Setari Cookie-uri

De ce esti singur?! Cati ani ai? De ce nu esti casatorit?

Hai...salut!

Dragelor, cam stiu tendinta discutiilor de pe forumurile din Romania (neserioztitate, "bascalie ieftina" cu pretentii de umor, ofense si atacuri la persoana - de regula initiatorul unui subiect este "victima"). Acesta este motivul pentru care ani de zile (peste 3-4 ani) nu am mai scris pe nici un forum de acest gen. Sper, poate in naivitatea mea, ca "publicul" s-a maturizat si a intels ca, de multe ori, noi, oamenii, avem nevoie de discutii serioase, pentru a ne intelege mai usor unii pe altii si pentru a deveni, cel putin, o societate normala, daca nu armonioasa. Sa trecem la...subiect. Sunt un tip "trecut" de 30 de ani, nu este importanta cu cati ani peste aceasta varsta. Problema care ma preocupa a fost generata de ultimele evenimente din viata mea, ultimul fiind consumat acum mai putin de o ora.Practic, in ultimele 7-8 zile am reusit sa cunosc 8 fete (un grup de foua fete singure, un alt grup de foua fete cu un baiat iar alt grup, cel din seara asta, de 4 fete). De fiecare data, bineinteles, eu am avut initiativa. Stiti care a fost prima intrebare dupa ce am spart "gheata"? DE CE ESTI SINGUR?! Urmatoarele (obsesiv puse), dar nu de fiecare grup/fata: Cati ani ai? De ce nu esti casatorit? Pe mine ma epuizeaza mental intreabarile astea. In mod special cea cu "De ce esti singur"? Toate grupurile au pus aceeasi prima intebare. Din fericire, am reusit sa calatoresc in afara tarii, am vizitat mai multe tari din Europa. Acolo nici o persoana nou-cunsocuta (de fiecare data fata) NU MI-A PUS NICIODATA ACEASTA INTREBARE! Totul a mers de la sine, cu discutii mai firesti...Pentru inceput v-as ruga pe voi sa-mi spuneti de ce majoritatea romancelor considera ca a fi singur (si a le aborda singur) este ceva ciudat! De parca ar fi, cumva, un "handicap", de parca ar trebui sa te scuzi si sa te justifici, de fiecare data, ca fiind ceva...rusinos. Eu inteleg extrem de multe la femei, insa schematismul asta de gandire, sablonul asta nu-l pricep, oricar as incerca. Aaaaa...trebuie sa va spun ca sunt stabilit intr-un oras mare, de aproximativ 11 ani; aici, in acest oras, nu am nici o ruda, nici un prieten din copilarie, nici un coleg de liceu sau facultate; am avut doi "prieteni", care nu s-au dovedit...prieteni. In rest, multe relatii, aventuri, distractii cu fete. Va multumesc, anticipat, pentru raspunsurile serioasa si, sper, pentru decenta! O seara buna!
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 00:38
pai chiar asa!!!de ce esti singur?cati ani ai si o alta absurda intrebare de ce nu esti casatorit?aa??
kudika_23018
Postat pe 16 Mai 2013 00:52
si daca tot te-ai saturat de intrebari....am si una care a fost raspunsul tau la cele trei intrebari?
kudika_23018
Postat pe 16 Mai 2013 00:57
de...........smecher!Daca tot ai spus ca pe astfel de forumuri luam lumea peste picior.
kudika467548
Postat pe 16 Mai 2013 02:58
" Sunt un tip "trecut" de 30 de ani, "

39,9
criszoe
Postat pe 16 Mai 2013 04:15
"De ce esti singur?! Cati ani ai? De ce nu esti casatorit?"

Pai daca stau si ma gandesc ca esti trecut peste 30 de ani si inca nu ti-ai intemeiat o familie cam denota faptul ca nu iti asumi raspunderea pentru ati intemeia o familie.
Inca mai copilaresti pana intr-o zi cand te vei trezi batran .
criszoe
Postat pe 16 Mai 2013 04:19
Poate ca e vorba de curiozitatea feminina, poate ca romancele sunt mai ,,directe'' in discutii. Nu cred ca trebuie sa te simti atins in orgoliu tau cand primesti astfel de intrebari. Nu trebuie sa justifici nimanui faptul ca esti singur, un raspuns simplu ca : ,,Este alegerea mea'' sau ,,E o situatie de moment'' e suficient, dupa care poti schimba subiectul. Eu cred ca dai prea mare importanta acestor discutii.
GHEISA_
Postat pe 16 Mai 2013 07:39
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 00:38:57Hai...salut!

