Setari Cookie-uri

Neintelegeri cu socrul

Buna ziua ati auzit cazuri in care sa te intelegi execelent cu soacra este ca si mama mea, iar socrul sa-ti faca morala toata ziua. Eu sunt printre cazurile acestea,socrul meu ma critica in continuu imi face observatii mereu genul: de ce nu incalzesti mancarea in cratita inchisa la culoare ca se lipeste cea deschisa, de ce nu speli rosiile bine, de ce pui detergent lichid in vas si nu pe burete, cand vreau sa plec undeva ma intreaba mereu unde ma duc. Ultima faza care a pus capac a fost ca i-am udat pantofii, am pus la spalat rufe si toata apa de la masina de spalat s-a scurs in pantofii lui care erau in cada, eu mancam si m-a pus sa ma ridic de la masa sa vad ce i-am facut la pantofi eu m-am facut ca nu aud l-am sfidat cum ar veni.
Va rog ajutati-ma vreau sa ne intelegem, sa-l ascult, dar nu pot, pentru ca am impresia mereu ca ma ia la misto cand imi adreseaza ceva si este foarte critic la adresa mea. Ajutati-ma cu un sfat va rog mult..
Eu sunt gospodina pot sa zic fac mancare, numai ca la inceputul relatiei cu sotul meu nu prea ma bagam in bucatarie si la curatanie, pentru ca nu ma simteam in largul meu, dar acum fac mancare in weekend cu soacra , in in rest fac la 2-3 sapt singura mancare, cel putin la 2 sapt fac curat in toata casa, nu stiu ce il nemultumeste la mine.....
kudika_14778
Postat pe 23 Mai 2013 12:46
De la: kudika_14778, la data 2013-05-23 12:46:23Buna ziua ati auzit cazuri in care sa te intelegi execelent cu soacra este ca si mama mea, iar socrul sa-ti faca morala toata ziua. Eu sunt printre cazurile acestea,socrul meu ma critica in continuu imi face observatii mereu genul: de ce nu incalzesti mancarea in cratita inchisa la culoare ca se lipeste cea deschisa, de ce nu speli rosiile bine, ................................................



Bine,am inteles,dar cu sotul tau ai discutat, referitor la aceste aspecte neplacute,din viata ta??Sau cu soacra ta,ea te poate ajuta in directia concilierii!!!!Tot ceea ce ai spus aici,transfera in aria de preocupari a sotului sau soacrei!!!

In general,este bine sa eviti,pe cat posibil,discutiile in contradictoriu cu socrii,caci nu aduc foloase,dar sunt situatii cand trebuie sa intervii si sa limitezi accesul domniilor lor in viata personala!!!Discuta co sotul tau,acesta este sfatul meu!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Mai 2013 13:12
De la: kudika_14778, la data 2013-05-23 12:46:23Buna ziua ati auzit cazuri in care sa te intelegi execelent cu soacra este ca si mama mea, iar socrul sa-ti faca morala toata ziua. Eu sunt printre cazurile acestea,socrul meu ma critica in continuu imi face observatii mereu genul: de ce nu incalzesti mancarea in cratita inchisa la culoare ca se lipeste cea deschisa, de ce nu speli rosiile bine, de ce pui detergent lichid in vas si nu pe burete, cand vreau sa plec undeva ma intreaba mereu unde ma duc. Ultima faza care a pus capac a fost ca i-am udat pantofii, am pus la spalat rufe si toata apa de la masina de spalat s-a scurs in pantofii lui care erau in cada, eu mancam si m-a pus sa ma ridic de la masa sa vad ce i-am facut la pantofi eu m-am facut ca nu aud l-am sfidat cum ar veni.
Va rog ajutati-ma vreau sa ne intelegem, sa-l ascult, dar nu pot, pentru ca am impresia mereu ca ma ia la misto cand imi adreseaza ceva si este foarte critic la adresa mea. Ajutati-ma cu un sfat va rog mult..
Eu sunt gospodina pot sa zic fac mancare, numai ca la inceputul relatiei cu sotul meu nu prea ma bagam in bucatarie si la curatanie, pentru ca nu ma simteam in largul meu, dar acum fac mancare in weekend cu soacra , in in rest fac la 2-3 sapt singura mancare, cel putin la 2 sapt fac curat in toata casa, nu stiu ce il nemultumeste la mine.....


Iti poti intreba socrul daca el s-a nascut invatat sau este cumva perfect si face totul perfect.

Poate ca a uitat ca a fost si el tanar si a facut gafe sau a trebuit sa invete din mers anumite lucruri.

