Setari Cookie-uri

Spovedanie

Buna!

O intrebare putin offtopic:

Daca la spovedanie nu spui voit/ascunzi un anumit pacat ( chiar si mare gen avort ) se simte Har/usurare dupa spovedanie?

Adica daca se iarta celelalte pacate...

M-ar interesa doar un raspuns concret - da/nu de la cineva care a facut asa ceva, nu din auzite sau citite.


Multumesc!
kudika_35337
Postat pe 22 Mai 2013 21:57
Bunicul meu a fost preot! El mi-a spus o chestie pe care am sa o tin mereu sfanta! Casa Domnului nu e in biserica ci in inima.. Asta inseamanand ca poti fi nesincera cu preotul care are si el pacate si poate mai tanjeste la pacate.. dar nu poti fi cu tine insuti! In concluzie, ca spui sau nu la spovedanie, e doar o aparenta mentala ca ti se iarta pacatele daca nu faci ceva sa te indrepti in fata Lui!
Darius_
Postat pe 22 Mai 2013 22:31
duhovnicul meu spune ca pacatul nemarturisit se amplifica in gravitatea lui de 7 ori
tu hotarasti daca pastrezi taina sau marturisesti
cred ca e de preferat sa spui si sa-ti usurezi sufletul decat sa te preocupe "urechile" preotului
la cate....."povesti" aude el.......
doamne ajuta!
maria-ioana
Postat pe 22 Mai 2013 22:31
De la: Darius_, la data 2013-05-22 22:31:05 Bunicul meu a fost preot! El mi-a spus o chestie pe care am sa o tin mereu sfanta! Casa Domnului nu e in biserica ci in inima.. Asta inseamanand ca poti fi nesincera cu preotul care are si el pacate si poate mai tanjeste la pacate.. dar nu poti fi cu tine insuti! In concluzie, ca spui sau nu la spovedanie, e doar o aparenta mentala ca ti se iarta pacatele daca nu faci ceva sa te indrepti in fata Lui!

multumesc ca ai postat
maria-ioana
Postat pe 22 Mai 2013 22:33
Trebuie ,sa-ti gasesti un duhovnic bun in care tu sa ai incredere...daca, te simnti atat de zbuciumata si ne linistita.
Lora16
Postat pe 23 Mai 2013 00:37
ai facut primul pas tre sa mai faci si un canon si la urma sa te impartasesti,atunci simti usurarea,,si sa nu ti mai fie rusine sa ti zici pacatul la duhohnic ca rusinea i de la draci la spovedanie de aia iata ai fost si te au impiedicat sa i zici duhovnicului ce aveai pe inima,,nu stiu sigur daca tainuirea unui pacat voit le anuleaza si pe celelalte,,nu cred,,dute innapoi spune ti pacatul fa canon si impartasestete ,,,,,,casa domnului e in inima ta pentru ca acolo salaslueste dumnezeu ca ai fost facut dp chip si asemanare asta nu inseamna dariuse sa ti gasesti eschiva in a nu te duce la biserica
prazlea
Postat pe 23 Mai 2013 08:38
De la: kudika_35337, la data 2013-05-22 21:57:03Buna!

O intrebare putin offtopic:

Daca la spovedanie nu spui voit/ascunzi un anumit pacat ( chiar si mare gen avort ) se simte Har/usurare dupa spovedanie?

Adica daca se iarta celelalte pacate...

M-ar interesa doar un raspuns concret - da/nu de la cineva care a facut asa ceva, nu din auzite sau citite.


Multumesc!



