Setari Cookie-uri

fotograf pentru nunta in Constanta

Buna tuturor. Sunt din Constanta si doresc pentru nunta mea din primavara un fotograf bun, de incredere si nu foarte scump. Ceva recomandari?
Luminita_L
Postat pe 30 August 2013 14:21
iti recomand cu caldura fotograful Gabriel Botezatu. este din Bucuresti, dar locuieste in Constanta.

eu l-am avut la nunta mea si mi-a facut niste fotografii extraordinare la un pret super corect. a venit cu un partener videograf si pot sa zic ca e cel mai profi fotograf la un pret decent din cati am analizat.

il recomand cu caldura si poti sa-i vezi portofoliul de fotografii de nunta pe site-ul lui la sectiunea fotografie de eveniment. pe site-ului lui este fotofunk.ro
kudika_932678
Postat pe 30 August 2013 15:26
Buna dragele mele,
Doresc sa va impartasesc experienta mea legata de nunta mea care a avut loc acum o luna in Constanta
Restaurantul Laguna din Parcul Tabacariei impreuna cu tot personalul au fost impecabili si foarte intelegatori si profesionali iar mancarea foarte buna si proaspata. Firma de distributie bauturi tot de restaurant recomandata … a fost fara repros!
Cununia religioasa a avut loc la biserica Sf. Mina , tot din parcul Tabacariei, slujba , aranjamentul si preotii au fost de nota 10 ( nu se mai practica “atentiile” acelea enorme cu care eram speriati) iar corul chiar face toti banii.
Tortul , ce sa spun … un vis… Multumesc cofetariei Dumy de o mie de ori , delicious si foarte frumos, ca sa nu mai spun de figurinele de pe tort ( le-am spus ca dorim strumfi imbracati in mire si mireasa si nu am fost sa vedem figurinele inainte de ziua cea mare , le-am vazut seara la restaurant si pot sa spun ca am ramas cu gura gascata …. In sensul bun)
Floraria … a fost inventiva, iar Dna. Vera a reusit sa iasa dintr-un impas destul de neplacut pana la urma … am vrut buchetul miresei din bujori albi iar cel al nasei din trandafiri rosii cu hortensii rosii . Ma suna Vera vineri dupa amiaza, destul de tarziu … pe la 5 , sa-mi spuna ca hortensiile mele ( comandate de 2 saptamani) au venit roz si fucsia !!!! iar bujorii mei albi inca nu au sosit si spera ca vor sosi in acea noapte pe la 3:30!!! ( cum sa nu o iei un pic razna?) … in fine … pana la urma au sosit bujorii mei albi iar Hortensiile au fost inlocuite de gladiole rosii.
Formatia Maris (Marian Manolescu) – o foarte buna colaborare si intelegere , au fost inca de la plecarea mirelui spre nasi pana a plecat ultimul invitat de la restaurant ( pe la 7 dimineata), iar eu nu sunt o mare dansatoare (doua picioare stangi :D ) dau nu am stat mai mult de 10 minute pe scaun si nici invitatii.
Cameramanul Adrian Tarniceriu, in doar cateva cuvinte : exceptional , fara indrumarile lui nu ar fi iesit asa un eveniment reusit . Cu toate ca am fost informati de la inceput ca nu va putea da filmarea decat dupa 2 saptamani de la eveniment , avand in vedere ca sotul a trebuit sa plec iar in voiaj la 2 aptamani dupa nunta, am primit filmarea atat editata cat si brutul in mai putin de 10 zile.
Fotograf …( eee si aici incep dezamagirile….persoana la care ma asteptam cel mai putin…) am semnat contractul cu el inca din februarie ,iar Dl. Florin Petre a promis ca el se va ocupa de nunta noastra chiar daca ar mai apare un eveniment in aceeasi zi cu noi …la prezentare am discutat de albume ( care ar fi trebuit sa vina in cutii frumoase de lemn si capturite cu catifea…) despre seturile de DVD-uri , despre termenul de livrare al pozelor si albumelor, despre pozele pe support magnetic cu fiecare invitat pe care sa le dam pe post de marturii si despre sedinta trash the dress . Noi am avut cununia civila cu 2 zile inainte de cea religioasa si de receptia la restaurant. Am anuntat pe toti cei implicati (cameraman, formatie, fotograf) de data si ora la care eram programati la starea civila cu 10 zile inainte si am revenit cu confirmare cu 2 zile inainte de ziua respectiva, toti au fost ok , in dimineata zilei in care trebuia sa ne ducem la casa casatoriilor … primesc telefon de la Florin spunandu-mi ca va trebuii sa venim mai devreme cu 30 minute fata de ora programata pentru ca el are o alta cununie imediat dupa noi si nu are timp sa faca fotografiile noastre ..( deci … grabeste pe toata lumea … machiaj aranjat par si toti invitatii … ca sa ajungem cu 30 minute mai devreme ….dorinta lui Florin ). Un punct in minus (am trecut peste la momentul respectiv) . Acum vine ziua cea mare de sambata… La machiaj vin la ora stabilita cameramanul si fotograful …dar surpiza !!! nu mai era DL Florin Petre … era un asistent al lui .. Dl. Pilaf ! iar Florin nu e de gasit si nici la telefon nu raspunde !!! pe toata durata evenimentului am incercat de mai multe ori sa iau legatura cu Florin … fara success!