Dragelor, cam stiu tendinta discutiilor de pe forumurile din Romania (neserioztitate, "bascalie ieftina" cu pretentii de umor, ofense si atacuri la persoana - de regula initiatorul unui subiect este "victima"). Acesta este motivul pentru care ani de zile (peste 3-4 ani) nu am mai scris pe nici un forum de acest gen. Sper, poate in naivitatea mea, ca "publicul" s-a maturizat si a intels ca, de multe ori, noi, oamenii, avem nevoie de discutii serioase, pentru a ne intelege mai usor unii pe altii si pentru a deveni, cel putin, o societate normala, daca nu armonioasa. Sa trecem la...subiect. Sunt un tip "trecut" de 30 de ani, nu este importanta cu cati ani peste aceasta varsta. Problema care ma preocupa a fost generata de ultimele evenimente din viata mea, ultimul fiind consumat acum mai putin de o ora.Practic, in ultimele 7-8 zile am reusit sa cunosc 8 fete (un grup de foua fete singure, un alt grup de foua fete cu un baiat iar alt grup, cel din seara asta, de 4 fete). De fiecare data, bineinteles, eu am avut initiativa. Stiti care a fost prima intrebare dupa ce am spart "gheata"? DE CE ESTI SINGUR?! Urmatoarele (obsesiv puse), dar nu de fiecare grup/fata: Cati ani ai? De ce nu esti casatorit? Pe mine ma epuizeaza mental intreabarile astea. In mod special cea cu "De ce esti singur"? Toate grupurile au pus aceeasi prima intebare. Din fericire, am reusit sa calatoresc in afara tarii, am vizitat mai multe tari din Europa. Acolo nici o persoana nou-cunsocuta (de fiecare data fata) NU MI-A PUS NICIODATA ACEASTA INTREBARE! Totul a mers de la sine, cu discutii mai firesti...Pentru inceput v-as ruga pe voi sa-mi spuneti de ce majoritatea romancelor considera ca a fi singur (si a le aborda singur) este ceva ciudat! De parca ar fi, cumva, un "handicap", de parca ar trebui sa te scuzi si sa te justifici, de fiecare data, ca fiind ceva...rusinos. Eu inteleg extrem de multe la femei, insa schematismul asta de gandire, sablonul asta nu-l pricep, oricar as incerca. Aaaaa...trebuie sa va spun ca sunt stabilit intr-un oras mare, de aproximativ 11 ani; aici, in acest oras, nu am nici o ruda, nici un prieten din copilarie, nici un coleg de liceu sau facultate; am avut doi "prieteni", care nu s-au dovedit...prieteni. In rest, multe relatii, aventuri, distractii cu fete. Va multumesc, anticipat, pentru raspunsurile serioasa si, sper, pentru decenta! O seara buna!



Domnule draga,ai o varsta suficient de matura incat sa iti dai seama ca acele domnisoare au manifestat, doar o curiozitate ieftina,maladiva,specifica anumitei categorii de femei!!!!Ti s-au pus cateva intrebari,fara rost spun eu,de ce???Este simplu,pentru ca lumea a incetat sa se mai preocupe de evolutiile personale,in favoarea ei,lasand loc barfelor ieftine si transmiterii de informatii inutile,aceasta este societatea in care,chipurile,ne dezvoltam si ne aplicam principiile de viata!!!Esti nedumerit de sablonizarea la care s-a ajuns!!!!!Nu trebuie sa te mire prea mult acest fapt pentru ca acele persoane sunt departe de a fi concentrate pe viata personala,ele divagand in discutii,pe viata altora!!!!Femeile sunt interesate de barbati,este normal acest lucru,si atunci cand intalnesc un exemplar trecut de varsta inceperii unui mariaj,li se pare ca este ceva iesit din comun,anormal!!!Gresit,total gresit!!!Fiecare persoana are stilul de viata propriu si nu trebuie sa se justifice in fata nimanui,aceasta curiozitate devenind deranjanta atunci cand este permisa !!!!Deci,in momentul in care ti se pun intrebari ,ce escaladeaza intimitatea personala,raspunde decent,politicos,dar fara dubii,ca este numai problema si alegerea ta si nu priveste pe nimeni,nu trebuie sa acorzi importanta unor tate de cartier!!!!Din pacate,societatea romaneasca cunoaste o degradare,in sensul ca aloca inculturii o atentie din ce in ce mai mare!!!Nu mai exista subiecte de discutie,nu se mai relationeaza decat pe marginea temelor frivole,imorale,fara consistenta,aducatoare de placeri de moment,dar nimic semnificativ in imbogatirea cunostintelor!!
Incearca sa cauti si alt gen de femei,exista doamne interesate si de subiecte de discutie interesante,nu te limita ,doar la anturajele de calitate indoielnica!!!

Pe de alta parte,poate,ca si tu,ai trecut in aria rutinei,a obisnuintei cu anumite tabieturi si obiceiuri,la care iti este greu sa renunti,in favoarea incheierii unei casatorii!!!Doresti schimbari,incepe-le cu tine!!Dar este numai problema ta!!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Mai 2013 08:13
Pentru cel care a initiat topicul: avand in vedere ca romanii, sunt in general, un soi de oameni mai deschisi ca fel de a fi, destul de sinceri, sunt si destul de curiosi. Te sfatuiesc sa schimbi subiectul cand ti se adreseaza intrebari incomode, sau fii diplomat si da un raspuns ca atare, sau, daca persoana respectiva tot insista, raspunde-i franc: "Nu este treaba ta." si spune-i asta afisand un zambet larg.
kudika_32792
Postat pe 16 Mai 2013 08:37
Este un raspuns interesant si realist, si-ti multumesc pentru timpul acordat. Chiar nu "fug" de responsabilitati, nu evit casatoria, dar nu o consider nici un scop in sine (nu ma "obsedeaza"). Din pacate, gasirea unui partener compatibil tine foarte mult, cred, si de o forma de destin: a fi la locul potrivit in momentul potrivit - situatie care nu depinde foarte mult de calitatile si abilitatile pe care le ai.
Da, ai dreptate, majoritatea discutiilor contin "povesti/povestiri/can-can-uri" despre vietile altora sau intamplarie banale din existenta participantilor la discutii, discutandu-se mult prea rar pe "fond", pe idee...
Din pacate, Romania nu ofera aproape nimic. In legatura cu subiectul, nu am vazut, inca, nici o afacere care sa cuprinda un plan de deschidere, macar in orasele mari, a unor "cluburi", locatii, pentru persoanele care, uneori, sunt singure. Se pune accent pe consumatism, care este mult mai usor de atins prin cultivarea "spiritului de turma", de grup.
Din cate stiu, cel mai mare grup de oameni, tolerat de societate, in mod oficial, in plan personal, este "grupul" format din...doua persoane (casatoria). O zi buna!
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 08:40
Ca sa vezi cat sunt de corect, chiar si fata de o utilizatoare care pune "sare pe rana", raspunsurile mele la aceste intrebari sunt, in general, diferite, sponatne; o parte dintre raspunsurile pe care le-am dat au fost:

