Setari Cookie-uri

figurine pentru tort

Am gasit niste modele de figurine super faine.Voi ce ati ales pentru tortul vostru?

o sugestie de la mine
http://www.chicwed.com/index.php/catalog/category/view/p/1/id/36/
sweetyeye
Postat pe 4 Septembrie 2008 20:33
Noi am ales clasica pereche de miri care sa troneze in varful tortului.
fantome
Postat pe 5 Septembrie 2008 08:20
eu am doua variante si inca...nu suntem hotaratzi....prima ar fi sa fie pe fatza fiecarui tortuletz o poza dea noastra...facuta in laboratoare...iar torturile sa die in forma de inima...iar a doua niste miri amuzantzi in varful tortului cel mai inalt...cum ar fi cea in care mireasa il pescuieste pe mire sau il trage de sacou

Postat pe 7 Septembrie 2008 23:53
nu mai vroiam nimic in varful tortului
pentru ca eu vreau un tort alb din martipan ,inauntru cu ciocolata,sa aiba cateva etaje,de la mai mare la mai mic, si sa fie impodobit cu trandafiri rosii naturali.
insa am stat eu bine si m-am gandit k ar da bine totusi si niste miri, simpli albi, frumosi, kniste siluete ma gandesc...
s-ar vedea bine
asa ca le voi face si lor loc
iulik_flore
Postat pe 14 Octombrie 2008 10:37

Poate patiti ca mine: eu i-am cumparat de la firma care s-a ocupat de aranjamente si cei de la sala mi-au oferit si ei o pereche de miri din zahar.
fantome
Postat pe 14 Octombrie 2008 15:08
iulik_flore
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:39
Sfatul meu este sa te interesezi bine inainte de a-ti comanda tortul din martipan. Dat fiind faptul ca martipanul cantareste greu este posibil sa te trezesti in ziua nuntii cu un tort foarte mic pe care il acopera chiar si artificiile. Am vazut astfel de cazuri si nu a fost deloc placut pentru insuratei. Cat despre figurinele din varful tortului, eu am optat pentru mireasa care il trage de sacou pe mire si pot spune ca a avut efectplacut asupra tuturor celor ce ne-au fost alaturi.
Pupici si CASA DE PIATRA!
alina_bordianu85
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:22
nu stiu ce sa mai cred in legatura cu tortul asta de martipan...si-a facut anul trecut cumnata mea si de pe la ora 1 noaptea cand i l-au adus cei de la cofetarie direct la restaurant, a fost bagat in frigider. pana dimineata cand a venit momentul sa-l taie s-a intarit martipanul de abia a mai intrat cutitul in el. pe deasupra era umed si se scurgeau picaturi de apa.
ca un sfat pt cele care opteaza pt aceasta compozitie, discutati inainte cu cei care-l prepara si intrebati daca este nevoie sa fie tinut la frigider si daca da, la ce temperatura. nu trebuie sa treaca de la o temperatura de racire la alta ca astea sunt consecintele. mult succes!
raly_uca
Postat pe 17 Octombrie 2008 11:22
sunt in cautarea unui anumit tip de figurine...imi trebuie un mire care sa calce pe pantof mireasa. asa l-am cunoscut eu pe viitorul meu sot, m-a calcat de mama focului pe pantofii noi, ii incaltasem pt prima data.
cei apropiati ne stiu povestea si s-ar amuza cu siguranta.
raly_uca
Postat pe 17 Octombrie 2008 11:25
eu raman totusi la ideea mea cu tortul de martipan
este mai de bun gust, mai aspectuos
si in plus este f delicios
am fost la nunti cu torturi de martipan
si nu am auzit sa fie niciodata probleme
oricum multumesc ptr sfaturi
iulik_flore
Postat pe 17 Octombrie 2008 15:42
Acum depinde si de martipan. La noi martipanul inca nu se intarise, era ca o frisca mai solida.
fantome
Postat pe 17 Octombrie 2008 15:51
eu am avut comandate de pe internet de la o firma din bucuresti si chiar mi-au venit in 2 zile
am vrut o mireasa care-l cara in carca ca pe un sac de cartofi de mire, pentru ca el e foarte slab si toata lumea s-a amuzat