Trece ziua … ajungem la restaurant , incep sa vina invitatii , facem poze cu duiumul … si soc … cand il intreb pe Dl. Pilaf de magneti imi spune ca nu stie nimic si ca il va suna pe Florin ….( iar frustrare…) intr-un sfarsit ajung si magnetii … un total dezastru … pozele erau sterse .. capete taiate pe jumatate din poze … iar magnetii aveau un chenar alb de aproape jumatate din dimensiunea magnetului … plus ca lipseau cel putin 30 % din pozele cu invitatii… o data cu magnetii ajung si vre-o 60 poze stil vedere cu o fotografie din sedinta foto de pe zi … Il sun pe Florin din nou … iar nu este de gasit … pe la miezul noptii reusesc sa dau de el si sa-I spun despre magneti … Dl. Pilaf mai trimite o data fisierul cu fotografiile pentru magneti dar bine inteles ca nu ajung in timp util … spre dimineata … cand mai bine de jumatate din invitati pleaca apare si Dl. Florin cu 2 magneti ( ce e drept mai bine facuti ) … ce sa mai fac cu magnetii in momentul acela? Cui sa ii mai dau? I-am spus scurt ce aveam de spus in momentul acela sic a vom discuta in seara dupa ce ne vom odihnii putin . Duminica seara dupa ce ne trezim il sun pe Florin si il rog sa ne faca o vizita sa discutam despre magneti si despre locatia pentru trash the dress de a doua zi … vine … Ii expun problema magnetilor , iar el , foarte relaxat imi spune va reface magnetii si ca pot trimite prin curier!!!! POFTIM??? Il rog sa-mi trimita pozele pentru a preciza ce poze trebuie sa puna pe support magnetic ( lucru care a promis ca il face a doua zi dupa amiaza si a ajuns sa-l faca dupa o saptamana…). Acum… sedinta trash the dress , stabilim ca o vom face la rasarit in Olimp la Popasul Pescarilor… (alegerea noastra , cu toate ca la semnarea contractului a spus ca se va ocupa el de locatie si nu a venit cu nici-o sugestie…) . Stabilim sa ne intalnim la popasul pescarilor la ora 4.30 dimineata … noi am ajuns la ora stabilita … el a ajuns la 5 .10 …. Am tacut din gura …
La terminarea sedintei ii mai achitam o parte din bani ramanad ca o mica suma sa o achitam la primirea albumelor si inca o data ii aducem aminte ca sotul pleaca in 2 saptamani si ca am dori macar pozele brute ( ca sa ia si omul ceva la el …) ,spune ca in cateva zile le vom primi …
Trec 4 zile … nimic… plecam in “saptamana de miere” la munte si deabia in a 3a zi(deci la mai bine de o saptamana de la nunta )primim pozele pentru magneti… si dupa insitente si o parte din pozele brute…
Ajungem din nou la Constanta si il sunam din nou … ( mai lipseau pozele de la restaurant , sedinta foto de pe zi si sedinta TTD ) iar pe 1 Iulie reusim sa le primim si pe acelea … tot in format brut… iar soc…. In 90% din pozele de la resctaurant cameramanul este present … DL. Pilaf a facut poze exact din unghiul opus cameramanului… nu este normal ( din punctul meu de vedere )
Pleaca sotul in voiaj … si eu raman sa inchei socotelile cu Florin … care raspunde la telefon cand vrea el … si invoca scuze de genul …. Renovez in casa … nu am avut inspiratie… nu am avut timp… deja eram un car de nervi si stress… pe 10 iulie ma vad cu el sa-mi dea dvd-urile si ii atrag atentia ca mi-a dat doar 5 DVD-uri iar pe coperta a gresit numele sotului de 2 ori , o data a scris “CIRPAIAN “ si a doua oara “CEPRIAN” … cum este posibil ????? pe 12 iulie imi trimite in sfarsit grafica pentru albume pentru ok-ul de tiparire … bine inteles ca a trebuit sa schimb o parte din poze ca a ales unele in care eu sau sotul ne uitam in alta parte sau aparea si