPTIE + TRATAMENTE DE FERTILITATE ...

...iar cind se fac prea multe planuri de ''trai viata'' cit mai confortabila si individualista se pierde posibilitatea de a avea COPIL NATURAL si asa apar ''versusurile'' dictate de dorinta de ''accesorii sociale''(copii) adica adoptie si tratamentele de fertilitate ...
marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 11:55
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!
one_size
Postat pe 26 Februarie 2010 11:56
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...
marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 11:57
De la: Shhh, la data 2010-02-26 11:54:42
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Fie ati plecat deja in Weekend fie nu va pasioneaza un astfel de subiect.
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?


acuma nu te supara da cu mesajul asta parca ai vrea sa spui ca ai ceva (copii) de vanzare si nimeni nu e atras de oferta ta. daca vrei sa spui tu ceva, spune, si asa poate ai sa atragi in discutie.


Drada mea, am sa va spun cateva povestioare foarte frumoase, insa vreau sa vad interesul vostru.
Nu vand nimic stai linistita si in nici un caz ceea ce scrie mai sus.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 11:58
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:55:01orice cuplu isi doreste propriul copil..si pe asta recurge la toate metodele si tratamentele care exista...si daca nu reuseste...abia apoi isi pune problema adoptie!
vezi tu nu stii cum o sa fie propiul copil care ia din genele familiei..dar un copil adoptat?
eu daca nu voi putea sa fac un copil...mai mult ca sigur am sa ma bag la o adoptie...desi copii sunt foarte greu de adoptat...stii este mai usor sa il abandonezi intr-un spital decat sa il iei acasa!


Ei, partea cu ”Greu de adoptat...” este destul de reala, insa mai exista si satisfactia ulterioara - am reusit sa inving un sistem ingrat pentru un scop nobil.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 12:02
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:57:44
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...


imi pare rau sa-tzi spun Marco dar chiar nu cred ca mai sti cum functzioneaza sistemul in Romania
Dontyyy
Postat pe 26 Februarie 2010 12:04
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:55:38
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Fie ati plecat deja in Weekend fie nu va pasioneaza un astfel de subiect.
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?




... in primul rind nu exista copil natural = tratamente de fertilitate ...

... corect este COPIL NATURAL vs ADOPTIE + TRATAMENTE DE FERTILITATE ...

...iar cind se fac prea multe planuri de ''trai viata'' cit mai confortabila si individualista se pierde posibilitatea de a avea COPIL NATURAL si asa apar ''versusurile'' dictate de dorinta de ''accesorii sociale''(copii) adica adoptie si tratamentele de fertilitate ...


Nu prea inteleg eu ce vrei sa spui cu corect este COPIL NATURAL vs ADOPTIE + TRATAMENTE DE FERTILITATE ..., dar in fine.
Copilul nu poate fi un accesoriu pe care il pui, il lasi, il dai, il arunci cand nu-ti mai place. Sa fim seriosi...
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 12:04
nu te supara eu doar am zis cum mi s'a parut mie. eu cunosc un caz cu un copil adoptat. stiu din ce fel de familie provine. si cu toate ca acel copil a fost crescut intr'un mediu adecvat, a primit o educatie buna, a fost tratat la fel ca si ceilalti copii naturali ai parintilor, el e o pramatie. un hot, un mincinos... si multe alte "calitati". se pare ca degeaba parintii adoptivi s'au straduit sa faca un OM din el, copilul mosteneste genele parintilor naturali, niste betivi si niste hoti. acum nu cred ca este un caz izolat. mai cunosc insa persoane care au trait in familii adoptive dar nu au primit nici pe departe acelasi "tratament" ca si un copil "natural".
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 12:05
Shhh,
Se poate intampla si astfel insa nu gena este de vina - caracterul ca si vorbirea se invata.
Este destul de greu de apreciat din exterior si sunt mai multi factori care pot influenta rezultatul finalȘ varsta de adoptie, mediul familial,tratamentul copiilor egal, anturajul, calitatile de educator ale parintilor, acceptarea lui de catre ceilalti copii....
O sa dezvolt putin mai tarziu cu exemple reale.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 12:10
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:04:10
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:57:44
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...


