Setari Cookie-uri

situatie dificila


Ma adresez Domniei Voastre cu o nelamurire in speranta ca ma ve-ti putea lamuri si rezolva problema.
Locuiesc intr-o garsoniera primita de la primarie in anul 2008 in fostul oser cu contractul de inchiriere nr.186264 din 22.10.2008.
In contractul de inchiriere este trecut ca si titular fostul meu sot Baciu Gheorghe , iar eu si fiul nostru ca si locatari.In anul 2011 am divortat de el prin sentinta civila nr.2514/211 din data de 17 februarie 2011. deoarece el avea o relatie de concubinaj cu actuala lui sotie Lungu Carmen Leontina.In sentinta de divort am cerut beneficiul contractului de inchiriere dar mi s-a refuzat . Sentinta definitiva de la divort ramanand ca contractul si locatiunea sa ramana neschimbate, adica sa locuim eu , fostul sot si fiul nostru.In luna aprilie 2011 mama mea s-a imbolnavit in urma decesului tatalui meu vitreg , si mama a avut nevoie de spitalizare si de ingrijiri, asa ca am plecat impreuna cu fiul meu la garsoniera mamei din Apahida pt. o perioada determinata pana mama i-si va reveni.In acest timp fara stirea mea , fostul meu sot m-a scos de la cheltuieli si a schimbat usa de acces a imobilului de pe str. Blajului , si nu ne-a dat o cheie de acces in imobil nici mie si nici fiului nostru. In urma acestei fapte am depus plangere la sectia 7 politie. Totodata el a deschis proces de evacuare a mea din imobil dosarul nr. 2682/211/2012 dar i s-a respins evacuarea mea.Eu am deschis proces de reintregare in locuinta printr-o ord.presed.nr.6951/2013 cu dosarul 3340/211/2013 , si m-i s-a aprobat ordonanta de revenire in imobil ,, la care am decurs si la executarea silita a fostului sot pentru ca nici in urma sentintei jud. nu a vrut sa ne lase in casa pe mine si fiul nostru ( acum baiatul are 20 de ani , dar este elev si lucreaza )( iar fostul sot declara si afirma ca nu il mai intereseaza de baiat deoarece este major ).Fostul sot s-a recasatorit anul acesta in luna aprilie luand si numele actualei lui sotii Baciu-Lungu Gheorghe.In perioada cat eu am avut grija de mama mea si umbland pe la politie si in instanta pt a putea intra in casa , fostul sot nu locuia in imobilul de pe Blajului , ci la actuala lui sotie ( dovada fiind facturile de cheltuieli si vecinii ca martori ) In urma reintegrarii mele si a baiatului in locuinta a venit si el sa locuiasca aici impreuna cu actuala lui sotie.Are acest drept???El a schimbat iala la usa de la camera si ne-a scos 2 fotolii in hol unde sa dorm eu cu baiatu, in conditiile in care baiatul sufera de astm si atac de panica, holul fiind un spatiu fara aerisire.tin sa va aduc la cunostinta ca fostul meu sot are restante la cheltuielile de intretinere , dupa schimbarea usii a stricat peretii in hol si nu i-a mai reparat , iar in baie a dat jos faianta din jurul robinetilor de la dus si nu a facut reparatie nici acolo.Nu are grija deloc de locuinta.Cand am intrat inapoi in locuinta , casa era foarte murdara si neingrijita. Anul viitor in mai expira contractul de inchiriere . Ce se intampla cu noi ? Unde vom locui eu si fiul meu ? Este posibil ca eu si fiul meu sa locuim pe hol si el si actuala lui sotie sa locuiasca in camera?Cu ce drept locuieste actuala lui sotie cu noi intr-o garsoniera? Cum de i s-a putut face buletinul pe adresa noastra?Doamna a pus stapanire pe toate lucrurile din casa ale mele , nu ne da voie sa ne odihnim eu lucrand in ture de noapte am nevoie de odihna , iar baiatul lucreaza pana seara tarziu. Locuinta ei a trecut-o pe numele surorii ei ca sa nu aibe proba in instanta ca are ceva pe numele ei , parintii ei detin proprietati . Din anul 2011 sunt tot prin instanta si nici nu cred ca se vor termina procesele in curand. Daca la anul expira contractele eu si fiul meu cum credeti ca putem dormi avand nesiguranta ca maine putem dormi in strada. Va rog astept un raspuns si o lamurire . Va multumim mult si ne cerem scuze.
gabitza75
Postat pe 29 Iulie 2013 16:34
eu cred ca tu nu bati la usa care trebuie, nu sunt avocat, dar in locul tau m-as inarma cu toate actele si m-as duce la primarie sa le dovedesc ca nu am alt spatiu locativ si ca as vrea s-o cumpar in rate...cunosc persoane, care au stat in locuinte sociale si in loc sa plateasca chirie li s-a dat posibilitatea sa si-o cumpere!
cat despre fostul tau sot, avand in vedere ca are unde sa stea, pur si simplu isi bate joc de voi!
MissDarine
Postat pe 29 Iulie 2013 16:53
cei de la primarie zic ca fara un ordin judecatoresc ei nu fac nimic. si locuintele asta nu se cumpara. ms de raspuns
gabitza75
Postat pe 29 Iulie 2013 17:00
De la: gabitza75, la data 2013-07-29 17:00:20cei de la primarie zic ca fara un ordin judecatoresc ei nu fac nimic. si locuintele asta nu se cumpara. ms de raspuns



Totul se va rezolva numai pe cale judecatoreasca,cere sfatul unui avocat!!!Vei avea castig de cauza numai in urma unei executari silite,care se obtine in urma judecarii dosarului tau!!!Ai drept de locuinta,hotarraea judecatoreasca confirma acest lucru,iar fostul sot profita de nerespectarea legilor in vigoare!!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Iulie 2013 17:05
mii de multumiri
gabitza75
Postat pe 29 Iulie 2013 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRAPORUL DE PORC 2 De la: BEL_AMY1 20 Decembrie 2010 16:25
un sfat, va rog....ce sa aleg?? 39 De la: Ank_06 23 Iulie 2011 11:49
loc de munca 3 De la: kudika_980196 31 Ianuarie 2015 20:25
Creme cu ganoderma 1 De la: maria_dxn 21 Februarie 2012 10:25
cosmetice de calitate 3 De la: seductiv 3 Decembrie 2010 22:42