1. De ce esti singur?

- Pentru ca asa am ales eu sa fiu, in seara asta (azi); pentru ca sunt o persoana libera; pentru ca prefer sa fiu singur decat cu persoane care nu-mi plac sau in compania carora nu pot evolua; etc.;

2. Cati ani ai:

- le raspund ca am "20 de ani" iar diferenta este...experienta de viata; sau le invit sa estimeze; uneori le spun ca nu am nici o problema de a raspunde la orice intrebare, cu exceptia celei legate de varsta, pe care o voi lamuri mai tarziu, daca va mai fi cazul;

3. De ce nu esti casatorit?

Pentru ca nu am "gasit-o" sau nu m-a "gasit" ea; pentru ca sunt un tip responsabil si nu vreau sa ma casatoresc decat o data in viata sau sa nu ma casatoresc niciodata daca nu voi simiti ca ea este, cu adevarat, "aleasa".

Si multe alte raspunsuri...dar nah...cat de creativ poti sa mai fi la aceleasi cumplite intrebari? Uneori ma gandesc ca ar fi mai usor sa ma intrebe, direct, cati bani castig intr-o luna, asa stiu ceva clar de la inceput...
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 08:52
Ai dat un raspuns scurt, dar de bun-simt, la obiect; cam in genul asta raspund.
E adevarat, poate sunt un tip prea sensibil, dar, din pacate, simt ca aceasta intrebare ("De ce esti singur?"), ascunde mai multe. Din experienta mea, in primul rand, am observat ca un tip vazut singur in locuri publice este perceput de majoritatea femeilor/fetelor ca fiind "depreciat", "devalorizat" (se gandeste despre el fie ca e pe "invers", fie ca nu este capabil sa seduca o fata, fie este un "ciudat" - asta pentru ca este mai facil sa judecam prin "stampile"/etichete". Romanii, in general, nu prea au personalitate; ei "copiaza" foarte multe - masinile, stilul de viata, felul in care evoluezi la locul de munca, etc. Nu suntem, din pacate, obisnuiti, sa evaluam SINGURI o persoana sau o situatie. In sensul discutiei, acelasi tip "devalorizat" vazut singur pe strada, daca iese in compania unei fete, persoanele de sex feminin sunt mult mai receptive, mai atente le el (poate din "spirit de competitie" cu partera lui, poate ca-si zic "singur a vazut ceva tipa aceea la el", sau naiba stie de ce stau lucrurile asa...).
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:02



De..."treci codrii de arama"; cam clasica dar merge...
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:05
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 08:52:24 Uneori ma gandesc ca ar fi mai usor sa ma intrebe, direct, cati bani castig intr-o luna, asa stiu ceva clar de la inceput...

o intrebare si mai directa ar fi...da' casa ai?
MissDarine
Postat pe 16 Mai 2013 09:05
De la: criszoe, la data 2013-05-16 04:19:30"De ce esti singur?! Cati ani ai? De ce nu esti casatorit?"

Pai daca stau si ma gandesc ca esti trecut peste 30 de ani si inca nu ti-ai intemeiat o familie cam denota faptul ca nu iti asumi raspunderea pentru ati intemeia o familie.
Inca mai copilaresti pana intr-o zi cand te vei trezi batran .


Nu, dimpotriva, sunt un tip extrem de responsabil. Poate ca iau casatoria prea in serios. Nu as vrea sa "ratez", o data cu mine, si alte persoane (eventual copii nevinovati care ar putea sa apara si sa sufere in urma unui divort, etc.). Daca nu o voi gasi niciodata pe "ea" (sunt pregatit pentru orice imi rezerva destinul), sunt dispus sa ma "ratez" singur, nu sa fac experiente si pe alte persoane...
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:09
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 08:37:43Pentru cel care a initiat topicul: avand in vedere ca romanii, sunt in general, un soi de oameni mai deschisi ca fel de a fi, destul de sinceri, sunt si destul de curiosi. Te sfatuiesc sa schimbi subiectul cand ti se adreseaza intrebari incomode, sau fii diplomat si da un raspuns ca atare, sau, daca persoana respectiva tot insista, raspunde-i franc: "Nu este treaba ta." si spune-i asta afisand un zambet larg.