Daca nu se potoleste, incearca sa discuti deschis cu el, de fata cu sotul tau si soacra, si afla ce anume il nemultumeste cu adevarat la tine si cum puteti avea o relatie mai buna.

Ca un indemn din partea mea: incearca sa faci mai des curatenie si sa gatesti, ia tu initiativa fara sa-ti spuna socrii ce sa faci, cere-le socrilor parerea in legatura cu treburile casnice.
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 13:35
parca ma vad pe mine cu ex'u:
-de ce n-ai pus furculita cu dintii'n sus la scurs?
-vezi ca ai uitat coltu' din dreapta sa-l speli!
-iar am camasa cu doua dungi pe maneca!
dar atunci aveam 20 de ani si acu' fiind mai matura, realizez ca eram cam superficiala!
MissDarine
Postat pe 23 Mai 2013 13:39
De la: kudika_14778, la data 2013-05-23 12:46:23Buna ziua ati auzit cazuri in care sa te intelegi execelent cu soacra este ca si mama mea, iar socrul sa-ti faca morala toata ziua. Eu sunt printre cazurile acestea,socrul meu ma critica in continuu imi face observatii mereu genul: de ce nu incalzesti mancarea in cratita inchisa la culoare ca se lipeste cea deschisa, de ce nu speli rosiile bine, de ce pui detergent lichid in vas si nu pe burete, cand vreau sa plec undeva ma intreaba mereu unde ma duc. Ultima faza care a pus capac a fost ca i-am udat pantofii, am pus la spalat rufe si toata apa de la masina de spalat s-a scurs in pantofii lui care erau in cada, eu mancam si m-a pus sa ma ridic de la masa sa vad ce i-am facut la pantofi eu m-am facut ca nu aud l-am sfidat cum ar veni.
Va rog ajutati-ma vreau sa ne intelegem, sa-l ascult, dar nu pot, pentru ca am impresia mereu ca ma ia la misto cand imi adreseaza ceva si este foarte critic la adresa mea. Ajutati-ma cu un sfat va rog mult..
Eu sunt gospodina pot sa zic fac mancare, numai ca la inceputul relatiei cu sotul meu nu prea ma bagam in bucatarie si la curatanie, pentru ca nu ma simteam in largul meu, dar acum fac mancare in weekend cu soacra , in in rest fac la 2-3 sapt singura mancare, cel putin la 2 sapt fac curat in toata casa, nu stiu ce il nemultumeste la mine.....


Auzi domnita draga, apoi fa bine si cumpara-i o palinca de Ardeal, dintr-aia de pruna si o sa vezi cum se imblanzeste
Hai noroc si te pup tu.
kidd_o
Postat pe 23 Mai 2013 13:45
Din cate inteleg tu si sotul tau locuiti impreuna cu socrii. Din experienta miilor de cazuri iti spun ca nu merge, situatia va escalada. Trebuie sa va mutati din casa socrilor, sa aveti viata voastra si casa voastra in care nimeni sa nu iti spuna ce sa faci si cum sa faci. Abia atunci vei intelege ce inseamna adevarata viata de cuplu. Socrul tau mi se pare un om dificil, un om care nu va renunta usor sa iti faca observatii, pentru ca adevaratul lui scop este sa "te educe" (dupa cum bine vezi am pus ghilimelele), adica sa-ti distruga personalitatea, stima de sine, increderea in tine si sa te transforme intr-o sluga supusa pentru fiul sau si pentru sine. Singura solutie este sa va mutati chiar daca va trebui sa platiti chirie, altfel veti ajunge la cearta, iar sotul tau va fi obligat sa aleaga intre tine si parintii lui.
kudika_31836
Postat pe 23 Mai 2013 18:20
De la: kidd_o, la data 2013-05-23 13:45:38
De la: kudika_14778, la data 2013-05-23 12:46:23Buna ziua ati auzit cazuri in care sa te intelegi execelent cu soacra este ca si mama mea, iar socrul sa-ti faca morala toata ziua. Eu sunt printre cazurile acestea,socrul meu ma critica in continuu imi face observatii mereu genul: de ce nu incalzesti mancarea in cratita inchisa la culoare ca se lipeste cea deschisa, de ce nu speli rosiile bine, de ce pui detergent lichid in vas si nu pe burete, cand vreau sa plec undeva ma intreaba mereu unde ma duc. Ultima faza care a pus capac a fost ca i-am udat pantofii, am pus la spalat rufe si toata apa de la masina de spalat s-a scurs in pantofii lui care erau in cada, eu mancam si m-a pus sa ma ridic de la masa sa vad ce i-am facut la pantofi eu m-am facut ca nu aud l-am sfidat cum ar veni.
Va rog ajutati-ma vreau sa ne intelegem, sa-l ascult, dar nu pot, pentru ca am impresia mereu ca ma ia la misto cand imi adreseaza ceva si este foarte critic la adresa mea. Ajutati-ma cu un sfat va rog mult..
Eu sunt gospodina pot sa zic fac mancare, numai ca la inceputul relatiei cu sotul meu nu prea ma bagam in bucatarie si la curatanie, pentru ca nu ma simteam in largul meu, dar acum fac mancare in weekend cu soacra , in in rest fac la 2-3 sapt singura mancare, cel putin la 2 sapt fac curat in toata casa, nu stiu ce il nemultumeste la mine.....