http://s304.photobucket.com/albums/nn180/viespi-idieta/nunta%20diana/TORT-ARTIFICII-BUCHET/?action=view¤t=t01.jpg

sper sa puteti vedea

Postat pe 28 Octombrie 2008 13:55
buna...ca la orice subiect parerile sunt impartite...o sa va impartasesc si eu parerea mea.lucrez in domeniu si vreau sa va spun ca martipanul nu este alb ci are culoarea untului iar daca a-ti vazut sau a-ti cumparat torturi imbracate in alb si vi s-a spus ca este martipan sa stiti ca era pasta de zahar. deseori cofetariile folosesc pasta de zahar si spun ca este martipan...in fine, eu am avut tortul imbracat in pasta de zahar si ornat cu falduri de martipan si buchete de flori tot din martipan...a iesit superb.pe tort am avut un ornament cu doi porumbei frumosi cu verighete in cioc.
kudika002298
Postat pe 3 Noiembrie 2008 15:03
fl_o-ry, inseamna ca de aia am crezut eu ca inca nu se intarise martipanul...
Important e ca tortul a fost minunat.
fantome
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:20
muktumim pentru sfaturi, asta cu pasta de zahar nici io nu o stiam
iulik_flore
Postat pe 4 Noiembrie 2008 19:26
De la: iulika_flore, la data 2008-10-14 10:37:37nu mai vroiam nimic in varful tortului
pentru ca eu vreau un tort alb din martipan ,inauntru cu ciocolata,sa aiba cateva etaje,de la mai mare la mai mic, si sa fie impodobit cu trandafiri rosii naturali.
insa am stat eu bine si m-am gandit k ar da bine totusi si niste miri, simpli albi, frumosi, kniste siluete ma gandesc...
s-ar vedea bine
asa ca le voi face si lor loc


Apropo de faza asta...eu am vazut la o nunta o idee geniala. In varful tortului clasicii miri, insa mirele da bir cu fugitii, iar mireasa dupa el, agatandu-l de sacou.
alynacristyna
Postat pe 5 Noiembrie 2008 09:35
nu aveti pentru ce fetelor...oricand daca aveti nevoie de vreun sfat si vi-l pot da o fac cu cea mai mare placere...
kudika002298
Postat pe 5 Noiembrie 2008 10:39
da...probabil din cauza asta fantome...oricum important e ca s-a terminat cu bine
kudika002298
Postat pe 5 Noiembrie 2008 10:42
De la: iulika_flore, la data 2008-10-14 10:37:37nu mai vroiam nimic in varful tortului
pentru ca eu vreau un tort alb din martipan ,inauntru cu ciocolata,sa aiba cateva etaje,de la mai mare la mai mic, si sa fie impodobit cu trandafiri rosii naturali.
insa am stat eu bine si m-am gandit k ar da bine totusi si niste miri, simpli albi, frumosi, kniste siluete ma gandesc...
s-ar vedea bine
asa ca le voi face si lor loc


exact asta am vrut si noi...dar nu vrei sa stii ce ne-au facut...glazura de martipan a fost un serbet sau oricum ceva alb si lipicios...iar interiorul a fost sec si stupid in loc sa fie ciocolata cu alune. trandafirii rosii naturali i-au pus alandala si desi am vrut tort simplu alb mi-au troznit si niste flori scarboase de zahar grena deasupra. TRAIASCA MINUNATELE COFETARII SILVIAN!!!! fugiti de ei , sunt neseriosi , scumpi si fac o gramada de figuri. am avut noroc ca la ora aceea lumea era "chefuita" bine si toti au spus ca tortul a fost superb, eu insa cand l-am vazut imi venea sa urlu...
ca sa nu patesti ce am patit noi....pune pe cineva de incredere sa se ocupe cu 30 minute inainte de decorarea tortului, o sora, o prietena, cineva apropiat...
anka_hanneman
Postat pe 6 Noiembrie 2008 03:24