Nu prea imi "permit" sa raspund cu "nu este treaba ta", pentru ca eu sunt cel care sunt "tolerat" in grupul cu care incerc sa socializez; as putea risca un raspuns din partea lor de genul: "nu e nici treaba noastra sa discutma cu persoane necunosute".
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:14
Pentru toate fetele care au postat: imi cer scuze, am incercat sa raspund tuturor celor care au intervenit, dar, din neatentie, am dat "click: pe "raspunde" in loc de "citeaza"; oricum, in functie de continutul raspunsurilor mele, o sa va dati seama usor cui am raspuns...
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:17
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 08:40:45 Este un raspuns interesant si realist, si-ti multumesc pentru timpul acordat. Chiar nu "fug" de responsabilitati, nu evit casatoria, dar nu o consider nici un scop in sine (nu ma "obsedeaza"). Din pacate, gasirea unui partener compatibil tine foarte mult, cred, si de o forma de destin: a fi la locul potrivit in momentul potrivit - situatie care nu depinde foarte mult de calitatile si abilitatile pe care le ai.
Da, ai dreptate, majoritatea discutiilor contin "povesti/povestiri/can-can-uri" despre vietile altora sau intamplarie banale din existenta participantilor la discutii, discutandu-se mult prea rar pe "fond", pe idee...
Din pacate, Romania nu ofera aproape nimic. In legatura cu subiectul, nu am vazut, inca, nici o afacere care sa cuprinda un plan de deschidere, macar in orasele mari, a unor "cluburi", locatii, pentru persoanele care, uneori, sunt singure. Se pune accent pe consumatism, care este mult mai usor de atins prin cultivarea "spiritului de turma", de grup.
Din cate stiu, cel mai mare grup de oameni, tolerat de societate, in mod oficial, in plan personal, este "grupul" format din...doua persoane (casatoria). O zi buna!



Da,prin cultivarea simtului gregar,se urmareste minimalizarea rolului societatii si impingerea ei spre obscurantismul unei dezvoltari mediocre,parerea mea!!Nonvaloarea este promovata,caci aduce rezultate imediate pentru cei interesati,lasand un penultim loc valorii!!!!De ce nu exista o asfel de mediatizare,in ceea ce priveste organizarea unor locatii cu destinatie precosa,in directia socializarii si relationarii dintre persoanele singure,ajunse si stationare in celibat???Exista ,daca nu am insel,cel putin in Bucuresti,astfel de cercuri,dar mici ca importanta si arie de extindere!!!Nu cunosc situatia existenta in provincie!!!!

In ceea ce te priveste,nu pot comenta mai mullt decat am facut-o,caci nu te cunosc ca sa ma pot exprima suficient de multumitor pentru tine,dar iti pot spune ca ai dreptate intr-o mica masura privind optica asupra ideii casatoriei!!!Este adevarat,la alegerea partenerului trebuie luat in calcul mai multi factori,care tin,de multe ori,de destin,sansa,o data trecute cu vederea,totul este pierdut!!!!Dar...daca nu esti perseverent in cautarea unei partenere potrivite,nu vei avea succes,ceea ce iti doresc din toata inima!!!

Cautand,vei gasi tot ceea ce doresti,mai devreme sau mai tarziu!!!!Cautand ,mai jmult,placerile decat substanta unei relatii,vei continua in celibat!!!Evita vulgul,nu aduce foloase decat in mediile de provenienta,si acelea precare!!!Iti doresc cugetare maxima,libertate inteleapta in selectii de anturaj si numai bine!!!Multumesc de apreciere!!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Mai 2013 09:18
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 08:40:45 Este un raspuns interesant si realist, si-ti multumesc pentru timpul acordat. Chiar nu "fug" de responsabilitati, nu evit casatoria, dar nu o consider nici un scop in sine (nu ma "obsedeaza"). Din pacate, gasirea unui partener compatibil tine foarte mult, cred, si de o forma de destin: a fi la locul potrivit in momentul potrivit - situatie care nu depinde foarte mult de calitatile si abilitatile pe care le ai.
Da, ai dreptate, majoritatea discutiilor contin "povesti/povestiri/can-can-uri" despre vietile altora sau intamplarie banale din existenta participantilor la discutii, discutandu-se mult prea rar pe "fond", pe idee...
Din pacate, Romania nu ofera aproape nimic. In legatura cu subiectul, nu am vazut, inca, nici o afacere care sa cuprinda un plan de deschidere, macar in orasele mari, a unor "cluburi", locatii, pentru persoanele care, uneori, sunt singure. Se pune accent pe consumatism, care este mult mai usor de atins prin cultivarea "spiritului de turma", de grup.
Din cate stiu, cel mai mare grup de oameni, tolerat de societate, in mod oficial, in plan personal, este "grupul" format din...doua persoane (casatoria). O zi buna!


PENTRU KUDIKA_15804 !
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:19
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:14:29
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 08:37:43Pentru cel care a initiat topicul: avand in vedere ca romanii, sunt in general, un soi de oameni mai deschisi ca fel de a fi, destul de sinceri, sunt si destul de curiosi. Te sfatuiesc sa schimbi subiectul cand ti se adreseaza intrebari incomode, sau fii diplomat si da un raspuns ca atare, sau, daca persoana respectiva tot insista, raspunde-i franc: "Nu este treaba ta." si spune-i asta afisand un zambet larg.