Auzi domnita draga, apoi fa bine si cumpara-i o palinca de Ardeal, dintr-aia de pruna si o sa vezi cum se imblanzeste
Hai noroc si te pup tu.
kudika_14778
Postat pe 23 Mai 2013 19:43
Ce cautau pantofii in cada ????
kudi10
Postat pe 28 Mai 2013 14:50
De la: y89, la data 2013-05-28 14:50:13Ce cautau pantofii in cada ????


Pe mine m-a amuzat tare faza asta cu pantofii in cada, udati de furtunul de la masina de spalat.
kudika_32792
Postat pe 28 Mai 2013 14:51
De la: kudika_31836, la data 2013-05-23 18:20:04Din cate inteleg tu si sotul tau locuiti impreuna cu socrii. Din experienta miilor de cazuri iti spun ca nu merge, situatia va escalada. Trebuie sa va mutati din casa socrilor, sa aveti viata voastra si casa voastra in care nimeni sa nu iti spuna ce sa faci si cum sa faci. Abia atunci vei intelege ce inseamna adevarata viata de cuplu. Socrul tau mi se pare un om dificil, un om care nu va renunta usor sa iti faca observatii, pentru ca adevaratul lui scop este sa "te educe" (dupa cum bine vezi am pus ghilimelele), adica sa-ti distruga personalitatea, stima de sine, increderea in tine si sa te transforme intr-o sluga supusa pentru fiul sau si pentru sine. Singura solutie este sa va mutati chiar daca va trebui sa platiti chirie, altfel veti ajunge la cearta, iar sotul tau va fi obligat sa aleaga intre tine si parintii lui.


Sunt de acord. Copiii trebuie sa se separe de parinti, ca altfel apar conflicte. Se poate ajunge si la divort, daca-si baga socrii prea mult coada. Stiu mai multe cazuri. Fiecare trebuie sa mearga pe drumul lui. E greu cand n-ai apartament si trebuie sa platesti chirie dar asta e. La tine-n casa, faci ce vrei
Micaell
Postat pe 30 Mai 2013 11:00
Da , asa este cand n-ai spatiul tau. Eu mai am un frate , cu sapte ani mai mare decat mine. S-a casatorit acum doi ani si locuieste la casa lui.Cu desi ca avem destul spatiu si ai mei sunt destul de cumsecade au decis ca e mai bine sa aiba cuibul lor. Cumnata mea a zis ca nu e nevoie ca mama mea sa creasca patru copii , noi avand si o sora mai mica .E clasa a IV a .Poate ca a fost mai bine asa pentru ca oricat de impaciutor sau de treaba ai fi nu poti sti cand ai o zi mai proasta si ti se pare ceva aiurea. Ma bucur ca ii merge bine si ca e fericit alaturi de ea.
Cavalerul_maltez
Postat pe 30 Mai 2013 11:36
De la: Cavalerul_maltez, la data 2013-05-30 11:36:17Da , asa este cand n-ai spatiul tau. Eu mai am un frate , cu sapte ani mai mare decat mine. S-a casatorit acum doi ani si locuieste la casa lui.Cu desi ca avem destul spatiu si ai mei sunt destul de cumsecade au decis ca e mai bine sa aiba cuibul lor. Cumnata mea a zis ca nu e nevoie ca mama mea sa creasca patru copii , noi avand si o sora mai mica .E clasa a IV a .Poate ca a fost mai bine asa pentru ca oricat de impaciutor sau de treaba ai fi nu poti sti cand ai o zi mai proasta si ti se pare ceva aiurea. Ma bucur ca ii merge bine si ca e fericit alaturi de ea.



