Setari Cookie-uri

Termen limita pt. a face un copil

Salutare!

Sunt de cateva luni cu prietenul meu care sustine ca ma iubeste si ca sunt perfecta pentru el. Relatia a evoluat destul de repede deoarece ne-am inteles foarte bine, ne completam reciproc, avand aceleasi idei despre viata etc.

Mi-a spus ca isi doreste foarte mult un copil si ca as fi o mama foarte buna, iar mai nou vad ca si-a stabilit si un deadline - pana in mai anul viitor. Problema este ca eu nu imi doresc un copil acum (nici pna in mai, anul viitor). A spus totusi ca mai am timp sa ma hotarasc.

Prima data cand l-am intrebat ce face in caz de refuz din partea mea, a zis ca sunt mai multe posibilitati: adoptie, mama surogat (si ideea ca nu trebuie sa il cresc eu, se va ocupa doar el - nu cred ca s-ar descurca, dar nu poti contrazice omul la nesfarsit). Pe masura ce lunile au mai trecut, si-a schimbat parerea si ar vrea copilul lui.

Ce ati face in situatia asta, cand persoana apropiata iti impune un termen pana la care sa faci un copi?
_black_betta_
Postat pe 20 August 2013 15:18
Nu as face copii la cererea unei "persoane apropiate"...
luchianramona
Postat pe 20 August 2013 15:27
tu trebui sa sti ca si toate celelalte fete ca odata ce faci sex trebui sa ti asumi si consecinta procreeri,,altfel el este foarte indreptatit sa se desparta de tn cum ar fi si invers daca tu ai vrea si el nu
parus_piparus
Postat pe 20 August 2013 15:34
De la: _black_betta_, la data 2013-08-20 15:18:32Salutare!

Sunt de cateva luni cu prietenul meu care sustine ca ma iubeste si ca sunt perfecta pentru el. Relatia a evoluat destul de repede deoarece ne-am inteles foarte bine, ne completam reciproc, avand aceleasi idei despre viata etc.

Mi-a spus ca isi doreste foarte mult un copil si ca as fi o mama foarte buna, iar mai nou vad ca si-a stabilit si un deadline - pana in mai anul viitor. Problema este ca eu nu imi doresc un copil acum (nici pna in mai, anul viitor). A spus totusi ca mai am timp sa ma hotarasc.

Prima data cand l-am intrebat ce face in caz de refuz din partea mea, a zis ca sunt mai multe posibilitati: adoptie, mama surogat (si ideea ca nu trebuie sa il cresc eu, se va ocupa doar el - nu cred ca s-ar descurca, dar nu poti contrazice omul la nesfarsit). Pe masura ce lunile au mai trecut, si-a schimbat parerea si ar vrea copilul lui.

Ce ati face in situatia asta, cand persoana apropiata iti impune un termen pana la care sa faci un copi?



Ce sa faci?????????Esti cumva un animal dus la monta???????????????GRESIT,draga mea!!!!Esti o femeie responsabila si stapana pe deciziile personale,aceasta ar trebui sa intelega iubitul tau!!

In astfel de conditii,spune-i clar si raspicat ca nu esti pregatita sa devii mama la ordinul domniei sale!!Daca te iubeste,te va intelege si iti va respecta decizia!!!Daca nu o va face si se enerveaza,cu atat mai bine,iti vei da seama de ce fel de barbat este !!!!De cand, femeia trebuie sa aduca copii pe lume ,in functie de cheremul barbatului?????NICIODATA SA NU FACI ASA CEVA,caci copilul este al ambilor parinti,nu numai al unuia dintre ei!!!
kudika_15804
Postat pe 20 August 2013 15:39
NU SI nu as face un copil la "cerere".Il fac ca il doresc sau il dorim amandoi.Un copil cand este conceput trebuie sa fie dorit de ambi parinti sau cel putin de mama.Mama este cea care il poarta si il aduce pe lume ca atare este corpul ei si ea trebuie sa decida si nu sa fie "stransa" cu usa.
Un barbat care nu intelege asta este un egoist.
criszoe
Postat pe 20 August 2013 15:46
Sunt total de acord cu voi si nici nu intentionez sa fac un copil "la cerere" si fara a mi-l dori. Nu e ca si cand ti-ai lua un animal de companie si in caz ca nu il mai vrei dupa un an, il poti da altcuiva.