Nu prea imi "permit" sa raspund cu "nu este treaba ta", pentru ca eu sunt cel care sunt "tolerat" in grupul cu care incerc sa socializez; as putea risca un raspuns din partea lor de genul: "nu e nici treaba noastra sa discutma cu persoane necunosute".


Ei vezi, pai de asta te trateaza asa cum te trateaza, pentru ca ai atitudinea asta defensiva.

Daca incerci sa socializezi cu altii, asta nu inseamna sa-i lasi sa ti se urce in cap, nu?
kudika_32792
Postat pe 16 Mai 2013 09:20
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 09:20:28
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:14:29
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 08:37:43Pentru cel care a initiat topicul: avand in vedere ca romanii, sunt in general, un soi de oameni mai deschisi ca fel de a fi, destul de sinceri, sunt si destul de curiosi. Te sfatuiesc sa schimbi subiectul cand ti se adreseaza intrebari incomode, sau fii diplomat si da un raspuns ca atare, sau, daca persoana respectiva tot insista, raspunde-i franc: "Nu este treaba ta." si spune-i asta afisand un zambet larg.


Nu prea imi "permit" sa raspund cu "nu este treaba ta", pentru ca eu sunt cel care sunt "tolerat" in grupul cu care incerc sa socializez; as putea risca un raspuns din partea lor de genul: "nu e nici treaba noastra sa discutma cu persoane necunosute".


Ei vezi, pai de asta te trateaza asa cum te trateaza, pentru ca ai atitudinea asta defensiva.

Daca incerci sa socializezi cu altii, asta nu inseamna sa-i lasi sa ti se urce in cap, nu?


Corect; nu sunt intr-o pozitie defensiva dar am, sa admitem, o postura "vulnerabila". Problema este ca, in general, romanii nu sunt foarte sociabili, deschisi catre persoane noi, nerealizand ca, in cazul femeilor, inainte de a se casatori, de cele mai multe ori, si sotul a fost pentru multi ani...o persoana necunoscuta (daca nu a fost vecin de cartier, coleg de scoala generala, etc.).
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:24
:sml-happy0009 pfoai ce am mai ras citind o postare unde se vorbeste despre degradarea societatii si despre barfa ca mod de existenta!! ce descriere perfecta, cata precizie in autocaracterizare!!

ps pentru cel de a deschis topicul:este viata ta si ti-o traiesti fix cum "vrea muschii tai" restul nu conteaza!!singur, in doi , in trei sau cat doresti este doar optiunea ta fara a te crampona de ce spune x sau y!!
kiss_my_ass
Postat pe 16 Mai 2013 09:35
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:02:03Ai dat un raspuns scurt, dar de bun-simt, la obiect; cam in genul asta raspund.
E adevarat, poate sunt un tip prea sensibil, dar, din pacate, simt ca aceasta intrebare ("De ce esti singur?"), ascunde mai multe. Din experienta mea, in primul rand, am observat ca un tip vazut singur in locuri publice este perceput de majoritatea femeilor/fetelor ca fiind "depreciat", "devalorizat" (se gandeste despre el fie ca e pe "invers", fie ca nu este capabil sa seduca o fata, fie este un "ciudat" - asta pentru ca este mai facil sa judecam prin "stampile"/etichete". Romanii, in general, nu prea au personalitate; ei "copiaza" foarte multe - masinile, stilul de viata, felul in care evoluezi la locul de munca, etc. Nu suntem, din pacate, obisnuiti, sa evaluam SINGURI o persoana sau o situatie. In sensul discutiei, acelasi tip "devalorizat" vazut singur pe strada, daca iese in compania unei fete, persoanele de sex feminin sunt mult mai receptive, mai atente le el (poate din "spirit de competitie" cu partera lui, poate ca-si zic "singur a vazut ceva tipa aceea la el", sau naiba stie de ce stau lucrurile asa...).



Totul tine de modul de percepere a lumii inconjuratoare!!Intr-adevar,esti o persoana sensibila,si profunda as spune eu,se vede clar ,doar prin "citirea" randurilor si a ceea ce respira printre randuri!!!!Dar acestea nu ar trebui sa te frizeze de anumite drepturi,ca sa ma exprim simplist!!!!

Daca judecam poporul roman,dar nu o luam ca pe o generalizare,caci nu este astfel,acesta a inteles democratia ca pe o albie cu laturi,in care trebuie sa se spele toate rufele societatii romanesti,incluzand si lenjeria intima!!!!Acesta este adevarul,daca luam in calcul tot ceea ce se intampla la nivel mediatic!!!