cameramanul in poza…. Ma suna sa-mi ceara si restul de bani “ ca sa plateasca albumele …” cu toate ca stabilisem ca ultima parte de bani sa o achit in momentul in care imi preda albumele … ii spun ca trebuie sa ma consult cu sotul dar ca nu e corect din punctual meu de vedere … incerc s ail sun dup ace vorbesc cu sotul … nu imi raspunde …si ii trimit mesaj …” Buna Florin, am discutat si cu Ciprian in legatura cu cei 200 euro ramasi de achitat , iar el m-a rugat ca sa inceiem socotelile in momentul in care primesc albumele si DVD-urile. Acest lucru dupa cum ti-am spus si eu mi se pare cel mai corect. Multumesc mult si astept sa-mi spui la ce ora ne vedem marti. Vizionare placuta la meci ! “ ( mi-a spus ca nu mai lucreaza pt. moment ca vrea sa se uite la meci, motiv pentru care , cred, ca nu a raspuns la telefon …) si primesc raspuns “ In cazul acesta am sa iau albumele cand am sa am 200 euro disponibili si am sa dau un telefon sa le aduc “ ( in conditiile in care eu stateam in Constanta doar pentru a rezolva cu el si mai aveam si alte anganjamente destul de importante in Bucuresti… iar el stia asta…) raspunsul din partea mea a fost “ ok, imi spui unde ne vedem marti ca sa iei albumele si ne vedem acolo”…. Marti imi trimite mesaj sa ne vedem la ora 18 undeva langa City Mall… Ajung acolo , am rugat un prieten sa vina cu un laptop pentru a verifica DVD-urile … Florin era deja acolo , ma astepta … imi da un singur DVD si imi spune ca este cel restant cu pozele de la restaurant si cu o noua coperta si carcasa cu numele sotului scris corect. Imi mai da inca 2 DVD-uri cu toate pozele intr-o carcasa de piele rosie , un album mare ( cel al nostru) si unul un pic mai mic pentru nasi… surpriza… nu aveau cutia aceea de lemn frumoasa pe care a prezentat-o el la semnarea contractului … il intreb de cutii si imi spune ca alea sunt doar pentru prezentari ….. o inghit si pe asta in speranta ca va fi ultima data … si pe urma il intreb de cele 2 albume mici ….SOC!!! raspunsul lui “ Am uitat !!!” Atunci am rabufnit … “cum poti sa spui asa ceva ? asta numesti tu professionalism ? eu plec maine dimineata din constanta … cand primesc si albumele mici?? La care el sare ca ars si incepe sa comenteze “ daca am uitat , am uitat ce ma ataci asa ??? “ intr-un final imi vin in fire realizand ca nu am cu cine sa discut … ii spun ca a doua zi la 11 doresc albumele si ii dau banii .
A doua zi … astept … se face 11 … el nici-un semn … il sun si imi spune ca la 12.30 se duce sa ridice albumele , stabilim sa ne vedem aproape de ora 13 la iesire din constanta ... ajung la punctul de intalnire si bineinteles cu o oarecare intarziere ajunge si el … imi da 3 albume de buzunar …ne spunem la revedere si ne despartim .
Acum trageti si voi concluziile si spuneti-mi daca am fost eu prea exigenta si am avut asteptari prea mari in conditiile in care l-am platit 850 euro pentru serviciile lui !
Oricum , va multumesc pentru timpul acordat si sper sa fiu singura cu care Florin Petre ( fotolife ) a avut acest comportament neprofesional si de o insolenta crasa.
Stefania_Filip_1
Postat pe 20 Iulie 2014 23:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
timp 4 De la: sizinuca 10 Februarie 2010 10:22
din jurnal: chinurile inscrierii la starea civila 18 De la: grace005197 20 Februarie 2010 16:59
pastile? 3 De la: Cassey 20 August 2009 12:56
Caut nasi 1 De la: Petronela_Salaru_1 3 Martie 2016 14:45
Portofoliu Fotografie - Site personal 1 De la: whitewizzard 30 Iulie 2011 11:59