Exista constiinta,glasul sufletului,draga mea,nu trebuie sa fie ceva trait,ca sa poti afirma sau infirma valoarea acestui sacrament!!!Conform dogmei bisericesti,un pacat stiut, constientizat,dar nedeclarat,anuleaza valoarea sacramentului spovezii!!!!!Oricum,Dumnezeu iti cunoaste pacatele,spovada venind doar in sprijinul celui "vinovat"!!!Esti crestina practicanta????Daca da si ai omis voit acel pacat,te-ai spovedit inutil,ai pangarit ostia !!!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Mai 2013 08:51
cica dumnezeu ii cunoaste pacatul,,iar vorbesti fara sa spui nimik normal ca il cunoaste si normalk ca spovedania nu spovada vine in sprijinul celui care o face ca doar nu o venii in sprijinul altuia
prazlea
Postat pe 23 Mai 2013 08:55
De la: prazlea, la data 2013-05-23 08:55:52cica dumnezeu ii cunoaste pacatul,,iar vorbesti fara sa spui nimik normal ca il cunoaste si normalk ca spovedania nu spovada vine in sprijinul celui care o face ca doar nu o venii in sprijinul altuia



Iar nu ai inteles ce am vrut sa spun!!!!Oricum,nu era pentru tine mesajul meu,domnispoara in cauza ,tot spera ca nerecunoscand un pacat,gata,s-a mantuit prin primirea trupului si sangelui Domnului,gresit!!A te prezenta la spovada ,ca si cum te-ai duce la piata,este un act de jignire la adresa Divinitatii,nu esti constient de valoarea ostiei,stai acasa si asta este!!!Ma opresc aici cu comentariile,caci intru pe un teren ,care este in contradictie cu domeniul de activitate al acestui forum, transformat in spelunca si loc al placerilor de tot felul!!! Ideea de baza,,sper ca s-a inteles,raspunsul este "NU"!!!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Mai 2013 09:10
banc
un nene se duce sa se spovedeasca
popa:ai facut pacate? te lepezi de satana?
nenea: m-as lepada, dar am 5 copii cu ea!
MissDarine
Postat pe 23 Mai 2013 09:16
ba am inteles perfect iar eu nu stiu pe ce te bazezi tu ca pacatele spuse sunt neprimite pentru tainuirea unuia ,,e posibil ca normal te duci in fata lui dumnezeu sa tainuiesti cva cand el stie ce ai facut dar nu s sigur,,stiu ca ti se inmultesc frustrarile interioare iar diavolii o sa te incolteasca mai rau pentru asta dar nu stiu daca nu ti sunt sterse celelalte,,,,,,da pentru tn ce inseamna acest forum sa dai tu sfaturi despre preludiu si sex oral si alte prostii,,nu trebui sa inteleg eu idea de baza de la cineva care nici nu stia ca preotii te pot dezlega de pacate,,deci ,,incetexa
prazlea
Postat pe 23 Mai 2013 09:18
De la: caisa, la data 2013-05-22 22:33:05
De la: Darius_, la data 2013-05-22 22:31:05 Bunicul meu a fost preot! El mi-a spus o chestie pe care am sa o tin mereu sfanta! Casa Domnului nu e in biserica ci in inima.. Asta inseamanand ca poti fi nesincera cu preotul care are si el pacate si poate mai tanjeste la pacate.. dar nu poti fi cu tine insuti! In concluzie, ca spui sau nu la spovedanie, e doar o aparenta mentala ca ti se iarta pacatele daca nu faci ceva sa te indrepti in fata Lui!

multumesc ca ai postat


Cu deosebita placere, atunci cand pot sa-mi exprim opinia pertinenta!
Sper ca itiatoarea topicului sa gaseasca o cale de a se impaca cu ea insusi!
Darius_
Postat pe 23 Mai 2013 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 19 De la: rosemery 17 Februarie 2009 16:24
sex anal 33 De la: mickyyo_parintele 19 Noiembrie 2009 23:48
BIROU DETECTIVI PARTICULARI UNITED 1 De la: lixandru 14 Septembrie 2009 11:03
Intrebare mai mult pt barbati 71 De la: r_girl 14 Mai 2009 17:49
come back and change something 11 De la: braindead24 17 Septembrie 2013 13:52