Referitor la modul cum privesc tinerele un barbat celibatar,care se plimba singur sau insotit de o alta persoana de gen feminin,totul tine de conceptiile invechite,cu iz de mahala,care sunt dobandite pe parcursul vietii,acestea limitand foarte mult gradul de deschidere catre civilizatie si societatea moderna!!!!Imprumutam de la altii numai raul din om,ne ingradim cu "garduri" imprumutate de la vecini,refuzand munca care insoteste orice mestesug personal,costa mai putin si trandaveala este lasata sa circule liber!!!!Punem etichete celorlalti,uitand ca noi insine suntem plini de bube!!!!De ce???Pentru ca denigrarea seamanului aduce confortul acelor oameni inferiori,ca gandire si educatie!!!!Se practica fastul,in ciuda faptului ca unii mannaca din gunoaie!!De ce??Pentru ca stomacul plin nu va suferi de foame,ca cel flamand!!!Spiritul de competitie exista,dar doar la nivel de grajd,nicidecum la nivelul scenei destinata premiantilor!!La fel se intampla si in lupta acerba ,dintre femei, pentru ocuparea locului in inima unui barbat numit "X"!!!Si exemplele pot continua!!!Totul se desfasoara la suprafata,nimic nu se intampla in adancul fiintei umane,de ce??Pentru ca omul a devenit superficial,pana si in iubire ,falsitatea este "the queen"!!!

kudika_15804
Postat pe 16 Mai 2013 09:37
De la: kudika_15804, la data 2013-05-16 09:18:29
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 08:40:45 Este un raspuns interesant si realist, si-ti multumesc pentru timpul acordat. Chiar nu "fug" de responsabilitati, nu evit casatoria, dar nu o consider nici un scop in sine (nu ma "obsedeaza"). Din pacate, gasirea unui partener compatibil tine foarte mult, cred, si de o forma de destin: a fi la locul potrivit in momentul potrivit - situatie care nu depinde foarte mult de calitatile si abilitatile pe care le ai.
Da, ai dreptate, majoritatea discutiilor contin "povesti/povestiri/can-can-uri" despre vietile altora sau intamplarie banale din existenta participantilor la discutii, discutandu-se mult prea rar pe "fond", pe idee...
Din pacate, Romania nu ofera aproape nimic. In legatura cu subiectul, nu am vazut, inca, nici o afacere care sa cuprinda un plan de deschidere, macar in orasele mari, a unor "cluburi", locatii, pentru persoanele care, uneori, sunt singure. Se pune accent pe consumatism, care este mult mai usor de atins prin cultivarea "spiritului de turma", de grup.
Din cate stiu, cel mai mare grup de oameni, tolerat de societate, in mod oficial, in plan personal, este "grupul" format din...doua persoane (casatoria). O zi buna!



Da,prin cultivarea simtului gregar,se urmareste minimalizarea rolului societatii si impingerea ei spre obscurantismul unei dezvoltari mediocre,parerea mea!!Nonvaloarea este promovata,caci aduce rezultate imediate pentru cei interesati,lasand un penultim loc valorii!!!!De ce nu exista o asfel de mediatizare,in ceea ce priveste organizarea unor locatii cu destinatie precosa,in directia socializarii si relationarii dintre persoanele singure,ajunse si stationare in celibat???Exista ,daca nu am insel,cel putin in Bucuresti,astfel de cercuri,dar mici ca importanta si arie de extindere!!!Nu cunosc situatia existenta in provincie!!!!

In ceea ce te priveste,nu pot comenta mai mullt decat am facut-o,caci nu te cunosc ca sa ma pot exprima suficient de multumitor pentru tine,dar iti pot spune ca ai dreptate intr-o mica masura privind optica asupra ideii casatoriei!!!Este adevarat,la alegerea partenerului trebuie luat in calcul mai multi factori,care tin,de multe ori,de destin,sansa,o data trecute cu vederea,totul este pierdut!!!!Dar...daca nu esti perseverent in cautarea unei partenere potrivite,nu vei avea succes,ceea ce iti doresc din toata inima!!!

Cautand,vei gasi tot ceea ce doresti,mai devreme sau mai tarziu!!!!Cautand ,mai jmult,placerile decat substanta unei relatii,vei continua in celibat!!!Evita vulgul,nu aduce foloase decat in mediile de provenienta,si acelea precare!!!Iti doresc cugetare maxima,libertate inteleapta in selectii de anturaj si numai bine!!!Multumesc de apreciere!!!!


Multumesc foarte mult pentru...sugestii/sfaturi. Este absolut just tot ceea ce ai scris. Sunt, insa, barbat, si daca as fi doar selectiv si "focusat" doar pe "esenta", "substanta" cum te-ai exprimat, ar insemna sa-mi asum o lunga persioada de...abstinenta, ceea ce nu este foarte confortabil. Mie nu-mi lipsesc curajul, initiativa de a cunoste o persoana de sex opus, imi lipseste doar mediul. Inn "provincie" (desi este un oras in primele 3-4 ca marime din Romania) nu exista NICI O LOCATIE pentru oameni singuri, pentru ca, probabil, nu ar fi prea...profitabil. Eu, daca as fi avut suma minima pentru a investi, cu orice risc, as fi deschis un astfel de loc - iubesc toata muzica buna, incepand din anii '60 si pana la zi; as fi creat un astfel de loc exlusiv socializarii si nu "fitelor consumatiste"; as fi facut un playlist format din preferintele clientilor (cu sondaje pe net), etc etc. Dar, cum am mai spus, in Romania, totul se copiaza, inclusiv afacerile, asa ca sunt destule cluburi care ofera aceleasi lucruri - adica nimic - platesti un tarif de intrare, ca sa stai in picioare ; daca vrei sa ai masa, consumatia minima este de 150 de lei - deci, este incurajat, si aici, "grupul"...