Ce ar trebui sa fac cu relatia? Cum sa pun problema? Ma simt foarte presata desi mai am ceva timp pana sa iau o decizie. Nu as vrea nici sa inchei relatia de pe acum, dar parca nici sa astept un an pana sa ne zicem "adio" si sa traiesc cu impresie ca imi pierd timpul cu un om pe care inca nu vreau sa il cred egoist.

Asta cred ca era de fapt problema. :( groaznic

_black_betta_
Postat pe 20 August 2013 16:01
De la: criszoe, la data 2013-08-20 16:08:27Eu in locul tau m-as face ca "ploua" sa vedem ce iasa ,apoi omul poate isi va da arama pe fata si atunci vei stii exact ceea ce ai de facut.
Sa stii ca uneori copilul nu se face chiar la cerere si daca ii este scris de la D-zeu sa vina pe lume va veni indiferent cat ne vom pune noi contra.
Exista viata numai daca D-zeu da viata.
criszoe
Postat pe 20 August 2013 16:09
De la: _black_betta_, la data 2013-08-20 16:01:06Sunt total de acord cu voi si nici nu intentionez sa fac un copil "la cerere" si fara a mi-l dori. Nu e ca si cand ti-ai lua un animal de companie si in caz ca nu il mai vrei dupa un an, il poti da altcuiva.

Ce ar trebui sa fac cu relatia? Cum sa pun problema? Ma simt foarte presata desi mai am ceva timp pana sa iau o decizie. Nu as vrea nici sa inchei relatia de pe acum, dar parca nici sa astept un an pana sa ne zicem "adio" si sa traiesc cu impresie ca imi pierd timpul cu un om pe care inca nu vreau sa il cred egoist.

Asta cred ca era de fapt problema. :( groaznic




FII SINCERA SI DISCUTA CU IUBITUL TAU,aceasta este calea!!!!Judecati impreuna,analizati stadiul relatiei voastre,nu grabiti lucrurile si apoi sa regretati,incercati sa vedeti lucrurile asa cum se prezinta dealtfel!!!Te simti presata??Nu este bine,caci copiii ar trebui sa fie rodul dragostei celor doi,nicidecum angoasa lor!!!Copii vin intr-un cuplu,nu aiurea!!!!Ganditi,dragilor!!!Pruncii sunt singurele pertsoane,care sufera dureros de mult,in cazul in care apar probleme intre parinti!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 August 2013 17:00
De la: _black_betta_, la data 2013-08-20 16:01:06Sunt total de acord cu voi si nici nu intentionez sa fac un copil "la cerere" si fara a mi-l dori. Nu e ca si cand ti-ai lua un animal de companie si in caz ca nu il mai vrei dupa un an, il poti da altcuiva.

Ce ar trebui sa fac cu relatia? Cum sa pun problema? Ma simt foarte presata desi mai am ceva timp pana sa iau o decizie. Nu as vrea nici sa inchei relatia de pe acum, dar parca nici sa astept un an pana sa ne zicem "adio" si sa traiesc cu impresie ca imi pierd timpul cu un om pe care inca nu vreau sa il cred egoist.

Asta cred ca era de fapt problema. :( groaznic


M-am uitat pe avatarul tau,ai totusi 26 ani,poti lua sg decizii,nu ete nimeni stapanul tau sa-ti coordoneze viata dupa bunul plac al sau.Ca vei continua sau nu este doar decizia ta sau vrei sa ai un stapan peste regulile impuse tie-si?Cred ca trebuie sa fi mai ferma si mai hotarata cand discuti cu el despre decizia lui.
Pana la urma unul din voi va ceda,depinde doar de tine cum ai sa-l strunesti!!!!!!!
Titanika
Postat pe 20 August 2013 17:41
si sa traiesc cu impresie ca imi pierd timpul cu un om pe care inca nu vreau sa il cred egoist.