imi pare rau sa-tzi spun Marco dar chiar nu cred ca mai sti cum functzioneaza sistemul in Romania

da la sistem ma refeream si eu!
one_size
Postat pe 26 Februarie 2010 12:11
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:04:10
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:57:44
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...


imi pare rau sa-tzi spun Marco dar chiar nu cred ca mai sti cum functzioneaza sistemul in Romania


Daca vom dezvolta putin notiunea de sistem in Romania vom trage ceva concluzii - este ca si inexisten - ceva gen administratia financiara unde depui acte, declari, etc...
Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 12:14
De la: Musett, la data 2010-02-26 12:10:38Shhh,
Se poate intampla si astfel insa nu gena este de vina - caracterul ca si vorbirea se invata.
Este destul de greu de apreciat din exterior si sunt mai multi factori care pot influenta rezultatul finalȘ varsta de adoptie, mediul familial,tratamentul copiilor egal, anturajul, calitatile de educator ale parintilor, acceptarea lui de catre ceilalti copii....
O sa dezvolt putin mai tarziu cu exemple reale.


mai ce sa zic, noi suntem prieteni de familie, ne cunoastem de ani de zile, stiu cum a fost crescut acel copil, si poate la un moment dat parintii l'au scapat din mana sau a ajuns intr'un anturaj prost.
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 12:17
Copilul e copil.Cu parintii sunt ceva "discutii".
Stiu destui care nu se pot numi parinti ,desi sunt,stiu o singura profesoara,mama adoptiva,care-i trata pe cei 2 copii adoptati,ii plimba;ii iubea,cu alte cuvinte.
E mai simplu cu copil natural,clar.
Sunt de admirat oamenii care-si cresc copiii adoptati,si ajuta bietele sufletele sa se dezvolte.Dar esecul educatiei zice ca undeva,ceva,n-a mers.Ca bietul copil a simtit,a suferit si mai tarziu a protestat.
M-ar interesa parerea unui parinte adoptiv,cinstit vorbind.
nicossia
Postat pe 26 Februarie 2010 12:20
"Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului".


hmmmmmmmmmm o alta "buba" a sistemului,,,,,,,oameni obisnuitzi sa faca numai munca de birou iar cand se intampla vreo tragedie nu stiu cum sa-si arunce pisica moarta unu'in curtea celuilalt,,,,,,,,,,catzi copii nu sunt luatzi in plasament numai pentru faptul ca-s buni de munca?
Dontyyy
Postat pe 26 Februarie 2010 12:21
cu protectia sociala cred ca se stie cum merg treburile. de cele mai multe ori intervin in cazurile care ajung a fi mediatizate. deodata se autosesizeaza, vezi D'mne, si preiau cazul.
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 12:21
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:21:11"Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului".


hmmmmmmmmmm o alta "buba" a sistemului,,,,,,,oameni obisnuitzi sa faca numai munca de birou iar cand se intampla vreo tragedie nu stiu cum sa-si arunce pisica moarta unu'in curtea celuilalt,,,,,,,,,,catzi copii nu sunt luatzi in plasament numai pentru faptul ca-s buni de munca?


eu am in bloc o cucoana care are o fata (sau baiat??, nu mi'am dat seama niciodata ce sex are... ) luata in plasament pt banii pe care ii primeste.
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 12:23
De la: Shhh, la data 2010-02-26 12:23:13
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:21:11"Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului".


hmmmmmmmmmm o alta "buba" a sistemului,,,,,,,oameni obisnuitzi sa faca numai munca de birou iar cand se intampla vreo tragedie nu stiu cum sa-si arunce pisica moarta unu'in curtea celuilalt,,,,,,,,,,catzi copii nu sunt luatzi in plasament numai pentru faptul ca-s buni de munca?


eu am in bloc o cucoana care are o fata (sau baiat??, nu mi'am dat seama niciodata ce sex are... ) luata in plasament pt banii pe care ii primeste.