Este o situatie ideala,din pacate,conditiile impuse de societatea de astazi,nu permit ca toti tinerii casatoriti sa locuiasca singuri,si de aici apar nemultumirile!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Mai 2013 17:03
De la: kudika_15804, la data 2013-05-30 17:03:43
De la: Cavalerul_maltez, la data 2013-05-30 11:36:17Da , asa este cand n-ai spatiul tau. Eu mai am un frate , cu sapte ani mai mare decat mine. S-a casatorit acum doi ani si locuieste la casa lui.Cu desi ca avem destul spatiu si ai mei sunt destul de cumsecade au decis ca e mai bine sa aiba cuibul lor. Cumnata mea a zis ca nu e nevoie ca mama mea sa creasca patru copii , noi avand si o sora mai mica .E clasa a IV a .Poate ca a fost mai bine asa pentru ca oricat de impaciutor sau de treaba ai fi nu poti sti cand ai o zi mai proasta si ti se pare ceva aiurea. Ma bucur ca ii merge bine si ca e fericit alaturi de ea.



Este o situatie ideala,din pacate,conditiile impuse de societatea de astazi,nu permit ca toti tinerii casatoriti sa locuiasca singuri,si de aici apar nemultumirile!!!


Cel putin daca ceva nu va merge , macar nu vor fi ai mei responsabili pentru nefericirea lor.
Cavalerul_maltez
Postat pe 30 Mai 2013 17:15
De la: Cavalerul_maltez, la data 2013-05-30 17:15:22
De la: kudika_15804, la data 2013-05-30 17:03:43
De la: Cavalerul_maltez, la data 2013-05-30 11:36:17Da , asa este cand n-ai spatiul tau. Eu mai am un frate , cu sapte ani mai mare decat mine. S-a casatorit acum doi ani si locuieste la casa lui.Cu desi ca avem destul spatiu si ai mei sunt destul de cumsecade au decis ca e mai bine sa aiba cuibul lor. Cumnata mea a zis ca nu e nevoie ca mama mea sa creasca patru copii , noi avand si o sora mai mica .E clasa a IV a .Poate ca a fost mai bine asa pentru ca oricat de impaciutor sau de treaba ai fi nu poti sti cand ai o zi mai proasta si ti se pare ceva aiurea. Ma bucur ca ii merge bine si ca e fericit alaturi de ea.



Este o situatie ideala,din pacate,conditiile impuse de societatea de astazi,nu permit ca toti tinerii casatoriti sa locuiasca singuri,si de aici apar nemultumirile!!!


Cel putin daca ceva nu va merge , macar nu vor fi ai mei responsabili pentru nefericirea lor.



Aceasta este si ideea principala,deculpabilizarea celorlalti din familie,si asa este corect!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Mai 2013 17:28
De la: kudika_14778, la data 2013-05-23 12:46:23Buna ziua ati auzit cazuri in care sa te intelegi execelent cu soacra este ca si mama mea, iar socrul sa-ti faca morala toata ziua. Eu sunt printre cazurile acestea,socrul meu ma critica in continuu imi face observatii mereu genul: de ce nu incalzesti mancarea in cratita inchisa la culoare ca se lipeste cea deschisa, de ce nu speli rosiile bine, de ce pui detergent lichid in vas si nu pe burete, cand vreau sa plec undeva ma intreaba mereu unde ma duc.
kudika_14778
Postat pe 31 Mai 2013 18:52
De la: kudika_14778, la data 2013-05-23 12:46:23Buna ziua ati auzit cazuri in care sa te intelegi execelent cu soacra este ca si mama mea, iar socrul sa-ti faca morala toata ziua. Eu sunt printre cazurile acestea,socrul meu ma critica in continuu imi face observatii mereu genul: de ce nu incalzesti mancarea in cratita inchisa la culoare ca se lipeste cea deschisa, de ce nu speli rosiile bine, de ce pui detergent lichid in vas si nu pe burete, cand vreau sa plec undeva ma intreaba mereu un acum fac mancare in weekend cu soacra , in in rest fac la 2-3 sapt singura mancare, cel putin la 2 sapt fac curat in toata casa, nu stiu ce il nemultumeste la mine.....
kudika_14778
Postat pe 31 Mai 2013 18:52
Tot socrul te-a pusa sa-ti stergi si contul?
kudika_32792
Postat pe 1 Iunie 2013 09:58
Niste rautati gratuite asa ca de prima ora. De ce nu , daca tot sunt gratis?
Cavalerul_maltez
Postat pe 1 Iunie 2013 12:15
De la: Cavalerul_maltez, la data 2013-06-01 12:15:14Niste rautati gratuite asa ca de prima ora. De ce nu , daca tot sunt gratis?


Daca pentru tine niste glume la locul lor reprezinta rautati, ce sa mai zic, ca esti lipsit de umor si de inteligenta?