Asta cred ca era de fapt problema. :( groaznic

[/quote]
cand iubim NICIODATA NU PIERDEM TIMPUL
NE PETRECEM TIMPUL...IUBIND
din pacate uneori relatiile se termina mai devreme sau mai tarziu
dar timpul petreccut cu cel iubit niciodata nu e timp pierdut
maria-ioana
Postat pe 20 August 2013 21:17
Spune-i ca iti doresti copii dar nu asa repede, si ca te sperie faptul ca el te face sa te simti ca o vita de prasila. Poate ca isi doreste copii foarte mult, stii tu cum sunt barbatii, cand incep sa isi doreasca familie are mai mult legatura cu timpul potrivit decat cu femeia potrivita ;) Insa ar trebui sa ii pese de ce simti tu!
DayC
Postat pe 25 August 2013 10:30
Buna,

Nu stiu de ce femeile care au scris pana acum aici au impresia ca daca copilul e purtat de femeie e numai la atitudinea ei sa decida cand il vrea?! GRESIT. Copilul are 2 parinti!
In momentul in care decideti sa aveti relatii intime impreuna, mi se pare normal sa va asumati si "procrearea"! (idee impartasita vad de o alta kudika).
Evident ca tu nu esti obligata sa-i satisfaci cerinta (care mi se pare putin deplasata din punct de vedere a datii limita...explica-i ca o femeie poate ramane insarcinata si dupa cateva luni sau ani de incercari...nu pana in luna mai pentru ca asa si-a propus domnisorul)
Cel mai bine cred ca ar fi sa discutati deschis si sa-i explici ce inseamna pentru tine ideea de familie si faptul ca tu inca nu esti pregatita!
Nu ar trebui sa te sperie faptul ca el ti-a propus sa aveti un copil...si nici sa-l consideri egoist...In ziua de azi este imbucurator sa vezi ca ai alaturi de tine un barbat familist care, in loc sa sa gandeasca la inselat si fotbal, el vrea o familie cu tine!
Stiu ca pentru tine ca femeie iti este mai dificil sa iei o astfel de decizie daca nu simti lucrul acesta momentan.
El ar trebui sa fie de acord sa discutati serios problema daca te iubeste si te respecta...ce-i cu atata graba? Ce varsta are?
kudika_931875
Postat pe 25 August 2013 10:50
Un copil nu ar trebui sa vina pe lume programat, ci atunci cand vrea Dumnezeu. Eu m-am ferit cat am putut si tot am ramas, atunci cand a trebuit! Nu cand mi-am propus, eu sau sotul. Aceasta este o atitudine foarte egoista si periculoasa si denota infantilismul lui. Pune punct acestei relatii sau roaga-te la Dumnezeu sa te calauzeasca. Iti doresc multa putere de discernamant!
healthy011821
Postat pe 10 Septembrie 2013 10:06
Nu e normal ca prietenul tau sa-ncerce sa-ti impuna cand sa faci un copil. Pana la urma, tu esti cea care se va chinui cu ala micu, sa-i schimbe scutecele si sa-i cante nani nani. El doar ti-l face si apoi, tu ai de tras. Ca sa nu mai spun ca, un bebe iti cam taie aripile. Nu mai poti sa pleci in concedii, sa te dezvolti profesional sau sa te ocupi de vreun hobby. Trebuie sa stai tot timpul cu el, sa-l ingrijesti.
Micaell
Postat pe 10 Septembrie 2013 15:42
De la: _black_betta_, la data 2013-08-20 15:18:32Salutare!

Sunt de cateva luni cu prietenul meu care sustine ca ma iubeste si ca sunt perfecta pentru el. Relatia a evoluat destul de repede deoarece ne-am inteles foarte bine, ne completam reciproc, avand aceleasi idei despre viata etc.