sper sa nu exagerez dar jumatate dintre cei care au copii luatzi in plasament pentru asta i-au si luat
Dontyyy
Postat pe 26 Februarie 2010 12:30
Mda,si iau 2,ca sa nu stea copiii singuri,sa aiba companie.
nicossia
Postat pe 26 Februarie 2010 12:36
Nicossia, incepem povestea din punctul de vedere al parintelui adoptiv care sunt eu.
Pentru mine viata a fost o minune dupa cealalta.
Fiica mea a ramas noua luni in burtica datorita fiului meu.
O sa ma intrebati cum asa? Simplu - la o vizita la o manastire o maicuta a venit la mine cand eram insarcinata in luna a sasea sa ma intrebe daca nu vreau sa fac turul bisericii mici. Cand m-a dus acolo mi-a spus mie si sotului sa ne punem o dorinta. La iesire ne-am spus dorintele- erau identice - daca Doamne doamne ne va salva bebica vom salva si noi un bebelus ( am uitat sa va spun ca eram sub tratament).
Asa a inceput povestea vietii lor si implicit a noastra.
In toate ce a urmat nimic nu a fost simplu, insa nu exista satisfactie mai mare decat ceea ce exista acum la noi in casa.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 14:26
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:30:20
De la: Shhh, la data 2010-02-26 12:23:13
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:21:11"Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului".


hmmmmmmmmmm o alta "buba" a sistemului,,,,,,,oameni obisnuitzi sa faca numai munca de birou iar cand se intampla vreo tragedie nu stiu cum sa-si arunce pisica moarta unu'in curtea celuilalt,,,,,,,,,,catzi copii nu sunt luatzi in plasament numai pentru faptul ca-s buni de munca?


eu am in bloc o cucoana care are o fata (sau baiat??, nu mi'am dat seama niciodata ce sex are... ) luata in plasament pt banii pe care ii primeste.



sper sa nu exagerez dar jumatate dintre cei care au copii luatzi in plasament pentru asta i-au si luat


Aveti dreptate ca in mare parte cei care iau copii in plasament ii iau din prisma banilor, insa sunt oameni care ulterior se ataseaza de copiii pe care-i cresc.
Problema este ca acel sistem de care discutam mai devreme nu isi face treaba - nu merge sa verifice casa si mediul in care acel copil creste, sa evalueze acel copil periodic. Nimic.Si daca fac aceste afirmatii le fac in cunostinta de cauza.
Fiul meu are acum cinci ani - este acasa de la trei zile - nu au venit decat in perioada de perfectare a actelor de doua ori si o data cand avea doi ani pentru ca erau obligati sa depuna un raport.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 14:33
Dupa acea vizita la manastire la sapte luni am intrerupt tratamentul pentru ca eram amandoua foarte bine.
La noua luni am nascut o fetita sanatoasa cu scor 10. Am fost la serviciu inclusiv vinerea, am condus, sambata am facut curat, am spalat, am facut mancare, iar duminica dimineata am nascut.
CEA MAI MARE BUCURIE A INCEPUT SA AIBA FORMA SI CHIP, glas mai putin pentru ca nu plangea niciodata, chiar mai mult la foarte putin timp ( o luna) radea cu zgomot - pentru cine nu stie este cam devreme.


Sotul meu a plecat o perioada intr-o misiune de pace, timp in care micuta crestea iar noi eram intrebati pe cand cel de-al doilea.
Unei prietene i-am spus ca nu voi mai naste al doilea copil ci ca il voi adopta ( i-am povestit si ei intamplarea si promisiunea asa cum v-am povestit si voua ). Ne-am despartit in acea zi spunandu-mi ca sunt nebuna si ca a salva un copil se poate traduce si prin a dona o suma de bani, insa noi stiam ce am gandit in acel moment ca inseamna a salva. Toata familia, chiar tot neamul ne spunea ca nu suntem normali ( noi oricum nu am pretins niciodata ceasta )
Cert este ca prietene mea a luat toata povestea foarte in serios si m-am trezit cu telefon de la sectia de nasteri a unei maternitati care aveau abandonati si sa fiu intrebata daca nu vreau sa vad un copil care urma sa fie abandonat.
Cred ca v-am plictisit...
Va mai povestesc mai tarziu ca mai am si putina treaba.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 15:03
De la: Musett, la data 2010-02-26 12:04:20
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:55:38
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Fie ati plecat deja in Weekend fie nu va pasioneaza un astfel de subiect.
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?