Bine ca accepti glume de prost gust in care o utilizatoare tampita intreaba daca sa-si omoare copilul de doi ani sau sa-l avorteze pe celalalt copil...

Hai, du-te sa pupi in dos pe altcineva, vreo videochatista ceva, pentru ca doar asa ai parte sa vezi si tu la fatza o savarina...
kudika_32792
Postat pe 2 Iunie 2013 12:46
De la: kudika_32792, la data 2013-06-02 12:46:05
De la: Cavalerul_maltez, la data 2013-06-01 12:15:14Niste rautati gratuite asa ca de prima ora. De ce nu , daca tot sunt gratis?


Daca pentru tine niste glume la locul lor reprezinta rautati, ce sa mai zic, ca esti lipsit de umor si de inteligenta?

Bine ca accepti glume de prost gust in care o utilizatoare tampita intreaba daca sa-si omoare copilul de doi ani sau sa-l avorteze pe celalalt copil...

Hai, du-te sa pupi in dos pe altcineva, vreo videochatista ceva, pentru ca doar asa ai parte sa vezi si tu la fatza o savarina...


Auzi cucoana , vezi ca pana acum ti-am raspuns civilizat .Ti-am citit din postari si se pare ca vrei sa pari cea mai cea de pe aici. Ti-as spune eu mai multe dar n-are rost zau asa sa ma cobor la nivelul tau. Si nu-mi duce tu mie grija cu savarinele , mai bine te-ai gandi la carnatii tai.
Cavalerul_maltez
Postat pe 3 Iunie 2013 13:28
Conflictul intre generatii exista si va exista mereu, datorita mentalitatilor:) In proportie de 70%, cred ca o casatorie e sortita esecului in cazul in care tinerii aleg sa-si petreaca restul zilelor cu socrii. Sfatul meu este sa va mutati doar voi doi, fiindca altfel vei fi mereu sub papucul socrului. In felul acesta va veti vedea mai rarut, insa cu siguranta veti aplana multe conflicte care sunt pe cale sa apara;)
Joana0791
Postat pe 9 Iunie 2013 20:14
Perfect de acord! Din pacate in ziua de azi e dificil si usor de spus ca te muti cu chirie. Daca nu iti ies socotelile la sfarsitul lunii Iar nu e bn ca te certi din cauza banilor... Daca mai ai si rate la Banca s-a terminat ! Pupa socrii ca n-ai ce face pana nu te pui pe picioare...cam asa sta Situatia...
Din pacate este dificil si ajungi sa fii stresat si frustrat din cauza criticilor pt ca orice ai face e ceva ce nu ai facut bn si cu cat te straduiesti sa nu gresesti cu atat o vei face.
Un sfat : din Cate ai spus tu gatesti singura o data la 2 saptamani, presupun ca in restul zilelor mancati de la ei? Ar trb sa va separati de la mancare si sa faci tu pt tine si el sau amandoi sa va ajutati, sa va chibzuiti voi ..
Curatenia ar trebui, din punctul meu de vedere, sa fie facuta saptamanal pentru ca te va ajuta mai tarziu cand va veni UN nou membru in familia voastra!
Cat despre socrul tau...la Varsta asta nu il mai poti schimba Decat tolera si daca vei adopta sfaturile mele poate te va privii altfel! Tu zici ca el dar faci ca tine! Si nu uita tonul face melodia! Te pup! Succes
verraa
Postat pe 10 Iunie 2013 00:18
Mutati-va ! asta e solutia. Cautati o camaruta, un apartament, orice cat de mic, dar sa fie al vostru, chiar daca e greu la inceput, dar veti fi in intimitatea voastra, nu va vede nimeni, nu va stie nimeni.

Relatia cu socrul tau e toxica; iar tu esti la mijloc, din respect pt vârsta lui, si pt ca e tatal sotului tau, nu poti sa-i zici nimic, chiar daca ai dreptate. Apoi, nici sa-i faci capul calendar barbatului, obosit de la munca, numai de dispute de-astea nu-i mai arde. Nu e bine sa-ti montezi barbatul impotriva tatalui.

Deci, luati-va inima in dinti si plecati de la ei.
kudika428300
Postat pe 26 Octombrie 2013 18:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
niste sfaturi mi-ar fi de ajutor 20 De la: kudika_nikole 2 Decembrie 2011 01:23
Prieteni sau iubiti.... 16 De la: ocsa 15 Octombrie 2009 16:10
oare m-am indragostit ??? 5 De la: alyn27 17 Iunie 2010 17:17
Prietena mea si EL 27 De la: Cassey 29 Decembrie 2008 15:10
unde se va ajunge? 15 De la: nico_dana2006 3 Martie 2009 12:07