aoleuuuuuuu
si eu m-am gandit la asta!!!!
sa il fac alb simplu din martipan si sa cumpar io acasa trandafiri sa ii tai si figurinele si sa le montez
sper sa iasa bine, eu oricum am o poza
dc merg cu poza la cofetarie doar nu or fi batuti in cap!
iulik_flore
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:37
iulika sa fi atenta cand il faci pentru ca asa cum am spus si mai sus martipanul nu este alb ci are culoarea untului...alba este pasta de zahar...daca vrei sa vezi diferenta am pus la mine in poze 2 modele de torturi: cel alb este din pasta de zahar si celalalt este din martipan. O sa observi ca este totusi o diferenta destul de mare intre ele.
kudika002298
Postat pe 7 Noiembrie 2008 11:28
De la: iulika_flore, la data 2008-11-06 20:37:53
aoleuuuuuuu
si eu m-am gandit la asta!!!!
sa il fac alb simplu din martipan si sa cumpar io acasa trandafiri sa ii tai si figurinele si sa le montez
sper sa iasa bine, eu oricum am o poza
dc merg cu poza la cofetarie doar nu or fi batuti in cap!


la ce cofetarie il faci? in bucuresti iti recomand Tosca, acolo am facut tort cu poze si a fost super. noi daca am vrut nunta la mare, desin nici unul dintre noi nu era de acolo, am avut diverse incurcaturi...si din pacate nu din cauza noastra ci din cauza celor pe care de altfel i-am platit ca totul sa iasa bine....
anka_hanneman
Postat pe 7 Noiembrie 2008 17:36
De la: fantome, la data 2008-09-05 08:20:48Noi am ales clasica pereche de miri care sa troneze in varful tortului.

noi am avut doi porumbei cu verighetele in cioc in virful tortului iar pe lateral pe scari pe o parte 6 baieti si pe cealalta 6 dominisoare de onoare,sub scari era o coloana greceasca cu fintana arteziana ,apa fiind rosie pt ca am avut aranjamentul floral rosu,si sala find in aceasi nuanta.
adelhilde
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:10
am vz fl_o_ry

merci multtt
intr-adevar este f mare diferenta
insa nu inteleg de ce majoritatea cofetariilor spun k tortul respectiv este tot din martipan
ptr k am vz si in cofetarii "n" poze cu torturi si toti spun ca sunt din martipan
oricum, care o fi diferenta de gust???
iulik_flore
Postat pe 26 Noiembrie 2008 10:50
eu am avut un super tort la cununie si presupunc a afost din pasta de zahar oricum a fost super bun(puteti vedea poza cu tortul la profilul meu) din pacate nu stiu cum se cheama firma care mi-a fct tortul pentru ca eu am vb direct cu o tipa p cae o stiamd e la nunta fratelui meu si nu stiu cum se cheama firma.:)daca doriti ma pot interesa.oricum torturile ei ies exceptional.
sweetyeye
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:30
sti care este diferenta?...de pret...martipanul este mai scump si are gust de migdala (este foarte dulce) iar pasta de zahar este putin mai ieftina si este doar dulce (fara nici o aroma). acum sicer martipanul este mai bun la gust dar torturile din pasta de zahar arata mai bine...depinde ce vrei...cred ca cel mai bine le combini
kudika002298
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:07
hmmm sper sa reusesc
eu duc poza cel mai bine asa
si ei stiu din ce sa mi-l realizeze
sper sa nu existe probleme
iulik_flore
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:46
acesta este site-ul meu de pregatiri pentru nunta.va invit sa va alaturati grupului si sa va inregistrati daca va face placere.multumesc! http://kentutza.at.ua/

Postat pe 2 Decembrie 2008 01:33
Doresc sa cumpar niste figurine pt tort. Are cineva de vanzare? Sau un site de unde se pot cumpara??

mersi
L.
machiajoradea
Postat pe 9 Decembrie 2008 12:28
Buna, te rog sa-mi spui si mie de unde ai achizitionat porumbeii cu verighetele in cioc. Si eu vreau porumbei pe tort, mi se par deosebiti, dar inca nu am gasit. Multumesc frumos!
Tassy_grace
Postat pe 19 Ianuarie 2009 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pantofi mireasa 9 De la: corutza 29 Mai 2010 18:44
cursuri si dansatori 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:10
cum sa fac singura invitatiile 77 De la: 9 Mai 2016 17:20
EXTENSII CLIP ON SUPERBE MADE IN ITALY 320 RON/SET,LIVRARE PERSONALA 1 De la: Charmmy 30 Octombrie 2011 12:20
Sonorizari Cluj 3 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:01