Aceleasi urari frumoase pe care mi le-ai facut, le fac si eu pentru tine!
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:44
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:24:31
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 09:20:28
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:14:29
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 08:37:43Pentru cel care a initiat topicul: avand in vedere ca romanii, sunt in general, un soi de oameni mai deschisi ca fel de a fi, destul de sinceri, sunt si destul de curiosi. Te sfatuiesc sa schimbi subiectul cand ti se adreseaza intrebari incomode, sau fii diplomat si da un raspuns ca atare, sau, daca persoana respectiva tot insista, raspunde-i franc: "Nu este treaba ta." si spune-i asta afisand un zambet larg.


Nu prea imi "permit" sa raspund cu "nu este treaba ta", pentru ca eu sunt cel care sunt "tolerat" in grupul cu care incerc sa socializez; as putea risca un raspuns din partea lor de genul: "nu e nici treaba noastra sa discutma cu persoane necunosute".


Ei vezi, pai de asta te trateaza asa cum te trateaza, pentru ca ai atitudinea asta defensiva.

Daca incerci sa socializezi cu altii, asta nu inseamna sa-i lasi sa ti se urce in cap, nu?


Corect; nu sunt intr-o pozitie defensiva dar am, sa admitem, o postura "vulnerabila". Problema este ca, in general, romanii nu sunt foarte sociabili, deschisi catre persoane noi, nerealizand ca, in cazul femeilor, inainte de a se casatori, de cele mai multe ori, si sotul a fost pentru multi ani...o persoana necunoscuta (daca nu a fost vecin de cartier, coleg de scoala generala, etc.).


Eu percep altfel decat tine romanii, in general. Sa stii ca suntem, din punctul meu de vedere, un popor foarte sociabil, dar, ce-i drept, suntem un popor de oameni, mai ales, curiosi, aici iti cam dau dreptate.

Mai vroiam sa-ti spun ca nu toate femeile gandesc urat la adresa barbatilor singuri. Mai exista si femei care stiu a aprecia si un barbat singur. :)
kudika_32792
Postat pe 16 Mai 2013 09:45
De la: kiss_my_ass, la data 2013-05-16 09:35:00 :sml-happy0009 pfoai ce am mai ras citind o postare unde se vorbeste despre degradarea societatii si despre barfa ca mod de existenta!! ce descriere perfecta, cata precizie in autocaracterizare!!

ps pentru cel de a deschis topicul:este viata ta si ti-o traiesti fix cum "vrea muschii tai" restul nu conteaza!!singur, in doi , in trei sau cat doresti este doar optiunea ta fara a te crampona de ce spune x sau y!!


kudika_32792
Postat pe 16 Mai 2013 09:45
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:17:16Pentru toate fetele care au postat: imi cer scuze, am incercat sa raspund tuturor celor care au intervenit, dar, din neatentie, am dat "click: pe "raspunde" in loc de "citeaza"; oricum, in functie de continutul raspunsurilor mele, o sa va dati seama usor cui am raspuns...



Nu-ti face probleme,prin continutul raspunsurilor tale,fiecare user ,care a postat comment se va regasi!!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Mai 2013 09:46
De la: kudika_15804, la data 2013-05-16 09:37:38Dar acestea nu ar trebui sa te frizeze de anumite drepturi,ca sa ma exprim simplist!!!!


*frizéz v. tr. (fr. friser). Drotez. Fig. Mã apropiĭ, ating: purtarea luĭ frizeazã crima, nebunia.
cre' ca ai vrut sa scrii "priveze"
MissDarine
Postat pe 16 Mai 2013 09:49
De la: kudika_15804, la data 2013-05-16 09:37:38
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:02:03Ai dat un raspuns scurt, dar de bun-simt, la obiect; cam in genul asta raspund.
E adevarat, poate sunt un tip prea sensibil, dar, din pacate, simt ca aceasta intrebare ("De ce esti singur?"), ascunde mai multe. Din experienta mea, in primul rand, am observat ca un tip vazut singur in locuri publice este perceput de majoritatea femeilor/fetelor ca fiind "depreciat", "devalorizat" (se gandeste despre el fie ca e pe "invers", fie ca nu este capabil sa seduca o fata, fie este un "ciudat" - asta pentru ca este mai facil sa judecam prin "stampile"/etichete". Romanii, in general, nu prea au personalitate; ei "copiaza" foarte multe - masinile, stilul de viata, felul in care evoluezi la locul de munca, etc. Nu suntem, din pacate, obisnuiti, sa evaluam SINGURI o persoana sau o situatie. In sensul discutiei, acelasi tip "devalorizat" vazut singur pe strada, daca iese in compania unei fete, persoanele de sex feminin sunt mult mai receptive, mai atente le el (poate din "spirit de competitie" cu partera lui, poate ca-si zic "singur a vazut ceva tipa aceea la el", sau naiba stie de ce stau lucrurile asa...).



Totul tine de modul de percepere a lumii inconjuratoare!!Intr-adevar,esti o persoana sensibila,si profunda as spune eu,se vede clar ,doar prin "citirea" randurilor si a ceea ce respira printre randuri!!!!Dar acestea nu ar trebui sa te frizeze de anumite drepturi,ca sa ma exprim simplist!!!!

Daca judecam poporul roman,dar nu o luam ca pe o generalizare,caci nu este astfel,acesta a inteles democratia ca pe o albie cu laturi,in care trebuie sa se spele toate rufele societatii romanesti,incluzand si lenjeria intima!!!!Acesta este adevarul,daca luam in calcul tot ceea ce se intampla la nivel mediatic!!!