Mi-a spus ca isi doreste foarte mult un copil si ca as fi o mama foarte buna, iar mai nou vad ca si-a stabilit si un deadline - pana in mai anul viitor. Problema este ca eu nu imi doresc un copil acum (nici pna in mai, anul viitor). A spus totusi ca mai am timp sa ma hotarasc.

Prima data cand l-am intrebat ce face in caz de refuz din partea mea, a zis ca sunt mai multe posibilitati: adoptie, mama surogat (si ideea ca nu trebuie sa il cresc eu, se va ocupa doar el - nu cred ca s-ar descurca, dar nu poti contrazice omul la nesfarsit). Pe masura ce lunile au mai trecut, si-a schimbat parerea si ar vrea copilul lui.

Ce ati face in situatia asta, cand persoana apropiata iti impune un termen pana la care sa faci un copi?


ii spui bancul ala.
un sot face instruire cu proaspata sotie.
luni cand vin acasa vreau friptura si o bere la rece, fie ca esti acasa sau nu
miercuri vreau gratar si o bere rece fie ca esti acasa sau nu.
vineri cand e uichend, vreu iar friptura si doua beri reci, ca-i uichend, fie ca esti acasa sau nu.
sotia ii spune:
marti, joi si sambata o sa fac sex. fie ca esti acasa sau nu.
paradoxion_tertz
Postat pe 10 Septembrie 2013 19:24
Aceeasi problema am discutat-o nu demult cu o buna prietena...
Asteapta sa vezi cum evolueaza ( cel puti 2-3 ani) relat si apoi va ganditi la copii...
kudika_931639
Postat pe 11 Septembrie 2013 17:52
Fa-te ca ploua si protejeaza-te.O fi termenul cu limita,dar cate proiecte s-au realizat la timp? - uita-te numai la panourile din constructii Si in vremea asta te gandesti,hotarasti,si ce-oi mai vrea tu.
nicossia
Postat pe 17 Septembrie 2013 10:12
De la: _black_betta_, la data 2013-08-20 15:18:32Salutare!

Sunt de cateva luni cu prietenul meu care sustine ca ma iubeste si ca sunt perfecta pentru el. Relatia a evoluat destul de repede deoarece ne-am inteles foarte bine, ne completam reciproc, avand aceleasi idei despre viata etc.

Mi-a spus ca isi doreste foarte mult un copil si ca as fi o mama foarte buna, iar mai nou vad ca si-a stabilit si un deadline - pana in mai anul viitor. Problema este ca eu nu imi doresc un copil acum (nici pna in mai, anul viitor). A spus totusi ca mai am timp sa ma hotarasc.

Prima data cand l-am intrebat ce face in caz de refuz din partea mea, a zis ca sunt mai multe posibilitati: adoptie, mama surogat (si ideea ca nu trebuie sa il cresc eu, se va ocupa doar el - nu cred ca s-ar descurca, dar nu poti contrazice omul la nesfarsit). Pe masura ce lunile au mai trecut, si-a schimbat parerea si ar vrea copilul lui.

Ce ati face in situatia asta, cand persoana apropiata iti impune un termen pana la care sa faci un copi?


Inseamna ca nu vede in tine decat o masinarie de facut copii.

Faceti un copil, atunci cand amandoi va simtiti pregatiti sa deveniti parinti, nu cand unul isi doreste, iar celalalt ba.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 16 Octombrie 2013 12:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce se intampla 10 De la: kudika124021 19 Ianuarie 2011 20:36
Ceai negru si verde 20 De la: kudika196886 14 Martie 2012 07:42
Darul de nunta 2 De la: Nicco 17 August 2012 23:13
Slabire fara motiv 4 De la: geo_reincarcat_iara 5 Iulie 2010 23:23
Filosofie 20 De la: cristinxxx 21 Ianuarie 2012 21:34