... in primul rind nu exista copil natural = tratamente de fertilitate ...

... corect este COPIL NATURAL vs ADOPTIE + TRATAMENTE DE FERTILITATE ...

...iar cind se fac prea multe planuri de ''trai viata'' cit mai confortabila si individualista se pierde posibilitatea de a avea COPIL NATURAL si asa apar ''versusurile'' dictate de dorinta de ''accesorii sociale''(copii) adica adoptie si tratamentele de fertilitate ...


Nu prea inteleg eu ce vrei sa spui cu corect este COPIL NATURAL vs ADOPTIE + TRATAMENTE DE FERTILITATE ..., dar in fine.
Copilul nu poate fi un accesoriu pe care il pui, il lasi, il dai, il arunci cand nu-ti mai place. Sa fim seriosi...





... mda ... imi pare ''bine'' ca nu ai comentat al treilea paragraf ...

... inca un topic in care se discuta de efecte si nu de cauze ...

marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 18:01
De la: Musett, la data 2010-02-26 12:14:40
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:04:10
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:57:44
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...


imi pare rau sa-tzi spun Marco dar chiar nu cred ca mai sti cum functzioneaza sistemul in Romania


Daca vom dezvolta putin notiunea de sistem in Romania vom trage ceva concluzii - este ca si inexisten - ceva gen administratia financiara unde depui acte, declari, etc...
Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului.






... procesul este inexistent, asa cum sint toate procesele in romania, datorita neimplicari (sau implicarii la plezneala pentru a primi un salariu) si a valorilor inversate (sau degenerate) ... buba este veche si incepe de pe vremea comunistilor, care au imprimat o anumita viziune, deloc normala asupra familiei si copilului ... consumismul de astazi doar a pus punctul pe I ...

... se poate vorbi despre ce vrei tu ... intr-un mod americanizat, plin de compasiune si interes fals dar asta nu schimba si nu fa schimba datele problemei ... inca 10.000 de legi si 1 milion de angajati nu va inlocui vacuumul din capul multora si curvarasia generalizata (am condensat mai multe fenomene intr-un singur cuvint)...

marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 18:09
De la: one_size, la data 2010-02-26 12:11:48
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:04:10
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:57:44
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...


imi pare rau sa-tzi spun Marco dar chiar nu cred ca mai sti cum functzioneaza sistemul in Romania

da la sistem ma refeream si eu!




... sistemul il stiu foarte bine ... dar poate nu inteleg la ce va referiti si imi explicati ce vreti sa spuneti ...

marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 18:10
Nu stiu daca este vorba neaparat de efect/cauza.
Uneori este cauza care o spui ca unii au alte prioritati in viata decat a avea copii si ulterior este prea tarziu, insa nu intotdeauna acesta este motivul, chir nu cel mai des intalnit.
Este deja un mare semn de intrebare de ce in secolul nostru conceptia naturala pentru un numar atat de mare de femei si de barbati a devenit aproape imposibila ( poluare, stres, program si alimentatie necorespunzatoare, etc..)
Uneori este vorba de efectul pe care il insinuezi - fac copii fara sa gandeasca daca sunt pregatiti sa devina parinti si daca pot sustine material acest lucru.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
6 catei mici de o luna spre adoptie 2 De la: marry23 28 Iulie 2009 15:06
LIFE 19 De la: crista_galli 4 Decembrie 2008 21:50
Problemele ADOLESCENTILOR! 9 De la: ayyryynn 9 Septembrie 2009 13:59
LOC DE DAT CU CAPUL!!! 179 De la: Cassey 29 Decembrie 2008 17:35
Instructorul auto perfect?! 13 De la: lumimari 16 Iulie 2009 07:44