Referitor la modul cum privesc tinerele un barbat celibatar,care se plimba singur sau insotit de o alta persoana de gen feminin,totul tine de conceptiile invechite,cu iz de mahala,care sunt dobandite pe parcursul vietii,acestea limitand foarte mult gradul de deschidere catre civilizatie si societatea moderna!!!!Imprumutam de la altii numai raul din om,ne ingradim cu "garduri" imprumutate de la vecini,refuzand munca care insoteste orice mestesug personal,costa mai putin si trandaveala este lasata sa circule liber!!!!Punem etichete celorlalti,uitand ca noi insine suntem plini de bube!!!!De ce???Pentru ca denigrarea seamanului aduce confortul acelor oameni inferiori,ca gandire si educatie!!!!Se practica fastul,in ciuda faptului ca unii mannaca din gunoaie!!De ce??Pentru ca stomacul plin nu va suferi de foame,ca cel flamand!!!Spiritul de competitie exista,dar doar la nivel de grajd,nicidecum la nivelul scenei destinata premiantilor!!La fel se intampla si in lupta acerba ,dintre femei, pentru ocuparea locului in inima unui barbat numit "X"!!!Si exemplele pot continua!!!Totul se desfasoara la suprafata,nimic nu se intampla in adancul fiintei umane,de ce??Pentru ca omul a devenit superficial,pana si in iubire ,falsitatea este "the queen"!!!



Multumesc pentru apreciere, in primul rand.Din pacate, absolut just ceea ce ai scris. Nu as vrea sa cad in pacatul generelizarii, dar de ce cand ies din tara, atunci cand imi permit, simt ca ma "resetez", ca revin la viata?! Nu dau exemplul tarilor din Vestul Europei(cumva, este justificat "ecartul" mare de eduactie/mentalitate dintre noi si ei); in fiecare vara merg pe litoralul bulgaresc si acolo simt ca traiesc, ca sunt "viu". Turistele de acolo (e adevarat, peste 90% provin din Germania, tarile nordice dar si republicele ex-sovietice) sunt extrem de naturale, relaxate, simt viata, se comporta firesc, poti comunica usor (in engleza, de regula, desi nu excelez), fara sa ai "stresul", uneori, al barbatului din Romania, ca "vor sa te faca de bani" (scuza-mi expresia "vulgara"...
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 09:54
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 09:45:15
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:24:31
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 09:20:28
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 09:14:29
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 08:37:43Pentru cel care a initiat topicul: avand in vedere ca romanii, sunt in general, un soi de oameni mai deschisi ca fel de a fi, destul de sinceri, sunt si destul de curiosi. Te sfatuiesc sa schimbi subiectul cand ti se adreseaza intrebari incomode, sau fii diplomat si da un raspuns ca atare, sau, daca persoana respectiva tot insista, raspunde-i franc: "Nu este treaba ta." si spune-i asta afisand un zambet larg.


Nu prea imi "permit" sa raspund cu "nu este treaba ta", pentru ca eu sunt cel care sunt "tolerat" in grupul cu care incerc sa socializez; as putea risca un raspuns din partea lor de genul: "nu e nici treaba noastra sa discutma cu persoane necunosute".


Ei vezi, pai de asta te trateaza asa cum te trateaza, pentru ca ai atitudinea asta defensiva.

Daca incerci sa socializezi cu altii, asta nu inseamna sa-i lasi sa ti se urce in cap, nu?


Corect; nu sunt intr-o pozitie defensiva dar am, sa admitem, o postura "vulnerabila". Problema este ca, in general, romanii nu sunt foarte sociabili, deschisi catre persoane noi, nerealizand ca, in cazul femeilor, inainte de a se casatori, de cele mai multe ori, si sotul a fost pentru multi ani...o persoana necunoscuta (daca nu a fost vecin de cartier, coleg de scoala generala, etc.).


Eu percep altfel decat tine romanii, in general. Sa stii ca suntem, din punctul meu de vedere, un popor foarte sociabil, dar, ce-i drept, suntem un popor de oameni, mai ales, curiosi, aici iti cam dau dreptate.

Mai vroiam sa-ti spun ca nu toate femeile gandesc urat la adresa barbatilor singuri. Mai exista si femei care stiu a aprecia si un barbat singur. :)


Am un pic, o opinie diferita: romanii, in general, devin socibili cand "adulmeca" un beneficiu, un profit usor cuantificabil (sa-si puna o "pila" undeva, sa castige ceva material, o "cinste", o consumatie, orice.) Nu prea sunt sociabili complet ...dezinteresati, din umanitate, din porniri si motivatii firesti de comunicare (valabil si pentru fete si pentru baieti).
Sigur, ma bucur sa constat ca nu toate romancele desconsidera un tip singur...
kudika_35022
Postat pe 16 Mai 2013 10:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoia de opinia voastra 51 De la: omidutu 13 Septembrie 2009 17:51
prietena cea mai buna 146 De la: kudika359176 12 Martie 2011 22:13
Poate fi doar o prietenie intre un baiat si o fata? 203 De la: feeenix 12 Mai 2010 19:37
e cineva din bacau? 94 De la: BEL_AMY1 22 Ianuarie 2011 15:01
Criza Financiara! 28 De la: ccKitty 28 Martie 2009 19:56